Results 1 to 10 of 10

Thread: NK TEST: BMW X4 xDrive 20d

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: BMW X4 xDrive 20d

    Na super ekspresnu test anketu stiglo novo mezimče iz Minkena. Mašina je sa baznim pogonom što u praksi znači xDrive sa 2.0 dizelkom od 190 konja što je podebljano sa matikom. Unutra je tipični BMW sa modernim poštapalicama u vidu kompletno digitalne table i mazda-olikog rešenja centralnog displeja koji je sad polu-nasađen. Meni to sve u praksi vrlo pasuje, posebno što BMW i dalje drži sve komande mehaničkim.

    Test je jako kratak, nisam ga mnogo vozio, ali ono što jesam - auto i pored 20" runflat guma nudi solidnu udobnost, a da pri tome ima malo naginjanja iako nisam nešto ni imao prostora da gasiram. Hauba je znamenita (dži da pripremi šećer i vodu) i imaš onaj osećaj vožnje dajca gde ti limčina štrči poprilično, gledano iz vozačke pozicije. Vozačka pozicija, zanimljivo, nije baš laka za podesiti. Meni smeta lumbalni deo koji je mnogo ispupčen, tako da je naslon baš primetno konveksan što mi baš ne pasuje, a ovako na brzinu me je mrzelo da se zezam sa sedištem koje možda i može da se podesi da mi pogoduje. Rejser je isto kukao.

    Auto je spolja pokupio zadnji deo sa Mercedesa GLC što je jedan od glupljih, ako ne i najgluplji izgled zadnjeg dela automobila. Džaba zavesice, spojleri, duple cevuljage - opet auto izgleda zbunjeno/retardirano. Spreda su nabudžili nove bubrege koji su sad još više istaknuti i to izgleda sasvim korektno. Generalno, ne dopada mi se. Prethodni je izgledao bolje, mada ja stvarno nisam reper za SUV jer bi to zakonom zabranio. Sa druge strane, mašina ide ko raketa, a krije brzinu tako da je baš agonija voziti se 50 jer izgleda da sve stoji. Užasno dobro krije brzinu, što je opšti trend koji mi se uopšte ne dopada. Stavite nekog nezainteresovanog instagram majostora i dok on postuje dve fotke svojih novih svilenih čarapa u egzotičnim nijansama, ovaj auto nazidao stoju u gradu.

    Potrošnja neka mizerija, ispod 8 uprkos gradskoj vožnji i merenju.

    Ženska od koje sam kupio gajbu vozi isti takav, samo prethodna generacija i ja nju redovno viđam da čačka telefon i da vozi 50, što znači da je upravo to ciljna kategorija. Premijum, prestiž, lak da se vozi i to je to. Dal leži, ne leži, drž me nedaj me - to je možda bitno samo onom koji će ta kola da eventualno kupi za 8-10 godina u trećoj ruci.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Pipnuo ga na kratko ja nešto ćaskao sa rejserom da imam neki osećaj konstantnog drmusanja i tog pomenutog naginjanja što nije neki osećaj kod SUVova al ajde...glomazno jeste, kamion jeste i nekako mi baš tromo...nikako nisam imao osećaj eksplozivosti, al bazni pogon jbg...rejser ga rknuo u sport odma ali nekako mi mlako, doduše reče mi brojke sa merenje i prilično su jake, ali to stvarno ne deluje tako u ekspolataciji, tako da opaska za infleunsere stoji...
    izgled mi onako...nekako prenaglašen sa nekim izbočinama okolo sve nekako bode oči al ko voli neka mu ga...pozadi jest 1:1 GLC što mi baš bzv...audi mu ga ovde dođe sa Q8 jel'da? tako da od te tri grdosije i tri fakat ružna pačeta ne znam koji bih pre stavio na oglase da ga dobijem na Bingu, ako se to još igra
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  3. #3
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    na testu predjeno 194km, nije moglo vise iz jasnih vremensko napetih razloga. a ovaj X4 je samo jos jedna potvrda da je potrebno mnogo vise vremena da se se stekao kompletan utisak o automobilu.

    nakon prvog sedanja, odmah sam prebacio u sport da vidimo kako to ide... nista posebno, slabije neko Q5 npr. ipak, brojke drugacije govore, pa je X4 svugde za nijansu brzi. Q5 je testiran zimi, a ovo sada, ali uz 4x4 i ne mnogo snage.... do 400m i 1000m je najveca razlika, pola i cela sekunda.
    za neki "handling test" nije bilo vremena i prostora. ocekivano, dosta se ljulja i u sport modu, ali drzi to dosta dobro. samo se treba navici na "brodina" dimenzije. kada smo kod dimenzija, pozadi linija krova je niska, zadnja sedista su podignuta pa neko vec oko 170cm visine kaci glavom krov.

    prosecna potrosnja je bila 7,7 , a X4 ima brzinu vise pa i to treba imati u kalkulaciji. X4 je bas tih kada se vozi brzo i pored ogromih tockova (20") i runflat guma, a i udoban kada se koristi "comfort" mod. sto brze ides, to je nakako utisak da bolje upija neravnine. na 130kmh je buka ispod 60db, sto je veoma dobro, a i na vecim brzinama nije nesto bucnije.

    IT zafrkancije su ok, sve se u principu lako koristi i kapira. najbolje je sto asistencije tipa detekcija sudara i slino nisu previse agresivne pa ne pisti svaki cas. dobro su reseni i modovi, pa pored cetiri direktna tastera i individual podesavanja tu je i rucica menjaca. prebacivanje u manual polozaj odmah aktivira sport automatski mod menjaca i motora, a tek sa +- se eventualno prebacuje u "pravi" manual rezim. znaci, comfort mod, samo rucica u Sport za obilazenje, laganica…

    jedino sedenje nije bilo bas laganica, jer nikako nisam mogao da se lepo namestim. cackao sam podesavanja (mehanicka za naslon, elektricna za lumbalni deo) I nikako nisam mogao naci udoban polozaj…

    cenu ne znamo jos, ali ocekujem negde oko 60k....
    Last edited by LordRaceR; 20th October 2018 at 13:10.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  4. #4
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    zadnja sedista su podignuta pa neko vec oko 170cm visine kaci glavom krov.
    Užas za preko 2800 međuosovinskog

    He who loses control, loses.

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Kome smeta taj detalj, on na raspolaganju ima X3. A, ako mu je ipak preko potrebna sportskija silueta, onda pravac X6.

    Nego je meni super kad vozimo tako neke besmislene modele premijum marki i onda vidiš kako ljudi automatski menjaju priču. Više nikom nije problem dugačka hauba, manjak prostora u kabini i sve ono na šta se obično skreće pažnja od strane forumskih jahača. To je taj respekt prema lovi. Ako si puko 60-70k, ti sigurno mora da znaš šta si hteo, a i gubitak na ceni ti verovatno nije bitan kriterijum u kupovini, tako da si tu odmah izgubio Honda poznavaoce (ovo nije upereno ka džiju, ovo je univerzalna mantra svih hondista sa kojima imam neželjeni verbalni kontakt na temu automobila).

    Meni sa X4 ponajviše smeta vanredna ružnoća zadnjeg dela, što stvarno nisam očekivao da je moguće izvesti kad je X4-X6 u pitanju. Eto, ponovo su me demantovali.

    Početna cena je 51k, ovako od oka vidim 20" gume, matik, treću zonu klime, digitalne cajgere sa mahajućim komandama, napucana LED svetla.... cenim bar 65k, iako auto recimo nema keyless niti elektro podesiva sedišta. Zanimljivo je da je doplata za biturbo dizelku skoro 5000E, a isto toliko je skok sa tog jačeg 2.0 na 3.0 dizel. Verovatno u tih 5000 doplate ide još neka oprema pride, ali je i ovo previše vremena potrošenog za ovako kratak test. Kad kažem kratak test, to je baš baš kratak test - uzeli ujutro, vratili popodne što znači da nismo imali prilike da probamo kako rade svetla npr, a što bi trebalo da bude vrlo zanimljivo jer onomad na Aktiv Tureru su isto bila dobra svetla, a ova bi trebalo da su još bolja.

    Trebalo bi i trojku da uzmemo, valjda će biti malo više vremena da se vozi, a to je i malo dohvatljiviji model.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Dobro si ovo rekao, besmislen model. Dobro je da ih baš malo viđam po ulicama, X4 i GLC, verovatno je X3, X5 prestižnija opcija.

    He who loses control, loses.

  7. #7
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default NK TEST: BMW X4 xDrive 20d

    Mislio sam da gore od X6 i GLE ne postoji ali mora biti i ženskog modela [emoji4]
    A besmislen auto prosto mami besmislene komentare [emoji4]
    Zanimljiv detalj na zadnjih ivici krova, kao kod Civica
    Last edited by Ji 4Tze; 21st October 2018 at 15:47.

  8. #8
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    gle, glc, glk, gla, mla, gls... toliko modela da sam uveren da vlasnik Mercedes benz SUV-a pojma nema šta vozi osim da vozi Mečku.
    Ajd što mi je sama po sebi kupovina SUV-a potpuna besmislica, ali kupovina ovih SUV kupea je sledeći nivo pomodarstva. Predpostavljam da je problem što u poslednje vreme ima izbor solidnih SUV-ova "nižih" marki pa je potreba da se razlikuje po svaku cenu preovladala razum, ako ga je i bilo

    He who loses control, loses.

  9. #9
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    Mudri i prepametni gay ljudi iz marketinške brigade su uspele ono što nikome ranije nije pošlo za rukom. Da prodaju još lima vrednim domaćicama
    Karavan nikad nije bio tako poželjan i prodavan a SUV se sada prodaje verovatno bolje nego ranije hatch pakovanja.
    Zapravo je sada kupiti karavan potreba da se razlikuješ i budeš taj koji hoće da bude drugačiji

  10. #10
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Slažem se. Međutim, kad bih morao da biram u čemu želim da čekam par sati na granici, ako su mi sitna deca - onda je to MPV ili SUV. Karavan je okej, ako su putnici malo stariji, ali ako su sitna deca - mogućnost da se oni tu nešto usprave i muvaju unutar automobila je neprocenjiva pogodnost.

    Inače, mašina košta ciglo 70k. Molim lepo.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •