Results 1 to 6 of 6

Thread: British Motors predstavio Jaguar I-PACE

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default British Motors predstavio Jaguar I-PACE

    [Only registered and activated users can see links. ]

    Na Navaku (da opet sam išao...) je predstavljen I-PACE, ali i novi XE. U paketu sa ova dva noviteta su predstavljene Jaguar i Land Rover game vozila, tj. bar oni modeli koji su realistično zanimljivi domaćim kupcima. Čitajte to kao dizel pogonjeni E-Pace, F-Pace i Land Roveri.

    Prezentacija nije bila toliko atraktivna kao neke prethodne jer smo na stazi vozili vrlo civilizovano (čitaj - bez škripe guma), a tome sigurno nije pomogao doajen smaranja svega i svakoga - gosn Slavković. Ja ne znam da li je taj čovek toliko jedna deprimirajuća figura i van staze, ali ja njega kad vidim dođe mi da se upucam u koleno nekako mi se čini da bi to moglo biti zabavnije.

    U svakom slučaju vozio sam EPACE, FPACE i XE sa dizelom, baš kao i IPACE. Sad ove dizelke su tu i tamo, ja stvarno nisam neko ko će da se prenerazi od sreće ako mi dadnu dizel SUV koliko god on bio prestižnog pedigrea, ali eto odradio sam i to.

    IPACE je prilično moćna sprava, malo je čudan osećaj zbog težine koja je nagomilana na dnu vozila, što se baš oseća kad prolaziš kroz malo brže krivine, a još ako je put talasast to nekako baš izgleda kao da su loše podešeni amortizeri i opruge. Na stazi je auto dosta pitomiji i tamo se uglavnom oseća samo težina i njen nusefekat - inercija.

    Čista brojka od 400KS nije posebno fascinirajuća iako je u pitanju kompakt SUV/krosover karoserija gde bi takva konjica u SUV verziji sigurno ponudila ozbiljne performanse. Ali 700Nm raspoloživih odmah po kontaktu sa pedalom gasa je nešto spektakularno i daleko zanimljivije nego bilo koji V6/V8 turbo koji sam od sada vozio. Naprosto sam dodir pedale gasa znači da auto prosto katapultira i to može da uradi bez obzira da li krećete sa 0, 30, 50 ili 100 na sat - samo čučne i puf! Mašina ima autonomiju od 470km, a cena kreće od 92k EUR.



    Iskreno, ovaj električar mi je daleko razumnija kupovina nego što je e-Golf za 50 soma. Mašina u principu, za to što nudi, nije čak ni strašno skupa. Okej, pitanje punjenja u Srbiji je sigurno jedan od problema, ali je sva prilika da ljudi koji u ovoj fazi prihvatanja proizvoda hoće da kupe EV, oni sigurno imaju i mogućnost da instaliraju 50kW punjač negde prigodno u firmi/kući.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    Šteta što nisu imali da daju F-Pace SVR
    I kao da sad nM treba da budu predmet oduševljavanja na el. motorima, nema dalje, zadnje vreme došlo...

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ne razumem šta kažeš ovo za Nm.

    Bio je XE RS na promociji, ali ga nismo vozili. Ne znam što ti je FPACE SVR bitna stavka osim što je SUV?
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    V8 supercharged bez veštačkih zvukova, vazdušnih ogibljenja i ostalih modernih pomagala. Vatra i čelik

    Nm - pa koliko je to stvarno krucijalan podatak za el. motor? Ima instant tork na klik i koga briga dalje, nije to TD/TB pa da ga sad merimo, ako me razumeš

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Pa bitan je. Ipak je to motor. Džabe mu što ima instant 400Nm kad treba da potera 2t, tako da bih ja tvrdio da je bitno.

    Nisam ja klijent za loženje na temu napucanih SUV mašina.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Sačekaj, sada će Dži da ti objasni kako je elastičnost bitna ali nema veze sa obrtnim momentom.
    Možda grešim ali mi izgleda da diskusija ide u tom smeru

    He who loses control, loses.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •