Page 28 of 28 FirstFirst ... 18262728
Results 271 to 277 of 277

Thread: 2013 Renault Megane RS - Idealni porodični transporter

  1. #271
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Šta znam, možda ima smisla.

    2017. sam išao da gledam E90 M3 kupljen u Srbiji, kompetišn paket, prešao manje od 100k. Čovek tražio oko 30, ja reko da ne mogu da idem preko 25 i verovatno bi se našli negde na sredini da sam ja smeo da potrošim učešće za gajbu. Taj auto sad verovatno košta 50k da se kupi. Sa druge strane, tada je gajba od 60kvm mogla da se kupi za 80k. Sad ta gajba košta 250k. A mogao si u međuvremenu da je iznajmljuješ, da ga daš agenciji da ga renta na dan ili da ga ti direktno rentaš na dan - za 5 godina, računam da je gajba mogla da napravi još jedno 20k, ali nek to bude i 10k.

    auto kao investicija: 25k dobitka minus 5x1000E za reg i još par hiljada za čorbu i par hiljada za redovno održavanje - dobar si 15k na 25k
    stan kao investicija: 170k dobitka plus ~10k. dobar si 180k na 80k.

    Okej, možda sam sad ovde neke stvari pojednostavio, ali auto kao investicija čitam "ja ću se vozim u nekim super kolima i možda me ne košta mnogo". To je okej, ali to nije investicija. Računica sa konfekcijom kao što je Megan je verovatno još tužnija. I još ako ja sada vozim tog Megana ko da je Zonda - samo kad se poklope određena sazvežđa...meni to čist gubitak.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #272
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Da se vratim na temu posle kratke ekonomske analize

    Original korpa-lamela kupljeno u Nemačkoj (200e), stiglo u Srbiju ekspresno zahvaljujući Sokolu. Kupio sam u lokalu LUK druk lager i zamajac (~680E). S obzirom da se skida menjač, menjam semeringe na radilici plus idu semerinzi na poluosovinama.

    Kad su otvorili menjač, kažu da se druk lager razleteo kompletno, korpa i lamela su oštećeni, a zamajac je takođe bio u lošem stanju. Zamajac je počeo da se čuje relativno brzo nakon što sam kupio auto, tako da sam znao da će to morati da se menja, samo sam se nadao da će kvačilo da bude okej dok ga ne prodam. Na žalost, eto nisam imao sreće tj. nisam ga prodao pre nego se kvačilo potrošilo.

    Sa druge strane, to je sve potrošno, a ja sam ga eto i trošio. Što kaže Nidža, auto jeste umoran, ali sam ja planski i kupio auto sa dosta kilometara (i redovnom servisnom) tako da ne upadnem da ga nešto garažiram i štekujem.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #273
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Završena akcija. Auto je crko 25.7, doteran kući 31.8 - uračunavam čučanje u bugarskom servisu, čekanje delova, rasklapanje-sklapanje.

    Išao sam da vidim epilog - lamela je bila skoro potpuno potrošena, imalo je baš malo mesa na njoj mada se nije dezintegrisala kao one domaćice što ih prave lokalni šusteri. Druk se rastavio na sastavne delove, mada je to očekivano jer je to i najmekši deo. Zamajac su teško izvadili, kaže da je blokirao i da nije mogao bez sečenja da se izvadi. Obrada zamajca je 200-300E i kaže da to drži vodu ~20k km. Idealno ako ćeš da ga utopiš nekom drugom da se sekira.

    Ko što rekoh, korpa i lamela 200E.
    Druk i zamajac su izašli 80.000 dinara. (Cena bi bila 90 da nisam imao Vozzi)

    Dodatno, na to su zamenjeni oba semeringa na poluosovini, semering na radilici i elektronika na plus klemi koja kad ode kvačilo izgori zahvaljujući sjajnim rešenjima francuskih inženjera. Semerinzi su po par hiljada dinara, elektronika na plus klemi je 6000 dinara. Zamenjeno i ulje menjača. Ruke su 20.000.

    Ukupno 120.000 plus 200e tj nešto oko 1250E. Gratis sam od Vozzi dobio gornji cilindar kvačila (100E košta deo), tako da su mi onaj deranžman malo amortizovali.

    Sad posle jedno mesec dana vozikanja u Jarisu, Megan je primetno tromiji auto sa inertnijim motorom. Eto kako je subjektivno šta je brže/bolje.
    Last edited by zmaj; 1st September 2023 at 16:54.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #274
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Iju, osecam grizu savesti sto sam te podrzao da pazaris rs. Ne znam da li si samo baksuz, ali mnogo boravka po servisima cak i za moj ukus.

  5. #275
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Tvoja podrška mi je bila glavni razlog za kupovinu

    Ja nisam mnogo promašio u svojim očekivanjima koliko će Megan da košta. Pokušavao sam da ovo kvačilo ne bude dok je kod mene u vlasništvu, ali eto pogreši čovek.

    Sad, ako su tvoja očekivanja bila viša - tu može samo neki tužni smajli da se dogodi.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #276
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    E ako nije, onda cu lakse spavati

  7. #277
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Proverim skoro nivo ulja, otišlo je na 1/4 (iznad minimuma) tako da sam dolio jedan litar i sad sam na 3/4 (tj. malo ispod max). Uzeo sam isto ulje koje je na poslednjem servisu i sipano - LiquiMoly TopTec4400 5w30. Cena je 1600 kinte, što je malo skuplje od Motula.

    Mislim da ću na sledećoj zameni da sipam ponovo Motul, mada da budem iskren potrošnja je vrlo slična kao i sa Motulom. Doduše nisam bio na trekdeju sa ovim uljem, ali auto vozim daleko ofanzivnije nego što sam ga vozio inače. I dalje izbacuje ulje oko prve svećice kao i kada sam ga kupio, ne vidim nikakvu promenu - tako da osim što tu ima masna fleka, motor je prilično suv.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •