Results 1 to 8 of 8

Thread: Mercedes Star Experience 2019

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default Mercedes Star Experience 2019

    Uh, valjda je ovo finiš sezone. Moj posao teško da može da trpi da sam svake nedelje odsutan jer teram neka kola na Navaku. Nije da se žalim, samo kažem

    Elem, sada već tradicionalna Mercedes manifestacija. Vidim da je dosta novinara bilo u fazonu "ovo je mnogo veliki smor, sve isto ko i prošle godine". Ja, iskreno, nemam ništa protiv da radim jedno te isto, posebno kad me posade za volan kola koja prilično retko imam priliku da vozim. Mercedes test period je prilično kratak i stvarno mi nije isplativo da se smaram sa njima, sad kad je ljudstvo na sajtu malo redukovano. Manje-više svi dileri koji daju kola na 1-2-3 dana su ispali sa spiska do daljnjeg.

    Elem, imali smo četiri vežbe. Offroad, demonstraciju automatskog kočenja, vežbu kočenja i AMG mašine na stazi. Ove dve sa kočenjima su te vežbe koje se manje-više uvek rade i zaista nisu mnogo zanimljive, ali šta se mora - nije teško. Demonstracija automatskog kočenja je bila zanimljiva jer je instruktor pokazao kako radar reaguje na prepreku, zatim prepušta kontrolu vozaču, pa je opet preuzima kada naiđe na novu prepreku. Ovde smo bili samo saputnici, tako da nije nekih posebnih impresija.

    Vežba kočenja je bila još jedan standardni poligon gde smo se zaletali do 80kmč i kočili sa menjanjem trake. Instruktor je bio, što je totalno netipično za Mercedes instruktore, prilično nezainteresovan tako da nije bilo nikakvih varijacija na temu povećanja brzine, drugačijeg prilaza čunjevima što su neke od opcija koje su proteklih godina bile na raspolaganju. Ovde sam terao A180d, A200d i GLC 220d. Zanimljivo, A180d je jedva dobacivao do 80kmč na zaletu, dok je GLC recimo baš teška mrcina što se prilično oseti na kočnicama i volanu.

    Offroad se sastojao od GLE, GLC i G mašina. GLC i GLE su salonski terenci ko i svaki drugi, dok je vožnja u novom G baš bila privilegija. NJega sam odmah uvatio za šiju od parkinga, mašina je brutalna mešavina stare škole i modernih pogodnosti. Na prvi pogled su mi se dupli 12.3" u G klasi učinili malo preteranim, ali posle kad sam ga vozio nije mi se činilo da je promašeno. Možda bih radije video malo klasičnije pokazivače, ali ako ćemo iskreno - raja koja je dunula 150-200k za džip, hoće da ima sve što ima i kolega u S klasi. G klasa sa svojim vešanjem i blokadom svih diferencijala prolazi poligon totalno rutinski, do te mere da posle kad sedneš u GLC samo odmahuješ glavom na pomisao da su to kao ista klasa vozila. G je bio u 500 verziji tako da je V8 zadovoljno brundao i bez mnogo muke se verindžao uz solidan uspon praktično na leru. #tamanica

    AMG asortiman se sastojao od A35, E53, C63 i GT63S, a tome svemu je pridodat ALLTERAIN E400 CDI. Prvo sam terao A35 koji je ujedno i ubedljivo najtvrđi auto od svih ponuđenih, ali i prilično glasan - komotno u rangu sa V8 mašinama. U sport plus je izuzetno agresivan, naliva gorivo u izduv ko bez duše, puca i grmi ko nekada kad smo na reliju osluškivali kako u daljini stiže evolucija pa antilag samo pršti. Auto je stravično brz, ja prosto ne mogu da poverujem da ima 300 konja koliko dobro ide. SLedeća stanica je bio E55 koji je primetno relaksiranija mašina, mekšeg ogibljenja i dosta veće mase. Dobroćudno podešen V8 u sport plus puni lepo, ali subjektivno to sve izgleda dosta manje brutalno. Treća mašina je bio GT63S - mašina je sa četvora vrata tako da je to baš bilo pogodno jer sam imao gde da stavim ranac. Da je AMG GT-R koji je stajao na ulazu u Navak, bilo bi napeto gde bih sa stvarima 630 i kusur konja rade svoj posao, auto je subjektivno dosta upravljiviji nego E53, a oseća se i povećana ergela. Nakon toga sedamo u C63 koji apsolutno nije bio ništa lošiji od GT mašine iako mu fali solidna konjaža. Ako bih morao da biram šta da mi kupi tetka iz Kanade, a da je iz Mercedes programa - C63 je tačan odgovor. Sesti posle svega u E400 CDI je malo mučno, iako auto ima isto nešto 300ks. Posle onih AMG bukadžija, kao da smo seli u gluvu sobu - daš gas, auto ide u korak sa AMG, ali se ništa ne čuje...

    Imao sam i sreće i nesreće, što se tiče organizacije. Sreća je bila u tome što je devojka iz neke produkcijske kuće sa kojom sam delio kola bila taze vozač i nije htela da vozi, što je meni dupliralo minutažu za volanom svih kola. Objektivna beogradska publika je to sve pozdravila aplauzom. Nesreća je bila u tome što je cela grupa bila puna teških vozačkih dunstera koji ljudi teško održavaju pravac. Bilo je troje ljudi koji su pričali engleski (valjda albanci, pojma nemam) koji su bili baš problem, mada ni ovi naši "eksperti" iz raznih produkcijskih kuća i instagram/fejsbuka su imali dosta muke da pronađu pedalu gasa.

    Instruktor na offroad je imao baš dosta muke sa tom trojkom koja ne priča srpski, gde prepreka nije bio jezik jer je švaba pričao solidan engleski. Vrhunac je bio AMG program koji je vodio jedan prgavi SS instruktor (Volfgang). Dasa je prilično nervozan i mene je on proteklih godina dva puta umal izbacio sa vožnje jer mu se nije svidelo što sam potapao gas na S63S čim se ukaže 30m praznog asfalta. E taj isti je posle dva-tri kruga bio u fazonu - gospoda iz E klase se mole da pritisnu pedalu sa desne strane. Neee. Ne levu, desnu! Jedna od koleginica je prilikom promene kola zaboravila da zatvori gepek, tako da su se vozili i sa otvorenim gepekom.... Zbog takve ekipe tempo je bio prilično spor, mada kad sam bio u GT koji je bi odma iza instruktora bilo malo šanse da se pegla jer je video da, za razliku od ostalih entuzijasta, ja uspevam da održim tempo što stvarno ne bi smelo da bude problem jer je čovek vozio C300.

    U svakom slučaju, još jedan prilično lep zez gde se bar malo može steći iskustva u vožnji premijum igračaka. Ima video/foto materijala, kačim uskoro.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Si isao sa Volfgangom posle na kavu? Trenutno si mi najomrazenija osoba zbog ovih navak privilegija, zato cu te sa zodovoljstvom terorisati u subotu

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Volfgang je jedan težak smor od čoveka, od njega je gori samo Slavković koji, srećom, sada retko ima nekog angažovanja na promocijama.

    Kod švaba ima par vrlo kul instruktora, bio je jednom neki batica koji vozi V8 i koji je upravo od tog poligona za kočenje napravio čitavu nauku i naterao nas sve redom, nevezano od vozačkih predispozicija, da se propisno namučimo. Ima i jedan koji je sad bio na ovom punktu gde nas je vozio zarad demonstracije automatskog kočenja. Taj kad vodi AMG kolonu, bogme ima se oznojiš da ga stigneš. Čovek inače aktivno vozi reli, sad smo pričali - reče da je zamenio Renoa sa Citroenom jer je imao neki ozbiljan udes gde je polomio rebra, ali je vrlo brzo išao ADAC gde je morao da vozi i gde je pobedio u klasi i bio nešto jak u generali. Kao i uvek ima razne raje i sa jedne i sa druge strane plota.

    Jeste, stvar je za zavideti u principu, nego se malo razmaziš što te zovu tamo i namo, pa zaboraviš da si za par sati kroz ruke provukao milion eura u kolima. Tako da ako izgleda da nešto kukumavčim, to ne bi trebalo mnogo uzimati za ozbiljno.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    GLB-a nema još?

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Nisam siguran da razumem šta pitaš. U kom smislu ga još nema?
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    U smislu predstavljen je na sajmu nekom skorašnjem, očekivao sam promociju, zanimljiv model po gabaritima

  7. #7
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Još jedan mercedes SUV?!!

    He who loses control, loses.

  8. #8
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Pa vidiš da je ljudima to zanimljivo, moraš da imaš SUV u svakom segmentu koji nudiš.

    Ne, GLB nije pomenut.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •