Results 1 to 7 of 7

Thread: NK TEST: Mazda 3 G120 TAKUMI

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Mazda 3 G120 TAKUMI

    Stigla nova Mazda na test. U principu na automobilu nema ničeg novog, samo je u pitanju test automobil koji demonstrira pogodnost kupovine [Only registered and activated users can see links. ] opreme.

    G120 sam baš ja vozio, samo je tada bio u limuzinskoj karoseriji, a ovaj je hečbek i to u beloj!!! boji. Mislim da sam ustanovio šablon - 3 soul red pa onda jedan beli. Meni se dopada kako izgleda hečbek u beloj boji, a posebno kada se upari sa jednim od specijaliteta takumi opreme - crne 18" felne.

    Takumi paket opreme ide isključivo na G120 motor i košta 500E preko Attraction paketa, a za tih 500 kinte se dobiju 18" (umesto 16") crne felne sa Michelin Pilot Sport 3 u 215/45 ZR18! Mislim da samo doplata za gume i točkove tržišno košta tih 500 dingera. Dakle, ostatak u vidu kožnog enterijera (zapravo daleko pogodnija kombinacija koža+alkantara) kao i parking kamera dođu maltene fraj. Cena automobila je 20.200E što je baš dobar dil, a kad saberem kako se auto fino i kulturno ponaša na 18" (super udoban, a ni traga ljuljanju koje ima Megan) mislim da je ovo i dalje najbolja kupovina na tržištu. Okej, svesno zanemarujem Avensis 2.0D koji je totalno nesportski dil.

    Ja sam auto pre oko 2 godine proglasio zlatnim presekom, a kako stoje stvari on je to i sada. Vozili smo u međuvremenu novi Auris, novog Megana, novu Astru i meni ništa od toga nije bolje od Mazde, a da pri tome niko od navedenih i dalje ne može da priđe sa potrošnjom koju Mazda plasira. Auto troši po gradu nešto ispod 8l, s time da ga vozim malo oštrije pa je to verovatno ~7 za čist grad. Na autoputu pokazuje oko 6,5 na 130 i to na ~2500, tako da ta mašina i dalje nudi dizel potrošnju uz benzinski opseg obrtaja. U praksi, auto se vozi ko dizel, samo što je bešuman. Motor ne nagrađuje visoke obrtaje ali neće baš da ostane bez daha na 6 soma, mada preko toga se oseća da je jalov posao (prekida na konzervativnih 6500). Dži će verovatno zaplakati od sreće kad vidi co2 emisiju. Da citiram Rambo Amadeusa "čudim se tvome nastranom hobiju, ..."

    Megan je stigao Mazdu po jednom kriterijumu, po prostor na zadnjoj klupi. Sad su vrlo-vrlo slični. Mislim da normalnim kupcima koji cm manjka u odnosu na neki veći auto iz klase neće biti prepreka, ali ko sa šublerom kupuje kola on gleda Korolu ili Oktaviju.

    Pošto nije restilizacija niti bilo kakav drugi apgrejd, sve već rečeno za trojku važi i dalje. Meni lično smeta što automobil sa ovakvom opremom nije keyless i što nema LED svetala na koje smo se u Mazdama navikli. Ok, ko vozi kiu to mu nije problem, ali mislim da je to baš hendikep kod trojke, mada sa druge strane, kad ti opel zabidži 1000E doplatu prođe te volja za tim svetlima.

    Slike su na tviteru.

    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    U suštini stajling paket, očekivah makar G165 od zanatlije, takumi je zanatlija na Japanskom. Tih 18 coa mora da boli kad dođe vreme za zamenu ali ohrabruje da se mogu uzeti 16" za zimu.

    PS: onih G120 me zaintrigiralo jer po mom saznanju G120 i G165 nemaju razlike, jedino diferencijal, pa nakon 5 min cunjanaj po netu vidim da je ubacivanje mape od G165 rutinski posao mada ih se više odlučuje za G145, pretpostavljam da ne žele cimati diferencijal

    He who loses control, loses.

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    To smo zaključili i prošli put kad je G120 bio na testu, možda si zaboravio pošto je tad fokus bio na limarijskoj ekspertizi drugara iz Hirošime.

    G120, G145 i G165 imaju identično obrtnog momenta, tako da verujem da je samo pitanje ECU šta mu radi na višim obrtajima - dal mu daje dovoljno goriva ili ne. To što si napisao samo potvrđuje ono što smo nekako prećutno zaključili i ranije gledajući šta rade u praksi različite varijante istog motora. Ovaj se čini ugušen gore, dok se G165 radosnije vrti. Da je turbina, to bi moglo bolje da se oseti, ali pošto je atmosfera nema tu mnogo mesta za manevrisanje. Menjač je bio identičan što smo takođe utvrdili, samo je bilo pitanje različitog konačnog odnosa. G145 je imao isti odnos kao G120 na trojci, pretpostavljam da je tu kompenzacija što je šestica malo teža.

    Meni se G120 daleko više dopada, mnogo je tih automobil, ima lepe putne obrtaje (2500 za 130) i generalno se mnogo lako vozi zato što sjajno vuče od 1500 i praktično linearno sve tamo do preko 4000. Sa druge strane, G165 ima bolje ubrzanje, primetno je okrenut ka performansama. Sad, meni se te performanse na G165 uopšte ne dopadaju niti su vredne povećane potrošnje (manje bitno) i povećane buke (više bitno).

    Zanimljivo, limuzinu sam izmerio na 9,6 dok je ovaj sa širim gumama napravio 10,3. Isti je šofer, tako da samo mogu da to pripišem trenutnom raspoloženju jahača i jahanog (*jinba itai referenca).
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Da, znao sam ali mislim da nije zgoreg ponovo pomenuti. Jedino me sad mrzi da tražim da li je diferencijal kraći u svim G165 varijantama ili samo kod trojke (glume hot heča)
    Mada sad kad ovako kažeš pitam se koliko bi čipovanje bilo primetno u svakodnevnoj vožnji do 4500 o/min gde sve verzije razvijaju obrtni moment, nije kao sa turbinama gde se moment može pomeriti ka početku.
    Cenim da je ubrzanje sporije zbog vremena ne odgovaraju ove vrućine nikome

    PS: vlasnicima možda bude zanimljivo da se infotejmnt sistem može hakovati, na bazi je linux pa se svašta može ubaciti. Mazda je izgleda konslutovala nekoga zna da instalira WIN pa deluje bezbedno, ili ih jednostavno ne prodaju toliko, pa koliko vidim nema upada u sistem ko onomad u krajsler

    He who loses control, loses.

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Mislim da su kraći, i kod šestice se osećala razlika između 145 i 165. Kapiram da su za trojku hteli da ga naprave kao sportskijim, a to mi je takođe potvrdio njihov pr. Imajući u vidu koliko ljudi površno gledaju automobile i samo gledaju puke brojke, verujem da su sa 165 pogodili solidan broj kupaca. Pride buka i brzo nabijanje obrtaja daju subjektivni efekat brzine i to može da prođe kod nekoga ko nije imao prilike da vozi turbinu, a po papiru 1.6T pravi tu negde (Reno-Nisan 160, Opel 170).

    Meni se generalno dopada cela ta priča što guraju 2.0 gde god imaju mesta za njega, evo ovaj auto nije baš toliko štedljiv koliko sam napisao prvobitno, stabilizovala se potrošnja na 8,4 - isključivo grad i stalno klima. Nije da klima utiče mnogo, ali utiče - što direktno, što kroz nemogućstvo start/stop sistema da ponekad isključi motor.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Mazdica promenila šofera...

    Ja stvarno imam jedan problem...kada bih ušao u Mazdin salon kao kupac ne znam koji automobil bih pre gledao! Svi su mi nekako potaman, barem ovi koje sam probao (mx5, 3, 6)

    Takumi paket je stvarno premija, mislim faktički se par stvari dobija džabe...što kaže Zmaj samo za gume u ovoj meri treba dati tolike pare, što znači da se sedišta dobijaju za dž kao i kamera...

    Sedišta su stvarno dobra, ne znam da li je samo presvlaka u pitanjau ili su i drugačije profilisana ali meni dosta lepo izgledaju i rade posao odlično, prilično su udobna!

    Ostatak je manje više poznat, G120 je sasvim pristojan motor i kapiram da većinu prodatih pokreće upravo ovaj motor, mislim na domaće tržište.

    Što se izlgeda tiče ja sam za Mazdu 3 ipak pristalica limuzinske karoserije, ali ovako upakovan hatch zaista fino izlgeda. BOja nije klasična bela već neka perla ili šta kod i sa crnim felnicama...baš fino. U najavi bih ukrasio dosta sa carbon look folijom

    Ponovo mi se javlja problem sa Mazdom a to je zvuk migavca...gotovo nečujan, nije mi jasno zašto je toliko utuljen! ovo je pomalo i sigurnoni problem!

    Meni potrošnja već pala na 8.2, a obzirom da ću se pičnuti van grada ima da ide to još dele, za sada je 300km sve grad + merenje i to je 8.2 što je odlično.

    Slažem se što nema keyless pogotovu što ima start dugme pa onda baš buni to što nema keyless, toliko da sam zapeo na bravu ko mazga kada sam prvi put "otključavao" čekaj...nema LED? ovo je onda bixenon?!
    Last edited by ToD; 29th July 2016 at 11:07.
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  7. #7
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Gotov test sa nešto ispod 1100km na satu. Potrošnja nenormalnih 6.8l/100km.

    Što se tiče pređene kilometraže, cca 350 km je čist grad sa merenjem, 550 km autoput, ostatak magistrala/planina. Brzine su se kratale 130 kmč auto put i pri toj brzini mu treba 6.5 l/100km što mi je stvarno fascinantno.

    Motor je kao što smo i okarakterisali zlatna sredina, ima tu života, ali vrlo visoko, a ima čak i potencijala za trunku sportiske vožnje, ali kažem mora se držati visoko.

    Novine koje Takumi donosi su lepo iznenađenje što se tiče cene, ali i sa strane eksploatacije.

    Automobil je vrlo udoban i pored 18" 45 profila. Vrlo lepo pegla sve neravnine i uopšte se ne osećaju neki udarci, sve prosto pliva. Dao sam sebi oduška nea jednoj deonici koja je bila pusta pa sam se baš fino provozao jer nije bilo nigde nikoga na putu i automobil se baš lepo ponaša kroz krivine, uvijanje nije preterano i dosta stabilno to izgleda. Stvarčica koja me je nervirala je senzor pritiska u gumama, koji se par puta oglašavao, toliko da sam svaki put stajao na pumpu da proverim i sve je bilo manje više OK. Verovatno je osetljiv dosta jer je prednja desna imala pad pritiska od 0.1-0.2 tako da već reaguje na to...barem pretpostavljam to!

    Sedišta su mi baš prijala, a mislim da sam ovako kljakav žešće merodavan kažem juče zmaju da sam prešao u onu kategoriju koja pri kupovini ne gleda ni dimenzije, ni boju, ni motor...samo sedišta su mi bitna

    Gledam fotke neTakumi Mazde 3 i sedišta mi izgledaju isto, samo su ova presvučena, mada mi deluju dosta udobnije, možda su za nijansu tvrđa pa je to razlika!

    Kamera je igračka koju generalno ne koristim, ali kapiram da je mlađoj populaciji vrlo interesantna i korsina, meni ne baš preterano, stvar niavike!!!

    Sve u svemu vrlo lep paket za vrlo lep automobil...što se mene tiče, kupljeno!
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •