Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: NK TEST: Renault Clio GrandTour TCe 90

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default NK TEST: Renault Clio GrandTour TCe 90

    Još jedna turbina iz Reno kuhinje na testu. Karavan Klio u Dynamique opremi sa TCe 90 motorom i start&stop sistemom košta 13.390E.

    Motor sam imao prilike da probam u [Only registered and activated users can see links. ], tako da nije neÅ¡to posebno novo Å¡to se tiče utisaka. Sa druge strane, sada smo u prilici da pored subjektivnog osećaja postavimo i neke konkretne brojke za tu maÅ¡inu.

    Zanimljivo, [Only registered and activated users can see links. ] i EDC menjača joÅ¡ uvek nema u ponudi, mada imajući u vidu cenovnu premiju koju jači motor i automatski menjač nose, domaći uvoznik verovatno nema razloga da se nada da će B segment karavan po 15+ soma moći ikome da proda, kao Å¡to verovatno ni Å*koda ne prodaje Rapid sa TSI+DSG kombinacijom u Elegance opremi (doduÅ¡e oni nude isti "hardver" i u Active opremi za 13K, tako da ko je spreman da se liÅ¡i alu felni, digitalne klime i drugih džidža bidža može lepo da se opremi).

    Da podestim, pre neku godinu smo vozili [Only registered and activated users can see links. ] GrandTour karoserije i čini mi se da pomaka po pitanju zadnje klupe nema. Nije niko sedeo pozadi, ali mi se čini da je prilično tesno. I ovog puta je prioritet prtljažnik, tako da je pod velikim znakom pitanja kome ovo vozilo zavrÅ¡ava posao - porodice baÅ¡ neÅ¡to i ne vidim kao idealnu klijentelu jerbo zadnja klupa baÅ¡ ne nudi mesta za glomazna dečija sediÅ¡ta. Možda onima čiji su klinci 3-10 godina, pa da se spakuju pozadi koliko-toliko udobno. Odrasli ne bih rekao da mogu lepo da se spakuju, dok ona bebeća sediÅ¡ta zauzimaju mnogo mesta pa je pretpostavka da je suvozač izuzetno kompaktnih dimenzija.

    Sa pozitivne strane ovo je najlepÅ¡i B karavan koji sam ikada video. Auto izgleda ko izvajan, možda čak mogu da kažem da mi se ovaj viÅ¡e dopada nego hečbek.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Meni je automobil interesantan za gledati, posto je stvarno lepuskast, a boja mu stoji fantasticno. Cenim da je to najlepsa boja za GT, a i za Klio generalno.
    Sto se motora tice, ja licno nisam nesto impresiioiran, ali je svakako bolji izbor od 1.2 kojeg sam probao malo i taj motor ni u novom kliu ne ide nesto, a trosi kao lud (cca 8 u gradu). Tako da koo hce benzin mislim da je Tce bolji izbor od 1.2!!!

    Ista prica mi vazi za isplativost ovog karavana u Srba, ne znam da li ce naici na kupce (bez obzira na motorizaciju i opremu). Ne verujem da ce se nesto prodavati, isto kao i prethodni karavan kojeg sam video samo u Nk galeriji a uzivo niti jednom!

    Lep, jeste naravno i to stvarno jedan od najlepsih (mada i nema neku konkurenciju), praktican...paaaaaa ne znam bas.
    Kao sto zmaj rece, ovo nije za one koji imaju ta decija sedista, mozda za roditelje u prelaznom periodu beba-tinejdzer

    sto cene tice, sad gledam...13.390 je za obican Klio u ovom paketu i sa Tce 90, na to se doda jos 700 i imas karavan...sto ce znaciti da je ovaj na testu preko 14 soma...no, no...definitivno mislim da se nece prodavati

    koliko je lepuskast, evo par slikica na brzaka....
    Last edited by ToD; 13th August 2013 at 14:36.

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    A vidi stvarno, 700E doplada na onu cenu pošto imaju samo jedan cenovnik za Clio i Clio karavan. Dakle, 14.090 + 72E transport + 490 boja. Čitaj 14,5K. Za te pare Vip kupuje 7 godina staru Alfu 159, doduše u TI opremi *aplauz na pomen TI opreme, bogami i pokoja suza radosnica u publici*.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    to su neki novi momenti

    14.500...jbg za 15.500 ima Focus SW 1.0 Ecoboost sa 100ks u trend opremi, sta jos tu ima...pade mi na pamet i Kia ceed SW sa 1.6 GDI za 15.200 +jos ima onih Jokera da se spusti cena za 500tinak eur. A moze i polovna Alfa npr

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Pa sam je čovek predložio okazion sa polovnjakom, pa se pozivam na referencu

    Opet moram da prizovem svoju omiljenu metu, 500L. U ovom slučaju, 500L je bolja i praktičnija kupovina (opet, ukoliko nemate alergijsku reakciju na pomen kupovine novog Fiata) - daje više mesta za putnike, manje za prtljag, ali to može da se kompenzuje sa više prostora na zadnjoj klupi i, eventualnim, krovnim koferom kad zatreba.

    U svakom slučaju, Klio karavan je baš naciljan na specifičnu nišu, koju ja ne mogu baš da odredim. Čak ni kada je doplata relativno malih 700E u odnosu na običan Klio.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    hmm, definitivno lepo izgleda. taj dizajn definitvno treba kod kupaca da odigra neku vecu ulogu pri izboru, narocito u poredjenu sa "zmajevom omiljenom metom"
    moguce da je osnovna Clio cena malo veca, pa onda ispada primetnije skuplje sa doplatom za karavan. no, cim onim karavan smatraju dodatnom opremom, onda i ja to tako shvatam. meta su isti clio kupci, dakle neko ko se vec odlucio za clio ce mozda pozeleti malo vise prostora, pa ce doplatiti za karavan. ima i "fanatika" koji daju 700e za neki thule (npr. [Only registered and activated users can see links. ]), pa mi onda ova doplata izgleda ok
    Last edited by LordRaceR; 13th August 2013 at 17:55.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  7. #7
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Quote Originally Posted by zmaj View Post
    Za te pare Vip kupuje 7 godina staru Alfu 159, doduše u TI opremi *aplauz na pomen TI opreme, bogami i pokoja suza radosnica u publici*.
    Aman, samo sam stavio link covece

  8. #8
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Juce sam obavio 450km tako da su sada utisci kompletniji. Kad smo dogovarali test, planirao sam da angažujem Vipa, pošto je on vozio prethodni Klio karavan, a sad se opremio i porodicom, tako da je to trebalo da bude zanimljivo i za njega i za porodicu. Nažalost, sve se nešto pretumbalo, tako da nisam uspeo da se dogovorim sa njime na vreme. Možda ako bude bio Clio GT GT (TCE 120) u ponudi taman da mu ponudim zamensko vozilo za Alfu

    Kao prvo, mesta na zadnjoj klupi ima okej i time moja prvobitna teorija da ovaj auto nije za manje porodice pada u vodu. Problem je sto sam ja bas na gabaritniju stranu otisao pa onda kad namestim sedista, nema mnogo pozadi sto ume da napravi problem i u kompaktima, a kamoli u subkompaktu.

    Zbog karavanske karoserije, komad od 200km sam odsedeo pozadi, a ispred mene je sedeo covek sa 180cm, tako da zapravo u automobilu ima solidno mesta. Nema bas ko u 500L, ali da su u Klia stavili hoklice - verovatno bi i u njemu bilo. Sedista su bas dobra, sto je za ocekivati od francuza. Ne bas najbolja na svetu, ali dobra.

    Preglednost, zacudo, nije losa. Na nekim Y raskrsnicama koje cesto prolazim nisam imao problema da se ukljucim, dok na klasicnim hecbek karoserijama to ukljucenje ume da bude bas problem.

    Enterijer je lep i prilicno kvalitetan. Stvar je subjektivna, pa se nekom ne svidja piano plastika, a nekima da. Materijal na volanu je kvalitetan, bas kao sto je i stof na sedistima. Prekidaci i su tipicni Renoovi tako da tu nema iznenadjenja.

    TomTom navigacija je uradila svoj posao korektno i generalno ceo taj infotainment sistem je sasvim korektan i prilicno intuitivan, tako da mi nije trebalo citanje dokumentacije ko kad sam seo u Adama.

    Ogibljenje je vrlo dobro, mozda bih rekao da je bolje nego kod hečbeka. Auto pozadi lepo amortizuje sve vrste neravnina i pored niskoprofilnih 16" guma. Doduše, kad krenu oni talasi pred naplatnim rampama što ih prave kamioni kad "naboraju" asfalt - onda nema pomoći. U gradu dobro guta neravnine, čak i ležeće solidno upija tako da je samo zvučni efekat udarca prisutan, dok zadnjice ne osete toliko. Što se ležanja tiče, lepo drži putanju i poslušan je bez mnogo naginjanja, ako neko uopšte planira bravure sa ovime.

    Menjač je tipični Reno, onako malo mekan, ali za prosečnog vozača okej. Servo je jak i ne daje baš neke informacije, posebno kad si na nekom brdsokom putu. Opet, to će većini biti nebitno, niti će biti presudan faktor.

    Motor je hmmm... Ide ko 1,4 ali i troši isto toliko. Možda je za nijansu elastičniji, ali se to nešto teže prebacuje u smanjenu potrošnju. U Rovinju sam ga terao propisno i pokazivao je, čini mi se, devetku što mi se činilo kao da nije neka ekonomija, ali pošto sam ga ganjao nisam mogao da uprem prstom u motor.

    Na 130 na autoputu troši oko 7,5, dok je na 140 pokazivao nešto preko 8,5. Toliko troše uglavnom sve mašine u tom rangu sa snagom, tako da se ekonomija postiže tako što se vozi 110-120, gde je potrošnja dosta niža (6-6,5). Na 100kmč pokazuje 5,5l.

    Doduše, potrošnja je nešto niža u gradu u odnosu na klasične atmosfere, tako da tu treba očekivati uštede. Rekao bih da po gradu troši oko 6-6,5 recimo sa umerenom brzom vožnjom što je lako izvesti jerbo ima obrtnog momenta na niskim obrtajima. Mislim da je tek za nijansu štedljiviji od Adama 1.4 sa S&S.

    Što se motora tiče, zaključak je sličan kao i kod većine dosadašnjih automobila - troše tek nešto manje nego atmosfere koje su zamenili, a u najavi su skuplji za održavanje. Sa druge strane, registracija za 900 kubika je 100E godišnje pa kad pogledaš da je za 1,4 to 200E... Na par godina može lepo da se prištedi - taman kad gekne turbina da može da se remontuje za te pare
    Last edited by zmaj; 15th August 2013 at 10:00.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  9. #9
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Quote Originally Posted by zmaj View Post
    Kao prvo, mesta na zadnjoj klupi ima okej i time moja prvobitna teorija da ovaj auto nije za manje porodice pada u vodu. Problem je sto sam ja bas na gabaritniju stranu otisao pa onda kad namestim sedista, nema mnogo pozadi sto ume da napravi problem i u kompaktima, a kamoli u subkompaktu.
    Poremetio si me sa ovom alfom pa ne napisah za ovaj prostor na zadnjoj klupi. U prethodnu generaciju je tada tokom testa selo 5 odraslih ljudi tu visine do 180 cm i saputnici na zadnjoj klupi su bili vise nego zadovoljni prostorom.

    Ne znam zasto automobil nije dobro prosao, verovatno zato sto je Stilo karavan veci i pristupacniji. Steta za propusten test, posto bi mi karavan dobro dosao, stavicu slike kasnije tokom dana koliko sam natrpao saksiju svim i svacim

  10. #10
    Senior Member ToD's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,884

    Default

    Pa fazon je u tome sto se za iste pare moze uzeti neki od automobila vise klase u karavnskoj verziji...po meni ima smisla uzeti samo onaj osnovni i dati +700 za karavan, ali onda treba ziveti sa 1.2 motorom koji nema sta da ponudi (probao sam hatch klia sa ovim motorom i to ne ide, a trosi kao nenormalan!) opet ima kupaca i za to, prijatelj je prosto odusevljen tim 1.2, ali on je u to usao iz 1.0 i10...
    u tom slucaju ta prica kosta 11.000 sto je cenovno ok, ako gledamo najjeftiniji tce u karavanskoj verziji on kosta 13.000, dok dizelka kosta 13.900.
    Sve preko toga (dodavanje opreme i sl.) kosta mnogo i za tu sumu se moze uzeti ozbiljan karavn koga necete morati da menjate kada klinci krenu u osnovnu


    licno, da razmisljam o kupovini automobila za porodicu i da treba da vagam svaki dinar...progutao bih knedlu i uzeo 500L!

    Na par godina može lepo da se prištedi - taman kad gekne turbina da može da se remontuje za te pare
    tako sam ja...sve sto sam ustedeo kupovinom dizela sam dao na zamajac posle 100k km

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •