Results 1 to 7 of 7

Thread: NK TEST: Audi Q5 2.0 TDI quattro S tronic

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default NK TEST: Audi Q5 2.0 TDI quattro S tronic

    Na test je stigao i Audi Q5. Trebalo je da bude malo kasnije, ali su mi učinili uslugu i uspeli da ga oslobode tokom praznika, tako da premijum tretman za sretenje. molim lepo.

    U pitanju je baÅ¡ automobil koji smo rejser i ja vozili na [Only registered and activated users can see links. ] jerbo mi se telefon momentalno zakvačio za BT. To znači da je i cena poznata jer sam je i napisao u [Only registered and activated users can see links. ]: 62,5k. Mnogo? Tako to ide. Mak mora da se odvoji od kukolja. Ovi koji nemaju pričaju kako nema razlike, ovi koji imaju pričaju kako nikad bolje nisu potroÅ¡ili pare. Nisam se baÅ¡ mnogo vozio, imao sam danas neku papirologiju da obavim (oko skutera) pa sam taman i pokupio maÅ¡inu. Da je lep enterijer jeste. Da li je kvalitetniji od Ateke? Sigurno. Da li vredi doplate od 35k? Zavisi koliko imate u džepu, ali ono Å¡to je sigurno premium maÅ¡ine su premium baÅ¡ zato Å¡to je doplata neproporcionalna dobitku.

    Ako zanemarimo cenu, Q5 je ko budali Å¡amar svakom ko traži multipraktik. Unutra je prostran, ima veliki gepek, motorizacija je pogođena "u sridu" - imaÅ¡ autonomiju, snagu, ekonomičnost, lakoću vožnje... Ne znam kakav je novi X3, ali onomad je i on odavao sličan utisak - matik, 4x4, 2.0 dizel, prostran da spakuje 4 odrasla putnika i prtljag na dužoj turi...
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,165

    Default

    Imao sam zadovoljstvo da malo gurnem njusku u auto i bas je plezir sto bi rekao Zmaj. I dise i mirise na luksuz.

    Pomalo van teme, za moje pojmove i novcanik to je overkill. Ne znam da uzivam u takvoj vrsti luksuza ni izbliza proporcionalno ceni.

    Nego nesto racunam, ja sam bio spreman da do 10% plate dam za ratu za auto, sto znaci da bi kupac ovog morao mesecno da prihoduje bar 10keur

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Juče urađen kompletan test - grad, magistrala, autoput. Pri 140kmč potrošnja 7,8-7,9l, vožnja magistralom uz umereno poštovanje propisa svuklo potrošnju na 7,4. Dosta utisaka sa promocije je nepromenjeno, međutim neke stvari tada nisam imao prilike da primetim. Vrata se prilično teško zatvaraju, koliko sam to kod Ateke još i nekako uspevao da zanemarim, sa Q5 je to bilo baš primetno. Mislim da sam u 80% slučajeva na kretanju sam imao neka od vrata otvorena, a sinoć sam izgleda ostavio kola otključana jer su vrata pozadi ostala otvorena što je Audi pokušavao da signalizira upaljenim svetlima što sam ja protumačio kao follow-me-home i udaljio se bezbrižno. Ne znam kako to drugi tumače, ali meni premium automobil ne bi smeo da zahteva lupanje vratima da bi se zatvorila.

    Da, probao sam na puštanje vrata što je uvek bio zaštitni znak finih kola, ali to ne da nije urodilo plodom nego nema pojma. Nije ni potpritisak jer i kad ostavim druga vrata širom otvorena, ona druga se opet ne zatvaraju lako. Ne vidim da nešto smeta ili zapinje, samo je tako napravljeno. Meni to baš ne pasuje. Nusefekat je to što je automobil konstantno pištio zbog nečega. Dal su pojasevi, dal vrata, dal mu nema vode za brisače, dal nestalo goriva, dal si izašo iz kola a motor radi, dal neki drugi andrak nije u pravilnom položaju - samo pong, ping, pong ping. Sad, fakat, te snajke koje mahom teraju ovake mašine i onako nemaju mnogo mozga tako da potencijalnim klijentima to možda sve i treba? Pojma nemam.

    190 konja dizela je....ozbiljno. Ja sam imao par situacija koje su rezultat mojeg odbijanja da koristim manuelni režim DSG već sam samo prebacio audio drive select u dajnamik tako da sam se susreo sa iznenadnim uzletanjem koje je tražilo dosta volanisanja ničim izazvano. Mašina nabija brzinu brutalno i kad neko jednom navikne na ovako nešto pokušaj da mu se ponudi neki 1.6 dizel može rezultovati samo nevericom propraćenu smehom. Mašina na merenju konstantno ispucava 9,2 što znači da razni entuzijasti sa atmosferama moraju da su baš baš u treningu inače će da gledaju u TDI oznaku na gepeku. Efikasnost quattro dsg kombinacije je brutalna, a po iskustvu koje imam sa Tiguanom, skoro pa da mogu da garantujem vrlo slične performanse bilo napolju 40C ili -10, suvo, kiša, a ne bi me iznenadilo da mu neka susnežica ič ne smeta da obavi ubrzanje za slično vreme. Angažovanje vozača tom prilikom je minimalna tako da pripremite neku skandi osmosmerku da se zabavljate dok ljuštite sa semafora redom šta stignete.

    Sedišta su, nema nikakve dileme, PREMIJUM PREMIJUM. Prilično su tvrda, ali su bez mane. Imao sam jedno 6 sati vožnje tokom jučerašnjeg dana i izašo sam ko nov. Žena u neverici gleda kad sam reko "e ja mora još da idem da izmerim kola" posle svega. Ako nešto govori da je ovo premijum mašina - to je to. Sa druge strane, neke stvari su čist bezobrazluk. Nemam konkretan spisak opreme, ali auto je 20k skuplji od bazne mašine ("bazna" 2.0 TDI 190 mašina je ~45k), a u opremi nema grejača sedišta, sedišta nisu elektro podesiva, nema tač ekrana na MMI, nema kamere za parkiranje, nema automatskog kočenja, nema automatskog tempomata, nema zakretanja farova... Otprilike treba se ukuca još 10 da bi to bilo napunjeno opremom ko neki konfekcijski SUV u toj klasi koji košta 35. Nisam oduševljen, ali nek ostane da sam nešto propustio dok ne dobijem cenu i opremu testiranog automobila.

    Ogibljenje, čak i u Comfort setovanju, je tvrdo. Primetno tvrđe od Tiguana i Ateke, a u Dinamiku je baš neprijatno tvrdo. Svakako da kumuju gume u 235/55 R19 dimenziji, ali umal ne poispadasmo iz sedišta kad sam prelazio neki šinski prelaz. Neravne magistralne deonice (ne da su rupe, nego samo neravno) Comfort ne može da ispegla, tako da se to baš oseća. U Dinamiku je baš tvrdo i odskočno, to samo za autoput ili neki vrhunski održavani planinski potez u neposrednoj blizini mondenskih zimovališta. Automobil je, sam po sebi, prilično gabaritan i visok - subjektivno mi se čini dosta veći od klasičnih J2 mašina, više podseća na XTrail gabarite "maxi" J2 klase. Niži putnici baš moraju da naprave korak na gore da bi ušli u auto. Gepek nije impozantan, prilično je plitak zbog rezervnog točka.

    Sve u svemu pomešano. Moram da se ogradim, ne vozimo premijum mašine često tako da baš nešto ne mogu da kažem decidirano, ali mi ona teško zatvarajuća vrata baš kvare utisak. Cenu i ne pominjem, mislim da je besmisleno osim ako ne gledamo brojke za X3 ili GLC (ex GLK).
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Proban auto i moram priznati da sam samo potvrdio moje pitanje...a ko kupuje ovo

    Šalu na stranu, automobil je tehnički vrlo dobro odrađen i okreće mnoge glave na ulici i ako se to plaća onda OK, ali oprema je vrlo siromašna ako se uporedi sa neki drugim automobilima koje smo vozili a koji koštaju manje, a neki i dosta manje...

    Na mene je mnogo bolji utisak ostavio Tiguan, tj. osećaj da nisam nasamaren za nekih 10-15k eura

    Od fancy opreme mi se najviše dopada virtuelni kokpit koji je stvarno lep detalj i verovatno samo on košta dosta...ali mi je pomalo prst u oko da automobil koji košta ovoliko nema kameru, touch screen, adaprtivni tempomat i još neke zavrzlame...

    Što se same vožnje tiče tu je sve na mestu, dizel lansira kako god ga stisneš, DSG mi je stvarno jedna od najsavršenijih stvari danas tako da tu nema greške. Automobil mi se čini prilično visok i na ulasku se to baš primeti. Udobnost je na visokom nivou i sedišta to samo dodatno potvrđuju, odlična su i prosto vrište premijum Potvrđujem teško zatvaranje vrata i nisam baš siguran u čemu je problem, možda dok se ne razrade ili je konrektan primerak problem, pogotovo što na promociji niste imali taj problem...šta znam.

    U svakom slulčaju priznajem da bih se okrenuo ka VW salonu i Tiguanu kada bih ciljao ovakav tip automobila. Imidž je tu, ali to da platim 15k je mnogo..

    Pokušavao sam tu uklavirim cenu preko sajta Porsche-a...ali ne merem nikako, totalno konfuzno i nigde nisam uspeo iskopati detalje opreme, samo tri modela u tri opreme i to je to...to je ono kao u skupim restoranima...ne vidi se meni dok ne sedneš
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Vraćena maÅ¡aina sa 764km, prosek 8,1l ukupno. Deklarisane vrednosti za potroÅ¡nju su 5,1l, a za ubrzanje za 7,9s. Težina testiranog vozila je 1845 kila! Velika razlika u odnosu na izmerenih 9,2s. Ne znam Å¡ta bi mogao da bude razlog za 1,3s zaostatka za fabrikom.

    Å*to se cene tiče, cenovnik premijum maÅ¡ina nije za ove sa slabijim srcem i one koji rade za platu.

    Sport paket obuhvata 18" točkove, sportska sediÅ¡ta sa elektropodesivim lumbalnim delom, trokraki multifunkcionalni volan sa hromiranim elementima i aluminijumske elemente enterijera. Sport paket koÅ¡ta 2000E.

    Malo sam gledao konfigurator i cifre nisu normalne. Boja je 1000, adaptivno ogibljenje je 2000E, led svetla 1200 (led matrix je 2000), alkantara kožna sediÅ¡ta su 1300 (neka ful napucana su 8500!), trozonska klima 700e, automatski gepek 500e, senzor za kiÅ¡u 150e, elektrosklapanje spoljnih retrovizora je 250, a ako oćeÅ¡ da ti se samozatamnjuju to je onda 350. UnutraÅ¡nji retrovizor sa samozatamnjivanjem je 200e. Volan sa hromiranim paokom je joÅ¡ 350, virtuelni kokpit je 500, mmi navigacija je 1500 (mmi plus je 2800) smartphone interface je joÅ¡ 400, bolji audio sistem je joÅ¡ 300, konektiviti paket je 1000 i tako samo kucaj... Adaptivni tempomat je 1300, al ne možeÅ¡ samo njega da Å¡tikliraÅ¡ nego ti traži da imaÅ¡ MMI pa onda uleti joÅ¡ sistem za parkiranje, osnovni sistem za detekciju sudara, ovo i ono - 4100E. Onda sistem za parkiranje sa kamerom i automatskim parkiranjem koÅ¡ta 1750, ali kad se uključe i drugi obavezni sistemi ode to na 2700.

    Sve u svemu, to je ono Å¡to se i očekuje. Ne pokuÅ¡avajte da racionalizujete cenu premijum maÅ¡ina kroz cene običnih sprava. Jednostavno, to nije moguće. Beskonačni spisak opreme prosto zahteva da se sedne u neki suncem obasjani salon, u vrhunsku kožnu garnituru, vi srčete neki espreso, dok vam se gospđa dosađuje pijući vince iz lične rezerve Zvonka Bogdana. A prodavac pokuÅ¡ava da vas ubedi da je 80 soma za q5 sa 2.0 motorom okazion i ali ako želite da budete sve ono Å¡to ste želeli, morali bi da sačekate jesen dok ne stigne 3.0 TDI motorizacija. Ako ste upravo raskrčili priobalje Dunava i spremili teren za izgranju joÅ¡ jednog tržnog centra, 70 soma za kompakt maÅ¡inu je relativno povoljno.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,165

    Default

    Pa nije ni strasno tezak, accord je na tehnickom imao skoro 1500.

    Mozda ima neki LC koji nisi provalio

    Na stranu sve, ali keyless i grejace bi morao da ima suv u toj klasi.

  7. #7
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Ako ima neki pozitivan momenat u celoj toj premijum ujdurmi sa paketima opreme je to što manje-više možeš da poručiš baš ono što ti treba. Tipa staviš keyless umesto električnog gepeka ili izbaciš treću zonu klime, a ubaciš nešto drugo što se tebi čini bitnijim.

    Treća zona klime bi, po meni, morala da ima neki čajld lok, jerbo su ovi moji talibani non-stop štelovali temperaturu i klima je nonstop duvala ili ladila pozadi, a da ti pojma nemaš jel su odršafili na zamrzavanje ili prokuvavanje. Samo od pozadi čuješ kikotanje i "dva-deset-devet", "šesnaest" i slično.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •