Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: NK TEST: Renault Scenic XMOD 1.5 dCi

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Renault Scenic XMOD 1.5 dCi

    Evo je vrlo slična mašina onoj koju je Marko vozio pre koju nedelju. Cena je vrlo slična - 20700€ u Bose opremi sa dCi 110 mašinom.

    Bio nam je već Scenic, doduše Grand, ali je situacija vrlo slična. Auto je super prostran i to ne samo po dužini, nego i po širini. Kratki Scenic sam takođe vozio, ali sam ga skršio pa nikad nije bilo ni konkretnog testa, ali je auto ko auto identičan osim tih nekih finesa sa super soft off road mogućnostima. Ako to mogu tako da nazovem.

    Za moje pojmove, auto je nešto tvrđi nego što bih voleo. Čisto subjektivna stvar, pošto auto koji ima isključivo porodične afinitete zamišljam kao mekanicu. Dizelka se slaže sa temperamentom vozila, vuče pomalo i u kratkom opsegu - kao što to inače i radi dCi 90/110. Menjač je tipični Renoov, pisali smo o tome hiljadu puta. I on se uklapa u ceo taj Reno MPV šmek savršeno.

    Enterijer je centralno postavljen, pa je noću prilično čudno što je mrkli mrak ispred vozača. U par navrata sam proveravao da li sam upalio svetla, pošto je baš mračno unutra.

    I kod Scenica je jasno da je modernizacija enterijera poželjna. Ne neophodna, ali ako kupac ide od salona do salona, siguran sam da će Renoov enterijer da ostavi utisak prethodne generacije. Ono ko kad uzmete telefon od pre dve godine u ruke. Radi on i sve je na mestu, ali ako ga plaćate ko aktuelne modele...ostaje malo tugaljiv ukus. Bar meni. Možda neko drugi neće da pravi problem oko toga.

    Ergonomski, problema nema. Sedišta su vrlo dobra, a na osnovu onoga što sam imao prilike da probam sa kratkim i dugim Senikom - duže vožnje nisu nikakav problem, niti zahtevaju česta stajanja zbog protezanja.

    Reno dizeli nisu neki štedljivi, tako da ne očekujem da ću videti neke frapantno niske brojke. Malo sam ga vozio, tako da za sada nekih konkretnih brojeva ni nemam.

    [Only registered and activated users can see links. ]
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Meni je taj x mod bolji izbor od 500L Trekinga. Probao sam ga na [Only registered and activated users can see links. ] i dosta mi se dopao. Estetski mi je daleko primamljiviji od Trekinga, cak i u unutrasnjosti iako u obzir uzmemo da Renoi malo kaskaju za ostatkom ekipe.

    Ne mogu da se setim koji sam imao priliku da vozim ,dal dizel ili benzin, ali se secam da je jako dobro isao. U svakom slucaju mislim da je bolja kupovina sa aspekta samog vozila od 500L, cena je ipak na strani 500L-a, videcemo sta ce ostali da kazu.

    Ono gde Treking odnosi pobedu je pocetna cena osnovnih modela gde je bogme fina razlika, cca. 2500 za bazni benzin i 3500 za dizel. Ok karakteristike motora su nebo i zemlja tako da ipak nije za poredjenje ali opet cana za ulazni model je prilicno bitna kod nas!
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Zanimljivo je da ovaj model košta isto sa Expression i sa Bose opremom!?

    Naknadno sam ukapirao da je ovo auto sa baznim Expression paketom opreme (nema Bose znački na zvučnicima, dok sam slikao sam ukapirao), ali ima TomTom verovatno dodatno ubačen.

    Auto u gradu troši oko 7l, ali na autoputu mi je izgleda vrlo sličan po potrošnji kao i onaj dCi 130 koji sam vozio [Only registered and activated users can see links. ]. Pokazuje na 120 oko 5,5l dok je na 140 držao negde 6,5. Kažem "negde" pošto ima onaj grafikon pa nemam pojma tačno koliko pokazuje nego ocenjujem od oka.

    Nije neki šampion performansi, do 100 ide za 12,9, a na Sava Eskimo koči 47m sa 100kmč.

    Onaj "off road" prekidač ima EXP(ert) mod i low traction terrain na raspolaganju. Expert mi je isključio TC, ali to nije pomoglo previše na ubrzanju. Auto ide kako ide i to je to.

    Low traction terrain režim mi nije nešto posebno promenio, tako da čekam sneg sledeće nedelje da isprobam šta je razlika. Teoretski Expert gasi TC i koriguje kontrolu kočnice dok ovaj drugi uključuje jedno i drugo. Normalan režim koristi TC, ali ne koriguje kočnicu.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Videh ga i ne izgleda loše spolja, čak bih rekao lep auto.
    Nije bila baš tolika gužva da mogu iskočiti da pogledam unutrašnjost ali ovkao po fotkama sa neta tipično renoovska, nekibi rekli oprobani dizajn drugi bi rekli zastareli dizajn.

    He who loses control, loses.

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Da, može da se kaže oproban dizajn. Meni u realnosti taj enterijer ne smeta, dal sam se navikao posle gomile voženih Renoa ili je to prosto sekundarna stvar kod automobila. Al je činjenica da ima falinki u odnosu na modernije konkurente, a ponekad i u odnosu na starije. TomTom nema mapu Srbije... Stvarno ne razumem šta im je sa tim mapama. Ko da smo u 2000. godini.

    Kod Senika je posebno čudan osećaj kada padne mrak pošto su svi pokazivači zapravo na sredini konzole pa onda povremeno kad mi padne pogled na volan i ispred mene samo mrak, mahinalno krene leva ruka ka prekidaču svetala.

    Međutim, ima jedna ozbiljnija zamerka. Kažem "ozbiljnija" zato što dosta zavisi od toga kakav vam je stil vožnje. Naime, kada vozim ovakve automobile koji ili karoserijski ili motorno ili po oba kriterijuma nemaju nikakve pretenzije da budu zanimljivi - uglavnom jako brzo šaltam tako da u praksi sa ovim motorom već na 2000 obrtaja šaltam na više i 80% vremena mi je obrtaljka između 1500 i 2000 obrtaja. Jednostavno, dizelka već na 2K postaje čujna.

    I šta je sad tu problem? 1.5 dCi 110 je na papiru sasvim korektan - ima dosta Nm, poteže za 13s do 100, elastičan je umereno. Al problem nastaje ako vozite ovako ko što ja vozim - motor na 1500 obrtaja NEMA snage. Često mi se dešava da drugom brzinom idem kružnim tokom, čovek ispred mene malo neodlučan oćel jedno ili drugo isključenje, ja spustim na 20kmč i kad pritisnem gas - NIŠTA. Al bukvalno NIŠTA - malolitražni benzinci bar daju neki znak života kad im to prirediš - ovaj ama baš ništa.

    U principu, auto je težak za taj motor i to je cena koja se plaća. Što je najgore i 1.6 dCi je umeo da proguta knedlu na niskim obrtajima u toj karoseriji, tako da nema opcije gde će ovaj auto na niskim obrtajima da vuče lepo, nego jednostavno mora malo da se prilagodi stil vožnje ili da se preventivno šalta naniže što nalaže da se malo pomnije prati situacija u saobraćaju.

    Auto se vozi isključivo u špicu plus merenje i dosadašnji rezultat je 7,9l potrošnje. Ujutro se start/stop skoro ne uključi - tek pred kraj 10km duge vožnje počne da se aktivira. Popodne je nešto brži da se zagreje pa onda i s&s počne ranije da radi.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,174

    Default

    Hm, s&s nemas kada ti najvise treba, kada je i potrosnja najveca. Plus ta turbo rupa, a isti motor je okosnica dizel ponude, sem dci 130 u najskupljem paketu opreme, ali to je vec opseg od 25 hiljada.

    Meni auto deluje jako lepo, ali ove cene nisu konkurentne za nase trziste. Bolje da osakate opremu i smanje cene.

  7. #7
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Pa jbg, motor bi trajao x puta kraće kad bi se palio i gasio na ladno.

    SS je meni uvek zadavao više muke nego koristi, pogotovo u stani kreni drndanju to je samo zivciranje!
    "...da nema Forda Opel bi bio najgori auto.."
    bruyoni

  8. #8
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ko sto Tod kaze, plus se dizelka uvek sporije zagreva narocito zimi. Mada za guzve je elektromotor izvanredan, narocito samo neki mali pozadi, nesto kao sto nissan primenjuje.

    sent from my 中兴滑板

    He who loses control, loses.

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Šta Nissan primenjuje i gde? Ja nisam čuo da imaju hibrid? Da nisi mislio na Hondu, mada ne znam ko ima elektro motor pozadi od tih malih hibrida.

    Danas sam imao kraću turu do Šapca, na tamo autoputem 130-140, u povratku preko Obrenovca dosta laganije. Pao prosek na 6,8l pošto na 130 troši 6 kila što je sasvim korektna brojka imajući u vidu situaciju.

    Nemam ja nikakav problem sa time što neće da radi SS kad je hladan, samo kažem da mu treba dosta da se zagreje. U principu nije loš SS, samo kad si u većoj gužvi moraš malo ipak da vodiš računa kako se kolona kreće inače će kompjuter da isključi i onda nema uštede. Ne pomera se na svakih praznih pola metra nego pustiš da se kolona malo pokrene što obično rezultuje da neko od pozadi svira usled nervoze.

    Cena je baš solidna. 21K je u današnje vreme cifra za koju se iz salona isteruje Superb karavan 2.0 TDI, tako da koliko god auto bio fleksibilan i zaista ostvarenje snova svakoga ko vozi decu, a ima potrebe da se muva po gradu i parkira u gužvanjcu - cena mu ne ide u korist.

    500L trekking je super auto, ali mi se čini da ima tu mnogo nezgodniji igrač, a zove se Meriva. Išao sam da gledam Merivu koja je sad na akciji za nešto manje od 13K i automobilu ništa ne fali. Ima 1.4T motor, opremu, felne i manje više sve što treba. To je 8 soma manje, što je baš ozbiljna razlika i ako nemate troje dece, Senik nema šta da ponudi kao značajnu prednost.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    hmmm da li sam to video na nekom skoro SUV modelu, ili je možda bila neka podmarka poput Infinty ili Lexus... baciću pogled. Ali se nešto sećam da sam negde to čitao da je SUS motor vezn za prednje točkove a da zadnje goni elektromotor pa onda slično kao Prius može da radi samo na struju ali bez komplikacija sa diferencijalnim planetarnim prenosnicima i gađanjem obrtaja... pogledam sutra-preksutra... kad se rešim zemaljskih ostataka jednog svinjčeta.

    He who loses control, loses.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •