Results 1 to 9 of 9

Thread: Ruta: Beograd - Hrvatska- utisci i saveti

  1. #1
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Post Ruta: Beograd - Hrvatska- utisci i saveti

    Posle dugo ubedjivanja od staraca koji tamo letuju sestu godinu odlucim da skoknem sa suprugom do mesta Stanici u blizini Omisa, a nadomak Splita. Odlucio sam se za rutu preko Sarajeva i Mostara, ukupno 600 km, km manje vise.

    Krenuli smo dosta kasno, oko 18 sati u petak, pa je dolazak u ranim jutarnjim satima bio ocekivan.

    Ruta kroz Srbiju je bila Sabac pa granicni prelaz Sepak blizu Loznice. Dosta vremena izgubljeno od iskljucenja za Rumu ka Sapcu zbog velike guzve na toj deonici.

    Drugi problem je bio standardan za obilaznice oko gradova u Srbiji, semafori na tranzitu nemaju nikakav prioritet. Bukvalno traju par sekundi koliko treba samo sleperu da krene. Zbog toga mi se desilo da su me pretekla i vozila koja sam davno pretekao npr nesto posle Rume. Isti slucaj je koliko se secam i kod Cacka. Najbolja varijanta ici kroz grad.

    Na granicnom prelazu Sepak je bila velika guzva pa smo i tu ostavili barem pola sata vremena. Mozda je bolja varijanta preci kod Zvornika u Bih.

    Kada sam se konacno docepao izlaza iz bosanskog dela Zvornika moglo je prodisati punim plucima. Odlucio sam se da idem preko Romanije, tj Vlasenice, Han Pijeska i Sokoca, bas zbog manje guzve i patrola. Tu sam cepao koliko sam mogao.

    S obzirom da vozim na plin odmah da konstatujem da pumpi sa TNG ima dovoljno i da su cene povoljne i dosta ujednacene do Hrvatske, od 0.65 do 0.85 km.

    Put je sasvim korektan, cak i odlican, posebno nakon Sarajeva, gde od grada ide i nesto polu auto puta, fali samo zaustavna, trake su odvojene.

    Od Jablanice ka Mostaru sledi dosta brza deonica gde se treba zalepiti nekom i drzati solidan tempo dolinom Neretve. Cak mi se nakon Mostara, a pre Capljine desilo da su me stigla dva bosanca u pasatima. Pokusao sam da ih pratim, ali sam na 160 odsustao, cepali su bar 180.

    Kod Capljine moze da se nastavi prava prema Metkovicu, ali sam se ja odlucio za varijantu kroz Capljinu prema mestu Ljubuski, pa posle Vrgorac, gde je i granicni prelaz.

    Tu sam se neckao da li da izadjem na autoput A1, koji ide iznad jadranske magistrale, pa sam se na kraju ukljucio nekih 50tak km do mesta Sestanovac. Tu sam se spustio na jadrasnku magistralu i stigao nesto pre 3 ujutro, dakle 9 sati puta.

    Mesto Stanici je na ulasku skoro u Omis. Docekao me onaj intenzivan miris borovine i pesma zrikavaca

    Srpskih tabli ima samo u tragovima, par Bg tabli i par subotickih, mada sam video i bus BS toursa.

    Pored plaze u Stanicima, posetili smo i plazu Brzet. Debela hladovina koja se pruza iznad plaze i vode je bila idealna. Videcu da stavim koju fotku veceras. Koncept dosta drugaciji od grcko crnogorskog, bar na ovom mestu. Iako je hotel iznad plaze nema suncobrana i lezaljki, vec opsti stiskavac. Oko 12 sati ne moze da se prodje sem da preskaces preko ljudih, ali se malo ko buni.

    Sto se tice Omisa, specifican po tome sto se reka Cetina uliva kroz grad u more, dok je sam grad okruzen visokim stenama, pa je rafting obavezan deo ponude. Tu su i ture brodovima, veliki izbor takodje. Rafting je nesto oko 25 evra, tj od 150 kuna pa na vise.

    Magistrala ide kroz Omis pa nije za preporuku ici kroz grad iz pravca Splita u ranim vecernjim satima, jer je kolona kmtarska. Taj deo oko magistrale je vasarski, ali kada se zadje u ulicice moze se doziveti pravi ugodjaj ribarskog mesta. Mnogo restorana u lepom ambijentu, a cene na nivou grckih.

    Turista ima najvise iz Ceske i Nemacke, ali ne fali ni Poljaka, Madjara i Italijana. Nemci spadaju uglavnom u onu grupu aktivnih turista, dzoging, bicikli, camci...

    Ugodjaj cu pokusati docarati slikama, a sto se mene tice rado bih otisao ponovo da nema tog nekog osecaja da nisam pozeljan, iako nisam imao nijednu neprijatnu situaciju. Bili smo dosta glasni na plazi iako je za vikend bio ogroman broj posetilaca iz unutrasnjosti Hrvatske i nisam zapazio cak ni ruzan komentar ili pogled.

    Auto je bio parkiran, a mi smo posudjivali auto bosanskih tabli od matorog za razgledanje. Nismo imali vremena da skoknemo do Splita.

    Cene su slicne onim u Grckoj, malo skuplje nego u Srbiji.

    Vracali smo se preko Livna, Kupresa i Jajca ka Banjaluci, ali zbog posete drugom mestu. Inace, taj put je takodje odlican, sem sto se treba cuvati policajaca lesinara. Moj ceh je bio 10 evra u dzep, jer nisam hteo da palim kratka svetla na 35 stepeni po suncu.
    Last edited by VIP; 17th August 2015 at 12:13.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    2,758

    Default

    Quote Originally Posted by VIP View Post
    Moj ceh je bio 10 evra u dzep, jer nisam hteo da palim kratka svetla na 35 stepeni po suncu.
    Zar Hrvati nemaju obavezu paljenja svetala samo u zimskom periodu?

  3. #3
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Kad se iz pravca mora spustiš niz Dinaru počinje zemlja golfa dvojke.
    Leleeee... ostavili te pasati, pa šta bilo sa onim Hondinim sportskim konjićima? Nije im prijala veća nadmorska visina?

    He who loses control, loses.

  4. #4
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Kupres je u Bih, ovo je bilo nesto posle Tomislavgrada na putu ka Kupresu. Bosanska policija.

    Bruyo, bilo je jos konjica, ali nocu voziti tom brzinom i tom deonicom koju sam presao poslednji put pre deset godina bilo bi bas suicidno

  5. #5
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Baš se lepo prelivaju izgovori iz F1 tima

    Što se tiče hrvata i svetala tako je ko što Navic kaže, obavezna su svetla samo tokom zimskog računanja vremena

    He who loses control, loses.

  6. #6
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Meni je ta nostalgija za hrvatskim morem totalno nejasna. Vidim dosta ljudi ide, nešto se kao super provode. Meni taj miks užitka sakrivanja kola i neizvesnosti da li ću ih ujutro videti u voznom stanju zaista nije nešto što opisujem kao odmor.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  7. #7
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Pa iskreno, nije ni meni. Kod mene nije u pitanju nostalgija. Jako mi je zao sto ne mogu (tj nije bas ugodjaj) da istrazim taj deo jadranske obale, jer je onakav kakvim ga je priroda skrojila, jako lep. Plus je tu nadomak nas. Evo par fotki.

  8. #8
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Nije baš nadomak ako se 600 km putuje 9h. Istra nam je mnogo više nadomak, stigne se za 4.5h. Jedino su sada gužve po granicama.
    Mi smo bili 2009. i 2010. u Istri sa BG tablama, nikakav realan problem. Meni se ne sviđa tamošnja obala pa ne bih vodio klinca na more na tu stranu + ipak se osećam neprijatno kad na trgu prolazim pored pijanih omladinaca koji nešto pevaju i urlaju.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  9. #9
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Pa nije da nisi u pravu, podaleko je ako gledas iz te perspektive. Opet, zao mi sto je sva akcija bila knap, jer sam zeleo svratiti do Sarajeva, Mostara i Capljine, gde sam i rodjen.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •