Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Toyota Supra Navak performans

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default Toyota Supra Navak performans

    Ničim izazvano, Toyota je napravila akciju na Navaku sa Suprom i CHR. Naravno, nit je koga zanimao CHR, novi 2.0 THS pogon i generalno bilo šta drugo za taj auto, svi su gledali da uhvate što više vremena mogu za volanom novog Z4.

    Meni se životna logistika dosta promenila sa pandemijom, tako da između novog posla, nove organizacije i novih klinačkih obaveza odvojiti vreme da se šunja po novinarskim promocijama postaje sve teže. Ali Supra.

    ELem, meni je Supra bila težak udarac kao nekom ko se mnogo ložio na japanske mašine iz 80tih i 90tih. Sama činjenica da je Toyota opet (posle GT86 i Subarua) odlučila da većinu posla preda drugima u ruke govori o tome da su se stvari promenile već u samom inženjerskom nastupu japanaca, gde čvrsto verujem da je takva odluka donešena pre 40 godina, tamo bi bilo krvi do kolena od ceremnonijalni samoubistava da im neko drugi pravi sporski auto.

    Gledao sam malo po netu, ali auto mi se nije dopadao, niti mi se pozicioniranje dopalo (auto je za broj slabiji od onoga što je prethodna Supra bila), plus što posedovanje još jednog bolećivog nemačkog pogona meni nikako ne daje u zbiru kola koja bih kao nešto priželjkivao.

    Uglavnom, na Nataku je doteran dvocifren broj Supri. Ne znam da li su imali neke druge motorizacije sa strane, ali nama su date 2.0 mašine. Ne znam iz glave koja je kodna oznaka, ali to 2.0T koji pravi 260KS uparen sa osmostepenim matikom. Snage ima, ali to nije nešto od čega se sad ostaje bez daha. TUrbina ko turbina, tunjava pri vrhu, jaka nisko i na sredini. Osam brzina čini da posle kratkotrajnih epizoda mojeg menjanja ja prebacim u SPort i teram ga tako. Ovako, gledajući bord kompjuter, potrošnja je čučala na oko 16l što mi se čini kao vrlo dobra brojka jer ti automobili su ili peglali po okolini Navaka ili su radili na stazi.

    Cena za "bazni" 2.0 je oko 50k, napucane 3.0 mašine su oko 70k. Po meni mnogo love za start, ali sa druge strane nekog posebnog izbora na tržištu i nema tako da oko tih 50 soma se može kupiti ili Kajman ili A110 i tu je kraj igranke za čistokrvne kupe sprave. Alfa je digla ruke od 4C, ali i dok je bio u ponudi, on je bio oko 70 što teško da je moglo da se oceni kao racionalno, a to je posle i tržište pokazalo.

    Prvo je bila tura od oko 50km oko Navaka, relativno solidni komadi pravca kroz kukuruzišta, malo muvanja kroz okolna sela i sve to po vrlo talasastom ali prilično dobro održavanom asfaltu gde je bilo jako malo udarnih rupa. Kad ove vožnje vode Navak instruktori vozi se dosta konzervativnije (švabe su nas onomad u Poršeima po sličnim deonicama provukle ja mislim sa prosečnom brzinom 100+), a i ova grupa gde sam ja bio je bila sa nekim instagram/jutjub momcima, tako da je tempo bio korektno žustar. Uglavnom sam se ispaljivao iz 2-3, stignem da napunim možda četvrtu i u petoj je kraju na oko 130 140 max. Ako bih nešto sad iskoristio kao udarno to je ogibljenje. Auto je VEOMA udoban, sjajno pegla neravnine i talase. Gume jesu malo deblje nego što bih ja očekivao u klasi - 275/40 pozadi i 255/40 napred. Ovako debeljušne gume sigurno pomažu da se vožnja učini lagodnijom.

    Na stazi je to isto ogibljenje ponovo pokazalo drugačiji temperament gde kao da je sve usporeno. Kad krene zadnji kraj, on to jasno pokaže, pa tek posle toga krene elektronika da koriguje. Na stazi sam ga vozio malo u auto malo u sekvencijalnom, čisto da vidim kakav je matik i...realno ga bih ga u stvarnosti konstantno držao u AUTO. Kad smo odvezli turu, pošto je bilo malo ljudi, ja fotkam kola vidim dođoše natak instruktori da pokupe kola da se provozaju, reko mogu i ja - kaže teraj. Fer plej. Tu onda isteram jedno 2-3 jaka kruga i tu sam konstantno bio u AUTO - ne vidim razlog da se baviš menjačem kad on neće da uradi šta mu ti kažeš makar to bilo i pogrešno (što i jeste bilo, ali opet). Kad si u manuelnom, neće da šalta na udracu u crveno tako da tu pokušavaju da budu poslušni, ali eto - ja bi matik tero u matiku, uglavnom je bio pametniji od mene - kratke su brzine, mali opseg obrtaja, stalno mora se radi, a nije neophodno. MOžda kad bi sad imao duže vremena da se naučim, možda bi tu mogao da izvučem nešto više, ali je baš veliko pitanje da li je to gubitak ili dobitak. Kočnice su odlične, nisu se čule uopšte što mi se dopada jer smo na Navaku često imali jake automobile koji posle par krugova završe sa kočnicama, ovde to nije slučaj.

    Imam video snimke, ali sam pokušavao da pričam dok vozim pa to baš i nije nešto efektno ispalo jer kamerica zbog buke nije razgovetno hvatala šta pričam, a i bila mi je iza leđa.... Videću da okačim uskoro.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Steta sto nisi vozio 3.0 da uporedis. Evo jedan zanimljiv test na tu temu [Only registered and activated users can see links. ]

    EDIT

    Doduse, posto Ameri prednjace po testovima, porede unapredjeni 3.0 za 2021 sa 2.0t. Koliko vidim po testovima na stazi dzaba manja tezina i bolja pozicija motora, sestak demolira 2.0t. Plus su 2.0t ustrojili za adaptivno ogibljenje, ima mehanicki lsd i za jedan broj manju obucu.

    Uglavno, primedba za 2.0 t na stazi je da taj automatik kasni kod downshifta i da je opseg obrtaja u kojima 2.0t isporucuje upotrebljivu snagu jako uzak.

    Ja sam kao i obicno udrobio sve, pa kad si mi pomenuo cifru ja sam pomislio na 3.0 sestak. Za 2.0 skoro 60k je bas jaka cena.
    Last edited by VIP; 4th September 2020 at 08:37.

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Neće da sluša menjač ono što mu se kaže, nego razmišlja. Tipa u trećoj si na 4500 i kažeš "ajd druga" da ga spustim na 6000 što verovatno nije posebno logično kod turbine, ali ako ja kažem da to hoću, ne znam što razmišlja. Nije da sam bio na 6000 pa da ga prevrti u drugoj - to razumem. Drugo, duneš ga u višu on ne odreaguje odmah, ja ga dunem još jednom, a onda on skoči dve brzine gore i proguta knedlu.

    Realno, ove zamerke su stvarno akademske i da imaš priliku da se navikneš na menjač malo duže, sigurno da bi tih frustrirajućih situacija bilo manje. Moj rezon je da ako imam matik, stavim ga u sport (ili kako god ga zove proizvođač) i teram ga tako. To nešto ti sad imaš komande ali moraš da razumeš kako matik razmišlja, meni je to kontra produktivno jer sam matik kupio da se ne bi bavio tim delom vožnje. Konfekcijski menjači rade dobro u svim uslovima, ali se na stazi svaka neodlučnost plaća u sekundama i to onda ume da bude bolno. U zavisnosti od vozača, te sekunde jesu ili nisu vidljive, tako da je to baš individualno.

    Verujem da većina ljudi koji voze matik u sekvencijalnom režimu u većini slučajeva su sporiji nego da su u automatskom, ali taj subjektivan utisak ume da prevari da pomisliš "al ga voštim". Meni to okej, dokle god je tom nekom to super. Malo je nezgodno kad forumski džokeji to pročitaju na pet mesta pa onda krenu da tvrde da je to jedini način da se vozi brzo.

    EDIT: Nije bilo 3.0 u igri, ali mislim da je to prevelik zalogaj za naše tržište realno. Ko ima 70 iljade, taj će da si kupi M4 malo vožen i taj je car u svakom kafiću/kladionici. Očekivati od aktuelnih pobednika tranzicije da jure neku dekadenciju tako što će da kupe Tojotu je malo napeta finansijska konstrukcija, tako da sama činjenica da je firma koja pravi kola za babe i dede doterala sportski auto je verovatno najveći hajlajt.

    Tu priču o balansu vazda pričaju marketing stručnjaci kako bi raju koja nema pare za pravi model navukli da kupe slabiji. Isto ko onomad kako su pričali da je 1.5 u MX5 bolja opcija zbog "balansa". Važi.
    Last edited by zmaj; 6th September 2020 at 11:28.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Hm da, ona dvojica su isplela dva sata price o obe verzije i komparativnim prednostima, a onda sam u sledecem testu video da je sestak demolirao 2.0t. Tako da od laprdanja nema mnogo koristi.

    Jedna simpicantna fotka

    [Only registered and activated users can see links. ]

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Na žalost, ne čuje se šta pričam, jer do sada nisam imao kameru iza sebe već mi je uvek bila sa desna kada pričam. Realno je glupo, ali ako ubijem zvuk još je gluplje. Možda da stavim titl

    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Pa cuje se sta pricas, ali je zvuk los. Ne verujem da je do pozicije samo, jer i ostali zvuci, poput motora, imaju isti problem.

    Svidja mi se video i tempo koji je zadao instrutor, taman na granici. Imao si srece sto si bio odmah iz njega ili vec imas taktiku kako da se nadjes u ulozi prvog pratioca.

    Ne znam zasto nisi koristio poluge iza volana kada si vec testirao menjac? Bas je velika stvar kad imas tu mogucnost da su ti obe ruke na volanu.

    Ja mislim da je ovaj auto tamanica, bas lepo povlaci iz niskih obrtaja i cini mi se da se i lepo cuje, steta sto je toliko skup. Taj menjac jebiga, mozda dobije neki patch u medjuvremenu

  7. #7
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Motor ko motor nije loš, ali je poenta da oni šta god uradili imaju kola od 1,5t. Cela priča o balansu pada u vodu kad ti vučeš sa sobom 300 kila masnog tkiva koje je BMW ugradio da bi učinio komontnu vožnju ciljnim šminkerima.

    Auto jeste dobar, ima sve što je potrebno, ali prosto mislim da su promašili cenovni rang. Kao što rekoh, sa druge strane tog tasa stoje A110 i Cayman koji potvrđuju da za 2.0 motor nije neobično platiti 50-60k. Tu sad naravno ima i drugih problema jer Supra nit je super lagana kao A110, niti je prestižna marka kao što je Porše, ali evidentno da će pokušati da se uglave u sredinu između tih opcija.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  8. #8
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Ne znam da li je ovo ista grupa kada si i ti vozio, on tvrdi da supra moze 1:32 na navaku


  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Čudna je bila promocija generalno. Bile su jako male grupe, obično se kola dele na dva čoveka, pa menjanje, pa ovo ono.

    Ako pogledaš moj snimak, i pored malo ljudi kolima opet je u pitanju redovna vožnja iza navak instruktora koji nikada ne puštaju da se tera pun gas osim u nekim vanrednim situacijama. Ovo je ceo krug terano propisno tako da su imali malo drugačiji tretman nego što je uobičajeno.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,694

    Default

    Quote Originally Posted by VIP View Post
    Ne znam da li je ovo ista grupa kada si i ti vozio, on tvrdi da supra moze 1:32 na navaku

    Da li ima 5s rezerve nisam siguran, ali da deluje da ga usporavaju ovo ispred, deluje. Fino oni ovo teraju, nisam još video da novinarima puštaju ovoliko.

    Prema vremenima na par staza koje videh da pravi 2.0, moguće da je 1:32 i realno.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •