Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: NK TEST: Renault Kadjar Iconic dCi 130 4WD

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Renault Kadjar Iconic dCi 130 4WD

    Još jedan napucani Handžar na testu. Opet je napucan do kraja - Iconic edicija (najjači paket) u kombinaciji sa top pogonom. Cena mašine je 27390 plus Bose muzika (700E) plus metalik (500E) plus Techno premium paket (690E) - 29.280E.

    Tehno premium paket ima dodatne bočne parking senzore, kameru, aktivno kočenje, nadzor mrtvog ugla. Hromirane krovne lajsne i posebne 19" crne felne stižu u Iconic paketu kao i kožni enterijer, elektro podesivo vozačko sedište i RLink2 7".

    Kađar već od Bose paketa ima full LED svetla i 19" točkove, tako da ovaj Iconic paket je više estetski momenat plus što uključuje kožni enterijer koji mi nije ništa posebno. Iconic košta 2000E više od Bose paketa, a pored toga što dodaje ove zezalice izbacuje muziku, tako da za Iconic mora da se doda još 700 pride za Bose muziku.

    Osim toga, sve ostalo je isto kao i kod automobila koji smo vozili Rejser i ja [Only registered and activated users can see links. ].

    Meni se Kađar vizuelno daleko više dopada od Nissan svite, ali evo danas pričam sa kolegom koji je upravo poručio Kaškai koji kaže da mu se Kađar uopšte ne dopada. Drugim rečima, stvar je prilično subjektivna, tako da se ne bih zadržavao.

    Enterijer je, posle Kaškaija i XTrail koje sam vozio proteklih dana u nekoliko navrata, dosta kvalitetniji, elegantniji i moderniji. Prekidači za prozore su identični kao kod Nisana samo su crne boje, a ne srebrni. Enterijer ne krcka kao što je moglo da se čuje na onom prethodnom, tako da ima i Renoa kojima enteijer nije u raspadu posle dva dana.

    Mesta ima koliko ima, nešto je malo veći od Kaškaija, ali to nije Tiguan/Sportage ponuda tako da ko traži te kvalitete, mora da čeka Koleos ili da menja marku.

    Ovaj auto ima 4x4, ali ja bih tako rado zamenio taj 4x4 za neki 2.0 dCi da bi to samo pucalo. Koliko god se vozio u novim malolitražnim dizelkama, performanse koje one nude meni nikako ne idu u glavu. Mislim nisu to loše performanse, ali ako su to top performanse...
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    SPektaktularno interesovanje za mašinu!?

    Neki dan pričam sa kolegom koji je upravo kupio Kaškai pa ga pitam da li je razmišljao o Kađaru, kaže nije mnogo mu ružan. Hteo je da kupi Sportidž, al mu je bio mnogo skup. Ukusi su baš različiti. BTW, kaže mi da Auto Marton iz Subotice (ili Sombora, stalno mešam te gradove) ima mnogo jeftinije servise i da ima bolje cene automobila. Ista situacija kao sa kupcima Opel mašina koji mahom idu kod Ćirkoma ili Mirkosa.

    Uglavnom, prilično sam se umorio vozeći ovaj auto. Možda tako nešto ne bih rekao da se nisam ogrebao malo da vozim Kaškai i Xtrail sa maticima. Motor jeste štedljiv, ali što mora da se radi menjačeeeem! Da bi potrošnja bila niska, obrtaji moraju da se drže u relativno uskom opsegu, tako da ko šta radi, menjač samo šnira. Prešao sam do sada oko 500km, prosek je oko 7. U gradu je malo jače, mora da se pritiska gas dok na otvorenom troši baš malo. Na autoputu mi je na 140 pokazivao nešto ispod 7, na 160 je oko 8,5. Motor prilično jeftino održava putnu brzinu, ali ubrzanje je baš loše. Mislim, nije iznenađenje, sve 1.6 mašine su bile tragično spore, tako da nije ništa novo. Iako znam da su malolitražne dizelke kilosteri, katkad me stvarno deprimira činjenica da ubrzava lošije ili u najboljem slučaju isto kao bazno motorizovani B segment.

    Što više vozim ove SUV to sam sigurniji da je automatik jedini racionalni izbor. Malo sam ga pentrao po Koštunjaku, mada baš baš oprezno kad sam silazio i penjao se na asfalt, stvarno nemam srca da izubijam piano crne 19" felne. Nešto sam eksperimentisao pa su mi u vazduhu ostala dva točka u dijagonali što nije baš omiljena situacija za Reno Nisan AWD pa sam morao malo da se zezam da bi se izvadio. Sad, da sam na isto mesto išao običnim automobilom, otišo bi okolo kuda se i prolazi, ali sad pošto sam sa 4wd krenuh da proteram. Malo sam ostrugao donji deo branika napred kad sam se vraćao na asfalt, ali nije stradao ram tablice što ovi iz Renoa moraju svake nedelje da menjaju jer je tablica baš nisko i lako se otkine.

    Sve u svemu, automobil je štedljiv, a ja i dalje tvrdim da mi je među lepšima na tržištu. U teorijskoj situaciji da me neko tera da biram SUV, Kađar bi kod mene ispao zbog očajne motorizacije. Ovom automobilu za 30k eur fali bar twin turbo dizel, ako već neće da ponude 1.6T iz Kaškaija.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #3
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Skroz promako auto, čak i na ulici. Ni cenu mu ni otprilike ne znam pa evo gledam. Mislim da će ga kod nas prodati malo više nego što je Nissan Tidi. Zlo vreme za pojavljianje ovog vozila, barem kod nas, jer su Kaškai i CX5 prigrabili segment za sebe. Preostaje mu da se uz CRV, RAV, Sportage i ostalu siću bori za mrvice. Dok ne dođe Škodiak...
    Daj neke fotke iznutra, ovako mi ništa drugo ne pada na pamet da pitam.

    PS: Pre neki dan u Kneza Miloša vozih uz Talisman karavan u nekoj sivo braonkastoj boji... lele spoljašnje lepote.
    Ako takvo vozilo dođe na test imaj u vidu da za izučavanje mitologije imam na raspolaganju domaće kobasice, kulen i ajvar

    He who loses control, loses.

  4. #4
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Kađar u principu na ulici može da se vidi, danas pričam sa Rejserom pa i on primećuje da ih ima na ulici u većem broju (možda je ovo autosugestija jer imamo dosta renoa na testu pa ih možda uočavam). Rekao bih da je za nijansu veći od Kaškaija, a dosta je tvrđe vešanje - tipično automobilsko. U tom smislu, ako nećeš Kaškai jer ti je mekan i nije "zabavan" u istoj radnji će odma da ti ponude alternativu u vidu Kađara. I obratno. Sad da je bilo koji od tih automobila idealan, nije. Meni se Kađar daleko više dopada od Kaškaija, posebno zbog LED osvetljenja, ali je i unutra vrlo fini auto. Motorizacija je baš šuplja za Kađar, mada moguće da bi EDC popravio situaciju u svakodnevnoj vožnji.

    Biće Talisman limuzina i karavan, već je bezecovan za neku turu do Češke, ali svakako da može nešto da se organizuje.

    [Only registered and activated users can see links. ]
    Last edited by zmaj; 10th September 2016 at 20:58.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #5
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Baš ih nešto i ne primećujem, ili ih ne vidim.
    Motorizacija. Šta je to? Neverovatno! 1,2tce i 1,6dci i prastari 1,5dci koji btw stavljaju i u Talisman!! Pa oni nisu normalni... ako dobro vidim i dalje ne nude 1,6tce za Kađara. Ima li možda vesti o nekom novom agregatu iz renoa?
    Dugme umesto ručne... znači u tom pravcu se kreće svet. Nisam verovao da tako nešto može potpuno da me odbije. Da neko pogrešno ne shvati ne zabadam krivinu pod ručnom nego jednostavno nemam poverenje u to dugme i hill hold.

    He who loses control, loses.

  6. #6
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Posle dnevnog druženja sa Kadjarom sam se zapitao u vezi ciljne grupe. Nisam postavio pitanje ko je ciljna grupa za ovo nego kojoj grupi ja pripadam pošto se sve teže i teže nalazim u novim test automobilima.

    Za kadjar, slično X-trailu, mislim da je namenjen pre svega gradskoj vožnji, ali u nekom gradu gde prostor nije problem, ali se onda kao uslov postavlja automatik?! Ali automatika i 4x4 su kod Reno grupe no-no, tako da pomisao na 4x4 podrazumeva manuelni menjač i to je baš za upucati.

    Menjač kod Kadjara mi nikako ne paše i to mi je najveći utisak. Ovako u vožnji deluje OK i nije baš da sam prestravljen bržim prolaskom kroz krivinu, kao što je to slučaj sa Capturom!

    Automobil sam imao prilike prvi put da probam tako da mi je načelno interesantan ali sam ubrzo izgubio interesovanje za isti. Sve je to ok, ali me nije kupio...

    Bez obzira na silnu opremu otišao bih u VW salon ka Tiguanu u srednjem paketu opreme i 2.0 TDI DSG za 30.200EUR.
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  7. #7
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Vraćen auto sa 850km i prosekom od 6,5 litara. Dosta kilometara je voženo u gradu sa odšrafljenom klimom, tako da je motor evidentno štedljiv.

    Brujo, situacija sa motorima jes suluda, ali je to samo kod nas i drugim banana republikama. U razgovoru sa ljudima iz Reno Adrije povodom činjenice da oni sad praktično više nemaju 2.0 motor, oni sležu ramenima. Svesni su da će na tržištima gde kola kupuju šoferi (u smislu vozača koji vole da voze kola i spremno plaćaju taj ćef) nemaju šta da traže, ali zato njihova gama nudi nisku co2 emisliju što većini EU kupaca kola to mnogo znači - manja potrošnja, manje osiguranje, manje premije, manje takse. Kađar 1.5 ima 103co2, dok je ovaj sa testa najveći zagađivač sa 129. Tiguan dizel ide od 125 (tdi 110) preko 149 (tdi 150) do 170 (tdi 190). To se sve prilično lako pretvori u pare i to ne bude mala razlika u troškovima. Kod Talismana koji daleko više gađa flotnu prodaju male co2 brojke mogu da se pretvore u ogromne razlike.

    Pošto mi nemamo te takse, onda je malo iskrivljen pogled, ali mislim da će to vrlo brzo da nam EU nabije da implementiramo.
    [Only registered and activated users can see links. ]
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  8. #8
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Meni je i jedan i drugi pogled na stanje stvari iskrivljen. Trenutno se prodaju brojke koje su rađene na onim istim testovima koje VW dizelka glat prolazi ali je utvrđeno da su em lagali u SAD em prekršili zakone u 20 država Evrope. Brinem se šta će biti kada na snagu dođe novi test koji će biti "realniji" jer je tih 129 g/km koji se deklarišu za ovo vozilo nisu realni jer to izlazi na neku potrošnju od 4,5 l/100km. Da, premije za mali agregat u velikom vozilu trenutno drže primat ali koliko još? Otkud znam, padne osiguravajućim kućama ili državi da nije pravedno da starija vozila plaćaju manje jer je test bio faličan pa reše da odrade retroaktivnu normalizaciju vrednosti

    He who loses control, loses.

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Naravno, to sam podrazumevao da svi deklarišu co2 brojke prećutno koristeći besmisleni ciklus koji je na snazi. Čisto sumnjam da će išta da rade retroaktivno, oni ne mogu u EU da se dogovore šta da rade sad za odma sa VW kojeg su uhvatili sa spuštenim gaćama.

    Ono što je meni čudno je koliko nikakvu reakciju Kađar nema u javnosti. Ima upadljiva LED svetla, zanimljivo izgleda, napucane felnetine, SUV je. I ništa. Nula zanimanja. Prosto mi neverovatno.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Mislim da je glavni razlog crna boja crveni je daleko upadljiviji, a ovaj crni uopšte nije, čudno ali tako je...da, svetla...ona su fantazija
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •