Results 1 to 7 of 7

Thread: NAVAK Porsche Experience

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NAVAK Porsche Experience

    Danas je bio PorÅ¡e ekspirijens, koji je po prvi put posle dugo godina kako se ova akcija odigrava da je bilo omogućeno novinarima da dođu. Možda je bilo ranije, ali ja bar nisam za to znao.

    Bilo je četiri vežbe: slalom, staza, offroad i vožnja putem. Moja grupa je krenula sa ovom poslednjom, koja nas je provlačila po putevima oko SubotiÅ¡ta. Nemački instruktor je objaÅ¡njavao Å¡ta su maÅ¡ine koje su na raspolaganju, dok sam ja laganim bočnim kretnjama skraćivao dijagonalu do vrata kabrioleta. U izboru Panamere, Kajena i Karere kabrio ja nisam imao nikakvih dilema Å¡ta vozim prvo. Trebalo je da se menjamo vozačko-suvozačko mesto tako da u teoriji treba da voziÅ¡ dva od tri, ali poÅ¡to su selebriti influenseri spavali u pola 10 kad smo krenuli, ja sam se ogrebo za sve tri maÅ¡ine. To nisam znao u početku, tako da sam se postarao da vozim ono Å¡to mi je najbitnije.

    Da predstavim maÅ¡ine u ovoj grupi... Sve su bile sa sport hrono paketima, tako da su svima na raspolaganju bili prigodni satići. Ja ga majci nisam mnogo gledao, posle prvog gasiranja sam ukapirao da je vrag odneo Å¡alu. Kome je pobeglo Å¡ta PorÅ¡e radi, Karera 4S je twin turbo 3.0 Å¡estocilindrični bokser koji pravi 450KS. MaÅ¡ina se kotrlja na 21" točkovima, pozadi nosi 305/30! Za ovu godinu su spremili PZero sa novom komponentom, meni bilo malo čudno Å¡to nisu MiÅ¡elini, ali eto. Pored njega Cayenne Coupe Turbo koji ima twun turbo 4.0 V8 koji pravi 550KS. Za finale je tu Panamera u najnapucanijem pogonskom izdanju - Panamera Sport Turismo (karavan) Turbo S E-Hybrid sa ukupnom snagom od 680KS od čega je elektro motor sa 130KS. 2,5t karavan koji do 100 stiže za tri sekunde.. Vožnja ko vožnja je bila po relativno uskim vojvođanskim putevima proÅ¡aranim jesenjom mehanizacijom i pikapovima, ali i pored toga nazidati 2 glave i osećati se relativno komotno jer automobili ako idu dobro, staju joÅ¡ i bolje. Panamera ima čudan osećaj na kočnici, neÅ¡to krene da vibrira ali staje ko da si udario u zid. Sve su bili matici i ja kao veliki pobornik teze da sportska kola moraju manuelno da se Å¡altaju...moram da kažem da čak i Karera sa 450KS nije neÅ¡to Å¡to bih voleo da vozim sa manuelnim. Naprosto auto je toliko brz i prgav da ti baÅ¡ mora da si ozbiljan Å¡ofer ako Karera 4S ne može da ti potroÅ¡i sve mentalne resurse pa joÅ¡ pratiÅ¡ i kvačilo i stepen prenosa. Da ne pričam da ti tu neÅ¡to kao Å¡altaÅ¡ motorom...

    Ako je neÅ¡to ova vožnja uspela da pokaže to je da je moje miÅ¡ljenje o Panameri potpuno pogreÅ¡no i da je to verovatno ubedljivo najbolji multipraktik iz PorÅ¡e ponude. Kajen je takođe vrlo brz, ima sličan pogonski sistem kao i Panamera, ali karavanka koja viÅ¡e podseća na enterprajz je viÅ¡e nego kadra da se telepromptuje, a da pri tome svuda osim na trkačkoj stazi imaÅ¡ hendikep u odnosu na Karera/Kajen program.

    Offroad sekcija je vožena poslednja, samo su Kajeni bili i zbog drugih obaveza sam odlučio da to zezanje preskočim. Nit volim Kajen, nit volim da se ofroadujem, a vala taj ofroad poligon ako nisam proÅ¡ao 20 puta nisam ni jednom.

    Slalom priča je bila zanimljiva jer smo vozili 718 S (2.5 bokser turbak sa 350KS) kratak slalom. 2s za oboreni čunj. Bio sam najbrži ukupno, a negde u sredini sa ukupnim vremenom, ali jedini nisam oborio čunj. Molim lepo.

    "hendling" deÅ¡avanje je vožnja po stazi. Vozio se pun krug samo Å¡to je na pravcu pred Å¡ikanu bilo suženo da bi popustili gas i ponovo skupili grupu. Bila su tri automobila - Cayman S, Boxster S i Carrera GTS. Po dva vozača, odvezemo dva kruga pa se rotiramo. Dva kruga pa idemo u sledeći auto i tako dok svi sve ne probaju. Vodeći auto je vozio Andrej Kulundžić u svom ličnom GTS 4S. Bio je prilično labav ako ćemo iskreno, vozio sam za mnogo većim smaračima tako da je vožnja bila prilično brza i tečna iako smo u grupi imali influensere koji obično dosta uspore grupu. Kulundžić je bio prilično korektan i puÅ¡tao je da Kajmak i Bokster otpadnu da bi vozaču Karere dao malo prostora da vidi Å¡ta maÅ¡ina može.

    Ja sam bio prilično komotan u Boksteru i Kajmaku, tako da sam uz malo truda pratio Kareru, ali iskren da budem - tih 350KS upakovanih u dvosed i sa zadnjom vučom su već bili krupan zalogaj za moje vozačke sposobnosti. Vozili smo samo u Sport režimu, Sport Plus nije bio dozvoljen, ali i pored te elektronike maÅ¡ina je tražila ozbiljnu koncentraciju jer se stvari deÅ¡avaju prilično brzo za relativno razumnu konjažu. Auto skreće nestvarno brzo i posluÅ¡no, suvozač mi je suflirao da dodam joÅ¡ volana i auto je sluÅ¡ao Å¡ta god bih mu rekao. Uzgred, moj suvozač bi u svakoj sledećoj vožnji bio primetno brži, tako da bih ja posle svake zamene gledao Å¡ta dasa radi i tačno video gde sam ja greÅ¡io. On je bio i daaaaleko agresivniji u stizanju automobila ispred, ali poÅ¡to čovek vozi Karera Kup u Italiji...bilo je jasno da nismo ista liga.

    E kad smo seli u Kareru, stvari su postale mnogo jasnije. Auto iako na papiru samo 100KS jači od Kajmaka, zapravo izgleda ko da je 250KS jači. Ide kao nenormalan i mislim da mirne duÅ¡e mogu da kažem da je to previÅ¡e automobila za mene. Možda ako bih malo čeÅ¡će oÅ¡trio živac i sa malo jačim kolima, ali ovak kako jeste - Karera je krupan zalogaj. Za sada Onda sede klinja iz Kraljeva da ga tera i stvari legoÅ¡e na svoje mesto. Prvi krug je pritiskao Kulundžića, na Å¡ta je ovaj odgovorio uključivanjem sport plus na svom automobilu Å¡to je mladi Å¡ofer u naÅ¡im kolima odma primetio u reagovao na isti način. ZavrÅ¡ni krug je bila ful-pul trka između Kulundžića i Lazarevića, a ja suvozač. Auuuu, evo sad sam se naježio.

    Prva Å¡ikana posle boksa se prolazi skroz duboko i onda jak volan, par kontri i auto se nameÅ¡ta za brzu levu. To je pun kas sa povremenim secanjem volana, sve pun gas kroz dugu desnu i prilaz za oÅ¡tru levu. Odatle kroz blagu desno levu Karera sabija 150-160 i jače. Za oÅ¡tru desnu ga namesti gasom, auto samo čučne i iskoči ko besan. Ulaz na dugu desnu se vozi malo čudno u ovom trkačkom besu. Nije klasično opisivanje radijusa, ali nije ni klasično pravljenje "V" krivine već je i tu i tamo sa dosta secanja volanom. Ide relativno Å¡iroko sa ciljem da gađa drugo teme i tek ga tu pukne po gasu.

    Å*ta znam. Vozio sam Å¡toÅ¡ta jakih kola, po stazi sam terao maÅ¡ine koje imaju 150-200ks viÅ¡e nego ovaj PorÅ¡e, ali to sve niÅ¡ta nije bilo ni blizu. Ja se ne bih mnogo razmiÅ¡ljao da mi tetka iz Kanade poÅ¡alje 200 soma.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Nisam siguran da sam skapirao koje tvoje nedoumice je odagnalo sedanje u panameru

    Ovo ostalo je kao da opisujes nevinom seks sa Evom Mendez
    Pusti neku multimediju ako boga znas.

  3. #3
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ne volim porše, ne volim porše, ne volim porše....

    Panamera verovatno ima čudan osećaj na kočenju jer radi se motor prebaci u generator režim rada pa i on koči a ne samo diskovi.
    Ako dobro pratim porše gamu 718 kajmak ima krov bokster nema?

    He who loses control, loses.

  4. #4
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Jes, to je jedina razlika. Ima/nema krov i kilogramski disbalans koji sa time ide u paketu.

    Inače, taj 2.5T koji duva direktno iza vozača u 718 šasiji uopšte ne zvuči toliko otužno uživo. Okej, ko je vozio šestaka taj verovatno primećuje, ali meni koji nisam toliko intiman sa Porše mehanikom (uživo), taj motor zvuči tipično četvorocilindraški sa izraženim audio efektom turba kad "spuluje" ili kad vejstgejt pufće. Ne bi ja tu pravio problem. Okej, kad ispred tebe vrišti bosker (makar i u turbo verziji 4S) kroz titanijumskog Akrapovića, razlika je više nego očigledna, a mogu samo da mislim šta tek priređuje 4.0 atmosfera u GT3 na 9 soma. Al 911 verzije iz sredine ponude (4S, GTS) su sad uveliko udarile u 150k što je pre 10 godina mahom bilo rezervisano za top varijante. Biće neka mlatimudija, ali da budem iskren, bilo je teško postići da se sve snimi i da se vozi jer se jako brzo dešavalo. Videću nešto da sklepam za vikend.

    ŠTo se tiče Panamere, meni je taj auto od pojavljivanja bi totalno nezanimljiv, što nadutom pojavom što natpisom dizel na krilu. Meni je prva Panamera izgledala kao američki rođak 911 koji ne izbija iz fastfuda, tako da sam baš imao loše mišljenje o automobilu bez da sam ikada seo u njega, a još manje vozio. Ovaj novi izgleda oštrije, ali je glavni efekat postginut tako što kad sam seo u njega, mislim da sam sedeo nisko maltene ko u 911, a opet je to dugoprugaška mašina sa besnim gepekom sposobnim da proguta poprilično prtljaga.
    Last edited by zmaj; 6th September 2019 at 22:56.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #5
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Što se Panamere tiče maltene identično i moje mišljenje

    He who loses control, loses.

  6. #6
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Nema snimaka, a vidim da si zatvorio krug sa bmw-om?

  7. #7
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Nema snimaka za Porše, izglupirao sam se nešto sa nosačem i snimci bezveze. Imam nešto iz ruke telefonom, mogu to da okačim.

    [Only registered and activated users can see links. ]

    Jeste, bio BMW. Ja bi menjo tih 500-600 konja u M4/M5 za 450 u Poršeu bez razmišljanja.

    Prilično sam siguran da Kajmak GTS bez mnogo muke može da uzme meru kompetišn M4 spravama, a da se pri tom čak nešto i ne pomučiš. Tako mi to izgleda, bez da mogu tu tvrdnju ikako da potvrdim.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •