Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Koriscenje ESP

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1

    Default Koriscenje ESP

    Imam odnedavno Golfa 4 ,bezin 1,6.
    Golf ima EPS ..kontrola stabilnosti i proklizavanja ali sam u dilewmi da li ga koristiti.
    Neki vozaci kazu da ga nije potrebno koristiti?
    Molim misljene

  2. #2
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    ne znam što ga ne bi koristio?
    misliš da imaš brže reflekse od tranzistora?

  3. #3
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,174

    Default

    Mozda je konfuzija nastala zato sto je neko objasnjavao da je po snegu lakse bez esp. Recimo kad zelis da ides uzbrdo pozeljno je da tockovi pomalo proklizavaju i kopaju. Ja kad krecem po snegu iskljucim vsa, jer mi napravi veci problem od koristi.

  4. #4
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    To je ASR.

    TT
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  5. #5
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,174

    Default

    Na akordu je sve na jednom dugmetu, a posto je pitao za oba, pretpostavio sam da je tako i kod vw. Mislim da se ovde prica primarno odnosi na sprecavanje proklizavanja pri kretanju.

  6. #6
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Esp na meganu npr. ume da napravi problem. Poredim dva megana sa identicnim motorima, ali jedan je sa a drugi bez esp-a. Pri agresivnijoj voznji na klizavom ovaj sa esp-om gura napolje iz krivine i to vrlo ozbiljno, dovoljno da se preznojim. Masina bez esp-a, veoma pitomo gurne preko nosa, a potom na dodavanje volana reaguje sasvim blagim preupravljanjem. U toj konstelaciji esp mi je nepotreban, samo me plasi! 😃
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  7. #7
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    Na tezim i duzim vozilima svakako pomaze u voznji. Narocito ako je prednja vuca kao Pasat, Akord, Insignia, Pikaso ... Oni kad pocnu da se okrecu i beze, samo selektivno kocenje uspeva da ih obuzda. Primetio sam da ponasanje vozaca mora da se prilagodi da bi sistem odradio kako treba. Recimo, kada pocne da kliza preko nosa, ne treba naglo kociti nego drzati isti gas i dodavati volan ili cak pomalo dodavati gas. Za to vreme sistem koci zadnje pa onda unutrasnje tockove i auto okrece nos tamo gde treba. Ako se stisne kocnica dzabe ESP radi, auto samo produzi pravo preko nosa.
    Kod kretanja na uzbrdici ako prijanjanja nema ne moze nista da vam pomogne. Bez ESP(ASR) tockovi ce vrteti a sa ukljucenim sistemom nece. Medjutim, rezultat ce biti isti, ostacete u mestu.
    Ipak, ako se prijanjanje pojavi samo na jednom tocku, ASR ce prikociti onaj koji kliza i snagu prebaciti tamo gde moze da se upotrebi.
    Jedino gde mi pomoglo iskljucivanje ESP-a je pesak i duboko blato. Tamo se laganim priklizavanjem tockova "vesla" dok se ne stigne do tvrdje podloge.
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  8. #8
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    Sad sam se nešto koprcao na parkingu u tazbini, sneg samo izlopatan ali klizavo, čini mi se da VSA pomaže da ne preteram s gasom. Kad sam krenuo uzbrdo do puta, ugasio sam ga i ubacio u drugu čim su mi obrtaji dozvolili. Začas se zavrti motor, nemam osećaj nimalo.

  9. #9
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Hoće to, sneg je klizav Ja sam u ponedeljak sa lakoćom na ravnom u trećoj pri 30 na sat šlajfovao sa bednih 90 TNG konja to što je tebi sprečavalo šlajfovanje je kontrola proklizavanja koja je deo VSA pa se pali VSA lampica jer bi za prosečnog vozača bilo zabrinjavajuće kad bi se palila lampica za sve što se aktivira. Kontrola stabilnosti pomaže pri promeni pravca ili da se on lakše promeni ili da se nastavi menjati zavisi šta se dešava.
    Što se korišćenja tiče... najbolje poslušati savet iz onoga vica "Nahrani prasići i ne diraj dugmići". Isključiti se može pri nekim čupanjima iz snega i tako to gde bi kopanje pomoglo ili gde treba kvačilom ljuljati auto u normalnoj upotrebi je bolje ostaviti isključeno. Mada VW je ponat po "isključivanju" ESP-a tj ti ga nikada ne možeš skroz isključiti bez upotrebe dijagnostike
    Last edited by bruyoni; 7th January 2016 at 19:52.

    He who loses control, loses.

  10. #10
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,714

    Default

    Pa šta sam drugo rekao nego isto što i ti samo prenosim svoje bedno iskustvo, uzbrdo, nisam siguran da nije za lance a ni njih nisam nikad montirao. Rizla od starog asfalta je "podloga".

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •