Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 31

Thread: Gumidefekti - Krpljenje gume

  1. #21
    Senior Member radejet's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Novi Sad
    Posts
    1,567

    Default

    Ja sam na motoru tako opravio i presao jos 20k sa tim cepom bez ikakvih problema. Reci gde ces da bacis tu gumu da je ja pokupim !

    Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
    Gsi 2.0 16v Turbo
    402m - 12.988

    [Only registered and activated users can see links. ]

  2. #22
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Možda bi bilo bolje da je stavljena fleka.
    Na Å*kodi imam jedan čep na zimskoj već 7 godina, a na Hondi 4 valjda. Ova guma na Hondi je sinoć dobila i drugi. Samo svi su na boljim mestima od ovog, nema bubrega.

    TT
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  3. #23
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Mislim da proizvođači pneumatika ne savetuju nikakvo krpljenje. Opet, razni su lobiji...

    TT
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  4. #24
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,174

    Default

    Grozno mi ovo izgleda, crvic premazan lepkom na ovakvoj gumi, plus bubreg.
    Videcu jos kod par vulkanizera za misljenja, vidim da i Coning nudi krpljenje TL gume, dok Beoguma recimo u cenovniku navodi samo za teretna vozila.

    Ne znam da li ima smisla ta pecurka ili je samo dodatno bacanje novca pa da je bacim pozadi gde su manji pritisci i naprezanja.

  5. #25
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ubod na nezgodnom mestu, tačno u prelaz sa gazne površine na bočni zid. Bubreg, bubrežić , se javio jer je ekser presekao nekoliko niti karkase u bočnom zidu. U principu gume se čepom krpe bez problema (u kolima čak imam komplet za to) ali po pravilu to se čini samo na gaznom sloju. Da sam na tvom mestu oterao bih kod nekoga vulkanizera da skine gumu, izvadi čep i vulkanizuje zakrpu.
    Što se mene tiče ćuti i teraj, ako te baš nervira prebaci tu gumu na desnu stranu da ne gledaš.

    He who loses control, loses.

  6. #26
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,174

    Default

    Otisao do Uno servisa u Zemunu. Kako sam shvatio odradjene hladne fleke sa cementnim lepkom.

    U mnozini, jer je otkriven uzrok ponovnog gubljenja pritiska - jos jedan ekser. Zao mi sto nisam odmah otisao do njih, jer prva rupa ne bi bila razbusena za stavljanje cepa.

    Ono sto je bitno, ojacana je i nema vise bubrega.

    Znam i 99% gde sam ih pokupio. Ono parkiranje koje sam opisivao, nizbrdo i po dijagonali je bilo ispred neke zarasle kapije prepune smeca. Ova guma je uglavnom bila na tom neistrazenom terenu i tamo je ocigledno nasla eksere.

    Jos jedan dokaz da divlje parkiranje nije uvek jeftinije.

  7. #27
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,174

    Default

    Sad, studirajuci ono gore uputstvo vidim da kod ove metode ostaje mogucnost da vlaga prodre u strukturu gume, sto zimi u snegu deluje kao izvesno>

    Flekica sa hladnom vulkanizacijom - PREPORUKA!

    Nedostaci krpljenja gume flekicama toplom vulkanizacijom eliminiÅ¡u se ovom metodom. Postupak krpljenja gume je sličan prethodnom sa tom razlikom Å¡to se flekica za gumu pričvrsti cementnim lepkom. Ovim se ostvaruje kvalitetno začepljenje gume. Mana ovog postupka je (kao i u slučaju tople vulkanizacije) Å¡to se mesto proboja gume ne tretira. Time se ostavlja mogućnost da nečistoće i voda prodru u pukotinu, proÅ¡ire je i eventualno dovedu do većih oÅ¡tećenja gume. Hladna vulkanizacija se preporučuje za oÅ¡tećenja nepravilnog oblika gde pečurka ne može da se primeni.

    Pečurka (kiÅ¡obran) - PREPORUKA!

    Krpljenje gume pečurkom je najpouzdaniji način sanacije rupa na gumi. Pečurka je fleka sa integrisanim čepom koji se izvlači iznutra i popunjava rupu u gumi i na taj način sprečava prodiranje vode i prljavÅ¡tine u oÅ¡tećeno mesto.
    Ovaj metod takođe zahteva skidanje gume sa felne. Osim toga priprema za postavljanje čepa podrazumeva obradu rupe na gumi, koja mora da se učini okruglom da ne bi dovelo do daljeg Å¡irenja pukotine. Takođe se obrađuje i mesto za nanoÅ¡enje lepka sa unutraÅ¡nje strane gume. Cementnim lepkom se puni rupa i premazuje deo čepa koji se lepi iznutra. Na kraju se zalepljena pečurka premaze specijalnim sredstvom koje idealno zaptiva ivice fleke.

  8. #28
    Senior Member vrh13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Zemun
    Posts
    1,928

    Default

    Odradio i ja krpljenje.
    Valjda je radio hladnu vulkanizaciju, koliko sam skapirao.

    Zadivilo me je to Å¡to je dečko koji radi u gore pomenutom servisu jako korektan. Čak ga nije mrzelo da očisti lepak od tegova iz unutraÅ¡njosti felne, Å¡to niko nije radio tokom predhodnih zamena letnji/zimski set i balansiranja.
    Na felni je bilo više lepka nego samih tegova

    Nije mi žao Å¡to sam dao crvenu za vađenje eksera.

  9. #29
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    Da, negde sam procitao i da u to mesto proboja, zajedno sa vodom dospeju grinje i razni jednocelijski i visecelijski organizmi sto ugrozava rad klima uredjaja ali jos ozbiljnije globalnu klimu i bebe pandi kroz potrosnju goriva...
    Jedino sto mogu je da cestitam osobi zaduzenoj za marketing u LAV autu. Zaradjuje svoju platu.

    Nista gumi nije falilo ni sa onim prvobitnim cepom. Ono na slici nije bubreg jer da jeste nema tog postupka i vulkanizera koji bi ga vratio nazad. Tu se guma malo rasirila jer je cep bio deblji nego sto treba. Siguran sam da bi se nakon par dana ponovo vratila u prvobitni oblik kada bi malo "nazuljala" tja cep.
    Ako Rade moze da vozi motor 220+ kmh koji se oslanja na 5cm2 gume sa cepom, nista se nece desiti ni tvojim ako im udje malo vode i grinja.
    Hoces li menjati gume posle svakog uleglog sahta koji pregazis? Daj, opusti se malo i uzivaj u novom autu. Ne pravi veliku nauku gde je nema.

    A preporuke proizvodjaca? Pa oni bi najvise voleli da menjamo gume posle svakog prolaska kroz blato.
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  10. #30
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,174

    Default

    Soko, mozda si u pravu, mozda ja preterujem, a mozda ne, ali zato forum i sluzi. Napisao sam, samo Rade je protestovao zbog moje panike.

    Meni ovaj metod uliva vise poverenja. Navodno je taj deo ojacan flekom i cementnim lepkom. Zasto je nemoguce da se desilo da na taj nacin ispravi bubreg na mestu gde je ekser pogodio zicu?

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •