Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 41

Thread: TFSI motori - kupovina i odrzavanje polovnog

  1. #1
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Exclamation TFSI motori - kupovina i odrzavanje polovnog

    Cisto kao vodic ako nekome padne na pamet da gleda ovaj motor, npr meni

    Malo sam prosnjufao vezano za 2.0 TFSI i ima tu dosta toga da se promeni preventivno. To su motori od 2005 - 2008, posle je uskocio 2.0 TSI, na kojem je dosta tih problema otklonjeno.

    Vrti se i prica da prvi primerci ovog motora sa oznakom AXX razvijaju dosta manju snagu u odnosu na BWA, iako je nominalno ista. Navodno utvrdjeno dino merenjima.

    [Only registered and activated users can see links. ]


    Sta je problematicno>

    Komplet usis je kritican zbog prirode motora sa direktnim ubrizgavanjem i bitno je da se redovno cisti. Koliko shvatih ima dosta posla i operacija kosta.

    Kriticne tacke>

    1. Cam follower (deo koji je veza izmedju bregaste i benzinske pumpe visokog pritiska) - ako se ne promeni na vreme strada bregasta i benzinska pumpa. Provera svakih 30-40 hiljada km, na remapiranim cesce.

    2. PCV ventil - (Positive Crankcase Ventilation valve) - To je vecini poznat deo, samo je kod TFSI bas kritican.

    Ventil koji izduvne gasove pomesane sa uljnim isparenjima izvlaci iz prostora kartera, meri i vraca ih nazad u usis odnosno motor na sagorevanje (ekologija). Pored te njegova funkcija je (pogotovo u turbo motorima) i da spreci vazduh (ciji je pritisak veci od pritiska gasova) da ode u karter.

    Gasovi pomesani sa uljnim isparenjima iz kartera preko PCV-a dolaze u usis i tu nastaje problem. Posto se u TFSI motoru gorivo ubrizgava direktno u cilindre, usisne ventile nema sta da hladi (spira) pa se prilikom kontakta sa vrelim ventilima isparenja lepe za njih i za usis, a po prestanku rada matora i usled hladjenja ta zalepljena smesa se pretvara u tvrdokorni kamenac. Usled vecih naslaga najblaze negativne manifestacije su gubitak snage, povecana potrosnja goriva.

    Svakih 20.000km bi trebalo cistiti usis, a u slucaju velike zapustenosti jedino resenje je skidanje glave motora i zestoko ciscenje

    3. Dump, blow-off, diverter ili anti-surge
    su sve nazivi za jedan veoma bitan ventil koji se nalazi na vazdusnom putu izmedju turbine i usisne grane i koji kontrolise pritisak turbine Za njega je izasla revizija, koja i na oko izgleda duplo kvalitetnije.

    Ovo su bas tipicni problemi za TFSI, a iz teme jednog od vlasnika sam video i da je menjao lanac (+ zatezace), koji vezuje bregaste. Tu su zamajac i kvacilo, ali to ne znam da li bi trebalo staviti kao standardan kvar.

    Cupra, edukativna tema, malo detaljnije o navedenom...

    [Only registered and activated users can see links. ]

  2. #2
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ja gledam TSI pa me zanima da li ima načina da se utvrdi da li je to neki od problematičnih što loče ulje ko blesav ili je sa "normalnom" potrošnjom? Meni ni to normalno trošenje nije poželjno, ali je pitanje da li može da se ustanovi koja je varijanta u pitanju, ako je to uopšte moguće.

    Mene je Suzuki razmazio da na 10-15k ne potroši ništa (verovatno potroši, ali je crta i dalje između min/max vrednosti), a vozim ga prilično oštro. Nemam naviku da kontrolišem nivo ulja svaku subotu, nego to radim samo pred neki veći put i to reda radi da ne bude da sam totalno nezainteresovan.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Čitam horor priče o TSI (EA888) i prosto ne verujem da neko plati premium cenu za takvo đubre od proizvoda. Mašine od 2009 do 2012 su sve sa lošim zatezačem lanca koji ako ne uradi svoj deo posla, prezupči i polomi se sve unutra. To je samo jedan od problema na toj generaciji motora, ali ovaj je najpogubniji ako ne reaguješ brzo, pošto kažu da od kad prvi put počne grubo da radi do loma ne prođe mnogo. Preporuka je da ga odma staviš na šlep...

    Meni stvarno nije jasno:
    1. Da nisu uradili obaveznu zamenu defektnog dela, bez obzira na garanciju
    2. Da su dozvolili da tako nešto uopšte stigne do serijskog automobila (kamo su oni vajni testovi preprodukcijskih motora i stotine hiljada kilometara u najtežim uslovima)

    I posle ja nešto zazirem od Pežoa...
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1,273

    Default

    to uzimaš samo ako si mazohista

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Da budem iskren, stvarno nisam pratio TFSI/TSI motore. Nisam bas dileja da ne razumem da svaki motor na internetu ima ljude koji su mu nasli falinku, ali da su oni sa TFSI i TSI napravili toliko faulova i da to niko nije pozvao na obazni servis... Skandal.

    EA888 je izuzetno problematičan za 2009 i 2010, mada 2011 i 2012 takođe nisu bez svojih problema. Međutim, moj problem je što baš veliki procenat tih motora ima arbitrarnu želju da razvoje veliku potrošnju ulja (ljudi se žale da im sprži litar ulja na 1000km), a ko je ikad pogledao VW servisno uputstvo je da je to njima u granicama tolerancije. Pride što su izdati zvanični podaci od zvaničnih regulatornih tela (TSA, NHTSA) o tim i drugim problemima i to i dalje znači da ljudi po zapadu muku muče da ostvare garanciju, kao i da u garantnom periodu budu 2-3-4 puta na ozbiljnim intervencijama koje su neretko završavale zamenom motora.

    Da platim punu cenu (čak i premiju) za VW auto koji je, pride, muka na parkingu i potreba da ugrađuje kandže, šipke i druge drangulije... Meni stvarno nije jasno ko sebi to hoće da uradi. Što je najluđe taj motor se nalaziu i u R varijantama! Ti pukneš za Golfa 50 soma, jedno jutro kreneš na posao, zaverglaš i... ende.

    Ja sam čak ušao u poznu fazu pogađanja, auto mi pasuje i manje-više su pare izbrojane. Sad bi čovek morao da prepolovi dogovornu cenu da bih ga kupio. Ipak nisam toliki mazohista.

    EDIT: Još jedan zanimljiv podatak. MOtori na kojima je velika potrošnja ulja nemaju manju kompresiju od očekivane, merena ona hladno ili toplo. Prava lutrija.
    Last edited by zmaj; 20th December 2015 at 10:56.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Aman, da l' neko zna, danas, u 21.veku, da napravi motor?

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  7. #7
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Vw ocigledno ne ume benzinca da napravi posto od kako su uveli tfsi to nesto ne ide. Jos veća blamaža je što ovu novu generaciju su pravili audi inženjeri. Pun internet ljudi koji su pukli masnu lovu za a3-4-5-6 kojima su motori priredili opasno zezanje.

    Nusprodukt ovog istraživanja je da je onaj twincharger (kao sto smo i ocekivali) jos gori motor i da jako lako umre.
    Jos kupiti takav motor u srbiji gde porse verovatno nema sanse da uzme na sebe popravku ako nije u garanciji (sto u us uk i aus) rade ako si redovno servisirao kod oblascenog ali nisi presao vise od 100k.

    Sve u svemu, meni skupa ta lutrija.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  8. #8
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Kompleksniji motor, teze odrzavanje. Ja ne znam nikoga ni u daljoj ni u blizoj okolini da vozi tsi. Bilo sta, skoda, seat, vw, audi.

    I na oglasima je tanko, bar kad su u pitanju vozila b i c segmenta.

    Ko hoce da kupi moderan motor treba da kupi nov ili da zna svaki potencijalni problem u sitna crevca, koja revizija motora, kodna oznaka, sta kako, na kojoj kmtrazi, da ima pouzdanog majstora i dovoljno vremena za preventivne intervencije.

  9. #9
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Nemačka medicina.
    TSI troši ulje i kraj priče, probano je to sprečiti i drugim uljima i aditivima i mešanjem ulja i ništa ne daje zadovoljavajuće rezultate. Čak je najbolja stvar da kada je vlasnik svestan toga jer onda i doliva ulje ali većina ni ne zna gde je šipka pa je to verujem koren svih problema.
    Generalno je prva generacija turbiranih benzinaca sa direktnim ubrizgavanjem, proizvođač nebitan, je problematična

    He who loses control, loses.

  10. #10
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Quote Originally Posted by zmaj View Post
    Ja sam čak ušao u poznu fazu pogađanja, auto mi pasuje i manje-više su pare izbrojane. Sad bi čovek morao da prepolovi dogovornu cenu da bih ga kupio.
    .
    Da nisi ovo gledao?

    [Only registered and activated users can see links. ]

    Ako ti ne smeta godiste i spartanska tabla, ovo je tamanica i trebalo bi da je manje lomljiv od tsi

    [Only registered and activated users can see links. ]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •