Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 81

Thread: Auto noviteti 2018

  1. #11
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Nije da je validno, ali je solidan indikator koji se verovatno može i osetiti totalnim odustvom Tesle. Sad, ja nisam željan da priča pukne, ali sam od početka tvrdio da ovaj koncept naprosto ne može da zaživi u ovoj formi jer to nije ajfon koji košta 1000E pa da se plebs ipak nekako odrekne zubara, kaladonta i na kraju kupi ajfon. Za 70-80k ufur, taj koncept ne radi, tj. ja mislim da ne može da radi.

    To je BMW uspeo da uradi sa Minijem, ali za razliku od Tesle, oni imaju modele za fukaru koja bi sa se kiti perjem bogatih, koštaju prihvatljivo i BMW može da ih napravi. Tesla je uletela sa modelom 3 kao "prihvatljivim" a zapravo to prihvatljivo je opet preskupo i opet ne mogu da isporuče traženo. Biće džombasto, posebno što se digla dreka zbog toga što su Masku hteli da daju debelu premiju u deonicama kako bi garantovali investitorima da će on biti posvećen Tesli, a ne SpaceX programu koji je dobio mnogo na težini od kako su uspešno lansirali debelog sokola.

    Celoj muci sigurno ne pomaže auto družina koja nikada ne bi mogla da kupcima proda polovično upotrebljiv proizvod da to tesla kao ne-automobilska firma nije uspela. Sad kad si navikao raju da svako veče na punjač stavlja telefon, sat, papuče, biciklo, vc papir... sad svi mogu da izbace modele koji imaju deklarisanu autonomiju od 200-300km. A onda ujutro vidiš dasu u i3 koji šiba Đilasovim mostom 140, pa kad se sretnem sa njim na punjaču, on mi kaže "pređem oko 80-90km, po nekad imam 120".

    Tekst svakako uzeti sa rezervom, ekipa koja radi šort igru koristi sve na raspolaganju da im se opklada i isplati. Ali zanimljivo za pročitati.

    [Only registered and activated users can see links. ]
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #12
    nk simRacing uprava Perce's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Bergen, Norway
    Posts
    4,153

    Default

    A gde je to, totalno odsustvo Tesle?
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Performanse? Nema ih. by Zmaj

  3. #13
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Hteo sam da kažem da ih nema marketinški - nema više ludakris režima jer se to malo izlizalo, nema vožnje bez ruku i to se izlizalo i sada nekako se to smiruje jer nema ničeg novog od njih, a udarni model im kasni.

    Ovaj post nije bio na osnovu onoga što vidim dok se šetam na pauzi.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #14
    nk simRacing uprava Perce's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Bergen, Norway
    Posts
    4,153

    Default

    Ne, okej. Pitam. Jer ja ovde nisam vidjao reklame za Teslu a opet prodaje se ko alva. Od 170k elektricnih Tesla uzima najveci kolac.
    Apropo price onog lika sa i3...
    Manje vise, svi el. automobili, a pri tom mislim na i3, Leaf, Golf, Focus, Soul itd su deklarisani na +-180km autonomije. To ostvarivo jedino ako vozis u vakumu,imas ugasenu klimu, upaljena samo dnevna svetla i vozis u eko modu. Bilo koja situacija u manjoj ili vecoj meri smanjuje domet. Prziti ga 140 pa kontati da ce izvuci sa 80% autonomije (a + garant usput svetli vise neg beograd za novu godinu, klima na max i sl), bolje od tih 90km dometa i nije zasluzio. Jbg, ovde je totalno drugacija filozofija zasto se kupuje elektricni auto zato sto se drugacije zivi, drugacije zaradjuje a dazbine su drakonske a nako usput, max brzina na putu je 80. I onda ti se vise isplati da kupis elektricni auto na koji imas manje namete,ne placas ulazak u grad, imas besplatno parkiranje, za vreme guzve u spicu, vozis u liniji koja je rezervisana samo za autobuse i taksi vozila i tako izbegavas guzvu na putu i slicno. Svakako ti dosta autonomije za to. Uvece ga roknes na punjenje ako vec nisi na parking mestu, predvidjenom za to u firmi gde radis itd. A ako ces na duze relacije, sednes u auto sa motorom na unutrasnje sagorevanje vozis gde i koliko hoces.
    Tako da eto, kada ovaj sa i3 bude malo iskalibrisao mozak, za sta sluzi elektricni automobil osim za jajarenje i kurcenje kako ima BMW-a pa jos elektricnog i koliko je love pljunuo za njega, mozda ce biti zadovoljniji.
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Performanse? Nema ih. by Zmaj

  5. #15
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Norveška, kao i sve male zemlje sa ogromnom rezervom nekog goriva za izvoz, je loš primer tačnije rečeno izuzetak jer imaju para i ne znaju tačno šta da rade sa njima pa su im stoga podsticaji za elektro automobile nenormalni. Pride elektro vozilo na baterije trenutno ne vredi imati bez kuće ili makar nekoliko ultrabrzih punjača u blizini. Dovoljno je pogledati kako stoje stvari u ostalih više stotina zemalja pa se stvori prilično jasna slika.

    Otprilike je to ono što sam pričao pre nekih šest meseci, Tesla i musk ne prava profit već žive od dobre volje investitora. Ne mislim da će propasti baš za tri meseca ko što ovaj baja prognozira ali ću biti iznenađen ako dožive 2020.

    He who loses control, loses.

  6. #16
    nk simRacing uprava Perce's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Bergen, Norway
    Posts
    4,153

    Default

    Vrlo moguce. Ali ono sto onaj baja u tekstu ne kaze jeste koliko je Ford dobio para od drzave na konto kredita i podsticaja i slicno. Citao sam pre par meseci da je silna neka svota u pitanju. Mislim da i to treba uzeti u kalkulacije, ako se pominje Ford. U svakom slucaju, ja Musku skidam sesir jerbo je uradio sta je uradio a us put, porede ga sa firmom koja pravi automobile 100+ godina.
    .
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Performanse? Nema ih. by Zmaj

  7. #17
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ford, koji za dve nedelje proda više vozila nego Tesla za godinu dana, uredno vraća (vratio nekih 90%) zajam on nekih 11 milijardi koji je dobio 2008. kada i GM i Krajsler iako mu nije trebao ali je morao zbog zakona koji nalaže da u slučaju da većina dobije pomoć moraju dobiti svi. Fordov profit prošle godine je bio 7,6 milijardi USD, pretptošle 7,3, one tamo 1,4.... pride usvakom momentu ima rezervu od 10 milijardi. Tesla od osnivanja nema profit. Ostatak bagre koji je u SAD dobio zajam takođe beleži profit i vraća dug (GM 6,25Mil profita, FCA 4,4)

    Trojka je trebala biti prekretnica ali je i on postao ekskluzivitet baš zbog toga što se velike cifre ne obećavaju tako alko osim ako ne znaš kako se vozila prave na veliko a što se stiče radom i stažom od 50+ godina a ne vickastim komentarima na tviteru- Znam da će ovo poklonike Maska da zaboli ali moram, čovek je investitor, da mu neko da lepu šušku za Teslu očas posla bi bilo "Nemam ja ništa sa tim sranjem!"
    Jbg kad praviš automobile poredete sa onim ko pravi automobile... iako bi neki voleli da se poredi sa Apple ekosistemom.

    He who loses control, loses.

  8. #18
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ma ceo Tesla sistem nije loš uopšte, ali poenta je da je mnogo skupa ulaznica. Da su nekako uspeli taj model 3 da stvarno i isporuče po najavljenoj ceni i u traženom obimu....ovu priču ne bi pričali.

    Ono što je Mask uradio u svakom slučaju je što je malo trgnuo staromodni top menadžment iz auto industrije koji sad razume da postoje klijenti koji će da skupo plate luksuzni EV.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  9. #19
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ko i sve u nekim stvarima je dobar a u nekim baš baš loš. Negde pred kraj prošle godine sam čitao blog tipa koji je krenuo da popravlja svoju Teslu tipa voda u bateriji, kondenzat u kontrolnom modulu, zamena kočnica, ulja, antifriza i bukvalno deo ne možeš da kupiš osim ako ti ga Tesla ne proda i ugradi, da bi promenio ulje il antifriz treba ti tesla dijagnostika koju oni ne prodaju a sume novaca koje traže su u rangu AMG mečki i M mašina što nije problem kad je auto u garanciji, jbg. mora se, ali kad izađe nije mu jasno što opet mora kod njih. Na kraju je otiša i kupio slupanu mašinu da možda poskida šta mu treba i proda resto.

    Potom je još i kontemplirao kolika će zbog toga biti cena polovne tesle kada je bude prodavao jer ko će hteti da kupi polovan auto kome zamena kočnica košta 5000 USD bez rada i pride je auto bio kod njih dve nedelje. A ne zaboravite da pričamo o SAD gde je popravak vozila i odlazak kod privatniak van garancije mnogo zastupljenije nego u Evropi, praktično je utemeljeno u njihovu vozačku kulturu da skoro sve može da kupiš i zameniš

    He who loses control, loses.

  10. #20
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Nemam pojma kako stoje stvari oko toga, ali to ti je manje-više problematika svakoga ko kupi egzotični automobil. Okej, sad možda ne baš sa kočnicama, ali ja čitam koja je histerija posedovati MekLaren gde zamena akumulatora košta 1000USD, pa ljudi koji su hteli da uštede osvanuli sa još skupljim kvarovima na elektronici koja baš nije htela da prihvati zamenski akumulator iz nekog prestižnog BMW ili Mercedes automobila.

    Iskreno, društo sa Ajfonima takođe nastupa sa velikom dozom ponosa što oni svoje ajfone nose u epl stor gde im sertifikovani prodavci naplate debelu kintu da im zamene pokvareni džek za napajanje. To je ta mantra, tako da tu može da dođe jedino kuknjava od ovih buzdovana koji su hteli da se i oni potkuju, a nisu konji.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •