Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 48

Thread: Citroen Xsara Picasso 1.6i

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Novi Sad
    Posts
    103

    Question Citroen Xsara Picasso 1.6i

    Pozdrav svima na forumu.

    Pazario sam Xsaru Picasso pre jedno dve nedelje od jednog porodičnog prijatelja. Auto je proizveden 2002. godine i u pitanju je 1.6 benzinac sa 95 konja ako ne računate vozača.

    Ja sam prezadovoljan sa kupovinom i, iskreno da vam kažem, nikad nisam bio sretniji što sam potrošio pare. To mi je inače prvi auto koji sam kupio tako da baš i nemam nešto mnogo iskustva sa svim tim, ali su za sad utisci pozitivni.

    Dobra stvar je to što sam ga kupio od prijatelja za kojeg znam da ga nije silovao i da ga je relativno i pazio. On ga je kupio pre 5 godina od nekog lika iz Belgije (prvog vlasnika) u Novom Sadu sa pređenih 64.000km. Uradio je veliki servis i za poslednjih 5 godina koliko ga je vozio, prešao je 25.000km. Svake godine je ga je održavao kod Belanovića u ovlašćenom servisu (u Novom Sadu), odnosno, svake godine je radio mali servis. Ulje je zadržavao za sebe i davao ga svom kumu koji je sa tim uljem prelazio još jedno 5 ili više hiljada. Dao mi je sve račune iz servisa na kojima se vidi kada je šta rađeno. Naravno, dao mi je i servisnu knjižicu u kojoj piše da je servis rađen na otprilike svakih 15.000km, mada sam čuo da se ona može lažirati.

    Auto je prilično dobro očuvan. Unutrašnjost nigde nije izlizana niti izgrebana, nije udaran (bar taj porodični prijatelj nije imao nikakvih saobraćajnih nezgoda). Motor mi deluje da je u dobrom stanju, suv je, ne troši ulje, radi ravnomerno i tiho i, što kaže drugar, “pali boji se ključa”. (Hvala Bogu na tome) Pre ovog sam vozio porodičnog pasata iz '84 i malo mi je trebalo da se naviknem na tišinu u kabini i razliku u vožnji, ali lako se na bolje navići.

    Sa spoljne strane mu je nedostajalo malo ljubavi, tako da ima nekih nedostataka koje bih da sredim čim mi se ukaže prilika. Jednom prilikom je taj prijatelj okretao auto, nije video betonsku kuglu kod ivičnjaka pa je razbio levu maglenku i pri tom mu je levi far malo upao u blatobran (ne stoji onako iznad lima, već je lim pripijen sa strane). Drugi nedostatak koji mi smeta je to što se neki majmun potpisao na haubi i nacrtao neka srca sa nekom plastikicom. Nije zagrebao farbu, ali je ostao trag koji se ne može oprati, pa pretpostavljam da će morati na poliranje. Treći nedostatak je taj što je stavio loše brisače, pa su metalni držači koji drže gumu ostavili traga na šoferci sa suvozačke strane. Ovo bih najradije da vidim da li može da se sredi u glass servisu jer ogrebotine nisu duboke, samo su malo „zamutile“ staklo, da ne moram da menjam šoferku zbog gluposti. Naravno, odmah sam zamenio govna i stavio nešto kvalitetnije, da se i dalje ne bi grebalo. Četvrta stvar koju bih da sredim su tragovi sa parkinga. Lim nije udubljen,ali ima malo farbe koja je ostala od udaraca vratima, pa bih i to polirao kada i haubu. Peta stvar koja me jako iritira je ključ kojem su poispadali dugmići. Zvao sam ključare i rekli su da to može da se sredi za 2000 din (novo kućište ključa, rezanje i sa elektronikom iz starog ključa). I na kraju, ja sam zajebao akumulator pre neki dan kada sam ga uređivao i lickao, kako to već ide. Dok sam sedeo u kolima uključio sam svetlo u kabini i kada sam izašao, zaboravio sam da ga isključim pa se akumulator ispraznio (ostao je na ovoj temperaturi oko 24h dok nisam skontao iako je auto u garaži gde je temperatura možda nekoliko stepeni viša od spoljne). Doduše, nije se do kraja ispraznio, ali dovoljno da nije hteo da startuje motor. Dopunio sam akumulator i ne primećujem da je akumulator oslabio, ali mi od tada ne radi daljnsko zaključavanje. Menjao sam bateriju u ključu i dalje isto, ne jebe me ni za suvu šljivu, tako da moram mehanički da ga otključavam.

    E sad, dosta je sa hvalisanjem. Prvo, interesuje me šta vi ovde mislite o svemu ovome, pogotovo oko nedostataka i pogotovo ovog sa ključem. Drugo, želim da vam se zahvalim svima na ovoj temi jer ste mi mnogo pomogli sa svojim komentarima i savetima da se ipak odlučim za ovaj auto.

    Veliki pozdrav svima.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    9

    Default re:kljuch

    Drzis pritisnuto dugme za otkljucavanje ,ubacis kljuc u bravu i cekas desetak sekundi u polozaju kontakta. Trebalo bi resiti problem sa kljucem.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Novi Sad
    Posts
    103

    Default

    Hvala za savet. Probaću i javim ti rezultate šta sam uradio.

  4. #4
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    Cestitam na kupovini. Spremi neke slike pa cemo ti otvoriti temu o tvom autu, nemoj da mi upadas ovde ko hajduk

    Ne bi smeo da ti tako izvuce akumulator, pogotova ta mala sijalica. Nakon pola sata automatski prelazi u neaktivni mod - svi potrosaci se iskljucuju. Ako je neki ostao ukljucen pa je prinudno iskljucen docekace te sledeci put ukljucena crvena sijalica sa simbolom akumulatora i poruka na displeju E-mode active ili tako nesto. Znam da me vecito nervira kad sredjujem auto pa mi se svakih pola sata iskljuci muzika.

    Ja bih rekao da prijatelj nije bio bas do kraja iskren. Previse je tu "ali" za domacinski odrzavan auto. Narocito sto je uvozen iz Belgije - kada sam trazio auto 2009. iz nekoliko izvora sam dobio prepruku da se klonim Belgije i Holandije. Previse losih iskustava sa tim autima.
    Da sumiram sve sto si nabrojao:
    - los akumulator
    - brisaci (nije mi jasno kako metlica moze da ogrebe staklo)
    - razbio maglenku pa upao far - kolika je bila ta kugla na parkingu ako je maglenka oko 40cm po vertikali udaljena od fara
    - ulubljenja na limariji

    Obavezno si trebao da proveris stanje zadnje torzije pre kupovine. To je standardan kvar na svim PSA vozilima. Prosto, lezajevi se potrose, ostare, ne zamene se na vreme i onda se osteti osovina, kuciste lezaja.... sve u svemu, intervencija od 300-350 EUR.
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Novi Sad
    Posts
    103

    Default Sokole :)

    He he, postoji logika iza ove hajdučke taktike. Hvala, zahvljujući tvojim iskustvima i savetima sam se i odlučio za ovaj auto.

    Kao što sam pomenuo ranije, pre ovog sam vozio porodičnog pasata iz '84 kod kojeg je najkomplikovaniji elektronski sistem bio radio,tako da se baš ne razumem u navike i taktike novijih auta.

    Vidiš, za to sa isključivanjem posle pola sata nisam znao, mada nakon tih 24h sata smo i skontali da je ostala lampica uključena jer sam prolazio pored auta i video uključeno svetlo u njemu. Kada sam pokušao da otvorim sa daljinskim... cvrc Milojko. Inače mi je i bilo čudno to da ga ta lampica isprazni tako brzo, iako je napolju hladno. Baš ću da testiram to sa tajmingom, čisto da vidim da li funkcioniše.

    E sad, što se tiče brisača... Montirao je neke najobičnije brisače kod kojih su oni mali držači koji drže samu gumu što briše staklo grebali po šoferci. Naravno skinuo sam odmah ta sranja i stavio neke kvalitetnije. Slikaću sve do detalja pa ću da okačim negde gde je zgodno, da ti ne kvarim mnogo temu.

    Ova priča oko fara mi je bila sumnjiva. Oko maglenke se vide tragovi grebanja, ali gore kod fara se ništa ne vidi. Šta je radio kad se to desilo, pojma nemam, ali u svakom slučaju planiram da idem kod nakog pouzdanog majstora da proveri sve to.

    Na limariji nema ulubljenja, hvala Bogu.
    Samo tragova farbe od vrata drugih auta sa parkinga.

    Sad kad si spomenuo zadnju torziju, kao da si mi rekao da proverim poluautomatski cincilator sa kataklingerom i cicibucnama bez rapcoklica.
    Ali i to ću da proverim sa majstorom. Nadam se da nije baš mnogo prećutao.

    Od nedostataka sam naveo:
    -razbijena maglenka i far koji je malo "upao" u blatobran,
    -potpis nekog majmuna na haubi koji bi trebalo ispolirati,
    -tragovi sa parkinga koje bi trebalo ispolirati (pretpostavljam da mogu),
    -malo zagrebana šoferka sa suvozačke strane (koju bih voleo da odvezem na poliranje ako je to moguće),
    -i poslednje, ključ kojem su poispadali dugmići.

    Pored ovoga, nakon pražnjenja akumulatora, više ne mogu da koristim daljinske komande zaključavanja i otključavanja, jednostavno ne reaguje na njih, ali za to mi je "masnikosa" predložio da probam nešto, pa ću javiti da li je upalilo.

    Sad kad si mi pomenuo ovo oko isključivanja nakon pola sata, počinjem da mislim da nešto nije u redu sa elektronikom ili to nema na modelu iz 2002...

    Jebem li ga, nov sam i zelen, naučiću se na svojim greškama...
    Zato sam se javio ovde kod vas u vašu malu zajednicu da ponešto i naučim.
    Last edited by gwaihir; 3rd February 2012 at 15:11.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Novi Sad
    Posts
    103

    Default Re: ključ

    Sad sam probao da rešim problem sa ključem, odnosno, sa daljinskim zaključavanjem i otključavanjem.

    Ako sam dobro shvatio "masnikosa", otključao sam auto mehanički, seo unutra, zatvorio vrata jer je napolju minus pingvin, pritisnuo dugme za otključavanje na ključu, ubacio ključ u bravu (dok držim dugme za otključavanje), dao kontakt (i dalje držim dugme) i nakon 10-ak - 15 sekundi pustio dugmence za otključavanje i isključio kontakt. Izvadio ključ i probao zaključavanje... Rezultat: Ništa...
    Ponovim ovo sve (naravno, nisam izlazio iz kola) samo sam nakon što sam dao kontakt uključio motor da malo radi i opet ništa.
    Ponovo probao varijantu bez uključivanja motora i naravno...Ništa.
    Izašao iz auta, zaključao mehanički i otišao da lopatam po dvorištu.

    Izgleda da će majstor dati presudu kada odem do njega zbog zamene maglenke i ostalih "sitnica"...

    @Soko:
    Koji su simptomi kod oštećene zadnje torzije? Pretpostavljam lupanje i škripuckanje... Svi točkovi mi izgledaju OK, nema lupanja ni škripanja u toku vožnje. U svakom slučaju, naglasiću majstoru da obrati posebnu pažnju na to kada budem išao da sredim auto za tehnički pregled.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Novi Sad
    Posts
    103

    Question Citroen Xsara Picasso 1.6i

    Pošto sam novajlija na forumu, prvo da napišem nešto o kolicima koja sam pazario (za sve one koji nisu upoznati sa problematikom) pa ćemo da nastavimo tamo gde smo stali.

    Prvo bih želeo da se izvinim kolegi po prevoznom sredstvu Sokolu za upad na njegovu temu o njegovom ljubimcu. Evo pokrećem novu temu, da ne mešamo benzin i dizel.

    Pre jedno dve nedelje pazario sam Ctroen Xsara Picasso 1.6i, 95 konja iz 2002. godine.
    Nabavio sam ga od jednog porodičnog prijatelja i kao što sam napisao kod kolege Sokola na 8. i 9. strani teme o citroenu xsari 2.0 HDI (da ovde sad ne pišem ponovo priču od Kulina Bana), auto je solidno očuvan, ali sa malo nedostatka ljubavi sa spoljne strane.

    Auto je kupljen od prvog vlasnika u Novom Sadu (vlasnik je iz, kako mi kolega Soko reče, "ozloglašene" Belgije ) sa pređenih 64.000km. Taj prijatelj je sa njim prešao oko 25.000km za poslednjih 5 godina i redovno ga je održavao u ovlašćenom servisu u Novom Sadu. Pouzdano znam da taj prijatelj nije menjao kilometražu na njemu, a šta je bilo pre nego što ga je on uzeo, ne mogu da tvrdim. Dobio sam uz auto servisnu knjižicu u kojoj piše da je auto bio na servisu na svakih 15-ak hiljada, ali sam čuo da to nije problem da se lažira.
    Od tog prijatelja sam dobio sve papire iz ovlašćenog servisa o servisima koje je on izvršio na njemu.

    Ukratko, da ne ponavljam ono što je napisano napisano u gore pomenutoj temi, nedostaci koje sam pomenuo su:
    -razbijena prednja leva maglenka,
    -Prednji levi far je malo "upao" u blatobran (iako vlasnik tvrdi da je udario u betonsku kuglu prilikom okretanja i tom prilikom razbio maglenku)
    -na haubi se neko potpisao sa nekom plastikicom, nije oštetio farbu, ali je ostao sloj koji se ne da oprati, pa je potrebno poliranje,
    -Taj prijatelj je koristio neke jeftine brisače pa su držači gume koja briše staklo napravili tragove na staklu na suvozačkoj strani (staklo nije duboko oštećeno pa pretpostavljam da može da se nekako ispolira u glass servisu),
    -na vratima ima tragova sa parkinga od nesavesnih vozača drugih vozila (nije strašno, ali bih voleo da se i to ispolira, pošto mi deluje da nema nekih većih oštećenja na farbi)
    -dugmad od daljinskog zaključavanja i otključavanja na ključu su poispadala, pa je potrebno zameniti kućište ključa (što sam već proverio kod ključara i cena tog zadovoljstva je 2000 dinara - novo kućište ključa, narezivanje ključa, elektronika iz starog ključa)
    -i poslednja stvar, koju sam ja zaj****o, je da sam ispraznio akumulator dok sam ga lickao. Ostalo mi je uključeno svetlo u kabini i tek idući dan sam skontao i nakon dopunjavanja akumulatora, ne funkcioniše mi daljinsko zaključavanje i otključavanje. :/
    E sad kolega Soko mi je napomenuo da bi nakon pola sata trebalo da se isključi sve što je ostalo uključeno ako auto ne radi, tako da me i to sad kopka šta bi to moglo biti.

    Interesuje me mišljenje drugih ljudi koji su se sretali sa ovim tipom problema, pa bih voleo da se raspišete ako imate neki savet.

    Uskoro će i slike auta i pomenute problematike.

    Pozdrav svima.

  8. #8
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    Probaj ovako:

    kontakt
    10 sec dugme za zaključavanje

    Dakle, nemoj da stiskas dugme pre davanja kontakta.
    Postoji jos jedna procedura ista kao i ova samo sa dodatkom:

    kontakt
    10 sec dugme za zaključavanje
    pauza 5 sekundi
    5 sekundi dugme za zakljucavanja

    Ako ni jedno ni drugo ne pomogne, onda kod majstora na dijagnostici mora da se uradi ponovna sinhronizacija kljuceva.
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Novi Sad
    Posts
    103

    Default Sokole

    Živ Bio i platu primio!

    Probao sam prvu kombinaciju:
    -kontakt
    -10 sekundi dugme za zaključavanje

    I proradilo mi je daljinsko zaključavanje i otključavanje.

    Imaš Pivo od mene kad se vidimo. Ako budeš dolazio u NS javi se pa da popijemo u to ime.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    9

    Default maglenke

    Ajd da ne otvaram novu temu,jel imao neko problem da maglenke upalis,rade, posle nekog vremena se ugase pa onda se same upale?

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •