Results 1 to 10 of 10

Thread: NK TEST: Opel Insignia Grand Sport 2.0 CDTI Innovation

  1. #1
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default NK TEST: Opel Insignia Grand Sport 2.0 CDTI Innovation

    lep dugacak naziv....
    nova insignia posle godinu od promocije konačno na testu. tek sam preuzeto auto, vreme je divno pa slika nema, samo par osnovnih informacija za početak.
    motor je treći dizel po snazi, 2.0 CDTI sa 170 KS. od toga ima jači dizel samo u BiTurbo varijanti. menjač je, nažalost, ručni 6-brzinac a nije novi 8-briznski matik. naravno, ne smeta mi ručni ali sam baš hteo da probam taj novi matik. oprema je Innovation, a ima LED svetla i automatska dugo, radarski tempomat, HUD, navigaciju i ostale infotaiment stvari. 18" felne, 245 45 18, gume Pirelli. cenu tačno ne znam, kaže poslaće specifikaciju sa cenom.
    imao sam samu jednu priliku pre da provozam ovo, i tada nisam primetio ono što sad jesam odmah. ne znam kako. elem, položaj u vožnji mi se ne sviđa nekako... ne sedim u sredini... volan, HUD i instrument table kao da je malo u levo... ili ja malo u desno...
    možda se tripujem, videćemo šta će reći kolege iz kolegijuma....

    p.s.
    soferka ima jedno ostecenje, i prednji branik malo, sto je regularno prijavljeno.
    Last edited by LordRaceR; 13th February 2018 at 18:07.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  2. #2
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Insignia imala vazda taj asimetricni osecaj, secam se one opc line, ona imala nesto natakaren nit tamo nit vamo onaj displej borda...dugacak naslov za dugacak auto meni on uzivo deluje bas veliko, mozda zato sto je bas spicast nesto...al nacelno mi se dopada, samo sve u nekim bzv bojama ih vidjam, kapiram i da je test bela enivej, bedak za matik, onaj na prethodnoj je bas bio trom pa kapiram da je tu bilo najvise poboljsanja
    Last edited by ToD; 13th February 2018 at 21:49.
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  3. #3
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    boja je srebrno siva....
    mislim nije bas toliko bitno za taj matik, nego da vidimo kako je u finalnoj Opel izvedbi. taj AF50-8 je poznat kao prvi takav menjac pravljen za poprečno postavljene motore, pa se koristi u takvim primenama. prave japanci (Aisin, tj Toyota) a ostali koriste... npr Volvo to koristi bas obilato, tako da je to onaj iz V90 koji smo probavali... i BMW koristi za neke jeftinije modele.... nego cenim da je svugde softver malo drugačiji plus još neki detalji pa ono....
    Last edited by LordRaceR; 13th February 2018 at 22:34.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  4. #4
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    U principu je automatik baš bio slaba tačka na prošloj generaciji Insignije kad je u pitanju mehanika. Ja sam bio ubeđen da je to onaj ZF koji smo imali na Čirokiju, nekako sam zbog osam brzina odlučio da bi to trebalo da bude to Plus, što mi se jako dopalo kako ZF radi u praksi.

    Kako stvari idu sa Opelom u regionu, čisto sumnjam da će biti prilike da ikada probamo tu kombinaciju, osim ako nas ne iznenade i odluče da u flotu ubace neki napucani Kantri Turer.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #5
    Senior Member autsajder's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    198

    Default

    Pisao je TG sajt jesenas da PSA planira da što brže eliminiše GM platforme, jer posle kupovine Opela mora da plaća licence Amerikancima. Prema tom nekom planu, za 3 godine neće biti uobičajena restilizacija Insignije nego skroz novo vozilo postavljeno na le željezo fransez.

  6. #6
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    ZF je trebao da bude po originalnom planu, ali se ocigledno svasta tu promenilo....

    mali raport.
    masina trosi 6,2l na EU autoput brzini. autoban 160-170 je tu na 9l. magistrala je 5,3l kada se pazi, u realnosti je 5,7l.
    auto je veoma stabilan I precizan pri vecim brzinama, za razliku od superba koji sam nedavno vozio. kvalitet izrade u odnosu na pomentu ikonu je daleko bolji, pa je Passat mnogo bolja smernica. udobnost je skroz ok, nemam zamerke. elektronske dzidzabidze detekcije, upozorenja, pesaci itd rade svoje, piste standardno, ali se to moze iskljuciti, mada je najbolje ne stiklirati te opcije. HUD je daleko od najboljeg ali je korektan, ok se vidi I koristan je. dosta brzo se navikens da gledas samo u njega. prostora pozadi bas dosta, gepek veliki, ne znam tacno u cm ali deluje dovoljno...





    Last edited by LordRaceR; 14th February 2018 at 21:27.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  7. #7
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Pa tako se ne piše pežo

    Čini mi se da ZF nije nikako mogao biti sa osmobrzinkom jer ga prave samo za zadnju vuču, novi devetobrzinac je možda mogao ali mi se čini da ga za sada stavljaju samo u 4x4 varijante

    Inače, baš lep auto! Od nazad i sa boka naročito od napred možda da je nos izraženiji, kao kod Mazde. Crvena boja u kojoj je bio na sajmu je bila pun pogodak

    He who loses control, loses.

  8. #8
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Gde je slikano?
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Auto izgleda dosta dobro uživo, mada su stvarno preterali sa dimenzijama. Nova Insignija karavan je preko 5m dugačka!

    Ima gomila dobrih stvari, posebno bih izdvojio cajgere koji daju nezapamćenu količinu informacija. Ako zanemarimo sportske italijane sa početka 90-tih, ovo nisam skoro imao prilike da vidim. Pokazuje temperaturu vode, ulja, voltmetar i to su sve analogni pokazivači! Ovi cajgeri prosto vape da se pojave u nekoj sportskoj mašini.

    Što se vožnje tiče, nešto nisam impresioniran. Dosta je bučan auto iako ima relativno konzervativne gume 245/45/18 i to su sotozero. Buka stiže negde od pozadi, a rejser tvrdi da je u pitanju ležaj. Nije mi ličilo, ali ne mogu da isključim. Druga smetnja mi je da je na autoputu (potez bežanija - SC) u levoj traci prenosio dosta sitnih vibracija. Vrlo slično onome što je radila prva generacija Mazda6. Talisman i Mazda6 ove stvari apsolutno ne primećuju iako su i jedan i drugi na 19", a nisu ni blizu tako bučni iako su i oni voženi sa zimskim gumama.

    Sedenje je super, sedišta su još bolja od prethodnih iako su i ona bila sjajna. Motor je snažan i dosta štedljiv, tu nemam nikakvih zamerki. Jedino što je ručica menjača jedna ogromna masa koja baš i ne leži u ruci, a meni nije mala šaka. Zbog toga mi nije baš zanimljivo da šaltam, a sam menjač je onako...korektan. Nije da ću da ga se sećam, ali nije ni loš.

    Elektronika je, kao i kod prethodnika, vrlo defanzivna. Obiđoh nekog fanđa na Košutnjaku, popalilo mi se sve crveno na svim ekranima, Opela ima da obere srčka od moje vožnje. Okej, može da se isključi, ali ja to ne isključujem da bi video kako radi. Ne bih rekao da su posebno unapredili te sisteme u odnosu na prehotnu generaciju.

    Pozitivno je što su u odnosu na prethodnu Insigniju izbacili one tač kontrole za klimu i vratili klasične kružne prekidače. U tom delu, info-zabavni sistem je sasvim korektan iako ima tač ekran, sve može da se uradi brzo i klasičnim prekidačima što mi je veliki plus.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Malo smo se vozili Rejser i ja pa smo pokušavali da ukapiramo šta je sa automobilom. Čini se da Opel plaća danak svom marketinškom pristupu da kola daje raznoraznim blogerima tako da je auto solidno izbubecan iako je prešao relativno malo kilometara dok nam nije došao u ruke (8500). Čini se da je izvor vibracija i buke ipak neki ležaj ili jedan/više izudaranih točkova ili i jedno i drugo. Dosta kvari utisak o automobilu koji je prilično pozitivan ako pokušaš da izuzmeš buku i vibracije.

    Sad će neko da pita "pa to je press auto, valjda bi trebalo uvoznik to sve da sredi?". Možda u teoriji, ali u praksi takav tretman press flote retko ko ima jer svi pokušavaju da izvuku maksimum iz tih kola, tako da neretko kad kažeš pri preuzimanju "auto je udaren", dobiješ odgovor "nemojte iz tog ugla da slikate". Sad, kod svih ima udaranja ovakvog ili onakvog, ali od kako je Opel krenuo da se gura sa društvom iz tviterfejsa, njihovi automobili su u tragičnom stanju i često i to malo što ima da se vozi je na popravkama jer su udarci ozbiljniji pa auto bude van pogona po par nedelja dok stigne deo i slično...

    U odnosu na prethodnu Insigniju, dramatičan pomak. Auto je neuporedivo lakši - nigde ni traga od onog šleperolikog ponašanja prethodnog modela, ni na gasu, ni na kočnici, a bogme ni, što bi rekli Top Spid novinari, na volanu. Pre nego sam kupio Fluensa, ozbiljno sam razmatrao Insigniju jer je na oglasima bilo 2.0T modela, ali sam na kraju ipak digao ruke jer mi osim dobre cene po kilovatu za to godište ništa drugo nije štiklirao. Sada je to već auto koji je prilično dobar za vožnju, imajući naravno u vidu segment (za osobe sa jeftinijim kartama u pitanju je auto iz D segmenta. Dakle, taj auto nije u klasi sa Sivikom. Da budem potpuno precizan nije u klasi ni sa Sivikom hečbekom ni sedanom. Ok? Ok.) i koji može lepo da parira Mazdi koja je takođe vrlo ugodna za vožnju i dosta dobro krije svoje gabarite.

    Motor je odličan i radi onako kako bi se očekivalo od 2.0 dizela - vuče ko mazga. Ne može da se pomeša sa Reno-Nisan 2.0 dCi niti sa 1.6 TT dCi, a nije ni Mazda 2.2D. Po brojkama je tu negde, ali je daaaleko eksplozivnija sprava, a pri tome je vrlo ekonomičan. Grad komotno može da se očekuje oko 7,5l dok otvoreno sa nekim 150 tempom je urednih 6,5 ili i slabije. Da je RenoNisan alijansa pametna, oni bi sad išli da vide dal mogu da kupe licencu za ovaj motor koliko ODMA.

    Mašina je prilično prgrava, tako da danas po klizavom asfaltu, 7C i zimskim gumama izbacuje 9,2s do 100 što je 0,5s slabije od fabričke deklaracije. Da je asfalt bio samo malo manje slinav, verovatno bi moglo da se priđe fabrici dosta bliže. Imao sam nekoliko pokušaja, ali je bio nestandardan termin pa nam je na reperu bila gužva tako da nije bilo vremena za beskonačna ponavljanja. Kočenje je bilo očekivano lošije zbog uslova, 45m sa 100 je kočioni put.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •