Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: NK TEST: Toyota Yaris 1.5

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Toyota Yaris 1.5

    Stigao novi Jaris na test. Auto je nov, ali je meni iskreno potpuno promakla činjenica da su ponovo restilizovali sve dok ga nisam video na ulici tokom leta.

    Dodali su mu LED dnevna svetla sa novim potpisom, drugačija prednja i zadnja svetla. Unutra je vrlo slično prethodniku, možda samo za nijansu sada bolje izgleda nego ranije jer je ubačeno malo modernije elektronike kakvu je imao pre dve godine testirani Avensis. Na testu nam je bikolor (BI TONE) i u paru sa novim motorom 1,5 litarskim benzincem koji pravi 111KS. Cena nije zabavna - 15.600E.

    Ovako na prvu loptu, automobil je prilično udoban za taj segment, ali nedostaje ona napadna želja za skretanjem koju ima Mazda2. Toyota je konačno uspela da pronađe motor koji je razumno snažan. Ima dosta snage nisko i na srednjim, super vuče karoseriju i na kratkoj relaciji od 10-tak km kroz grad se odmah nakon reseta stabilizovao na 6,6l što je stvarno sjajna brojka imajući u vidu koliko auto lepo ide. Valjda sam se odvikao od mogućnosti da Tojota benzinac uopšte poseduje naznaku performansi, pa mi sad ovo baš super.

    Malo mi je nesrećna pozicija za sedenje, volan kao da mi je u krilu iako sam spustio sedište i podigao volan do kraja.

    Slike na [Only registered and activated users can see links. ]
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Ima li el. sklopive retrovizore?
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  3. #3
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    To i je onaj po Atkinsu, nove generacije.
    Ide i u hibride?

  4. #4
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ovi baš nisu znali kada da stanu dizajnirati?

    Čini mi se da u hibride i dalje ide stari motor sa indirektnim ubrizgavanje.

    He who loses control, loses.

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Nije, to je novi motor, razbušeni 1.33. Atkinson slinavi na temu ekonomije, ovo je konačno nešto malo smislenije. Ide negde ko moj Svift, samo što je daleko bolji po pitanju buke i elastičnosti. Na 3000 obrtaja u šestoj ima nešto ispod 130 i pokazuje nešto 5,5-6l.

    Izmerio sam ga večeras, ide to baš lepo, potaman mi je. Ima snage dole i na sredini, ali ne gubi na obrtajima ko dosadašnji Tojotini motori već vuče radosno i dalje. Na leru strašno brzo puni, ali na opterećenju baš i ne. Drugom slabo tera u crveno, moj Svift to daleko kompetentnije složi plus što se na Sviftu druga završava na 98-99, dok je to ovde dosta manje zbog šestobrzinke.

    Sinoć je na autoputu baća iz pazove sa Revo išaranim Golfom6 bio raspoložen da se potrka sa Jarisom. Izgleda auto dobro, posebno u ovoj plavoj boji i sa LED osvetljenjem. Ženska publika podržava dizajn, a ni meni nije previše namunjen. Više mi se dopada od prethodnog.

    Auto sam vozio pre dosta vremena, malo sam zaboravio kako je ležao, ali ovaj upija neravnine sjajno. Kad kažem sjajno, naravno u kontekstu malih automobila. Nema tipičnog skakanja zadnjeg dela, dok poprečne neravnine (beton ala stari novosadski) sa takvim autoritetom upija da sam stvarno impresioniran.

    Ergonomija je malo čudna, volan mi mnogo čudno stoji, maltene ko ono kad korać izbacuje starinski loptu iz kolena, e tako. Još je nekako i nagnut ka tebi ala Pežo 208, tako da je baš čudno. Navikao sam se, ali mi stvarno izgleda i oseća se neprirodno. Konzola nije neki vrhunski domet tehnologije, ali je sve vrlo vrlo lepo spakovano. Ima fizičke tastere za sve što je bitno, komande na volanu su velike i lako se nauče. Ekran je sasvim solidan, informacije su dovoljne i lako dostupne. BT radi okej, muzika je takođe korektna. Osim tog čudnog sedenja sve ostalo je stvarno okej. Udoban je, mekane su komande i vreme privikavanja je nepostojeće što se i očekuje od Tojote. Menjač je prilično dobar, precizan je i nema posebno dugačak hod. Sad, nije baš neka singerica, ali za većinu vozača će da bude super.

    Naravno, ima ali. Ali cena. Za 15.600 nemaš keyless, nemaš automatska svetla, nemaš automatske brisače, nemaš start-stop, nemaš digitalnu klimu... Za dodatnih 400E stiže automatska klima, automatska svetla i još neke zezalice. Sa druge strane, ta bitone oprema ima navigaciju, 16" alu sa 195/50, kameru za parkiranje... Ima za 12.490 Stella oprema, tako da može da se kupi malo manje napucana mašina za dosta manje para.
    Last edited by zmaj; 29th November 2017 at 08:12.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Da se ispravim, nema navigaciju za tu lovu - ima dugme ali nije instalirana. Prilično mi se dopada kako je rešena instrumentacija, ima svih tih noviteta/ekrana, ali je nekako skladno spakovano. Ekran nije neki najveći niti je rezolucija neki spektakl, ali radi sve što treba. Ne znam koliko se enterijer menja kad izađeš iz ovog bikolor paketa, jer ono kad smo imali hibrid Jaris na testu to je baš bilo ozbiljno spartansko iskustvo. Pretpostavljam da je ona Stela za 3k manje prilično uštinuta po tom pitanju, ali eto to samo nagađam. Glavna mana je cena. Za to koliko košta, ja bih očekivao više opreme - bar ove koja olakšava vožnju. Nema automatska svetla plus što ne možeš da ugasiš auto sa upaljenim svetlima, nego mora da ih gasiš. Nekako mi je to baš staromodno. Rekoh već da nema ni neke opreme koja nema opravdanja da ne bude u kolima za 16 soma - grejači sedišta, keyless, automatski podizači. Razumem ja da to nemaš u modelu koji je 11-12, sa idejom da ako to za te pare nudi Hjundai ili Suzuki, nije bitno. Ali za 16...

    Auto je prilično prostran za klasu jer je kutijast (opet ala Svift) tako da nema klaustrofobije kao kod Mazda2 ili Klia. Pozadi mogu da sednem iza sedišta podešenog za mene, tako da auto može prilično komotno da vozi četiri odrasla muškarca koji su po JUS ili možda čak i preko toga. Naravno, sedi se uspravno kako bi moglo to sve da se upakuje i da ostane prtljažnika, ali to u subkompaktu to tako mora.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  7. #7
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    600e nude ćaletu za bt+navi uređaj, model Yarisa pre restilizacije. Nije uzeo uz auto, nije moglo, sad je valjda ostalo pa može da se nabavi

  8. #8
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    I nema el. sklopive retrovizore, a gradski autić.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Quote Originally Posted by Ji 4Tze View Post
    600e nude ćaletu za bt+navi uređaj, model Yarisa pre restilizacije. Nije uzeo uz auto, nije moglo, sad je valjda ostalo pa može da se nabavi
    Meni to okej ponuda. Na KP raja valja kineze sa androidom za oko 400E za većinu automobila. Ja bih doplatio samo zbog BT, mada mi je posedovanje navigacije u kolima prilično visoko na listi želja. Nije da ne možeš da koristiš telefon ili jefitnu neku WINCE navigaciju, ali je ovo mnogo komotnija opcija.

    Ja sam vozio tad Yaris, pa evo sada. Tad sam vozio Svifta pa mi možda manje smetao položaj volana, mada recimo skoro sam vozio i onu Mazdu dvojku, vozio sam minija i nisam imao ovakav utisak. Možda su nešto promenili sa visinom sedišta ili je možda smanjen maksimalni nagib volana.

    Gledano u odnosu na konkurenciju, Yaris i dalje kaska sa opremom koju dobiješ za pare, ali je i dalje to mehanički vrlo solidan automobil i kompromis je pravljen onako kako bih ja želeo, posebno što je konačno stavljen sasvim korektan motor sa kojim šestobrzinka ima dosta smisla - 3000 obrtaja za 130 je gospodska tura za autoput. Onaj 1.33 je bio mnoooogo slab za jači motor u ponudi. Okej, nominalno je on tu imao neke performanse, ali kad se upari sa menjačem i onim tojotinim optimal drajv sistemom ko da je izgubio jedan cilindar. Ista priča ko i sa onim 1.6 - mnogo na papiru, malo u realizaciji.

    Novi motor nosi oznaku VVT-iE, a to e znači da ima elektro kontrolisan položaj bregaste na strani usisa. Motor je izuzetno tih i miran, prosto mi se par puta desilo da nisam siguran da li radi pa ono sedim za volanom i nagnem se da oslušnem jel tu ili ipak ima start/stop. Tojota je već neko vreme kod nas prestala da prodaje kola sa start-stop sistemom jer im to pojeftinjuje auto, a niko ih ne juri za CO2 emisije.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    provozah malo yaris....
    motor je glavni adut jer sad bar kupac moze imati yaris koji ide pristojno. brzine jesu dugacke, ali opet eto ima dovoljno zivahnosti. ekonomija izgleda isto pristojno. za koji sat voznje spustio prosek na 7,5. za po gradu I guzvama kakve su sada, meni ok. sesta je tu samo za autoput, pritiskanje gasa nema apsolutno nikakav efekat sem malo vise buke. ali drzi na 3k obrtaja pri 120-130 kmh, cool. pozicija za volanom je malo cudna, I meni deluje visoko pa su noge blizu volanu. mogli su bar da postave da se volan moze vise podici. kvacilo je bas kratak hod u on/off fazonu. slicno bilo I ranije, ali mi je cudno da se I stari yaris vozaci zale. gasio I'm se auto 3x puta. enterijer mi je tu I dalje glavni problem, tj I dalje mi nekako "flimsy". kompletna plastika ispod menjaca se mrda bas mnogo, samo pipnes nogom. tapacir na vratima pucketa stalno I tako to. inace, na oko, lepo izgleda u ovoj opremi. e da, nema cuvenog "plavog sata". kada se tad nisam slogiro....
    cena od 15k ne deluje bas tako mnogo. clio tce120 (sa dosta boljom opremom) je tu negde 14k. G90 mazda2 je mislim 16k, tako da je tu negde. jes da mazda malo bolje grize krivinu, ali nije neka razlika, ok je yaris tu, narocito za yaris vozace.
    Last edited by LordRaceR; 2nd December 2017 at 19:16.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •