Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Thread: NK Test: Opel Meriva 1.4 Turbo

  1. #1
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default NK Test: Opel Meriva 1.4 Turbo

    Dakle, Meriva B konacno na testu, uzeta pre dva dana, ali sve cekam malo svetlije vreme da slikam, jer je mom slikanju potrebna sva moguca pomoc. ali posto od toga mrka kapa, evo protokolarno par slika.
    Iako zvuci "brzo", sa 120 KS to definitivno nije, narocito zbog toga sto se turbo bukvalno ne oseca. auto definitivno pokazuje znake manja snage za komotnu voznju, a to ne pomaze ni 5-stpeni menjac. brzine su previse duge, kao bi voznja eventualno bila eknomicna, ali se to bas oseca kroz performanse. opet, ni potrosnja nije bas najsjanija, pa ovaj 1.4 turbo motor pije 9 litara u gradu kao dobar dan. na otvoreno m je bolje, ali opet ne bas onoliko koliko bi smo ocekivali.
    pozitivne strane su enterijer i fleksibilnost, ima dosta prostora, sve moze da se pomera. kocnice su dobre a upravljanje odlicno i precizno. ono sto je mozda najzanimljivije, auto je vec presao 27k, sto u rukama novinara i ostalih, nije bas malo. opet, sve unutra izgleda novo, auto je utegnut, kao da je presao 5k, sto bi trebalo da govori o povecanom kvalitetu izrade.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  2. #2
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ceo dan sam proveo u Merivi - što sa Lukijom što sa ženom i klinjom.

    Mislim da se rejser prevario povodom kvalifikacije motora. Neko je ovde na forumu već pričao negativno o 1,4 turbo u Merivi pa sam ja njegove opaske odmah i prihvatio. Međutim, moram da kažem da ovaj motor je sve samo ne trom. Možda je to onaj sindrom koji sam ja imao kad sam seo u Auris 1,6 sa 133KS i silno se razočarao iako auto nije loše išao. Uglavnom 1,4 turbo ide više nego solidno. Vozio sam payinu Merivu 1,6 16v i Alteu 1,6 16v. Oba automobila su išla dramatično sporije i tromije nego ovaj.

    Rekao bih da je ovaj motor ekvivalent 1,8 atmosferi otprilike. Nema tu sad nikakvih eksplozivnih performansi, ali je solidno elastičan i hoće lepo da povuče. Drugom kad ga spržiš do kraja lepo on to napuni do 100. Mislim da bih se pomučio sa Sviftom da ga sustignem.

    Nažalost, telemetrija me je danas prodala, tako da nismo izmerili performanse pa ostaje samo subjektivno osećanje, koje ume solidn da prevari.

    Što se tiče komfora, kontra vrata su fenomenalno rešenje, a u kombinaciji sa prednjim vratima koja se podjednako široko otvaraju (skoro pod 90 stepeni), omogućavaju nepristojno lak pristup unutrašnjosti. Montirao sam sedište i spakovao klinju sa bezobrazno malo truda. Auto nije posebno komforan u smislu da nudi za nijansu više mesta pozadi u kombinaciji sa umereno većim prtljažnikom. Zanimljivo, moja kolica sam jedva spakovao pošto gepek nije dovoljno širok (sa bokova se nalaze razne police koje smanjuju širinu). Očekivao sam ipak malo više od kompakt MPV mašine, ali ni ovo nije loše.

    Loša strana automobila su zaista očajna sedišta. Kao da ste seli u najlošiju kancelarijsku stolicu iz Metroa, da budem plastičan. Toliko je urađeno da auto bude modularan, vrata ovo ono i na kraju ja posle 100km jedva čekam da izađem da se ispružim.

    Žena je konstatovala kako je sedenje pozadi podjednako loše, pa ispade da Svift ima udobnija sedišta nego Meriva. A Meriva bi ipak trebala da bude pravi multipraktik u smislu da sa tim automobilom zaista nema razloga da se ne zapuca na 2-3-4 soma km dugačku turu.

    Mora da se složim sa rejserom da je menjač nije najsrećniji. Retko kad sam pronalazio drugu, a pri žustrim šaltanjima bi situacija verovatno bilo još lošije. A opet, kupci MPV automobila (bar oni koji su prva ruka) retko kad to i primećuju ili konstatuju kao lošu osobinu.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Otkrio sam zašto mi nije radila telemetrija. 12V nije ispravan i ne daje standardnu voltažu/snagu/struju šta god. Kad sam zakačio na drugu utičnicu, u gepeku, sve proradilo. Ovo mi se prvi put desilo, a solidan broj automobila smo imali na testu do sada.

    Još jedno zapažanje oko kontra vrata. U većini slučajeva su odlična, ali su baš problematična kada se parkiraš na uskom prostoru, pa je jako teško dohvatiti nešto sa zadnjeg sedišta, zato što moraš da se zavučeš skroz napred do prednjih, pa tek onda da ih otvoriš... Realno, jedino pravo rešenje su klizna vrata, ali za to moraš da platiš mnogo para i da voziš najveći MPV što donosi manevarske sposobnosti i potrošnju na nivou velikih džipova.

    Uglavnom, izmeriće rejser ubrzanje danas pre nego vrati kola. Mislim da će međuubrzanja da budu solidna. Sinoć sam ja maltretirao Merivu i čini se da je auto negde u rangu C klase automobila sa 1,6 benzincem od 105-115KS , ako se gleda čisto ubrzanje.

    Treba pogledati, ali mislim da je Meriva prilično težak auto, verujem +200kg u odnosu na C klasu.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Senior Member paya's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    195

    Default

    Moja stara Meriva 1.6 je trošila 9-10l u gradu i to je sasvim očekivano za taj motor i za toliko težak auto.

    Šteta što su sedišta i dalje bolna tačka na Merivi. I u ženinoj Corsa-i su jedna od lošijih strana auta.

    Zmajo, što se tiče dužeg puta, Merivu bi pre mogli da zovemo "gradskim" MPV-om. Nije ona dovoljno dugačka za duži put. S tim u vezi, mislim da je produžavanje Merive loša odluka Opela jer je stara bila dugačka, koliko se sećam, 4,04m što je bilo sjajno za grad uz obilje prostora za tu dužinu auta i putovanja od par stotina kilometara. Ovako, nit baba nit devojka.

  5. #5
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    heh, ipak problem sa telemetrijom je nesto malo kompleksniji ali se nekako prevazisao
    uglavnom, oba 12v konektora rade.
    sto se motora tice, moguce da sam licno ocekivao malo vise od opel turbo motora , ali je ocigledno da je on tacno dimenzionisam i to je to. opet siguran sam da 5-stepeni menjac ubija i da bi 6-stepeni dosta popravio stvar. zato postoji verzija 1.4 turbo motora od 140KS i 6-stepenim menjacem, cisto da mogu da se izvuku pare za tu doplatu
    e to bi vec trabalo da ide kako treba
    interesantno, meni sediste nije pravilo problem, bilo mi je ok, a na voznji van i u gradu je po mom misljenju sasvim korektno udoban, naravno ako tu izuzmemo pricu oko sedista.
    da, meriva B je teska oko 1360kg, nisam nasao posebne podatke o tezini po motorima jer sigurno ima neke razlike
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  6. #6
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    A koliko košta testirani auto? Koliko videh od opreme ima sve - dvozonska klima, BT, fini audio sistem, prilično detaljni bord kompjuter, parking senzori napred/nazad i sve ostale detalje "na dugme".

    Moram da kažem da protekla 2-3 automobila iz Toyota programa su mi pravila dosta problema sa telefonom, da sam već počeo da sumnjam da je nešto do mog telefona. Kod Merive sam za 10s podesio telefon i svaki put je sve radilo okej, dok kod Toyote ume da mi zvoni telefon, a BT u kolima ne reaguje zato što je u međuvremenu otkačio BT vezu... Spominjem Toyotu pošto sam LC150 vozio skoro, pa me podsetilo da sam sa skoro svim Toyotama imao istu muku.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  7. #7
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    e da, cena
    Meriva koji smo imali je sa EnJoy opremom, a cena je oko 17500 (cene su izrazene u rsd).
    e sad, sa ovim cenovnikom sto gledam (kod komnenovica), doplata za 1.4 Turbo sa 140KS i 6-stepenim menjacem je oko 500e, pa mi onda ova 120KS varijanta i nema nesto previse smisla.
    Last edited by LordRaceR; 28th November 2011 at 20:42.
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  8. #8
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Ako je za 17 i po soma dinara ko sto kaze rejser, ocu ja dva komada!
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  9. #9
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    samo dva
    pardoniram, cene su bile u rsd pa sam ih konvertovao u euro, zato rekoh "oko" jer se moze racunati po raznim kursevima
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    BG
    Posts
    30

    Default

    Ja sam pominjao Merivu, vozio sam je (Cosmo oprema 1.4 T 120KS) i meni je motor onako. Nije da kazem trom, vec jednostavno nemam osecaj turba - nekako kao neki 1.6 atmo motor koji ima za malo vise obrtnog momenta. Recimo Verso (novi) 1.8 Valvematic koji je tezi za 100 kila je eksplozivniji i nekako linearnije vuce a mrvu manje trosi (ako je tacno da ide 9 u gradu). I nekako je tisi i mirniji, sta znam.

    Ipak se oseti 1.8 iako je atmo, imas taj dojam snage na raspolaganju. Ovo ide korektno, kazem, ili mozda sam ja subjektivan. Ili je moj auto od 900kg lagan pa Toyotinih 75ks deluju subjektivno bolje od ovih 120 u Merivi.

    Ali u usporedbi sa Versom, Verso 1.8 ide bolje i to se itekako oseti.

    Ne znam da li ste primetili, ali primerak koji sam ja vozio imao je malo grub rad motora - i bucniji je onako pri ubrzanju, nije da nije. Sa druge strane, menjac mi je bio super...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •