Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: NK TEST: Mercedes A180 CDI

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Mercedes A180 CDI

    Na kratkom testu je nova A klasa. Mercedes je prilično uozbiljio priču, tako da je sa prethodnom A klasom baš promenio pristup i ciljnu grupu. Dok je prethodna A klasa bila namenjena kućanicama i babajama čiji muževi teraju veće Mercedese, nova A klasa je komotno preskočila BMW i dobro ulubila Audi. BMW sa 1/2 klasom po meni je sada najtanji premijum koji može da se kupi - prosto ne znam što bi iko to radio, osim ako baš baš ne pati za propelerom. A mlađe generacije po definiciji nisu nešto posebno naklonjene marki, već generalno jure premijum bez neke posebne ideje dal jedno ili drugo.

    Pod haubom je renoov 1.5 dCi sa 110ks. Primećujem da su ljudi prilično rezignirani u fazonu "jao fuj reno motor". Meni nije jasno što, ali eto ovde je baš taj motor. Sad, zanimljivo je kako taj motor koji inače nije neki snagator, kad se upari sa sedmostepenim automatikom postane potpuno drugačija živuljka. Potrošnja je vrlo niska, snage ima sasvim dovoljno i nema nikakvih naznaka da je to isti onaj motor koji muku muči da potera starog senika jer nema ništa snage ispod 1700 obrtaja.

    Mercedes je zadao fatalni udarac ostalim premijum mašinama, jer svi mladi kupci verovatno dožive spontani snošaj kad vide 2x12" ekrana. Ja tačno mogu da zamislim razgovor dobrostojećih mladića koji se odlično razumeju u kola (čitaj znaju dimenzije ekrana u svim modelima-opremama), gde onaj koji je kupio A klasu apsolutno glumi alfa mužjaka na puš pauzi objašnjavajući kako na jedan klik zumira tablu na 24 cola u haj definišinu. Koleginice samo trepću, a kolege osećaju probadanje u grudima jer oni imaju samo 8" ekrana. Priče o sportskom pedigreu kod ovih generacija ne prolaze, samo popiješ bledo gledanje ko recimo ovde kad napišem da veličina gepeka nije bitna.

    Enterijer je besnilo. Sad, u realnosti teško je opisati zašto je sad taj enterijer super, a recimo najnovija Kia ili Hjundai nije. Nisam niti jednom promašio tražeći bilo šta - podizači stakala su na pravom mestu (na otprilike 50% automobila dižem i spuštam zadnje prozore, misleći da su prednji), sedišta su ko salivena, volan takođe. Komande na volanu su, u Mercedes tradiciji, previše kompleksne i traže dosta vremena da se na njih naviknete jer prosto imaju svoju logiku baš kao i menjač koji nikad ne znaš gde se nalazi - dal na ručici, dal na centralnom grebenu, dal ovde, dal onde.

    Menjač je sve ono što Reno i Getrag nikada neće imati. Radi baš kako treba da radi, prebacuje bez trzavica, radi vrlo brzo i nema nikakvih nelogičnosti, cimanja i sličnih bravura koje se mogu naći na automaticima koje prave firme, a koje nisu Mercedes. Auto je ozbiljno izolovan, do 130 se ne čuje ništa.

    Novi izgled spreda me malo podseća na novog Mustanga, ali je i dalje to jasno Mercedes mašina. Čuči mu bela boja savršeno, ja tu ništa ne bi diro.

    Manje-više uvek ista priča kad se voze premijum mašine. Treba dosta da se nađe mana, a i kad se nađe, to više zvuči kao kisela opaska, nego kao neki realan minus. *teta je što je pod haubom ovako slab motor, mašina prosto vapi za nečim potentnijim.

    Cena? Ne znam, ali ko bude rekao neku veliku misao kao što je "ima a klasa za već od 25 hiljada", njemu treba drmnuti jedan vaspitni, čisto da ga vratimo u realnost. Ovaj konkretan mi liči da je oko 40k. Ispod toga ću biti zaprepašćen.

    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Gledam neki snimak sa promocije u cro. Stvarno je impozantno u kojoj meri se to vozacko okruzenje promenilo u 5 do 6 godina.

    Koliko god bio kao vozac protiv akrivnih sistema sigurnosti, znam da su za 90% vozaca neophodni i sacuvace i njihove i tudje zivote. Pogotovo sad sa tom silom gedzeta na dohvat ruke.

    Pa samo dok nastima zone za rad klime on nema fokus na put ko zna koliko. Pa jos samo da namesti boju pozadine instrumenata, pa nasteluje mekanost sedista za duzi put, mod ogibljenja, nadje omiljenu mjuzu, promeni prikaz navigacije i slicno.

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ko kupi nešto iz Reno/Nisan ponude imaće, pored činjenice da je isti motor i tamo i amo, argument da im prepoznavanje znakova radi bolje. Okej, Reno+Nisan ima ubedljivo najbolje prepoznavanje znakova i ono skoro pa nikad ne greši. Sa druge strane, kod ostalih to ume da bude problematično - posebno ako moraš da paziš na radare. Primera radi, meni je na Sajmu pokazao da je ograničenje 80, dok mi je na Čukaričkoj padini pokazivao da je 120 ograničenje. Ajd taj 80 još i nekako, možda je pokupio prljav 60 mada mislim da na tom potezu nema ništa od takvih znakova, dok na čukaričkoj nema šanse da igde stoji bilo šta slično, a posebno ne nešto sa trocifrenim brojem.

    EDIT: Izgleda da i Merecedes koristi Getrag menjač za svoje potrebe, ali ostajem pri tvrdnji da je ovaj menjač daleko bolji od EDC kojeg takođe isporučuje Getrag.
    Last edited by zmaj; 28th August 2018 at 14:32.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Menjač je Getrag DCT300. Nova (2015. počela da se pravi) sedmobrzinka
    Nije da Getrag ne ume da napravi menjač (M2, AMG GT, 458, 812...) finese dolaze od programiranja menjačkog kompijutera koje vrši proizvođač.

    He who loses control, loses.

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Tjah. Ako napraviš proizvod za dalju ugradnju i ostaviš prostora da ti ga naprave na ništa, onda je to loš proizvod. Ovaj menjač brže šalta, bolje sluša u manuelnom režimu i nema nikakvog trzanja na zaustavljanju. Ukratko, sve što je bio problem sa EDC, ovde toga nema ili ima u jedva naslutivim tragovima.

    Evo šta kažu brojke u praksi, a kao referencu u zagradi dajem brojke koje smo imali u Meganu sa EDC i dCi 110: 0-60 je 4,7s (5,1), 0-100 je 10,6 (11,5), 0-150 je 24,6 (27,s). Sve to uprkos činjenici da je Megan oko 100kg lakši auto.

    Kokpit je super moćna sprava, ima hiljadu i jedan prikaz svega i svačega. Nije da su to neki novi podaci, ali su tako napravljeni prikazi da je samo puko gledanje podataka o tome kad je sledeći servis pravo zadovoljstvo. Okej, to će posle par nedelja sve da izbledi i ostaće par nekih ekrana koji imaju smisla, ali je stvarno brutalna količina tehnologije koja je premeštena direktno iz S klase u najmanji model.

    Automobil ima AMG paket - crne AMG felne, kočnice sa AMG znakom, kadice, sportski volan. Efekat je ljut, a posebno kad noću otključaš kola pa se popale svetla spolja i unutra - pravi spektakl. Realno, za ove pare ništa manje ne bih ni očekivao. Ima sport-comfort-eco režime rada koji utiču na motor, menjač i servo. Meni je u comfortu volan sjajan, sa malo većom težinom i sjajnim osećajem. U sportu je malo teži, ali ne mnogo.

    Celo podešavanje automobila je prilično sportsko, daleko sportskije nego razni tajp es, fr, GT i slični. Kao što rekoh servo je odličan, dok je ogibljenje potpuno po mojoj meri - na tvrđu stranu, ali ne previše, ali taman dovoljno da auto sluša volan prilično brzo. Ogibljenje jeste malo tvrđe, ali ima dovoljno hoda da ipak dobro upija talasaste neravnine, a ne da poskakuje po njima. Ležeće i poprečne neravnine ne voli previše, mada tu ne pomaže ni 225/45 R18 guma. Sve u svemu, meni je ogibljenje čist pogodak, mada je pitanje da li će kupac A180 želeti baš ovoliko tvrdo ogibljenje? Pojma nemam ko su ljudi koji kupuju malolitražni dizel hečbek za 40+ soma, tako da ne mogu ni da pretpostavim da li će im ovo biti dobro ili ne.

    Kad sam kod malolitražnog dizela, da kažem da mašina troši mizerno. Na 130 pokazuje nešto oko 4,5l, dok je na 150 pokazivao oko 5,2l....
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Nekako je i logično s obzirom da menjač ide u više, oko 100, modela različitih proizvođača sa različitim agregatima da Getraga previše ne interesuje detaljno programiranje sprave pošto proizvođač vozila najbolje misli da zna šta želi. U Renou dobiješ EDC, kod Mečke Speedtshift, BMW ti da Dualtronic... i znaš li koliko generalno ljudi ima ideju da niko od njih nije napravio svoj menjač?
    Pride porediš šestobrzinku sa sedmobrzinkom, različite su generacije u pitanju.

    Što se same A klase tiče, 5 u glavu je za komplet heč klasu. Pored firme mi se parkira jedna, predhodna generacija doduše, u nekoj perverznoj zelenoj boji i uvek se pre za njom osvrnem neko za ženskom. Sve se mislim da jednog dana oborim sedište i uteram je u gepek... i onda veličina gepeka nije bitna

    He who loses control, loses.

  7. #7
    Moderator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,592

    Default



















    [Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ][Only registered and activated users can see links. ]
    5:53.365

  8. #8
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Prva a klasa za koju mogu reci da mi se bas djasvi.

  9. #9
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default NK TEST: Mercedes A180 CDI

    Koliko mi je aktuelni E class dobar, ovaj mi je baš nekako nedorečen.
    Da mu neko stavi OOOO umesto zvezde s ovim farovima bih bio ubeđen da je novi A3.
    Ganci efekat enterijera je zbog “golden hour” refleksa ili je samo meni ganci? [emoji4]
    Ne reče koliki je gepek [emoji3]
    I volan mu je jeziv ili je tolko skučeno unutra da si morao da ga podigneš na maks visinu ?

  10. #10
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Meni je ovde pored dizajna i tog komplet lux efekta bas interesantan motor. Razlog je sto je taj dizel u resoima vozen toliko puta a ja iz njega ne izlazim i pravo je cudo koliko isti motor drugacije moze da radi. Mirniji rad ne samo zbog verovatno x puta bolje izolqcije, nego i spolja se dosta manje cuje. U renou prilicno klapara. Menjac izvlaci 10% performansi sto je za ocekivati od ovakvog menjaca i u merc pakovanju.
    E sad, cenu ne znam ali koja god da je verovatno oprema nosi trecinu cene unutra ima elemenata koji su po meni pun pogodak ali ima i zescih promasaja. Volan je fantastican, ne znam zasto na slici deluje podignuto, nije skuceno. Savrseno lezi u ruci a u voznji je fantazija, tamo gde ga uperis on ide, nema drame, istina nisam cackao modove, trebalo bi mi jedno pola dana da sedim unutra i cackam sve ostalo bez da ga vozim kako bi zasao u svaki de podesavanja. A la mouse pad elementi su apsolutno nepotrebni i neprecizni, gomila bling elemenata izuzetno smeta u voznji usled odsjaja, ekrani imaju ooooozbiljnu rezoluciju i to mi je prakticno najveci utisak unutrasnjosti...da su previse nezgrapni i pomalo nesrecno nasadjeni jesu, ali su kvalitetni u pm.
    Sedista su fantazija, spolja onako, ljutito, stvar ukusa, meni se dopada.
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •