Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 50

Thread: Piaggio Beverly 350 ABS/ASR

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default Piaggio Beverly 350 ABS/ASR

    U trange frange kompenzaciji sam postao vlasnik 2012 Beverly 350 sprave koja na cajgeru ima 9200km. Skuter je, Å¡to bi Bruja slikovito opisao jednom rečju, brečio tj. njegov jahač. Epilog je solidna Å¡teta u polomljenim plastikama koje moto firme naplaćuju brutalno.

    Fića, primarijus doktor za moto/kvod/marin i sada ski sanke, ga je primio letos negde u julu mesecu na dijagnozu. Plastike u originalu bi koÅ¡tale jedno 1000E, tako da smo čekali da stignu polovne plastike iz italije, ali je u međuvremenu ustanovljeno da ABS ne radi. Prethodni vlasnik je vozio sa neispravnim abs poÅ¡to su mu u nekom od servisa gde je održavao skuter rekli da je to verovatno iskrivljen disk, a manifestacija je baÅ¡ čudna - zakočiÅ¡, sve radi normalno, a onda na sledećem kočnju kočnica skroz potone.

    Uglavnom kod Fiće su ustanovili da je u pitanju problematična ABS centrala koja je bila pod opozivom, ali poÅ¡to ovde niÅ¡ta ne ide glatko dok sam ja čekao da se ukrste informacije na relaciji fića-pazini ns gde je skuter kupljen-pgs srbija to je proÅ¡lo jedno mesec dana. Kad sam početkom septembra konačno isplivao iz svojih obaveza krenem ja da ih zovem i na kraju stvar se reÅ¡i ličnim odlaskom u PGS, da bi nakon dve nedelje iz Italije stigao novi ABS. Za dž, jelte.

    Onda pakovanje plastika koje su stigle (prednja maska i zadnji levi bok), sređivanje kočnica i varenje plastika koje su mogle da se srede. Danas sam preuzeo makinu, ceh je bio sve ukupno 300E. Ostale su joÅ¡ dve plastike da se nađu, ali poÅ¡to nisam siguran da uopÅ¡te hoću da na ulici držim 4000E koje dva jača momka mogu da utovare u kombi za ispod 5 minuta, ide na oglase da vidim koliko mogu da dobijem za njega.

    MaÅ¡ina ide primetno bolje u odnosu na Jamahu, a vala sa 50% viÅ¡e konja na broju i treba. Servisni interval duži od Jamahe - 5000, plus Å¡to je skuter neuporedivo lepÅ¡i. Sa negativne strane, nekako mi malecan - ko bićikleto, a gas je on/off - ili oće da se propne ili motor koči ko blesav. Kod Jamahe je sve to mnogo nežnije i na dodavanje i na oduzimanje gasa. Ima sigurno i do navikavanja, ali eto to su mi prvi utisci. Na autoputu na 100 ga zavrneÅ¡ on maltene poskoči, a poÅ¡to nema vizir mora se držiÅ¡ da ne spadneÅ¡, a nemož da se zalegne ko na motociklu... Ide baÅ¡ lepo, baÅ¡ je primetna razlika u ubrzanju. Sa semafora nabije 8 banke ekspresno, Å¡to je i razlog Å¡to se proÅ¡li vlasnik opružio jer peÅ¡ak nije planirao da će tako brzo da stigne.

    Na točkovima su ove nove Michelin gume, City Grip, ja sam razmiÅ¡ljao da menjam ove moje Pirelli sa njima, ali poÅ¡to nisam menjao obe istovremeno, nisam promenio marku. Kažu da bi ove trebale da budu bolje. Fali vizir i kofer da bi bio spreman za vožnju, ali to zavisi od toga Å¡ta planiram da radim sa njime.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Prejak motor za Beverly, po mom mišljenju, a i verovatno su mu stavljane lakše rlnice čim ima taj on/off osećaj. Što se veličine tiče nekako iz sećanja mi se čini da na Beverliju sediš više nego na Jamahi pa ti je guvernal relativno niže postavljen. Primamnjiva mažina u pogledu delova za "Đa je ba ono nestalo" akciju. Težak ti je izbor obzirom gde ti stoji mašina

    He who loses control, loses.

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Quote Originally Posted by bruyoni View Post
    Prejak motor za Beverly, po mom miÅ¡ljenju, a i verovatno su mu stavljane lakÅ¡e rlnice čim ima taj on/off osećaj. Å*to se veličine tiče nekako iz sećanja mi se čini da na Beverliju sediÅ¡ viÅ¡e nego na Jamahi pa ti je guvernal relativno niže postavljen. Primamnjiva mažina u pogledu delova za "Đa je ba ono nestalo" akciju. Težak ti je izbor obzirom gde ti stoji maÅ¡ina
    Totalno se drugačije Beverli ponaÅ¡a u odnosu na Jamahu, to sam joÅ¡ onomad kad sam vozio na testu 300 verziju ukapirao. Jamaha viÅ¡e podseća na stari Beverli koji traži da pritiskaÅ¡ rukom ručicu u krivini da bi skrenuo joÅ¡ viÅ¡e, nekako je dosta inertniji i izgleda kao da je mnogo teži (a po papririma je vrlo sličan). Meni novi Beverli bilo 300 bilo 350 izgleda viÅ¡e kao neki moped da voziÅ¡, lak je za korekciju, lako menja pravac, sve je mnooogo ležernije. Sa negativne strane, Beverli nije ni blizu tako stabilan kao Jamaha pri visokim brzinama. Sa Jamahom sam iÅ¡ao do Navaka držeći 130 bez mnogo drame, a na Beverliju nekako malo dune bočni vetar i već te mrda tamo-amo. Ono Å¡to je isto bilo primećeno odavno je da Beverli dižeÅ¡ na Å¡tender sa silom od 20 kila, dok za Jamahu mora da upreÅ¡ sa 80 plus da rukom vučeÅ¡ skuter u nazad.

    Jeste, maÅ¡ina je privlačnija za sporsko skidanje delova, tako da nisam pametan Å¡ta da radim. Pride Å¡to bih ovom skuteru odmah stavio Akrapović, mnogo je tih u Å¡toku Å¡to baÅ¡ i nije neka prednost u saobraćaju. A baÅ¡ da mi neko demontira 400e samo sa okastim ključem za ispod 30 sekundi... Gledao sam garaže u kraju, cene su nenormalne plus Å¡to su to zapravo garažna mesta gde je motor opet na izvolte ako je neko reÅ¡io da napravi Å¡tetu. Idem ovih dana da pogledam garažu pa će to dosta da utiče Å¡ta ću da vozim.

    [Only registered and activated users can see links. ] [Only registered and activated users can see links. ]
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Da nema neko kombinaciju za donošenje plastika iz italije. Malo sam rondao po nemačkoj, ali nisam našao ništa što meni treba. A ne daje mi se gomila para za originalne plastike.

    Kod koga da gledam vizir i kofer? Givi? Beše ona firma što je rade radio su držali kofere?

    Stavio sam ga na oglas, da vidimo da li ima interesenata.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #5
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Šta ti od plastike treba, pogledaj u UK ako ima nešto oni se zbog vremena malo više taru o asfalt
    Vizir... Puig, MRA, Kappa ili zovni [Only registered and activated users can see links. ]; +381 64 2 847 847 čovek pravi vizire i po želji i po uzoru na original ili neki aftermarket, obično povišeni, i otprilike je duplo jeftiniji.

    He who loses control, loses.

  6. #6
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Našao sam BikeBase u sariju, imaju par plastika koje mi igraju. Ima nekih manjih plasitka, ali mi trebaju i ona kompletna "leđa" - ono gde se nalazi ladica za rukavice što je baš gabaritno.
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Zvao sam MotoLand, Givi vizir srednjo (45cm) je 8000, a kofer isto toliko plus oko 4000 za adapter.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  7. #7
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Ima neka fora sa naručivanjem iz UK, neki naÅ¡i pokupe tamo i dovezu. Imaju i sajt, zaboravio sam koji beÅ¡e.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  8. #8
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Kvalitetno sam proveo petak na poslu rondajući po netu u potrazi za delovima i došao do sledećih zaključaka:
    - ovi naši uvoznici su teški lopovi i neradnici. očekivano, jelte
    - naši majstori su teški lopovi i neradnici. Ili su žešće nesposobni. Ne znam šta je gore.
    - cene "brejkera" po engleskoj i nemačkoj uopšte nisu popularne, sve što sam našao po lokalnim ebay je vrlo slično ceni originalnih delova koje imaju radnje

    Recimo, neki poklopac kod engleza brejkera košta 10 funti, u italiji novo sa porezom košta 9E. Kompletna leđa za koje mi je Fića dao zvaničnu cenu od oko 50.000 su u italiji 200-220, ali ima radnji kod kojih je na nekom popustu pa koštaja 170. Kod grka ima za 140-150, al pošto ič ne razbiram možda tu nije uračunat porez. Mislim, razumem ja da uvoznik mora da ide 100% legalno, ulaz-izlaz, špedicija ovo ono. ALi bre majstor valjda može da ima nekog proverenog koji može da mu to pretera iz mađarske, nemačke, italije, grčke i to novo da donese i da može da se ugradi i da opet bude kupac zadovoljan što je prošao jeftinije nego da je uzeo original. Suludo. PRe svega što ih baš nešto zabole, al opet kad oni mlate pare samo na menjaju ulja, rolnica, lanaca i lančanika, što da se zezaju sa logistikom...

    Sad ću da poručim par plastika da mi doteraju dhlom (ukupno da bude ispod 50E) da vidim kakva je ova radnja koju sam našao, pa ću leđa da poručim naknadno. Ne znam samo da li mi se isplati da ta leđa šaljem na srbiju 210e pa da platim carinu ili da šaljem na nemačku (dhl je fraj, ali mi zakokaju 20% pdv). 210e * 1,1 * 1,2 = 277e, a preko nemačke mi izađe 250e, al ide na ortaka koji onda to mora da tandrlja kolima pa njemu deranžman, pa ko zna kad dolazi... nisam siguran da li za 20e da se mlatim ili da mi donesu na noge...

    Inače, morao sam skuter da skinem sa oglasa. Za dan i po koliko je bio na oglasu, telefon nije prestao da zvoni. Dao sam ga ispod cene negde oko 600E ispod istih mašina, ali sa njih nije padano i one sve imaju vizir i mahom original kofere što je jedno 300e i raspad! Jamaha za godinu dana nije skupila toliko kandidata. Haos.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Stiglo toplo, a ja još uvek nisam popakovao mašinu... Elem, kod notara je čak i malo jeftinije overavanje ugovora nego u opštini, a komoditet je tu negde. Kod notara u Siminoj je havarija, dok na NBGD u zgradi Napred nigde žive duše. Pošto nisam imao snage i vremena da ja prenosim skuter, platio sam agenciju. Prenos vlasništva 9000, registracija, usluga agencije, tehnički, nova saobraćajna i nove tablice - 19.400. Preneli su mi premiju sa stare polise, tako da sam ostao u istom razredu. Osiguranje je skočilo sa 4100 na 6600 na konto 50% više snage i zapremine, a dažbine su takođe progresivno više nego za 250 kuba.

    Gledo sam kod radetovih drugara (Moto Land) cene opreme, vizir mi je 8000, a kofer je 12.000 manji, a 15.000 veći. Naginjem ka većem, na Jamahi je isto bio veliki (mislim da je bio oko 50l), mada vidim da ovde piše da je nosivost 3 kila, dok mi je na jamahi bilo 6. Na jamahi nisam ni razmišljao kad u kofer nabijem 10 kila, valjda neće da mi se odvali kofer kad napakujem namirnice iz radnje. Ne znam koliko koštaju oriđiđi, al verujem da je duplo.

    Plastike su na carini (ne bi trebalo ništa da mi naplate, vrednost pošiljke je manja od 30e plus dhl 10e), ali je to baš lepo putovalo imajući u vidu da je dhl. Treba im dve nedelje iz Holandije, a meni se desi da mi sa Ali Ekspresa za nula kinte stigne za to isto vreme. Uzeo sam manje plastike da vidim jel kvalitet okej, pa onda šaljem veće komade preko ortaka. Dok ne stigne, mora da ga imobilišem "dak tejpom".

    Plan je da ga teram do kraja sezone, da vidim jel mi se dopada, pa ću da mu odlučim sudbinu početkom sledeće sezone. Dosta mi je čudno kad sednem na nove Beverlije posle Jamahe, ko da sam na bicikli. Al kapiram da ću da se priviknem brzo, kad sam ga onomad imao na testu, brzo sam se prešaltovao da krivudam so biciklo. Nego me onaj xmax 300 opasno žulja iako sam reko da više neću predimenzionirane mašine da kupujem.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    U ponedeljak, pošto sam odustao od mučenja odlaska do Kragujevca jer sam sam sebi priznao da nema šanse da kupim onu belu Đulijetu QV, odlučim da budem koristan i da montiram vizir i plastike koje su mi stigle pre par dana. Pošto me razni brujoniji (što ovaj forumski, što neki drugi koji imaju istu ulogu uživo) konstantno bombarduju kako se te generalne na ivičnjaku rade jako lako - stalno padam na istu foru. Umesto da odem kod tasta u garažu, ja odlučim da to radim ispred zgrade.

    Prvo sam sondirao situaciju, da vidim da li imam sav potreban alat i spolja gledano sve je bilo sa krstastim šrafcigerom rešivo, a iskustvo sa Jamahe je bilo isto - krstasti rešava sve. Snesem ja celu kutiju alata, delove, pomerim skuter na manje prometni deo platoa ispred zgrade i krenem. Pošto je plastika oko cajgera slomljena, momci kod Fiće su to već nategli da stoji kako treba, pa kad sam krenuo da odršrafljujem sve poče da se dezintegriše. Rekoh, ovde povratka nema. Skinem ja jedan, pa drugi, pa onda sakriveni treći par šrafova (čime sam već prebacio četiri šrafa koji drže kompletnu masku na Jamahi). Žabice i ostale pogodnosti u izobilju, a pošto ne znam gde su već se samo orijentišem po novoj plastici na kojoj naslućujem gde možda čuči žabica skidam sloj po sloj.

    Razmontirao sam retrovizore i onda krenuo da gledam kako se montira vizir. Sa papira koji je u Givi A357A kit se ne vidi baš kako se tačno montira, a pogotovu što nosači vizira uopšte ne liče na ono što je na slici. Obrni, okreni, ukapiram kako bi to moglo da stoji, ali tu već prvi problem - deo nosača retrovizora i jedna matica (pasuje ključ 17, to mu valjda dođe M10) se odršafiše u paketu, a ja nemam dva 17 ključa da ih nekako prisilim da se odšrafe. Pfff... Nema veze, idemo dalje. Ukapiram kako se stavljaju nosači, postavim sa jedne strane da vidim da li je to - to. Liči da jeste. Okej, računam srediću to kasnije, daj da sredim plastiku do kraja.

    Razmontiram kompletnu masku, konektori kratki i napeto da se vidi išta. Ajd isključuj jedno po jedno da napravim prostora da izvučem cajgere koji su ubačeni u sredinu plastike zbog radi estetike. Tačno bi će sledeći koji mi kaže "bikolor je super" da dobije vaspitnu. Nekako sve raspetljam kad ima šta da vidim - cajgeri pričvršćeni za masku torks šrafovima! Alooooo! Pa što pobogu tu torks, a svuda ostalo krstasti. Naravno, tako krupne torks šrafcigere nemam (imam sitnuriju do t9 za intervencije na modernoj beloj tehnici i it opremi).... Gledam skuter sa koga visi plasitke, retrovizori, nosač za vizir sa jedne strane i preživljavam nervni slom. Tu na ivičnjaku. Ja genetski nisam pravljen za majstorisanje, ali sam sa druge strane omatorio. Ranije bi to sve tako ostavio uz eventualni pokušaj da zapalim sve na gomili, a sad sam smireno krenuo da montiram sve nazad kako je bilo. Malo kasnije i sa dosta koncentracije da ne oteram u tri lepe nekog iz komšiluka koji se raspituje za performanse sklopih đuntu u početno stanje.

    Otišo sam posle toga da kupim torks imbuse u prigodnim veličinama, a kad budem poručivao alat iz Nemačke, poručiću i Torks bitove za gedoru, pa čik da mi zafali sledeći put. Sledećeg vikenda ipak idem u garažu, pa ako nešto i ne bude išlo po planu - mogu da ga ostavim tako razmontiranog i da nastavim drugi put.

    Sa druge strane, moto majstori su tako kriminalnog kvaliteta da stvarno nisam ni imao opciju da platim da mi neko to uradi, jer bih verovatno morao za njime da to ja nešto ponovo šrafim, tako da sa te strane zaista nije alternativa otići kod majstora za ovako nešto pipavo što zahteva da ipak uradiš koliko-toliko razuman kvalitet posla.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •