Results 1 to 10 of 10

Thread: Mazda CX30 SkyActivX AWD AT

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default Mazda CX30 SkyActivX AWD AT

    Najnajpucanija CX30 na testu. Opet skajaktiv motor, ovog puta uparen sa automatikom i AWD, tako da to sve ima daleko ležerniji utisak pri čemu ogibljenje kao i kad je vožen prethodni CX30 ima prilično relaksirani hod (posebno u odnosu na novu Mazdu3 hečbek). Ostalo je sve već poznato, koža, klima, sistemi ovi oni. Kamere i ekrani su baš visoke rezolucije, kad ga staviš u kamera komotno daje kristalno čistu sliku čak i noću.

    U pitanju je najjača opreme pa još preko toga opciona krem koža, tako da je mašina, kao po običaju, ekstremno napucana. Gabaritno CX30 je tačno za pola broja veći od CX3 i time vrlo uspešno gađa mlađe bračne parove sa dvoje dece koja još nisu ušla u pubertet. Ko je spreman da uzme malo manji model od CX5 može lepo da prištedi jer CX5 za 30k (koliko košta ovaj) mora da se dobije sa mnogo slabijom opremom i lošijom motorizacijom tako da je ovo baš zlatni presek gde će se većina kupaca često i tražiti. CX3 ostaje za mlađu kategoriju koja ima normalan etalno vrednosti šta je lepo, dok će ovi koji imaju problem sa dugim haubama sigurno imati šta da zamere.

    Ovih par dana što se vozim po gradu, potrošnja se stabilizovala na nešto iznad 10l što za 2.0 benzin sa 4x4 i klasičnim automatikom zvuči korektno. Uz opreznu vožnju, može da se siđe ispod 10, ali ne mnogo.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Moderator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,592

    Default














    [Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ]
    5:53.365

  3. #3
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Koliko ce oni jos dugo eksploatisati ovaj dizajn, ono kad si godinama ispred konkurencije

  4. #4
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    Ja samo ovu crnu plastiku vidim, mislim da je na nekom autu nisam video u toj meri još od 90ih
    Kakav crni premium da gađa Mazda s ovim, nije mi jasno...
    CX3 ima brate smešan odnos haube i “tela” vozila, skoro pa egal, ne zna se tu ko je bitan, kao da je V8 unutra.

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Kapiram da ti se ne dopada, okej. Shvatili smo još 2013.

    Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    E da, danas kolega na poslu kreće u diskusiju oko kola i ispostavi se da oće upravo CX30 da kupi ali sad neka dilema. Ja reko, vozio sam - šta te muči.

    Kaže, hoće skajaktivx. Ja reko probaj ti običan g120, nisam siguran dal se isplati doplata. Kaže on meni - al troši 20% manje od g120, ja planiram da mi troši u gradu 7 litara. Reko, ako dva dana nedeljno voziš bajs i ti kilometre ubaciš u kalkulaciju - možda i bude 7. Čovek se prilično iznenadio, ali sam i ja ponekad zatečen da se ljudi i u današnje vreme pecaju na marketinške brojke.

    Prosek na 400km sa ~100km autoputa i magistrale je bio 10,3. Zanimljivo je recimo da je na autoputu prosek odmah pao ispod 10, ali recimo ni kada sam merio kola nije skočila potrošnja. Gradska vožnja i stani-kreni ga ubijaju, valjda automatik i AWD na pokretanju mnogo koštaju i tu pomoći nema.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  7. #7
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Potrošnja, motor 2 litra ali ljudi ne kontaju, pride dodaj težinu, ogromne točkove i 4x4. 2 litra u leru moraš da držiš u pogonu i tu nema štednje zato se u gradu, mala opterećenja, najviše primeti razlika u potrošnji između skyactive i malolitražnih turbaljki. da se razumemo ti suv-ovi najveći offroad vide u tužnjikavom pogledu vlasnika i podeljenim instagram postovima, ostalo su ivičnjaci tako da ih isto ko i za gume treba šišati

    Pusti ga, zabavan je sa tim svojim kompleksom. Razbija monotoniju, na Džija mislim

    PS: CX-3, CX-30... koja je u suštini razlika? Vidim samo neku mizernu u dimenzijama. Nisam kupac ali me zaniam jer sam mišljenja da mazad ima lepo sortiranu gamu kojom pokriva dosta tržišta bez modela na pola broja.
    Last edited by bruyoni; 26th February 2020 at 22:43.

    He who loses control, loses.

  8. #8
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ja sam samo naveo realističan primer kako ljudi potpuno isključe mozak i prepuste se moru PR materijala kao i raznim influenserima koji to samo prepisuju i šalju dalje kroz jutjub/instagram. Tragično je što je on čovek očekivao da mu potrošnja automobila sa automatskim menjačem, dva litra benzina bude u gradu 7 litara??? Kaže mi da je pregledao sve na internetu i da je došao do očekivanja od 7. Ja slego ramenima i pokazao sliku potrošnje u praksi.

    Elem, CX30 je baš to - za pola broja veći CX3. Mazda je upravo dodala još jedan model kako bi kompletirala segmentaciju - CX3 - CX30 - CX5. CX3 je za mlađu ekipu koja ima nula ili 1-2 jako male dece. CX30 je za mlađe porodice sa do dva komada do 1,5m visine. Posle toga ide CX5 koji pokriva sve na dalje za evropsku klijentelu. Prtljažnik takođe raste progresivno, tako da ako morate da nosite punjene paprike za celo letovanje onda mora CX5, ne može manji auto.

    Što se plastika tiče, to je element koji u podsvesti kupca treba da označi da je u pitanju auto sa terenskim sposobnostima, mada u teoriji je i praktičan jer ako se stvarno muvaš kroz neki šiprag verovatno je lakše prefarbati tu plastiku nego limariju. Mazda se za CX30 odlučila da ide na plastičnu opciju (Oktavija Skaut, Audi Allroad, Inisgnija Kantri turer...) dok Honda ide više na impuls hromiranih lajsni. Stvar je subjektivna.

    CX30 je prilično dobro pogođena dimenzija, oprema je stvarno dobra i ja stojim iza toga da Mazda apsolutno ima više premijum šmeka nego kad kupiš neki pravi premijum ali u nekoj budžetskoj opremi. Ovaj 2.0X me nije impresionirao, ovom kolegi što se već spremio za kupovinu sam rekao da je G120 bolja opcija u praksi, a ako bih doplaćivao ja bi pre doplatio za dizel.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  9. #9
    Junior Member alex_011's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Belgrade
    Posts
    11

    Default

    A isplati li se davati pare za automatik?
    Ja nisam probao, ali na osnovu pročitanog dosta njih hvali manuelni a ovaj automatik tako-tako.

  10. #10
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    Ma kakav crni manuelni, bar ono što sam probao na CX-5, milina za vožnju.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •