Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: NK TEST: Mazda CX5 CD175 AT AWD Revolution Top

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Mazda CX5 CD175 AT AWD Revolution Top

    Stigla nova CX5 na test. Najskuplji model u ponudi - 37.590e + 560e navigacija + 800e šiber + 200e bela koža + 790e soul red. Dakle najskuplji model plus svi raspoloživi opcionali izađe na 39.940e. Mislim da nam ni jedan kompakt SUV nije dobacio do 40k, tako da ga ovo čini najskupljim do sada testiranim kompaktom. Ne uključujem premium naravno. Trebalo bi da stigne Mercedes na test, verujem da će to da bude 60-70, isto ko i Q5.

    Težina dosta maskira 175 konja, mada japanski dizeli nikad nisu bili posebno eksplozivni kao što je to slučaj sa švapskim odžačarima. Auto ima novu prednju masku, nije mi se svidjala na slikama, ali uživo izgleda prilično efektno iako je taj spljošteni nos malo problematičan. Svetla su sjajna, podseća me malo na Jaguara, dok me zadnja svetla malo podsećaju na Evok. Karoserija je zaoštrena, furaju onaj kockasti Audi Q7 fazon čiji ja nisam ljubitelj.

    Unutra je malo skockano, ekran su ladno smanjili tako da vizuelno ne štrči kao ranije, ali je prilično neobično da je ekran smanjen nakon restilizacije, a posebno u klasi gde je većina kupaca fascinirana dimenzijama. Drugi, a verovatno ubedljivo najbitniji novitet je da je HUD konačno postao upravo to - HUD. Projektor baca sliku na šoferku, a to je negde oko 15cm iznad prednjeg dela automobila što u praksi znači da sve vreme imate brzinu i trenutna ograničenja "na izvolte". Mnogo mi se dopada!

    Volan kao da su smanjili, nekako mi malecan ala mx5. To daje nekako sportski fazon iako auto nije baš neki sportista. Prve fotke na tvajberu.

    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    To ko onaj vic kad mujo kaze fati da su joj velike sake meni je ovaj ristajl pun pogodak spolja gledano. Bas je premijum fazon a i ja sam prvo pomoslio na Jaaaaag...to 2.2 dizel?! Znaci opet nekonkurentan i apsolutni promasaj za nase trziste sem za direktore firmi koji ne haju za troskove...
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Nemo zezaš, mali volan dibidus. Mnogo neobično jer sa jedne strane imaš utisak da si u nekom kartingu, a sa druge strane sediš visoko plus si u visokoj karoseriji.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Ovo je prvi cx koji mi je pao saka, do sada su mi sve verzije izmicale. Tako da ne znam razlike u odnosu ne prethodne, ali ovaj je fantazija. Auto se vozi odlicno, udobnost je vrhunska i sve prosto pliva, a moze i da se potera lepo. Motor deluje kao da nema snage, ali je itekako ima. Deluje sterilno i nemas osecaj eksplozije snage, ali brojke ne lazu. Oprema je stvarno top, ima i nekih suvisnih stvari... sistem upravljanja multimedijom je ubedljivo najbolji od avega sto smo vozili, pa svi ostali lepo treba da prekopiraju mazdu. Displej na staklu soferke je odlican i ima sve informacije i taman je tu gde treba. Auto prepoznaje znake i to se vidi na njemu, a izletelo mi je i BRAKE kada je jedan pesak nonsalantno presao na crveno. Volan jeste mali, a meni vise problema pravi to sto je tanak. Preglednost je vrlo dobra i napre ta famozna dugacka hauba ne smeta. Displej jesu skratili valjda, ali je rezolucija famtasticna, jos malo pa ko eGolf. Automatika bez ikakvog cimanja odlicno radi posao pa no tu nemam nikakvih zamerki, ne cima kao renoi kod mene na izlazu iz dvorista. Potrosnja mu je padala konstantnovsamo li izadjes iz grada, 8,5 trenutno i to je sasvim OK za onolki auto, ali ga gradska voznja ubija. Imam utisak da bi sa ovim kolima kogao bez odmora da vozim hiljade kilometara, voznja je bas opustena.
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  5. #5
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    ovakvu top opremljenu verziju nisam nešto vozio.... probao možda neku na slikanju... u petak sam bar proveo koji sat u vožnji pa mogu da nešto prokomentarišem....
    cx5 ostavlja utisak „veličine“ i baš mi je nekako „brodina“, bar bio na početku. kada pređeš iz dvojke u ovo, to je neminovno. kasnije se navikneš i nije strašno, uz dobro preglednost, pa nema nekih problema. ekran rešenje je sada malo bolje, ali bi moglo biti još bolje... ne znam šta im je problem do to integrišu u tablu, npr kao u sportage-u ili jos bolje kao u starom cx5... meni taj tablet fazon, tipa onog u Q5, baš nekako iritira. mada u cx5 je najmanje izražen pa ajde ok, ali su imali dobro resenje... menjaju jer jure "premujum"....
    udobnost je onako, ne baš najbolja, osrednje.... cx5 koji sam ja vozio na testu je bio ihahaj udobniji. ok, jasno, 19ice su tu i tako to, ali mi se opet čini da je to malo tvrđe nego ranije. sedišta jesu fina, pa to pomaže udobnosti, ali da treska...treska. e sad, interesantno mi je, u stvari mi se opet čini da napred ima manje prijanjanja nego ranije. baš hoće da pobegne u understeer dosta lako, istina pri nešto manjim brzinama. kada je krivina malo brža, lock je manji pa to ne dolazi do izražaja. 4x4 ispaljuje iz mesta, u zavisnosti kako se koristi gas, ali je mašina fino brza iako iz vozačeve fotelje ne izgleda tako. po ceni, izgledu i kvalitetu, gađa se tiguan ili tako tu nešto slično. tiguan 2.0tdi 190ks 4x4 u hihline paketu je tu negde 37. e sad, cx5 ima ovaj novi hud koji je extra plus još neke stvari koji su kod tiguana doplatna oprema, pa to izadje na 40 bez problema...
    Last edited by LordRaceR; 10th September 2017 at 00:02.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  6. #6
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    Jesi siguran da "pali" AWD u običnoj vožnji, kretanju izmesta, itd...?

  7. #7
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    ilustracije radi...
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  8. #8
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    Odličan im je pogon

    Last edited by bruyoni; 10th September 2017 at 18:22. Reason: video tagovi

  9. #9
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Kako bi se bez ovoga penjali na ivičnjak...

    He who loses control, loses.

  10. #10
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Čim sam čuo da je stigo 4x4 gratis, bilo je jasno gde će biti sledeći slučaj "neproprocionalne haube". Razumem muku, ali ću valjanje u blatu da propustim.

    Elem, danas sam konačno uhvatio vremena da okrenem turu van grada. U gradskoj vožnji sa mojom klasičnom rutom od 10km u špic režimu i raskopanim gradom to košta 10 litara. Start-stop ne može da spase situaciju da je težak auto sa 4x4 pogonom i to je što je. Uzeo ga rejser van špica da se provoza, uradio telemetriju!! i spustio potrošnju na 9,5. Marko juče odvezo turu i to otišlo na 8,5 i nakon današnje magistrale i autoputa, to je sišlo na 8.

    Vožnja magistralom redovnim tempom uz labavo poštovanje propisa i pokoje preslišavanje raznih smarača košta maltene 6l. Možda koji decilitar preko, ali 6. Kratka tura autoputem od 50km gde sam mahom držao optimalnih 150 u priličnoj tišini mada ni 160 nije mnogo bučnije, dok je 110-120 dok sačekam da raja završi preticanje i nestane iz desne koštalo oko 7. Na 140 pokazuje oko 8 (malo je nesrećan onaj digitalni pokazivač potrošnje ala BMW), tako da je auto primetno ekonomičniji čim se izađe van grada. Onaj FWD CD150 CX5 je dramatično jeftiniji u gradu, tako da smo u praksi shvatili koliko košta AWD+AT kombinacija. Kad smo kod AT, menjač je vrrrrrlo dobar. Okej, u sekvencijalnom modu je malo sporiji da reaguje, posebno na niže, ali je bar kašnjenje uvek isto tako da to može da se malo kompenzuje ranijim šaltanjem. U automatskom režimu radi jako dobro, kako se i očekuje od matika. Nisam siguran, ali bih rekao da nisu na menjaču ništa radili i da radi kao što je radio i ranije, samo što sam ja sada više radio u sekvencijalnom režimu zato što samog sebe drilujem da koristim menjače tako jer to očigledno raja koristi iako meni to baš nije najjasnije što si koji moj tražio matik ako bi da ti sam tu nešto radiš. Al eto, da ne bude da sam ja konzervativan dibidus.

    Ja sam prosto šokiran koliko je CX5 udoban imajući u vidu da je na 19". Mislim da su nešto uradili po tom pitanju, jer na 19" ništa nije toliko udobno. Okej, ako se ide na manje točkove, to bi sigurno bilo udobnije, ali za to što jeste - auto je stvarno sjajan. Posebno nakon prelaska iz Senika koji je, iz te perspektive, katastrofa. Meni je treskanje bilo primetno samo na ležećim, sve ostalo obiljenje sjajno apsorbuje pa tako osetiš da si prešao preko nečega, ali ti nije ispala plomba. Bolji je od Q5, bolji je od Kađara/Xtrail, mislim da je bar egal sa Tiguanom mada mislim da je Tiguan bio na 18"? Sportage sam jako malo vozio, pojma nemam. Mada se meni Sportage toliko ne dopada vizuelno da se baš trudim da ga uzmem u obzir iako bih ga rado zakonski zabranio dok izgleda kao sada.

    AWD radi punom parom kad se zezaš po krivinama, lepo se oseti kako zadnji kraj pogura kola. MIslim da baš AWD maskira snagu motora, jer su brojke pokazale da je auto propisno brz. Mislim da je tu negde sa Q5 koji je imao 190KS, daleko brži menjač i, rekao bih, daleko izvikaniji pogon. Bežanje preko nosa bih pripisao pre svega činjenici da je napred motorčina koja je dosta teža od benziskih, a pride je ovaj i ukupno dosta teži pa kad na kočenju sve ode na prednju osovinu...prednje vešanje ima mnogo više posla.

    HUD je ubedljivo najbolji novitet na automobilu. Dodatno HUD sada ima daleko širi asortiman informacija, tako da sada (kao kod Renoa) prati saobraćajne znakove uz dodatne informacije kao što je prestanak svih zabrana/prestanak zabrane preticanja, daje lane asist informacije kao i informaciju kada pokušava da koriguje putanju, prikazuje stanje u slepim uglovima, daje informaciju o problematičnim situacijama (sija crveno BRAKE! što kad pletem po trakama često sija/pijuče) kao i tome da li je vozač pustio volan pa ga upozorava na to. Parking senzor ima bočne radare, tako da upozorava kad se ide u nazad, a neko/nešto nailazi. Ovo je mnogo lepa pomoć kad pešak hoće da se provuče pa da nekog ne zavariš neohotice.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •