Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 71

Thread: Bebi oprema za kola. *ta ko ima i kako se pokazalo?

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default Bebi oprema za kola. *ta ko ima i kako se pokazalo?

    Ja sam do sada bio vezan za Maxi Cosi opremu. Nije bilo posebnog razloga niti ADAC testova, nego sam dobio od drugarice njihova kolica, pa sam onda sve ostalo kupovao prema tome zato što sam mogao da kombinujem kolica, nosiljku i druge zezalice.

    U principu nemam posebnih zamerki na opremu, ali je ISOFIX baza užasno komplikovana za montiranje zato što mehanizam stalno zapinje pa mi je onda sa test automobilima stvarno noćna mora da selim bazu tamo-amo.

    Za narednu fazu planiram da kupim Cybex sedište koje je tokom proteklih nekoliko godina pobralo sve prestižne nagrade po pitanju bezbednosti.

    *ta vi koristite i kako se pokazalo?
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    U ovom sedi stariji (3.5 god), povoljno, dobro ocenjeno, montira se vrlo lako

    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=4bxzuFtvffU[/ame]

    A u ovo je prešao mlađi, nasledio od starijeg

    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=ekPMmmWYt54[/ame]

    lako se demontira i montira kad ne zaboravim da ova šipka kolenasta mora da se spusti u poziciju pa tek posle može da se pomera duž šina do kotve

    Cybex Solution X2 ima dosta bolju zaštitu od bočnog udarca
    Last edited by Ji 4Tze; 11th March 2013 at 22:34.

  3. #3
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default Re: Bebi oprema za kola. *ta ko ima i kako se pokazalo?

    Kiwi ISOfix 9-18kg, strava sedište, jedino što je teško ko tuč, pa je cimanje prebacivanje iz jednog auta u drugi.

    Okej je mehanizam sa indikatorom da je sedište pravilno postavljeno, a dobiju se i plastične vođice koje se uštekaju u ISOfix priključke na sedištu pa se lakše ušteka sedište.

    Klinac voli da se vozi u sedištu, tako da je verovatno sveukupno dobra kupovina. U tazbini imamo Recaro, ali stvarno je potpuni šit, nije mi jasno kako to može da potpiše jedna ozbiljna firma...

    Tapatalk HD

  4. #4
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,668

    Default

    Baš sam gledao juče/preključe na TV-u neki prilog o tim sedištima u glavnom ispalo da skuplje nije bolje, bilo raznoraznih problema sa nekim skupim sedištima koja su se lomila i deformisala na ADAC testu pa su čak neki proizvođači morali da ih povlače iz opticaja.

    He who loses control, loses.

  5. #5
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,770

    Default

    Korpa je bila McLaren, dobijena na korišćenje, ali sam ja to dopunio ISOfix bazom, daleko je jednostavnije i bolje nego sa pojasevima.
    Trenutno se koristi Chicco Key 1, isto dobijeno, ne vidim da mu nešto fali.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  6. #6
    Senior Member MASER's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Kladovo, Srbija
    Posts
    1,064

    Default

    @Zmaj, nemoj da razmisljas, vec to i pazari. Svastika je po mojoj preporuci ovo uzela i odusevljena je, a trenutno ne postoji bezbednije sediste, a da ne ide pojas direktno na telo deteta.

    Vrlo bitna stvar je da prvo stavis dete da isproba, jer ipak ima dece koja ne trpe ispred sebe bilo sta, madda se sva brzo naviknu, dodje im ko mali stocic za igranje.


    [Only registered and activated users can see links. ]

    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=2DiSCVfTF4c[/ame]
    Mazicu ga , pazicu ga i zvacu ga... Djole .

  7. #7
    Senior Member kira's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    606

    Default

    Prosto moram da se ukljucim u ovu diskusiju... Uveren sam da je prica oko sigurnosti i neophodnosti decijih sedista sa 17 hiljada funkcija, samo odlican marketing. Rizikujem da cete reci da sam totalno neodgovoran prema svom podmladku, ali moje iskustvo je sledece.
    Poslednjih 6 godina koristimo sediste poznate market "No name", proizvedeno pre 1990. godine, koje nekim neverovatnim slucajem ima TUV sertifikat - to je verovatno najveca vrednost istog. Od opcija ima podesavanje nagiba u 3 polozaja (lezi, sedi i leskari), mogucnost podesavanja visine pojaseva na tri nivoa. Kacenja decijeg sedista se obavlja iskljucivo preko pojasa na zadnjem sedistu. U zivotu ne bi platio bebi sediste skulje od 30eura.
    Moram priznati da bebi sediste cesto nije nameseno tj vezano kako treba jer kad usisavam ili nesto prevozim skidam bebi sediste, al me cesto mrzi da ga montiram kako treba. Tako da sediste slobodno stoji na zadnjoj klupi. I za sve to vreme samo se jednom desilo da sam imao ozbiljnije kocenje i da se sediste pomerilo, krenulo ka napred, ali nista strasno. Ok, bilo bi bolje da je bilo vezano, ali i ovako nista nije bilo strasno.
    Deca su se vozila u tom sedistu u proseku po 1.5 - 2 godine, kad su svoje mesto ustupala mladjem, a oni prelazili na buster sediste od stiropora koje u tempu kosta 1.000 dinara. Najludje od svega sto u poslednje vreme, najstariji klinac hoce da se vozi u bebi sedistu iako mu je malo, a najmladji hoce da sedi na regularnom sedistu bez bustera ili neceg slicno.
    Uglavnom mislim da je dovoljno imati bilo kakvo sediste i to je vise nego dovoljno. Ne zaboravite da smo svi mi odrasli i vozili se u kolima svojih roditelja, bez ikakvih decijih sedista, air begova, ABS ova i ostalih djavola koja imaju sadasnja kola i nikom nikad nista nije bilo.

    A najludje od svega je bilo sto sam proslog meseca na limundu prodao polovno sediste Maxi Cosi od moje sestre, za 2 hiljade dinara vise nego sto ga je ona platila kad ga je kupovala novog... Ljudi najcesce ne stede kad kupuju za decu, sto trgovci koriste da bi ih drali.

    Ja sam sad uspeo da izguram zakonsku normu, klinci su stariji od 3 godine i obaveze decijeg sedista su prestale. ZIVELA SLOBODA!
    “When I live, I am born. When I am born, I see. When I see, I discover. When I discover, I travel. When I travel, I drive. When I drive, I am.”

  8. #8
    Senior Member aleksa's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Novi Sad
    Posts
    283

    Default

    Kupljena pre 3 godine. Tada su bili prvi sa ovim nacinom vezivanja. Sve preporuke.
    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=nSseQSUv-KU[/ame]

  9. #9
    Senior Member autsajder's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    196

    Default

    Quote Originally Posted by kira View Post
    Uveren sam da je prica oko sigurnosti i neophodnosti decijih sedista sa 17 hiljada funkcija, samo odlican marketing...Rizikujem da cete reci da sam totalno neodgovoran prema svom podmladku, ali moje iskustvo je sledece.
    Poslednjih 6 godina koristimo sediste poznate market "No name"... I za sve to vreme samo se jednom desilo da sam imao ozbiljnije kocenje i da se sediste pomerilo, krenulo ka napred, ali nista strasno.
    Pa to je ono, dok se ne desi sudar, naglo kočenje, zanošenje, prevrtanje daleko bilo - ne treba nam ni ABS, ni erbeg ni pojas, pa ni bebi sjedište. Ja stvarno očekujem, nadam se i želim da mi npr. vazdušni jastuci ne zatrebaju nikad u životu, ali nije dolazilo u obzir da kupim automobil koji ih nema. Isti odnos imam i prema ovom specijalnom sjedištu i koristio bih da i da nije obavezno po zakonu.

    Tek kad se nesreća desi vidi se čemu ti sistemi i "marketinzi" služe, pogotovo zato što su klinci su X puta osjetljiviji na ekstremne situacije od odraslih. Mislim, kvalitetno sjedište je neki minorni procenat cijene automobila, a nije skuplje od nekog običnog drndoid telefona, pa neću da razmišljam..

    Mi smo prostudirali ADAC-ov sajt i uzeli ono koje je u to vrijeme imalo najbolje ocjene - Romer King Plus (naše je bez ISOFIX-a, jer nemamo taj konektor u autu).


    Isprobali smo ga u lokalu, pa naručili preko drugara iz DE, jer je tamo bukvalno dvostruko jeftinije nego u domaćim radnjama (150 prema 300 EUR ) Bebara se sita navozala i naspavala u njemu za ovih godinu i po. Poteško je, ali robusno i čvrsto. Ovaj dio za glavu može da se pomjera na gore, pa će sigurno moći da izgura do trećeg rođendana, vjerovatno i duže. Apsolutna preporuka za kategoriju 9-18kg.

    I mi smo za narednu kategoriju već odabrali Cybex (opet zbog ADAC-a). Ima ih svuda po domaćim radnjama, a razlika u cijeni sa inostranstvom nije ni blizu tolika kao što je bila za Romer. Vidim u radnji prije neki dan da sad ima i nova varijanta sa dodatnom bočnom zaštitom, iako je paralelno u prodaji i stara verzija.

    I što reče MASER - obavezno isprobati sjedište sa djetetom prije kupovine. Naš mali đavo apsolutno nije prihvatao Cybexov jastučić ispred sebe, pa zato to nije bila opcija za prethodnu kategoriju.
    Last edited by autsajder; 29th March 2013 at 12:28.

  10. #10
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Kupljen [Only registered and activated users can see links. ] za 21.000 u Deksiku. *to reče autsajder, razlike u ceni u odnosu na inostranstvo su takve da se zaista ne isplati ići samo po to sedište. Naravno, ako si već napolju sa povraćajem poreza se isplati ta akcija.

    Elem, Cybex Palas (ono sa sedištem) je realno za decu od 9 meseci, tako da to mom klinji nije pasovalo.

    U odnosu na dosadašnje sedište koje je imalo svoje pojaseve, vezivanje automobilskog sedišta preko dečijeg sedišta je prilično nezgodan posao. Verujem da je stvarn navike, ali eto... kad se navikneš na lako, sad mi ne pasuje
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •