Cisto kao vodic ako nekome padne na pamet da gleda ovaj motor, npr meni

Malo sam prosnjufao vezano za 2.0 TFSI i ima tu dosta toga da se promeni preventivno. To su motori od 2005 - 2008, posle je uskocio 2.0 TSI, na kojem je dosta tih problema otklonjeno.

Vrti se i prica da prvi primerci ovog motora sa oznakom AXX razvijaju dosta manju snagu u odnosu na BWA, iako je nominalno ista. Navodno utvrdjeno dino merenjima.

[Only registered and activated users can see links. ]


Sta je problematicno>

Komplet usis je kritican zbog prirode motora sa direktnim ubrizgavanjem i bitno je da se redovno cisti. Koliko shvatih ima dosta posla i operacija kosta.

Kriticne tacke>

1. Cam follower (deo koji je veza izmedju bregaste i benzinske pumpe visokog pritiska) - ako se ne promeni na vreme strada bregasta i benzinska pumpa. Provera svakih 30-40 hiljada km, na remapiranim cesce.

2. PCV ventil - (Positive Crankcase Ventilation valve) - To je vecini poznat deo, samo je kod TFSI bas kritican.

Ventil koji izduvne gasove pomesane sa uljnim isparenjima izvlaci iz prostora kartera, meri i vraca ih nazad u usis odnosno motor na sagorevanje (ekologija). Pored te njegova funkcija je (pogotovo u turbo motorima) i da spreci vazduh (ciji je pritisak veci od pritiska gasova) da ode u karter.

Gasovi pomesani sa uljnim isparenjima iz kartera preko PCV-a dolaze u usis i tu nastaje problem. Posto se u TFSI motoru gorivo ubrizgava direktno u cilindre, usisne ventile nema sta da hladi (spira) pa se prilikom kontakta sa vrelim ventilima isparenja lepe za njih i za usis, a po prestanku rada matora i usled hladjenja ta zalepljena smesa se pretvara u tvrdokorni kamenac. Usled vecih naslaga najblaze negativne manifestacije su gubitak snage, povecana potrosnja goriva.

Svakih 20.000km bi trebalo cistiti usis, a u slucaju velike zapustenosti jedino resenje je skidanje glave motora i zestoko ciscenje

3. Dump, blow-off, diverter ili anti-surge
su sve nazivi za jedan veoma bitan ventil koji se nalazi na vazdusnom putu izmedju turbine i usisne grane i koji kontrolise pritisak turbine Za njega je izasla revizija, koja i na oko izgleda duplo kvalitetnije.

Ovo su bas tipicni problemi za TFSI, a iz teme jednog od vlasnika sam video i da je menjao lanac (+ zatezace), koji vezuje bregaste. Tu su zamajac i kvacilo, ali to ne znam da li bi trebalo staviti kao standardan kvar.

Cupra, edukativna tema, malo detaljnije o navedenom...

[Only registered and activated users can see links. ]