Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Retro, vintage i slične stvari

  1. #11
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ne znam, motosport pratim od devedesetih za ono ranije ne znam osim iz tuđih sećanja, pride se ježim na floskulu "dobra stara vremena". jbg ne primetim tako katastrofalnu razliku između lomatanja Sajca, Kankunena, Makinena, Leba i sad Ožirea, Latvale, Neuvilea... Drugačije su mašine drugačija kinematika. OK gume napredovale, motori, transmisija, earodinamika... Stvari se neumitno menjanju, za dobra stara vremena ima hipodrom.

    WRX za publiku od tri minuta pažnje... Nije mi jasno, ako može pojašnjenje.

    He who loses control, loses.

  2. #12
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Ja mislim da je pre trebalo mnogo vise vestine i znanja, plus rizik koji je uz to isao je razdvajao talentovane od onih pravih gladijatora.

    Cak je i publika bila prava gladijatorska
    Mislim, to je danas nezamislivo i izgleda neandertalski, ali kad gledas podidju me zmarci.

    Tesko je razdvojiti neku vrstu nostalgije i spoznavanja prolaznosti od ljubavi prema autosportu. Tesko je biti objektivan.

    Iz moje perspektive autosport je zanimljiv ako nosi adrenalinski dozivljaj i za posmatraca. Sto je rizik veci vise publike imas.

    Ne verujem da publike nema jer je rizik manji. Napredak tehnologije je promenio ljude, sve je dostupno na klik, svi su se ulenjili i prezasitili.

  3. #13
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Quote Originally Posted by bruyoni View Post
    Ne znam, motosport pratim od devedesetih za ono ranije ne znam osim iz tuđih sećanja, pride se ježim na floskulu "dobra stara vremena". jbg ne primetim tako katastrofalnu razliku između lomatanja Sajca, Kankunena, Makinena, Leba i sad Ožirea, Latvale, Neuvilea... Drugačije su mašine drugačija kinematika. OK gume napredovale, motori, transmisija, earodinamika... Stvari se neumitno menjanju, za dobra stara vremena ima hipodrom.

    WRX za publiku od tri minuta pažnje... Nije mi jasno, ako može pojašnjenje.
    Šta znam, mislim da nisam rekao da u WRC neko ne ume da vozili ili bar ume manje to da radi. Super je to što sad te mašine idu ko rakete i što mnogo manje mrdaju i što se ne kvare i što kad im pukne guma mogu u većini slučajeva da voze ceo brzinac do servisa. Nije mi zanimljivo. Džaba im i što imaju veću prosečnu i što skaču duže i što...šta god. Prosto nije. Ne ložim se nešto na stara vremena u smislu da sad nešto idealizujem, ali realno sam lakše mogao da se povežem sa automobilima iz tog perioda nego iz ovog sada. Možda sam samo bio u godinama ili sa dovoljno slobodnog vremena, ali ne mislim da je to. Jednostavno previše tehničkog napretka je pretvorilo reli u neku drugu disciplinu koja se dobrom delu gledaoca zapravo ne dopada. Ili možda samo meni - ali ako mene pitaš, to je isto.

    Meni taj WRX gađa publiku koja je navikla na taj runda format. Andros, spidvej/supermoto... Sve je to meni u istom košu i ti vozači mogu da budu inkarnacija Sene, džaba im. Pokušao sam (bezuspešno) da svarim WRX, što samoinicijativno, što zbog interesovanja lokalnog Monster uvoznika.

    Quote Originally Posted by VIP View Post
    Ja mislim da je pre trebalo mnogo vise vestine i znanja, plus rizik koji je uz to isao je razdvajao talentovane od onih pravih gladijatora.

    Cak je i publika bila prava gladijatorska
    Mislim, to je danas nezamislivo i izgleda neandertalski, ali kad gledas podidju me zmarci.

    Tesko je razdvojiti neku vrstu nostalgije i spoznavanja prolaznosti od ljubavi prema autosportu. Tesko je biti objektivan.

    Iz moje perspektive autosport je zanimljiv ako nosi adrenalinski dozivljaj i za posmatraca. Sto je rizik veci vise publike imas.

    Ne verujem da publike nema jer je rizik manji. Napredak tehnologije je promenio ljude, sve je dostupno na klik, svi su se ulenjili i prezasitili.
    Ja bih rekao da novi vozači samo imaju drugi set talenata, ali to ide sa menjanjem tehnologije. Što se rizika tiče, ne bih rekao da je manji u modernom reliju.

    U drugim sportovima isto imam primer. Pogle Formulu E gde su non stop u uzanim stazama sa betonskim barijerama gde manje-više stalno neko otkine pola automobila na trci. I? Džabe. VOzači su osvedočeno vrhunski, automobili su jako složeni za vožnju. I? Džabe. Čuo sam da je zanimljivo gledati uživo, probaću jednom da odem, ali ovako za gledanje kroz kameru - niđe veze.
    Last edited by zmaj; 22nd March 2020 at 14:25.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #14
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Nije isti rizik, karbonski kokpiti, gomile sigurnosnih sistema, helikopteri, video nadzor, kad je neko u skorije vreme izgoreo kao Toivonen, nisu znali ni gde je izleteo dok nisu javili posle pola sata ocevici, koji tad ni mobilne nisu imali da jave

  5. #15
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Fakat. Doduše, ne znam kave to veze ima sa ovime što pričamo.

    Hoćeš da kažeš da to što su nekadašnji vozači vozili nebezbednije automobile ih čini boljim vozačima?
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #16
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Oduvek je bilo brzih vozaca, ali onih celicnih zivaca manje. Kad je ulog veci, vecina nije u stanju da isporuci iste performanse, pucaju psihicki i vise grese. Sad, ko sta vise ceni pitanje je. Ne kazem da je svejedno izleteti pri 150 km/sat i reci nece mi biti nista, ali da je pre ulog bio mnogo veci, jeste.

    Plus mislim i da je fizicka kondicija bila vise neophodna.

  7. #17
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Poimanje tog sveta i vozača ti je više nego nakaradno. Kao nekad izletiš i sigurno gineš a danas izletiš i možda ne pogineš govori o čemu... staću samo se nerviram.

    Današnji prosečan vozač je fizički daleko spremniji od vrhunskog iz tog doba na koje svršavaš. Čista fizika zašto je to potrebno.

    He who loses control, loses.

  8. #18
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Kada tako karikiras i banalizujes zaista mogu da se slozim da ti nije lako shvatiti sta je neko hteo da kaze. Bilo je toliko primera vozaca koji su konstantniji, manje grese pod pritiskom, a sporiji su gledajuci stotinke. Kad na sve to dodas realnu opasnost od smrtnog ishoda, dobijes mnogo bolje isklesane licnosti.

    Isti je slucaj i za fizicku spremnost. Ako si prisiljen da se konstantno boris sa vozilom, koje se ponasa daleko nesavrsenije od danasnjih (tipa losijeg balansa, podupravljanja, preupravljanja) logicno mi je da se i vise trosis.

  9. #19
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ne slažemo se uopšte po tom pitanju. Ako je nešto sigurno na strani modernih sportista, to je fizička sprema. Tebi svi aktuelni vozači, čak i relativno prizemnih kategorija, u sklopu redovnih aktivnosti trče maratone, voze ozbiljne bicklističke trke i učestvuju na triatlonima i ajron men akcijama.

    Stara takmičenja su bila baš zato i zanimljiva, jer vozači i automobili nisu mogli da budu na 100% tokom cele trke i onda su zato i bili mogući preokreti da neko sa začelja stigne vodećeg jer je bolje taktizirao sa datom mehanikom i snagom. Sada kad tog taktiziranja nema, svi voze sve vreme idealne putanje i onda to prestane da biva zabavno u tom kontekstu i potrebno ti je da gledaš trke iz perspektive gde dok gledaš kako cela kolona vozi već satima na braniku i u par desetih osciluje ti moraš podsvesno da razumeš koliko su zapravo to herojske bitke koje ti kao gledaoc ne možeš da vidiš jer ti vozači sada pogađaju marker u centimetar neprestano i u kontinuitetu.

    Meni to, recimo, sve manje zanimljivo. WRC u poređenju sa relijem od pre 10-15-20 godina je potpuno sterilno takmičenje koje se kreće u pravcu ovoga što napisah za kružne trke. To mi je još manje zanimljivo.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #20
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Ja mislim da su te manje oscilacije i fokusiranje na stotinke posledica manjka/manje borbe sa vozilom, tj njegovim manama, da ne kazem sirovoscu.

    Kao sto sad imas do savrsenosti razvijene tc sisteme gde i nevest moze neprestano da ponavlja u desetinku isto vreme na 400m, a sa ranijim je trebalo mnogo vise vestine.

    Elem, moze unedogled ovako, tesko da cemo se negde naci. Moje ubedjenje je da sad auto sport trazi neke druge vestine. Opet se svodi da su u tome najuspesniji oni koji i pod pritiskom isporucuje te stotinke. Nije sad da ja ne cenim sadasnje sportiste, samo imam vise respekta prema ovima pre.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •