Results 1 to 4 of 4

Thread: NK TEST: Toyota Aygo 1.0 X-Cite

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Toyota Aygo 1.0 X-Cite

    Na testu nam je super mini mašina iz Tojote. U pitanju je X-Cite oprema koja je zanimljiva zbog elektrik žute boje. Ostalo je sve manje-više isto kao i prošle godine ili ja bar nisam upoznat sa suptilnim detaljima neke restilizacije koja se eventualno desila u međuvremenu. Mašina je trocilindrični 1.0 uparena sa petostepenim menjačem. Auto u ovoj opremi ima tač skirin, blutut, obrtomer, kameru za parkiranje unazad?? i 15" alu felne. Mašina košta 11570, ali je na snazi neki popust tako da u trenutku pisanja auto košta 10990.

    Utisci? Nisam mnogo vozio, ali motor mi se za po gradu čini sasvim korektan. Ima dosta momenta, tako da dosta rado vuče na baš niskim obrtajima (ispod 1500), a čini se da snage ima solidno sve do 4000 pa onda ne mora mnogo da se radi menjačem što je pravo osveženje posle nekoliko automobila koji su baš insistirali da se šnira menjačem ko bez duše. Menjač mi je bezveze, nemaš pojma da li si u brzini, pa stalno ubacujem i izbacujem da bi utvrdio gde sam, posebno kad je stani-kreni akcija.

    Enterijer nije socijala koju sam očekivao od Tojote, ali moram da primetim da sam jako teško montirao sedište zbog vrlo čudnih sedišta koja traže maltene vertikalno da priđeš isofiks tačkama. Tač skrin je lepo ukrojen u enterijer i genralno cela priča izgleda sasvim solidno, posebno kad se pogleda u neke od tih modernih supermini mašina gde čak i kada ima opreme to izgleda spartanski do koske. Sedišta su sa integrisanim naslonom za glavu i to sve izgleda i oseća se sasvim korektno.

    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Automobil je završio kod mene i manje više sam na prilično poznatom terenu jer sam na ovogodišnjem odmoru sabio 1500km u C1 što mu dođe manje više isto...
    Aygo je sjajno porediti sa Up!-om tako da imamo tu sreću da su u isto vreme na testu.
    Generalno ovo su gradski automobili i za to su sjajni u nekim slučajevima, dok u drugim baš i ne...Naime, veličina je fantazija, pola parking mesta je sasvim dovoljno u svom ovom ludilu oko parkiranja to je prava #bonDbonica
    Sa druge strane...motor...sasvim je on u redu za grad i za laganu vožnju, ali za bilo koji manevar preticanja vraćanje u prvu je gotovo obavezno...situacija vožnja 30-40kmč i potreba za preticanjem to je već problematičan scenario ali ne toliko problematičan, možda smo se navikli na turbake pa nam sve to malo čudo. Ovo je posebno izražemo kada ima više putnika jer faktični sa jednim putnikom se ovde dodaje više od 10% težine automobila! Sistem kvačilo-menjać je relitvno OK, kvačilo je dosta, ali baš dosta mekano i dušu dalo za gradsku vožnju, dok je menjač baš klimav i nebo i zemlja kada se uporedi sa menjačem u Up!-u koji je surovo nemački precizan i tvrd...
    Prostora zaista ne fali na vozačevom mestu, jedino mi manjka po širini jer se dva kurpulentnija putnika gotovo uvek dodiruju na prednjim sedištima...
    Gepek je nepostojeći i to je to, dovoljno za par kesa sa pijace i to je sve, za ostalo tu je zadnja klupa Možda je mana to što nema pomičnu zadnju klupu pa onda čovek može da vaga između potrebe za transportom robe i putnika, ali to bi verovatno podiglo cenu, a ovde je sve vrišti ušteda...čak nema ni rele koji odlaže gašenje unutrašnjeg osvetljena po zatvaranju vrata nego se onda odmah po zatvaranju gase što je malo bzv jer moraš da nabadaš ključ u sve ostalo...OK čovek će se na sve to navići za nedelju-dve pa neće biti frka.
    Vozne karakteristike su veoma dobre, mada mi se čini da je upravljiviji od C1 koji sam pomenuo na početku. Vrlo je interesantno vozikatise sa Aygo-om, a da ima malo više snage to bi moglo da se okarakteriše i kao vrlo zabavna avantura. Realno, njemu zaista malo fali sve 10-15ks bi napravilo čudo!
    Dizajn je nešto što se nekom dopada, nekome ne...ne može se reći da nije neobičan a to je valjda i poenta kod ovih automobila! X je naglašeno na prednjoj masci i meni je simpa i to je to...boja mi je strapno interesantna i baš štrči i nemoguće je prikazati je verno na slikama...Led pozicije i dnevna svetla su kul što se dobijaju, u unutrašnjosti od opreme ima i tač skrin multimediju, ovoga puta bez navigacije, i to je možda jedina stvar koja fali ovom automobilu, eventualno neki paok na felni ofarban u boju karoserije i to bi bio baš modni detalj od automobila...
    Potrošnja...za sada 5.4 l/100km uz merenje, što je sasvim savim korektno
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  3. #3
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Gotov test sa 310km, cca100km otvoren put ostatak grad + merenje.
    potrosnja stala na 5.4 l/100km, sasvim ok za to kako automobil ide.

    Generalno mi se dopada koncept, ali filozofija nece da ima prodju kod nas...preskupo je kada se uporedi sta se zrtvuje, a sta se sve moze dobiti za 1000 EUR više...

    Od zamerki nemam šta mnogo da istaknem, sem činjenice da je izbor motora zakucan na 1.0 bez izbora malog turbaka koji bi ovde baš seo.

    Dizajn i sam izgled automobila su interesantni, za razliku od Up!-a koji je kutija šibica i generalno ne izaziva baš nešto preterano pažnje tako da je tu podbacio, a ja konstantno okrećem da je to bitno kod ovih automobila jer...prosto nema šta drugo

    BZV je što nema navigaciju, ja se ubi po cenovniku nema nigde doplata a nisam valda toliko lud da nisam skapirao da ima u kolima

    Kamera je u principu ovde višak jer stvarno ne vidim preterano poentu jer vam je sve odmah tu iza leđa!
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  4. #4
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Meni pada na pamet da su beneficije za voznju ovakvog automobile mnogo znacajnije negde napolju nego kod nas, pa kao ima logike kupiti mini auto. Ne mogu da pojmim zasto imaju zanemarljivo manju cenu od celih automobila.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •