View Poll Results: Vase iskustvo vam govori da su...

Voters
37. You may not vote on this poll
  • dizelasi i pored troskova odrzavanja najisplativija varijanta

    11 29.73%
  • ...benzinci ostaju jos uvek vas izbor

    12 32.43%
  • ...plinasi u nasim uslovima nemaju alternativu

    3 8.11%
  • ...optimalan izbor sva tri ako je kupovina prilagodjena uslovima eksploatacije

    11 29.73%
Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 102

Thread: Potrosnja i tehnologije: dizelasi vs benzinci vs plinasi

  1. #21
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Po NS su manje gužve pa ajd nije reprezentativno ali sam i svraćao do BG relativno često pa sam i te gužve iskusio ali potrošnja plina tokom ove zime je bila u proseku 8,26 l/100km (min 7,56; max 8,86). Merim tako što naspem pun i vozim dok sam uređaj ne odustane zbog nedostatka plina, isti točim na NIS-u, Lukoil-u, EKO, Knezu, INI... i zna da zavisi potrošnja od kvaliteta, najviše se oseti leti gde je INA šampion kada sam sa 37l prešao 530km dok sad zimi su svi manje viši isti pa sa rezervoarom punim do blokade (34l) prelazim 410-440km baš mešovite vožnje.

    He who loses control, loses.

  2. #22
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Vozim sa puno hladnih startova i kratkih relacija, pa mi mesečno treba 20-25l benzina fixno. Plina sam npr. u januaru i februaru trošio između 8,6 i 10,8l, prosečno na 2270 km 9,8l. Zimi mi je manji prosek na plin jer više ode benzina. Sad samo treba sabrati

    Na godišnjem nivou, potrošnja plina je npr. 10.7 + onih 20l benzina mesečno (na uzorku od recimo 40.000 km).

    Vozio sam u decembru čini mi se 2 nedelje na benzin, potrošnja u gradu između dva puna rezervoara je bila 9.7l (grad + nešto malo autoput), odnosno 11.2l (isključivo grad).
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  3. #23
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,694

    Default

    Kod mene se potrošnja popela u poslednja dva rezervoara na 7.1l/100km otkad zabadam špiceve. Dok mi je radno vreme bilo od 10-18, promašivao sam gužve i bila je ispod 7. Verovatno bi bila i neznatno manja da auto dostigne radnu temperaturu, ali to se retko događa pošto u cugu teško prelazim više od 10tak km.

    Sad svakako dolazi period najniže potrošnje - kada je dovoljno toplo da se motor zagreje, a ne pretoplo da bi se palila klima.

    BTW, šta znače troškovi eksploatacije dizelaša? Aktuelni dizel motori (većinom) su projektovani da gađaju pola miliona km pre krupnih kvarova, tako da bi me zanimalo šta je autor pod time mislio?
    Last edited by nidza; 6th March 2011 at 23:35.

  4. #24
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Nidzo, u nasim uslovima gde skoro svi kupuju uvezene polovnjake, mislim (stekao sam takav utisak iz razmene misljenja po forumima) da do nas stizu uglavnom dizelasi sa mnogo vise km nego benzinci pa je i odrzavanje skuplje. Remont pumpe i turbine, zamena zamajca, korpe kvacila je tema od koje kipe nasi forumi, a cene su zaista dramaticne ili dramaticno vise nego one kod benzinaca.

  5. #25
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,694

    Default

    Stvarno na prste mogu da nabrojim ozbiljne otkaze JTD motora - taj imam, pa to i pratim. Znam za jedan da je prolupao kod nas, video sam svojim očima auto, a od stotina komada u klubu ne znam ni za jedan da je crkao, pa ni zamajac niti jedan. Na fiatforum.com za 4g koliko sam član, raspala su se dva JTDa, a govorimo o hiljadama vozila ukupno. Obično rikne vodena pumpa na motoru vlasnika potpunog ignoranta na krljanje i pušenje kaiša ispod haube, pa kad rokne zupčasti, onda se češi.

    To su sve jako male verovatnoće da bi se čovek brinuo , pogotovo ako kupuje 3g star auto, recimo. Svi kvarovi se rešavaju, a sad kako su se dizelaši omasovili, mnogo majstora je naučilo vrlo kvalitetno da ih popravlja, od dizni, preko reparacije zamajca (a ceo nov je ispod 300e za fiata), pa do kompletne restauracije turbine.

    Uopšte nije tako crno, čak i da se vadi mast ako se zabrlja pri kupovini polovnjaka.

  6. #26
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Posto je na jtd dizna, pumpa, senzor pritiska goriva, remont turbine (ovo pitam jer svi euro3 dizeli imaju turbine)

    He who loses control, loses.

  7. #27
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,694

    Default

    Okvirno 200-250e za JTD remont turbine, kažu van Begea i manje. Dizna nemam pojma, nije mi poznato da je nekom crkla. Senzor pritiska goriva takođe nemam pojma, jer nit u klubu niti na forumima sam pročitao da je nekom crkao, obično crkavaju EGR (pa ga ljudi zapuše) ili MAF senzor, ali to je neka sića lova.

    Preuveličavate brigu oko dizelaša, pogotovo ako se vozi neki auto koji nije iz premium segmenta. Siguran sam da će kod mene na Stilu poslednje da se raspadne motor.

  8. #28
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    To što na JTD nije crkla dizna ne znači da ne crkavaju na dizelašima koji su kod nas uveženi a fola prešli malo km. Iz prve ruke znam da je npr za C4 senzor oko 200€, VW isto, dizne na komad od 300 pa na gore (ako menjaš set ispada jeftinije oko 800 pa na gore). Ne kažem ja da će se to svakom desiti ali ako se desi kod dizelke je sistem napajanja gorivom sam po sebi dosta skuplji (slično je i sa novim benzincima sa direktnim ubrizgavanjem) a da ne pričam o igrarijama sa plivajućim zamajcima.

    He who loses control, loses.

  9. #29
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Valjda zdrav razum kaže da nove dizelke nisu skuplje od novih benzinaca zato što su lepše, nego zato što je kompletan sistem daleko kompleksniji. Iz ovoga bih (opet)zdravim rezonom rekao da je šansa za kvar, a onda i cena daleko veća nego kada je u pitanju klasični benzinac kojih ima još uvek mnogo bez direktnog ubrizgavanja, turbina i drugih džidža bidža.

    Nisam spominjao modele konkretno, baš da bih izbegao pokušaj doktorske teze iz marketinga.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #30
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,694

    Default

    Recimo da smo se složili, ali da li je to argument za ne-kupovinu dizela? Takođe se slažem da nisu svi isti, isuviše usko sam posmatrao tržište po svom sopstvenom iskustvu. Itekako je šarolika priča sa dizelima raznih proizvođača, tako da ima smisla informisati se debelo pre kupovine. Isto važi i za benzince, tj. postoje jednostavni motori, i oni 'sa koskom'. Koliko hoćeš ima benzinaca sa varijatorom na bregastoj. Znam da kod Alfe košta ko sam đavo kada baci kašiku, a dešava se. Kakva je priča kad ode varijator na VVT-i, ili već kakvo oni rešenje imaju za varijabilno otvaranje ventila...

    Ako mi dozvoljavate da ublažim stav - kod kupovine bilo kog automobila, novog ili polovnog (i nov će jednog dana biti polovan), sasvim je očekivano da se čovek raspita o cenama najgorih scenarija u okviru održavanja, kao i verovatnoćama da do njih dođe. Tu je ispravna formula za odgovor na gornje pitanje. Potpuno je nebitno da li je u pitanju dizel ili benzinac.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •