Page 25 of 25 FirstFirst ... 15232425
Results 241 to 248 of 248

Thread: Ruta: Beograd - Grcka - utisci i saveti

  1. #241
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Ala si se raspisao, kao da nadoknadjujes mi smo planirali ove godine bar do Parge ili Sartija, ali mi je velika zelja Kefalonija. Nesto to nikako da se realizuje zbog lenjosti da na vreme potrazimo neki pristojan smestaj. Prijatelji su planirali da idemo avionom, ali meni se svaka celija u telu buni protiv putovanja na letovanje sa dvoje dece avionom.

  2. #242
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Kefa je sigurno broj jedan mesto za godišnji odmor dokle se može dovući sopstvenim autom. Ima odličnih lokacija, nego treba krenuti sa time od decembra, jer sve što valja brzo ode.

    Nemoj da odlažeš.

  3. #243
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    Vala taj nivo prijatnosti nisam skoro negde doživeo. Bilo je vruće ali čini mi se mnogo manje nego na kontinentalnom delu tipa Halkidiki i sl.
    Uveče se još i razduva, verujem da su im požari glavna briga. Okačiću spisak mesta i plaža što smo dobili od gazdarice

  4. #244
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Dok cekamo Dzija da zavrsi putesestvije , da ubelezim i ja svoju prvu posetu Kasandri, Halkidiki. Ovaj prst smo izbegavali u sirokom luku, ali moram da priznam da nismo bili upravu. Ako izuzmemo tradicionalna srpska uporista (Polohrono, Pefkohori i Hanioti) moram da konstatujem da je nase prisustvo na ovom prstu marginalno. Rumuni, Grci, Bugari, Makedonci pa smo mi tu negde ispred Ukrajinaca, Albanaca i Turaka.

    Bili smo smesteni u hotelu nadomak Kriopigija i koristili smo prilicno skrovitu plazu, gde nije bilo javnih beach bar-ova. Zelenilo, cista voda, hlada napretek i bas smo se ulenjili. Tek smo se malo razmrdali poslednjih par dana kada smo presli na zapadnu stranu ostrva, Skala Fourka, gde su nase tablice egzotika. Pored Kriopigija otkrice je Elani resort nadomak mesta Siviri.

    Ono sto sam primetio kao problem, sve sto se moze uociti od lepih kuca, vila nadomak ovakvih plaza (ukljucujuci mozda i Posidi), deluje prazno, ne poluprazno, vec prazno. Kao da vlasnici nisu zainteresovani za izdavanje, vec je novac tu pohranjen i koristi se za privatne svrhe. Po broju ukracijanaca, te i pokojeg Belorusa, rekao bih da je dosta toga zavrsilo u njihovom posedu. Ne znam sta drugo tu moze da trazi raja poput Ukrajinca koji vozi najnoviji Bentley Bentayga.

    Rumuni tradicionalno voze prilicno dobre sprave, mada je generalno prosek voznog parka dosta skocio. Ako zanemarim egzotiku dosta nasih vozila je u rangu 15 - 30k eur. Grci naspram turista deluju kao najgora beda.

    Od zanimljivih destinacija izdvajam jos rt Posidi, koji smo stigli obici jednom. Vise je za setnju i fotkanje poslepodne, posto je tokom dana bez hlada, a voda ledena u poredjenju sa ostalim delovima Kasandre. JEdino pozitivno je sto vetar non stop duva pa moze da se prezivi ispod suncobrana, ako je dobro ukopan.

    Kasandra u poredjenju sa Sitonijom nije vozacki privlacna, bukvalno nema mesta da se pricepi gas ili udje brze u neku krivinu.

    Definitivno imam zelju da opet posetim deo oko Elanija, ako bismo mogli naci neku lepu kucu nadomak mora. Hoteli Elani mi deluje dosta skup, iako je bas po mom ukusu. Mislim da je avgust preko 200 eur dan sa doruckom, samo za dve osobe. Nisam jos proveravao da li neka nasa agencija ima tu neki udeo, mada sudeci po broju nasih gostiju u tom regionu tesko.

    Cene su skocile znacajno, i ja tu imam teoriju da je dosta kapaciteta zamrznuto kroz kupovinu tokom i nakon perioda korone. Bas smo se raspitivali za svaki smestaj koji smo uocili nadomak nama privlacnih destinaciji i vlasnike je jako tesko naci, na gmaps nema bilo kakvog traga da su oglaseni za izdavanje.

    Sto se tice puta i stanje, bas nista novo nemam da prijavim, sem sto turaka od Nisa ima jos vise nego pre. Prava invazija na benzinske stanice. Pre je bilo da opsednu Nais i jos koju posle, sad je to jos gore. Ne mozes ni da se zadrzis na pumpi, jer sve smrdi na urin unaokolo.

  5. #245
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    ajao, nisam napisao nastavak a sinoć se vratili s drugog mora



    Obiđosmo Kefaloniju popreko par puta, samo smo Xi plažu i Latraki preskočili, to je ona neka s naradžastim peskom kao i Poros, mada tamo i nema nekih plaža ali odatle smo išli na drugi deo letovanja na Peloponez…
    U najtoplijem delu dana smo se vozili i istraživali ostrvo. Mada na ostrvu i nije bio neki pakao, baš je prijatno za razliku od kopna.
    Ne vidim da li sam pominjao ali Egnatia Odos od Soluna do Igumenitse je prošao bez neke gužve ali posle je bilo tek prazno. Na svakoj deonici piše cena izgradnje koju je platila EU i samo oni znaju šta su dali zauzvrat

    Svaki dan smo obilazili nekih 80-120km na ovom prelepom i na mnogo načina zanimljivom ostrvu da pošteno posetimo sva dobra i preporučena mesta. Nekad i više, a obično “overimo” po dve poznate plaže i jedno naseljeno mesto dnevno. Od prilično angažovane vlasnice smeštaja smo dobili dva vrlo informativna A4 papira, jedan sa spiskom i kratkim opisom plaža a drugi sa spiskom preporučenih restorana.

    Evo preporuke za restorane:

    Recommended Restaurants
    Palia Plaka (Argostoli) until / 16:00
    • Ampelaki (Argostoli)
    Koutouki (Argostoli) (Argostoli)
    Vinaries (Argostoli)
    Il Borgo Restaurant (Saint George Castle, Travliata)
    Taverna Elionas or Elaionas (Spartia)
    Isalos (Spartia)
    Anna'sTavern - Ksasteria (Kerameies)
    Dum Spiros Spero (Svoronata)
    Klimatis (Lourdas)
    Lithero (Lourdas)
    * Gefyri (Vlachata-Trapezaki) - ovde je malo skuplja klopa tipa 30% u odnosu na uobičajeno
    Botsolos (Valsamata)
    Mezzo (Lixouri)
    Captain Nikolas family tavern (Vatsa, Lixouri)
    ~ Erasmia (Petanoi, Lixouri)
    Milos (Farsa)
    Paradise Beach Restaurant (AgiaEfimia)
    •Alexandros (Divarata, Myrtos) - ovo je blizu skretanja za Myrtos, tu smo dva put klopali, odlično je bilo.

    u svakom slučaju, konsultujte Trip Advisor



    *to se plaža na Kefaloniji tiče, evo preporuke od gazdarice sa nekim okvirnim cenovnim rangom plažnih sadržaja a boldovaću mesta koje smo obišli, uz par komentara

    SOUTHERN PART, južni deo ostrva, tu smo bili smešteni:
    Pessada: beautiful sea, small but very beautiful beach accessible by stairs - tu blizu stiže trajekt ka Zakintosu
    Agios Thomas: pleasant, but very small - there are taverns above the beach - malecka fina peskovita plaža sa stenom za skakanje
    Trapezaki: nice restaurant, sandy beach on the beach, at good and medium / high price - peskovita plaža, tu smo došli samo prvi put i nijednom više ali nam je bilo baš fino, tu je onaj skuplji restoran. Dobra klopa ali jeli smo i bolje i jeftinije
    Canali: beautiful wild beach not organized, not accessible by car (about 10 minutes' walk)
    Lourdas: large sandy beach with a few pebbles, tourist and organized, many taverns and beach clubs. I recommend Taverna Klimatis (traditional cuisine, medium - high price) and Lither excellent fresh fish, family management, cheap - dugačka peskovita, relativno plitka plaža. Meni se nije dopao momenat širokih cevi koje izbijaju iz potportnog zida i pene koja se pojavila kasnije. Verovatno neki kišni odvod, nije kanalizacija.
    Sissia: beautiful wild beach, not organized, takes about 30 minutes on foot
    Kaminia / Mounta: beautiful and long sandy beaches - organized and not - calm and shallow seas
    Skala: large beach organized in parts, with bars and pine forest - ovo mesto je puno britanaca, kako sam video, oni imaju 10ak letova nedeljno ka ostrvu, tipa samo 3-4 iz Manchestera, veoma velika plaža, totalno taj neki fazon masovne peščane plaže, krupan pesak je a i mi smo došli popodne pa se nismo ni kupali a ni oduševili...
    Koroni Beach - ova nije bila na spisku ali mi je ova bila najbolja, ne toliko posećena, jer ni nije svako ni hteo kolima da siđe, relativno je gadan prilaz. Peščana plaža, ima i ograđenih gnezda od kornjača, jedan plažni bar tj. adaptiran kombi, kamp kućica, šta li... bilo malo talasa ali baš onako kako treba, blago hipi plaža. Na stranu što je bilo dosta vrelo ali takvi su nam većinom bili dani, valja ustati ranije i krenuti...
    Ames Beach - ova isto nije bila na spisku ali sam hteo da odemo ovde jer tu sleću avioni, pa eto i to da doživimo, da nas preleće 737 dok se kupamo - isto peskovita plaža
    [Only registered and activated users can see links. ]

    ARGOSTOLI, glavni grad ostrva
    Argostoli: shops, clubs, restaurants, in the port you can see the sea turtle caretta caretta
    Makris and Platis Gialos: two beautiful beaches in the area of Lassi, beautiful sea, with golden sand, the first organized the second not - predivne plaže, predivno more, i veća gužva jer im je to kao gradska plaža, parkira se u šumi, a i vruće je bilo ali svejedno je utisak same plaže vrlo pozitivan.

    LIXOURI, ovde se prelazi trajektom koji ide na pola sata-sat, nisam siguran, nažalost tu nismo stigli da odemo
    Xi: known for its red sand - very touristy (bars, sunbeds, music)
    Petani: beautiful beach with wonderful sea
    Fteri and Ammidi: beaches with white pebbles, transparent waters, limestone rocks and unfathomable vegetation to make a bathing experience. Make sure you have water with you and everything else you usually carry with you on the beach.
    Agia Kyriaki: beautiful and large beach (Myrtos type), organized and not - do ove plaže može da se stigne i na putu kad Myrtos plaži, tu smo isto samo primirisali jer je bilo pakleno toplo u tom trenutku pa smo produžili dalje i ostali na Myrtos-u

    SAMI, ovde se stiže trajektom iz Astakosa
    Antisamos: beautiful beach with white pebbles (famous for the movie "Captain Corelli's mandolin"), very touristy, but worth a visit - kako gazdarica kaže, vrlo organizovana plaža, ležaljke su besplatne uz neku veću narudžbinu, problem su bile samo ose, tu ih je bilo najviše, verovatno zbog klope jer ima 5-6 restorana s ležaljkama...
    Melissani Cave: a cave that you can visit by boat (there is a guide - swimming is not allowed) - svejedno je voda ledena za kupanje, ima i jegulja - obavezno preskočiti termine kad dolaze autobusi sa turistima, tipa od 11:30-14:30 pa smo prvo išli zapravo da obiđemo jezero koje se uliva u more, s ribama i kornjačama i guskama,
    [Only registered and activated users can see links. ]
    onda otišli u Drogarati pećinu - tu smo kupili karte za obe prirodne atrakcije i na kraju se vratili da pošteno i bez frke uđemo u Melissani pećinu
    Drogarati Cave: deep caves with stalactites - ništa posebno ali super za rashladiti se i preskočiti najtopliji deo dana
    Agia Efimia: small village with a small hidden beach

    NORTH PART, ovo je nekako najlepši i najslikovitiji deo ostrva
    Myrtos: very beautiful, slightly dangerous sea (many currents)
    Assos: beautiful village with ruins of a Venetian castle and a wonderful panorama - ovde smo samo ušli autom i vratili se jer nismo imali gde da se parkiramo pa nastavili dalje ka
    Fiskardo: a very characteristic village, the only one left from the earthquake of 1953 - ovde se stiže trajektom sa Lefkade, tu smo išli na Foki Beach, klopali u taverni na vrhu, ali nismo nešto bili zapanjeni uslugom i kvalitetom. Sama plaža je nekako ko Istra, jugoslovenskog nekog šmeka, ne znam zašto..
    Several coves and beautiful beaches along the coast such as Kimilia, and Dafnoudi
    Poros - luka na istočnom delu ostrva, tu stiže trajekt iz Patre, Kyllini - tu nismo išli ciljano na plaže, samo za trajekt ka Peloponezu.



    elem, odosmo dalje na Peloponez


  6. #246
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Super, hvala na ovim informacijama, ja se nadam da ce mi vec naredne godine znaciti.

    Nisam razumeo, da li ste se upravo vratili sa Peloponeza? Otisli ste direktno sa Kefalonije ili natrag pa tamo?

    Ova Xi, kako sam shvatio suraka koji se sad vratio, moze da se poseti samo brodom ili moze i kopnom?

  7. #247
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    dalje kao drugi deo te GR ture...
    na Xi može da se dođe valjda i kolima ili ako dolaziš iz Argostolija možeš da skratiš trajektom

  8. #248
    Senior Member Ji 4Tze's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,712

    Default

    evo je ruta, sačuvan mi bookmark s putanjom, nije baš tačna 100% pošto smo imali jedan dan posebno za posete Mikeni i Epidaurusu a i u dolasku ka Porto Cheli smo ranije skrenuli greškom na A7 ali u principu to je to...

    [Only registered and activated users can see links. ]
    Last edited by Ji 4Tze; 1st September 2023 at 15:40.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •