Results 1 to 9 of 9

Thread: Mazda3 SkyActivX

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default Mazda3 SkyActivX

    Na testu nova trojka, u limuzinskoj verziji i sa novim Skajaktiv Iks motorom. Hečbek je već vožen, tako da ono što odma može da se oseti je da je limuzina daaaaleko bolje pogođeno ogibljenje. Auto je daleko razumnije podešen sa dosta mekšim ogibljenjem i daleko manje povratnih informacija jer limuzina evidentno nema astal-tvrdu-šasiju.

    Novi motor ima 180 konja, ja ovo danas što sam ga vozio da me ubiješ ako bi rekao da ima toliko konja. Nisam siguran da bih mu dao išta više od onih 122 koje je imao hečbek, jedino što je zvuk drugačiji - al opet na hečbeku je motor toliko bio izolovan da pojma nemaš jel ide ili stoji.

    Mašina je stigla sa manje opreme nego hečbek, tako je cena uprkos jačem i skupljem motoru vrlo slična - oko 25k.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Evo par dana intezivne vožnje u suvom špicu i to relacija sa kraja na kraj grada, prosek 9 litara okruglo. Na drugu loptu mašina ipak ima snage, samo je trebalo malo da se namesti situacija jer je klizavo i magluština, tako da neko jurcanje stvarno nije imalo smisla. U svakom slučaju, mašina snagu pokazuje na srednjim i visokim obrtajima, totalno netipično za Mazdine 2.0 mašine u dosadašnjoj ponudi gde je čak i onaj G165 bio prilično tunjav na visokim obrtajima. Međutim, mašina je podjednako jaka i na baš niskim obrtajima, bord kompjuter konstantno govori da treba da budem u dve brzine višem stepenu prenosa, tako da sam neki dan uzbrdo vozio u petoj na 1200 obrtaja pri 50 i auto ide bez drame. Okej, nije baš da je poleteo, ali ubrzava kad se doda gasa.

    Ogibljenje je, što bi englezi rekli, "komplajant". Gume su 215/45 R18 baš kao i kod hečbeka, ali ovde je vešanje mnoooogo bolje podešeno, tako da je sad jasno da novinari koji su imali prilike da voze hečbek i limuzinu na istoj promociji (to nije NK) su sigurno mogli da to provale daleko brže nego ja. Hečbek je nepotrebno tvrd gde, za razliku od prve verzije nove Mazde6, nije do amortizera problem već je sad kod hečbeka toliko tvrda šasija da bukvalno ceo auto ima vibracije bez obzira da li si preko neravnine prešao levim ili desnim točkom.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #3
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Tvrda u smislu tvrda kao megane i tvrdja

  4. #4
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Mislim da je ovo do sada naprecizniji cajger koji sam do sada video. Bukvalno ima samo 1-2 kmh razlike u odnosu na GPS, tako da kad je 100 - onda je stvarno 100.

    Gradska vožnja je prosek 9 ciglo, voženo sve po najgorem špicu 9-17, sa sve jutarnjim radom na leru da se odledi auto. Čim se izađe van grada, potrošnja pada baš primetno - auto na 100 pokazuje ispod 5l, na 130 je to 6l. Na magistrali je potrošnja često u nepristojno niskom opsegu tipa 2-3 litra jer auto konstantno traži da se vozi na ekstremno niskim obrtajima 1000-1200 obrtaja.

    Auto je vrlo lepo podešen, meni je ovo potaman porodična akcija gledano karoserijski. Ono što je pomalo nezgodno je što je Mazda, ako mene neko pita, promašila metu sa SkajaktivX motorom. Okej, malo su se promenila očekivanja sa turbiranjem, tako da sada kad imaš jaku atmosferu jasno pokazuje koliko je to neprirodno imati pod haubom jer velika većina vozača retko kad pređe 3000 obrtaja. Zanimljivo je što, recimo, nisu uradili ono što je bio slučaj sa prethodnom generacijom gde su na G165 verziji skratili konačni odnos, pa je bar nekako stizanje u obrtaje bilo nešto brže.

    SkajAktiv definitivno ima sve konje na broju, mislim da tu nema nikakve dileme. Međutim, ti konji su upareni sa baš dugačkim menjačem, tako da em slabo nabija obrtaje, em je dosta bučan, a na kraju priče i bezveze zvuči. Cenim da će ovaj motor u MX5 da bude ozbiljan napredak, ali u ovoj karoseriji je onako... upitan. Primera radi, trećom auto izbacuje 150! Suludo dugački prenos.

    Mišelini su po ovoj susnežici danas imali kočioni put od 49m, dok je ubrzanje izmereno (sa dosta proklizavanja) 9,3s. Auto je relativno tih pri 100/130, mada je bučniji od G122 u hečbeku koji je skoro pa nečujan.

    Ne znam kolika je doplata, jer nema ekvivalentnih paketa za 122 i 180, ali da pređeš sa 122 na 180 uz dosta opreme košta 2000E. Ako je doplata manja od 1000E, to je možda okej, sve preko toga ne vidim razlog za davanje love na ovaj motor jer nije baš dobro zamišljeno. Verovatno taj motor kad ubace u Miatu sa propisno skraćenim prenosom ima da bude #tamanica.
    Last edited by zmaj; 21st January 2020 at 21:21.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #5
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    Ništa slike, samo text?
    Koliko se sad uopšte prodaju limuzine?

  6. #6
    Moderator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,592

    Default







    [Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ]
    5:53.365

  7. #7
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    S boka izgleda kao ulubljena

    Zadnji kraj me skroz zbunjuje, ne povezujem sa prethodnom. Lici na nesto opelasto

  8. #8
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Stvarno deluje ulubljena po boku! Cudan dizajn!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Quote Originally Posted by Ji 4Tze View Post
    Ništa slike, samo text?
    Koliko se sad uopšte prodaju limuzine?
    Zavisi šta je tebi limuzina, pošto ti stižeš sa Honda govornog područja gde se čudno piše h-e-č-b-e-k.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •