Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Automobili na metan - CNG

  1. #1
    Senior Member kira's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    599

    Default Automobili na metan - CNG

    Interesuje me Vasa iskustva sa automobilima koji idu na metan.
    Ono sto sam ja uspeo da saznam u proteklih par dana, izgleda da je voznja na metan najpovoljnija.

    Najcesca zapremina boca za metan je oko 27 litara, sto je oko 12,5kg
    Jedan kg kosta 75 din. Sa jednim rezervoarom predje se oko 250km gradske voznje, a na otovorenom oko 350km.

    Sto znaci da je cena jednog km u gradu 3,75 dinara, sto je najjeftinije.

    U Austriji i Nemackoj na mnogo vise pumpi ima metana u odnosu na LPG. Kod nas je situacija obrnuta, ali koliko sam shvatio u svakom vecem gradu ima bar po jedna pumpa (Beograd, Novi Sad, Subotica, Nis...)

    Znam da je Fiat nudio nove automobile sa ugradjenim gasom, takozvane BIPOWER modele (Marea, Doblo, Multipla...)
    “When I live, I am born. When I am born, I see. When I see, I discover. When I discover, I travel. When I travel, I drive. When I drive, I am.”

  2. #2
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Slična stvar i princip kao TNG samo što ema isparivača jer metan na mnogo nižim temperaturama prelazi u gasovito stanje. U principu tu i leži problem sa smeštanjem jer je potreban veliki pritisak ne bi li prešao u tečnu fazu, otprilike 250 bara pa same boce moraju biti užasno kvalitetne, debelog zida i cilindričnog oblika. Zbog toga što se mora ostaviti mesta za disanje tečne faze primaju relativno malu zapreminu pa za racimo 12kg metana treba tri rezervoarske boce što automatski uzima mnogo mesta u gepeku. Glavni problem je cena ugradnje koja je prilično skupa.
    Što se iskustva tiče samo sam ih video jer je NIS uzeo nekoliko komada Doblo-a.

    He who loses control, loses.

  3. #3
    Senior Member kira's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    599

    Default

    2005. godine, 10 Doblica je kupio NIS-Naftagas od Delta Auta, koliko se secam bili su 1,6 bipower. Sto znaci da ih je Fiat prodavao sa fabricki ugradjenim sistemom. Ta vozila su imala ispod poda u tovarnom prostoru boce za metan. Te godine metan je mogao da se sipa samo kod njih u krugu rafinerije.

    Prilicno sam siguran da kod svih bipower i bluepower Fiatovih modela, boce za metan se nalaze ispod poda, tako da ne smanjuju gepek i upotrebnu vrednost automobila...
    “When I live, I am born. When I am born, I see. When I see, I discover. When I discover, I travel. When I travel, I drive. When I drive, I am.”

  4. #4
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Neko mi je pričao da su metanske instalacije užasno teške i da ubiju vešanje.

    Pančevački Lady taksi komplet (ili bar dobar deo) tera automobile na metan (ne znam koja je skraćenica? CNG?) pošto je u Pančevu mogao da se toči metan na onoj pumpi koja je kod rafinerije, a možda i na nekim drugim pumpama. Oni teraju crvene Škode...kako se zvaše model...onaj što igleda kao Caddy.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  5. #5
    Senior Member kira's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    599

    Default

    Roomster, zar ne?
    Istalacija kao instalacija je teza od 100kg, stim da kad je fabricki ugradjena, to se ne primeti na vozilu, jer verovatno stave jace opruge, kod aftermarket ugradnje auto izgleda kao da nosi dzakove cementa u gepeku...
    Sutra idem da potpisem ugovor o radu, ako u uslove nije ukljucen sluzbeni auto, prilicno sam siguran da je moj sledeci auto marea ili multipla bipower
    “When I live, I am born. When I am born, I see. When I see, I discover. When I discover, I travel. When I travel, I drive. When I drive, I am.”

  6. #6
    nk simRacing uprava Perce's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Bergen, Norway
    Posts
    4,153

    Default

    Planirash da nadjesh neki sa vetj odradjenom instalacijom ili da nosish negde da se ugradi?
    Koliko vidim, to kod Multiple bi trebalo ovako da izgleda:



    Btw, podravljam kupovinu Mutiple
    Last edited by Perce; 27th April 2011 at 10:45.
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Performanse? Nema ih. by Zmaj

  7. #7
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Pričao sam nešto sa kolegom. Dobro razmisli pri kupovini. Ako je iz uvoza znaj da je auto prešao najmanje 250.000 km plus što se atest za boce radi na svakih 3 ili 5 godina (zavisi od tipa boce). Takođe računaj da ćeš trošiti u proseku 5.5 kg/100km, cena je oko 70 din/kg na četiri punionice koliko ih ima u Srbiji (tu i tamo razlika koji dinar u ceni) to kad sve preračunaš ispada da je u odnosu na TNG malo isplativiji ali daleko komplikovaniji za ekspolataciju

    He who loses control, loses.

  8. #8
    Senior Member kira's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    599

    Default

    Moja situacija je takva, da mi treba jeftin, a da je pri tome velik automobil (jer imam troje dece), i da pri tome ne trosi mnogo.

    Ja trenutno vozim Cromu iz 95, i sem potrosnje koja je 16 litara plina nemam nijednu drugu zamerku.

    Racunam da za doplatu od 1.000-2.000 eura cu doci do par godina mladjeg automobila koji ce trositi manje. Jer ako trosi 5,5kg x 75 din = 412 din, odnosno 4,12 din/km, sto je 2,5 puta manje nego sto me trenutno kosta isti taj km.

    A u odnosu na TNG je isplativije jer za 412 din, moze da se kupi 6,4 litre TNG, drugim recima ne znam koji bi automobil mogao da uzmem da ide na TNG i trosi do 6,4 litre/100km

    Ja volim da probam, kada sam 90-tih stavio plin u auto, takodje je bilo samo par pumpi u gradu gde se moglo da sipa, prilicno sam siguran da ce prica sa metanom da zazivi i u Srbiji kao sto je u Nemackoj, Austriji, Madjarskoj, Bugarskoj...
    Last edited by kira; 27th April 2011 at 11:54.
    “When I live, I am born. When I am born, I see. When I see, I discover. When I discover, I travel. When I travel, I drive. When I drive, I am.”

  9. #9
    Senior Member kira's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    599

    Default

    Ovo je nesto sto mi je privuklo paznju

    [Only registered and activated users can see links. ]

    [Only registered and activated users can see links. ]

    [Only registered and activated users can see links. ]
    “When I live, I am born. When I am born, I see. When I see, I discover. When I discover, I travel. When I travel, I drive. When I drive, I am.”

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    1

    Default

    matori,
    kupi auto i ne boli te glava,vozices se dzabe.
    ja iz metana skoro necu izaci,a vozim ga vec 10 god.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •