Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 31

Thread: NK TEST: Nissan Qashqai 1.2T X-Tronic

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default NK TEST: Nissan Qashqai 1.2T X-Tronic

    Stiže još jedna mašina na test. Ni ovog puta nisam ja za volanom, mada sam imao prilike malo da provozam mašinu.

    Kaškai smo prošle godine vozili u dva navrata i proglasili ga automobilom godine - mahom na moje insistiranje. Za razliku od prethodnog modela, ovaj sada ide u paketu sa slabijim benzincem: "samo" 1.2T sa 115KS uparen sa X-Tronic CVT menjačem. Paket opreme je identičan kao i prošli put - 360 Plus, tako da cena ovog automobila iznosi 24.750E.

    Doplata za matik je 1700E, dok je doplata za 1.6T 2000E. Ja znam da ne bi uopšte razmišljao za šta da izbrojim 2 soma, ali imajući u vidu kako rezonuju ljudi kod mene u firmi (a koji su i realni kupci ovog segmenta) - matik je čist pogodak, dok je misterija i dalje aktuelna - "da li je 1200ccm dovoljno?". Valjda ljudi navikli na 2 litre tedei reper pa sad kad im kažeš tako neku malo broju svi se zabezeknu iako je trend smanjivanja zapremine u punom zamahu već dobrih 5-6 godina. Možda zato kod mene u firmi nekako više vole Mazde, fata je fata, al 2 litra je 2 litra? Doduše to su oni benčmark eksperti što vuku prstom u dve brošure paralelno i onda pobedonosno uskliknu "aha ovaj ima 502l prtljag, a ovaj ima 500!" Sa druge strane ne treba da čudi, pošto imamo mi ovde našeg upoređivača sa co2 fiksacijom, tako da ... možda je ipak došlo vreme da tekstove pišemo tako što prepišemo pr tekst i kažemo - novi model ima 30% više snage, tako da nam se za 30% više dopao...

    Kaškai ima svojih mana, ja sam po prvom sedanju odmah ukapirao i šta su. Desnom nogom konstantno guram u centralni greben, ručice migavca i svetala su mi daleko od obruča volana i mesta pozadi nema ni blizu koliko ima u novom Sportidžu. Sad je samo fazon što po ceni Sportidž, CX5 i Tiguan zapravo napadaju X-Trail, a ne Kaškai koji za 25 soma daje automatik napucan sa opremom propisno (AVM pregled, automatsko kočenje, snezori trte mrte). Naravno sa Tekna paketom opreme stvari postaju mnogo nezgodne jer tu stižu LED svetla u paketu, polu-koža, 19" točkovi i dodatna elektronika sa nadzor koja fali u 360 paketu. Na Teknu može da se doplati još 550E za Driver Assist paket koji dodaje još dodatnih sistema za nadzor. Doplata za Teknu u odnosu na ovaj 360 Plus paket je još 2000E, pa još 550E za dodatne asistencije, pa još 400 za ful kožu, pa još 400 za premium alkantara kožu... I opet nisi dobacio do 30 soma. Aj da sračunam... 26750 za 1.2T CVT Teknu + 500 metalik + 550 Asist + 400 Premium + 400 Style = 28600E.

    Paradoksalno, Nisan ne daje Tekna opremu za 1.6T mašinu, već ide samo za 1.2T ili 1.6 dCI. Drugi maler sa Nisanom je što ne nude kombinaciju 4WD + CVT. Može ili ili. Koliko vidim, Kaškai se na ulici mahom nalazi u 360 ili 360Plus opremi (lako se prepozna po 18" felnama) tako da ljudi očigledno nemaju potrebu za nekim ludilom od opremanja automobila, već dobiju SUV i solidnu opremu za relativno pristupačne pare. Dodatno što je registracija za 1197ccm benzinac prilično jeftina, tako da ne treba ni taj momenat zanemariti.

    Ja sam prešao ~100km, izmerio performanse i predao ga sa prosekom od 10l našem ekstra sensu za "bacakanje" SUV mašina, a sve sa željom da pronikne u to da li je kombe "zanimljivo" za vožnju. Nemam posebnih amandmana u odnosu na ono što sam prošli put pričao - auto je prilično udoban, malo je trom da isprati zamisli ažurnog šofera i nekako baš traži ležernog vozača. Ono što sam ukapirao je da auto koči OPAKO! Prvo sam na merenju provalio da će da mi otpadne lice kad sam bacio sidro, a kad sam prešao u Svifta - ko da nemam kočnice! Rekao bih da dobar deo zasluge treba da se pripiše PremiumContact2E gumama koje na istim deonicama nude nepristojno bolje performanse u odnosu na EcoContact5. Na boginjavom asfaltu koči 42, na novijem 38,5! Na tom istom asfaltu Megan je kočio tipa 50m, a onda se spustio na 43-44 na ovom boljem. Eto šta rade gume.

    Fotki ima na tviteru za prvu pomoć.
    Last edited by zmaj; 3rd August 2016 at 15:26.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    Zamisli da dobaci do 30 soma i da treba da izbrojiš toliko za B segment na 19cama i većem klirensu.
    Pa stvarno, "šta nam rade"

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Ček, jel co2 emisija ok? Tvoje mišljenje po tom pitanju ima težinu.

    Kaskai je c segment.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Pazi, jedno je sigurno...njih po gradu ima baš dosta tako da je svakako dobra kupovina. Filozofija iza Kaskajia mi je skroz OK, to nabacivanje velikih tockova i veceg klirensa je skroz simpa modernom kupcu automobila koji može da se pohvali da vozi džip iako to i nije baš tako

    što se performasi tiče 1.2T smo probali više puta i mene je uvek skoro mogu da kažem i oduševljavao, e sada evde je u totalno drugom paketu, krosoveru i ono što je još bitnije...sa CVT-om za koji generano smatram da nema šta da traži u kolima...ali možda grešim!?
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  5. #5
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    razumem sprdnju zmaju ali kako može biti C klasa, koji bi SUV bio A klasa onda ako je prvi (i jedini) ispod Juke?
    Nemaš mesta za noge, pozadi takođe... Mislio sam da je HRV manji ali sam se prevario, zapravo su ista klasa. A HRV je unutra broj manji od Civica.
    Kao što je QQ broj manji od recimo Megane-a.

  6. #6
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Ja moram da se sprdam kad krenu udarci jako i nigde.

    Kaskai subkompakt? Po kom kriterijumu?
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  7. #7
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Cek bre...kako b segment kada je ogroman. To sto je unutra malo skucen, mada nista spec, ne znaci da je b. Gde 4.4m ubada u subkompakt, zbunjen sam sada
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  8. #8
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,770

    Default

    Izmešane su platforme, HR-V jeste na bazi Jazza ali je veći od njega. Čekamo CH-R :-)

    TT
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  9. #9
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,668

    Default

    Ajd kad koristite segmente u argumentima nauče ih kako treba jer su SUV šminkeraj smestili u J segment.

    Elem, CVT kako ćemo meriti međuubrzanja jer je, jelte, elastičnost precenjena?

    He who loses control, loses.

  10. #10
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Mislim da svi ovde znaju o čemu se priča, dal koristim j2 ili csuv.

    E, inače CVT radi okej. Video sam i traljavijih matika u redovnoj vožnji. U nekom gasiranju se malo muči, ali mu to nije ni namena tako da mi je okej u zbiru.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •