Results 1 to 7 of 7

Thread: NK TEST: Nissan Qashqai 1.6 dCi 4WD Tekna Premium

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Nissan Qashqai 1.6 dCi 4WD Tekna Premium

    Konačno, novi Kaškai. Ne da sam ga nešto posebno želeo, nego je baš dosta vremeno prošlo od kad je bila promocija. Stigli su novi Xtrail i Mikra, tako da bi trebalo da obnovimo gradivo i iz drugih segmenata kada je u pitanju ova japanska "persona non grata" koju ne vole ni ljubitelji francuza ni ljubitelji japanaca. Nova mašina je u top top top izvedbi. Najjači motor, 4x4 pogon i najnapucanija Tekna Premium oprema što na kraju priče košta 31.700E.

    Pričali smo u Daster tredu povodom cene Dastera, pa je ovo zgodan momenat da se lepo sračuna kolikoa je razlika između napucanog Dastera i napucanog Kaškaija iako je Kaškai nominalno CSUV segment, ali pošto je kraći od većine iz klase, relativno je blizu Dasteru po tom parametru. 14000E doplata.

    dCi 130 je provereno jaka mašina i sa dosta lakoće vuče i pozamašni XTrail na autoputu, tako da sad kad se skine jedno 300kg to sve daje onaj tipični dizelaški šmek gde sedišta u svakoj brzini umeju da udare u leđa. Ne sećam se da je motor tako rado gurao preko 4000 obrtaja kao sada, moram da proveril da li su nešto radili na njemu jer ovo sad em te zalepi na 2000, em vuče ko blesav do 4000. Auto sa takvom lakoćom nabije 120 da je to prava milina osim ako u tom raspoloženju ne naletiš na radar u gradskoj zoni. Mislim da Kađar nije bio ovoliko eksplozivan, a vozili smo ga sa identičnim pogonom (doduše ne znam da li je revidiran motor od tada).

    Auto ima neka namunjena reljefna sedišta sa Napa kožom, to izgleda i oseća se baš baš dobro. Od opreme ima sve i preko toga - keyless, dvozonska klima, navigacija, slepi ugao, automatsko sve i svuda, nadzor trake, adaptivna full led svetla, elektro podesiva sedišta, AVM monitor, automatsko parkiranje... ima svašta još nešto, zaboravih tačno šta još. Auto uopšte ne parkiram kod mene, kreće se na 19" 225/45 SportMaxx RT što sasvim sigurno priziva nevolju, ali zato mašina koči za 38m. I to bez mnogo eksperimentisanja. Bam. 38m. Iz prve. Ok, idemo dalje.

    Auto odlično leži, rekao bih da su ga malo omekšali, a zadržali stabilnost. Okej, SportMaxx u 225/45 sigurno pomaže kad je u pitanju ponašanje, ali sigurno i da dosta odmaže kad je u pitanju udobnost, a meni je Kaškai na nekim referentnim parčićima lošeg asfalta bio sjajan i daleko bolje upija širok spektar neravnina. Naravno, ležeći panduri traže prelazak sa 10kmč inače potres mozga ovima na zadnjoj klupi momentalno.

    Potrošnja je smejurija za tempo koji nudi. Na 150 se vrti oko 6-6,5l, kulturna vožnja po gradu je ispod toga. Rezervoar na 1.6D 4WD i na 1.6T je 65l, dok ostali imaju po 55l rezervoar. Zapremina prtljažnika je 430l što manje nego Dasterovih 467l, tako da poređenje sa Dasterom ima smisla ako su dimenzije jedini reper.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Junior Member alex_011's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Belgrade
    Posts
    11

    Default

    Kakav je po pitanju buke. Jel nesto tisi od prethodnoh kao sto tvrde ili ne?

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Da, prilično je tih. Sa ovim motorom vrlo tiha vožnja do 130.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Uzgred, ovo je jedan od tiših dizelaša koje sam imao prilike da vozim. Sa otvornim prozorima, samo na vrlo niskim obrtajima možda može da se nasluti da je dizel, posle toga vrlo tih auto. Mislim da ima i do izduva, ima čak neku resku notu, doduše onako u drugom planu. Planiram da snimim malo, auto je vrlo zanimljiv iz tog aspekta.

    Nisam mogao da se otmem utisku da je auto prilično brži od Kađara, sa kojim deli pogon. Telemetrija je pokazala da ne greši filing, auto traži 11,6s do 100, dok su oba Kađara imala 12,5. Ova sekunda baš nije toliko impresivna, ali generalni osećaj je kao da Kaškaija gura dCi 160, a ne 130.

    Što se tiče gabarita, Kaškai je porastao malo tako da kome je ranije falilo prostora, faliće mu i sada. Pozadi ima mestaza tinejdžere, ali ako vam je dete u kadetskoj reprezentaciji odbojke ili košarke...gledajte drugde. Zašto Nisan i Reno imaju taj skraćeni format CSUV segmenta ne znam, ali im to definitivno ne pomaže kod kupaca kojima je to jako bitno.

    Sedišta su sjajna, jedna od boljih koje sam imao prilike da probam u kompakt klasi. Napa koža je onako...nije loša, na gledanje nekako nije super premijum ludilo, ali su sama sedišta ergonomski baš po mom kriterijumu. Tvrda su, ali vrlo dobro drže telo i apsolutno nikakvih problema nema. Što se ostatka enterijera tiče, sve je vrlo slično prethodnom modelu uz neka estetska poboljšanja kao što su crne komande na volanu koje su zamenile one srebrne ogromne, volan je malo manjeg prečnika sa zaravnjenim donjim delom i malo debljim obručem - pravi vozački volan. Ručica migavaca je i dalje malo daleko, ako mi ruka nije baš na dobrom mestu, ne mogu da dohvatim ručicu nego moram celu ruku da pomerim. Konzola je takođe blago modernizovana, ali su osnovne stvari ostale identične. Mislim da je infotainment sistem zreo za ozbiljnu reviziuju jer moraju na top mašini da imaju grafiku visoke rezolucije, veći ekran i sve to što je sad "neophodno". Što se mene tiče, meni ovako kako jeste, ne smeta - možda bih voleo da vidim malo bolju grafiku na navigaciji i menijima, ali sve ostalo je aspolutno korektno i skoro da uopšte ne moraš da pipkaš ekran što mi je baš potaman.

    Za kretanje u nazad i Y raskrsnice mi nije baš pregledan, ali AVM radi svoj posao sjajno tako da kad je neko napeto parkiranje u pitanju, zaista nema potrebe izvirivati i kriviti se što obično radim jer ne verujem kameri tj. perspektivi. I ovde je situacija slična, bilo bi super kad bi taj prikaz bio visoke rezolucije, ali to je baš teranje maka na konac.

    Mislim da je ove 19", iako su vizuleno sjajne, težak prebačaj za ovaj auto. Ogibljenje se dosta muči da ispegla treskanje koje je zagarantovano sa 45 profilom, kupovina nešto razumnije opreme em je cenovno razumnije, em će sigurno da donese komociju u vožnji. Sa druge strane, Sport Maxx drže ko nenormalne (imali smo ih na Navaku na CTR kud će bolja referenca...) i baš treba ozbiljna količina entuzijazma da ih nateraš da protestuju, a mašina je prilično poslušna za to što jeste, tako da se vrlo lako rade bravure naglih promena traka bez ikakve dramaturgije i klasične primese inercije koju sa sobom nose SUV mašine. U tom kontekstu manje dimenzije Kaškaija su definitivno plus.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #5
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    RT ili RT2?
    Nije neka SUV verzija?

  6. #6
    Moderator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,592

    Default













    Attached Images Attached Images
    5:53.365

  7. #7
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Završen test makine. Pređeno 500km, prosek 6,7l. Kad bi isključili merenje performansi i kad bi ja to vozio sa manje entuzijazma, to bi komotno moglo da se spusti ispod 6.

    Da sumiram, popravljene su bitne stvari - zvučna izolacija i udobnost, tako da je novi model uperen uglavnom ka kupcima koji su i ranije razmatrali Kaškai, dok društvo koje ga je smatralo neprihvatljivo malim će i dalje da smatra

    Nisan je utanjio prilično od kako im je diša otišo u Hondu (ne znam da li je novi diša razlog ili je stari otišao jer su im skresali budžet), tako da je malo nezgodno na osnovu najnapucanijeg modela razmatrati kompletnu gamu koja ima drugačije rešeno zadnje ogibljenje od 4wd modela, ali isto tako i u većini slučajeva nije na 45 profilu 19".

    Meni se auto i dalje ne dopada vizuelno, ali su sada nova LED svetla malo popravila izgled. Unutra je takođe malo manje problematičan po mojim standardima, ali opet prolazno. Motorizacija i dinamika je jedna od boljih trenutno, gledano sa aspekta putničkog automobila. Terensku vožnju nisam ni pokušavao da izvedem, jer smo ovaj 4x4 pogon imali u svemu iz Reno-Nisan-Dačija programa, tako da znamo da je prilično korektno rešenje koje dobro podnosi teške uslove van asfalta. Na suvom većina vremena je 100% na prednjoj osovini, osim možda kad ste bezobrazni na gasu pri izlasku iz krivine kad ode pozadi 5-10%. Auto inače nema mogućnost isključivanja TC, mada sa 4x4 motor možda samo na startu može da prevari diferencijal da ne prebaci snagu pozadi i da malo proklizaju prednji točkovi.
    Last edited by zmaj; 18th April 2018 at 09:20.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •