Page 2 of 28 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 277

Thread: 2013 Renault Megane RS - Idealni porodični transporter

  1. #11
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Onda se verovatno ose točkova ne seku u centru kruga zaokreta. Predpostavljam kompromis da se zadrži direktnost upravljanja u nekih 60-70% punog namotaja volana koji se koristi pri brzini a da se zadrže manevarske sposobnosti za grad,

    He who loses control, loses.

  2. #12
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Da, geometrija je u pitanju. Moguće da "wheel hop" nije baš pravi termin, ali mi je to iskočilo u sećanju pa sam ispucao u etar bez mnogo razmišljanja

    Zaboravih kako ga Reno zove, pisao sam onomad kad smo ga vozili, ali to je ekvivalent Ford RevoKnuckle rešenju (zašto sam to zapamtio, nemam pojma - Ford mi nigde u životu ne figurira...) gde su sa specifično projektovanim Makfersonom pokušavali da neutrališu "torkstir" i da ponude bolje upravljanje. Dešava se jedino i isključivo kad namotaš 80-100% punog volana i pri jako maloj brzini (do 10-15kmč) - tipično manevrisanje na parkingu. To se sigurno nije dešavalo tokom leta, zapamtio bih ovako nasilno/neprirodno ponašanje automobila. Klincima je okej, mlađi negoduje da mu je krov nisko, ali na cajgeru piše 290 tako da je on vrlo spremno prihvatio kompromis. Mi stariji bi rekli "gravirano" je

    Malo vožnje ovakvog automobila i mislim da svakom iole razumnom će biti jasno zašto je prodaja sportskih automobila udarila o patos, dok je prodaja RS Line, AMG Line, M Line, OPC Line... šta-god-sportsko Line otišla u nebo. Naprosto raja apsolutno ne zna šta bi radila sa 250+ konja pod nogom. Pre 10-15 godina, meni je ovakav auto imao dosta smisla. Sada...ne baš. Radari i kamere na svakom koraku, presretači, gužva svuda i stalno, razjareni vozači dizel SUV mašina.... Baš moraš da si mnogo raspoložen za samo-maltretiranje i da si raspoložen da pucaš pare za vrlo upitne promile performansi viška.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #13
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Nisi se toliko zalio dok si vozio CTR, ja sam bas mislio da je RS kultivisanija masina

  4. #14
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Nisam se žalio jer nije bilo alternative. Isto nije bilo zabavno, a i bilo letnje vreme pa sve nekako ide lakše.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #15
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    To je istina, ti automobili postaju posebno surovi zimi. Svi ti nosaci koji su fabricki trimovani da budu dosta tvrdji postanu kameni. Sta znam, ja sam za CTR to nekako ocekivao, ali sam verovano da je Megane 3 ipak dosta mladji auto i zbog toga svestraniji.

    Ili mozda treba da ti dam CTR na par dana pa ces ceniti francuza opet

  6. #16
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Deder me podseti šta to RS ima na prednjem ogibljenju, ne mogu da se setim. Revoknuckle je rešenje koje bi baš to što se tebi dešava trebao da spreči tj da nagib točka bude isti kroz zaokret. Ali realno gledajući da imam takvu spravu pomirio bih se sa tim ponašanjem. cenim da će ziske gume popraviti stvar jer će biti mekše pa samim tim šper neće moći zašlajfovati spoljnu pri skoro punom ajnšlagu

    He who loses control, loses.

  7. #17
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Evo sad sam morao da pronađem tekst koji sam pisao pre 7 godina i jedva nađoh... Zove se independant steering axis i uveden je na Megane 2 RS modelu.
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Nemam ja nikakvu dramu sa time, nego samo eto malo nezgodno jer sam pomislio da sam propustio da vidim neki problem sa vešanjem, koje nije baš jeftino čak ni ako ideš na fabričku zamenu. Realistično, očekujem da će zimska guma koja se nije skamenila kao ova letnja na nuli biti malo manje sklone iritiranju ovako podešenog ogibljenja.

    Ono što sam propustio da kažem je da sam pre kupovine automobila zvao Hit Auto da mi provere auto pre kupovine. Ni jedan majstor kojeg poznajem nije raspoložen da gleda RS, a jedan koji se dosta dobro snalazi sa tim spravma, meni lično ne odgovara. Onako sam ovlaš anketirao vlasnike RS i svi koji su bili prvi-drugi vlasnici su kola servisirali u Hit-u, tako da sam bio vođen tom šacometrijom.

    Na moje, ali i prodavčevo, iznenađenje - pregled traje 1,5h. Kad su završili, samo su meni dali izveštaj, a posle sam se vratio solistički da mi čovek da detaljnije informacije o tome šta je nađeno. U svakom slučaju, čini mi se da Hit prilično ozbiljno radi ovakvu vrstu provere što može da ti donese malo mirnog sna, ako baš nemaš nekog pouzdanog specijalistu, što ja nisam imao. Pregled košta 30E i mora da se zakaže. U pregled ulazi i provera servisne istorije, ukoliko su kola servisirana u ovlašćenoj mreži servisa.

    Quote Originally Posted by VIP View Post
    Sumnjam da je megane ispunio nj snove, pre bi to bio neki panoz ili rsr.
    Nemam ja neki konkretan auto koji ciljam, pa kad pogodim tu metu, ja ću da se penzionišem. Realistično, sa godinama se menjaju prohtevi i shvatanje vlasništva. Pre 20 godina sam silno želeo STI, pre 10 sam bio strašno zainteresovan za S2000, a od pre par meseci mi na vrhu spiska stoje samo Poršei. Od svega toga, verovatno sam bio najbliži kupovini Honde, a sada sam verovatno najviše udaljen upravo od STI kao najpraktičnijeg od navedenih.
    Last edited by zmaj; 30th December 2019 at 19:43.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  8. #18
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Aha. Ovlaš gledano čini mi se isti problem skoro identično rešenje a drugi naziv. Čini mi se da je to onda konstrukcijski tako mora jer kod normalne ose upravljanja točak solidno promeni nagib pa je kontaktna površina manja a ovako kada je sve uglađeno kontaktna površina bude skoro 100% pa bude osetno veća razlika u prečnicima zaokreta spoljne i unutrašnje strane jedne gume, plus unutrašnji i spoljni točak.
    Dogodine ću malo prelistati stare brojeve Racecar engineeringa predpsotavljam da su to negde obradili jer su se reovknuckle, HiperStrut, perfohub... pojavili skoro istovremeno a garant su se pretočili iz sporta.

    He who loses control, loses.

  9. #19
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Našao sam (tačnije, našao mi VIP - on bi komotno mogao da vrši usluge pronalaženja delova po fb,instagramu,forumima,ibeju,tinderu...) set Tibor (fabričke 18" za RS 265) felni u Hrvatskoj. To su identične felne onima koje su stigle uz auto, tako da ne unosim nikakvu posebnu radost posmatračima jer mi evidentno nije jača strana taj estetski momenat već idem linijom manjeg otpora da si uznem još jedan set i rešim se bede sa ovom zavitlancijom. Vidim da englezi guraju na RS različite felne, od ET40 pa na gore i da manje-više to sve pasuje. Sad, stvari se komplikuju od vešanja koje je na automobilu, pa recimo ako imaš KW ili nešto što je podesivo, onda čak može da se siđe na 17" ili da se ide na još manji broj na ofsetu.

    Uz kola nije došao rezervni točak, vidim da je bila fabrički doplata za ćopavog. Fazon što većina ljudi nije htela ćopavog je u tome što ako ti pukne prednja, ti moraš onda da skineš zadnju i da je staviš napred, a ćopavu pozadi jerbo ćopava zbog Bremba nemož da se namontira. Pozitivno je što je u gepeku prostor za rezervni dovoljno veliki da stane puna 18" felna, tako da ću verovatno sa engleskog ebay da probam da maznem neku pojedinačnu felnu koje se ponekad i pojave. Ima i namenski set od neke engleske firme koja pravi ćopave po meri, ali je taj komplet 300 funti plus da se to dobaci do nas još jedno 50E. Mnogo skupa igranka. Kupio sam sprej za pumpanje gume, imam od ranije kompresor tako da ću verovatno čekati neku pojedinačnu felnu ili ću od ovog drugog seta da držim gumu u gepeku i mirna Bačka.

    Stigle su mi Kleber danas, idem sutra da namontiram pa ću da okačim i neku prigodnu fotku. Auto čuči na parkingu, nakupio sam celih 70km od kako je kupljen Nije da neću da ga vozim, nego nemam kada od posla i od test automobila.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #20
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Montirane Krisalp HP3. Montaža je (sa popustom od 15%) ukupno 3400 dinara! Skup sport biti na 18", ali svi znamo da je skupo terati modu.

    Efekat poskakivanja pri manevrisanju je skoro potpuno nestao, čini se da su P Zero gume propisno ubivene iako su godinu i po dana stare (stavljene leto 2018).

    Sledeće na redu je da odem do mog majstora da vidim kakvo je rasploženje, jer treba da se urade servisi, zamene pločice i eventualno zameni ona jedna spona. Izgleda da mi podešavanje sedišta po visini neispravno, verovatno je do prekidača. To je takođe na spisku.

    Na spisku želja je da se proveri šta je moguće uraditi sa postojećom navigacijom. U pitanju je matori TomTom Carminat Live, kojeg bih rado zamenio nečim boljim. Ne znam da li može RLink da se stavi na istu elektroniku ili tu mora nešto da se čačka. Alternativa je da ubodem nekog kineza što mi je baš nemila opcija jer me kineski poluproizvodi žešće iritiraju. Dodatno je što bih da nekako pokupim podatke koje senzori šalju, a koje može da čita RS Monitor. Ne znam da li ima senzor pritiska i temperature ulja, to bih voleo da vidim jer ne znam da li je kod Megana bitno imati neki aftermarket karter. Znam da je to kod Clia3 RS potencijalni problem jer ako ulje nije na max, može na stazi da dođe do slabijeg podmazivanja i bude bum.

    Pozitivno je što su engleski i francuski formi dupke puni informacija pa ima da se čita u časovima dokolice. Za suzuki je situacija dosta lošija, jer ga slabo koriste kao TD mašinu, pa se većina diskusija svodi na neke estetske modifikacije.

    [Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ]
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •