Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 28

Thread: NK TEST: Mercedes A180 CDI

  1. #11
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Mercedes dorađuje te motore, nisu identični kao u Dačijama npr. Slušao sam tipa iz MB na jednoj prezentaciji, nemam link.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  2. #12
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Agregati su identični eventualno se razlikuje štošta od opreme (alterantor, kompresor klime, nosači, oblik usisne i izduvne grane, kućište filtera, oblik kartera...) očekujem i da su mapiranja različita

    He who loses control, loses.

  3. #13
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Menjaju npr. leteće ležajeve i još po nešto. Nažalost, nisam upamtio sve.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  4. #14
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    Napravih jedan krug....
    Što se tiče motora, na prezentaciji su motori bili zadnja stavka pa se iz toga može zaključiti da im to nije nešto bitno. Merc kod ovog 608 motora koristi Renault bazu, blok i unutrašnjost, dok je ostalo okolo uglavnom malo drugačije, bar koliko sam ja nešto video. Tu je drugačiji ECU (logično i mapu u njemu), intercooling, veći pritisak goriva u common railu, nosači motora, kompresor klime, alternator (jači da može da gura sve moguće ekrane i slično) i tako dalje. Uglavnom, mašina ide primetno bolje što se najviše oseća u odzivu. Posle kada se drži pun gas, razlika je manja. Naravno, 7G-DCT menjač i softver u njemu pomaže celu akciju. Promene brzina su brže, mada nisu baš toliko brzo koliko bi se očekivao od dual clutch menjača, ali je to ok. Isto je za motor. I dalje ostajem pri mišljenju da meni nema svrhe kupovati 115 KS dizel i AMG paket opreme u A klasi, ali posle vožnje imam više razumevanja za situaciju. Ovako podešen motor+menjač je dovoljan za 90% kupaca koji pogledaju A klasu. Handling je i preko toga. ESP je dosta agresivan i samo malo popusti u Sport modu. Veoma brzo se oseti kako kočnice hvataju zadnje točkove i koriguju putanju, pa može da se dodaje volan i dodaje.. baš dosta, pa se može korektno cepati kroz krivine. Čak i oni koji i neznaju baš previše šta rade. Bar nešto malo da opravda naziv opreme. Kada se ESP ugasi, stvari postaju malo realnije mada ne baš mnogo jer nisam siguran da je ESP stvarno skroz isključen i ako piše da jeste. Uglavnom, tada nema agresivne korekcije putanje pa se mora malo više raditi, ali je zabavnije. Da nije pozadi kruta osovina i da je multilink, razlika bi mogla da se primeti samo bez ESP-a i kada se odradi proba iz auta u auto. Ovako, sa ESP-om niko neće primetiti razliku, bar kada je ova „dinamika“ u pitanju. Za udobnost, moguće da bi se to osetilo mnogo lakše. Na mojoj „bumpy“ test deonici, ova A klasa je iznad proseka udobnosti, mada se može osetiti da zadnji kraj malo „cupka“. Sa obzirom na generalno podešavanje i mogućnost izbora tvrdoće, jako dobro.
    Kada se ne vozi u „test performance“ modu, potrošnja je skandal. Skandal niska za skoro 1500 kg težak auto, bar po BC-u. 85 km/h, 7ma na 1300rpm, prikazuje 2,7 litara. 55km/h, 6ta na 1300rpm 2 litra stoji. 135km/h, 7ma na 2200rpm je 4,3 litra. 125, 2000rpm je optimala sa 3,6 litra. Autoban brzina (180) je tek malo ispod 3000rpm je 7 litara okruglo. Ako je tačno ovo što BC prikazuje, izuzetno lepe cifre. Da, ovde ne računam dodatno ulje i "dodaj plavo".
    Za brzinu, tišina u kabini je odlična. Ima par detalja u enterijeru koji malčice zveckaju, ali očekivano. Na 135km/h, izmerih čak i manje od 60 dB, udari ponekad u 60 kada se pređe preko nekog #%&/(& na asfaltu. Ovo je ubedljivo najtiša kabina od kako radim precizni naučni test" – app na telefonu.

    MBUX mi je ok. Kada već mora da se ponudi kamara opcija, ne znam kako bi to bilo rešeno nešto dramatično bolje. Sve sam provalio već bio na promociji, a jedino što nisam sada uspeo, sramota me, je kako se menja pesma kada nije aktivan ekran za muziku. Mora da može, bilo bi glupo, ali ja nisam video kako.
    U ovaj klasi i u ovom momentu, mogu konstatovati da je auto izuzetno dobar. BMW 1 je već dosta mator, Audi A3 je nešto mlađi, ali A klasa (posebno ovakva) izgleda spolja mnogo bolje. Unutra, lično mi više odgovara Audi koncept „virtuelnog kokpita“, sa manje opcija po pitanju šta se može vrteti na ekranu i sa ručicom menjača na standardom mestu. A klasa ima „Merc tradicionalnu“ poziciju, što mi nešto ne leži.
    Last edited by LordRaceR; 31st August 2018 at 21:33.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  5. #15
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    Ju, ladno i štangla pozadi.
    Premium...

  6. #16
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ju... tragedija

    Quote Originally Posted by Heinz View Post
    Menjaju npr. leteće ležajeve i još po nešto. Nažalost, nisam upamtio sve.
    Nit logike nit pameti u tom potezu pošto je motor zajednički razvijan. Agregat je isti, oprema agregata se razlikuje.
    PR bulšit je tu da uteši pokondirene vlasnike kojima je "ponos" povređen pošto i ona Dacia na semaforu u suštini ima isti motor ko i njihov mezimac.

    He who loses control, loses.

  7. #17
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    multilink "dobijes" kad uzmes i normalan motor
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  8. #18
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    A šta je normalan motor? Imaju 1,33 turbo benzinca sa 160KS. Meni to zvuči vrlo normalno. Nije da mi nešto multilink posebno fali, auto ide jako dobro i nudi sportskiji osećaj nego gomila tih nekih našaranih slovima modela. Što se tiče ESP, ja bih bio vrlo skeptičan da Mercedes uopšte dozvoljava da se isključi.

    Šta znam, meni je prethodna A klasa bila za nijansu skladnija, ali je ova agresivnija. Daleko radije bih vozio Mercedes nego BMW ili Audi, ako ćemo po izgledu i enterijeru. Kao i kod rejsera, VW virtuelni kokpit mi je trenutno najbolje rešenje, ali posle dan-dva je prestao da mi odvlači pažnju, posebno kad sam naštelovao sve prikaze kako mi pasuje.

    Drama sa motorom je samo drama za družinu koja voli dramu. Mercedes će verovatno malo da bude prozivan, ali će to posle nekog vremena da se smiri i raja koja kupuje Mercedese će i dalje da ih kupuje. Ne znam što su odabrali 1.5 dCi, a ne 1.6. Verovatno je 1.5 dosta jeftiniji, ali bi malo više snage baš dobro došlo, čak iako je bazna dizleka.

    Koliko čitam, 1.33T nema Getrag, već ima neki Mercedesov koji je čak i lošiji od Getraga, što je vrlo zanimljiva situacija. Ne znam da li to znači da će Reno uskoro da apgrejduje onu nesrećnu šestobrzinku koja em traljavo radi, em diže potrošnju bez razloga.

    Quote Originally Posted by bruyoni View Post
    Ju... tragedija
    Drama!
    Last edited by zmaj; 1st September 2018 at 14:45.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  9. #19
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    pa A250, jedini normalni samo on ne pravi dramu! na zadnjoj osovini
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  10. #20
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    E pa eto, rešeno je. Mala je to doplata da možeš na pauzi da popušiš pljugu, a da ti se ne nagajbari neki što će ti održi predavanje dal o dačija motoru ili o multilinku.

    Ili to ili mu ugasiš pljugu o rever.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •