View Poll Results: Vase iskustvo vam govori da su...

Voters
37. You may not vote on this poll
  • dizelasi i pored troskova odrzavanja najisplativija varijanta

    11 29.73%
  • ...benzinci ostaju jos uvek vas izbor

    12 32.43%
  • ...plinasi u nasim uslovima nemaju alternativu

    3 8.11%
  • ...optimalan izbor sva tri ako je kupovina prilagodjena uslovima eksploatacije

    11 29.73%
Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 102

Thread: Potrosnja i tehnologije: dizelasi vs benzinci vs plinasi

  1. #11

    Default

    Ludi izracunali da prilikom kupovine istih auta -(oprema proizvodjac snaga u ks) treba preci po 50 do 60 000 kilometara d bi bili na nuli sto se dizela tice pa odatle i racunica
    E sad jeste da se dizelvrti do reda 4000 rpm ali ima i 2x vecu kompresiju 19 -25 naspram 10 -13
    Ja mislim da ako bi neko napravio benzin motor od 2000ccm s turbinom
    i iz njega izvuko samo 120 -130 ks(red dizela) da bi to bio mnogo bolji motor u odnosu na diesel (trosio bi manje itd. )ali to niko nece da napravi
    A mislim uporedjivati disel 1.9 tdi (passat npr) sa 1.6 bilo koji pa smesno gde ste videli passat sa 1.6 motorom pa to nema nikakve perf.

  2. #12
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ne znam kako ide pasat 1.6, ali znam kako ide Polo Classic 1.9 SDI. Sporije od onoga ne moze.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #13
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ma ko hoce ekonomiju neka lepo ugradi gas (TNG)! Isplativije je u svakom pogledu u odnosu na dizelasa, kupi se za onu razliku u ceni (dizel je uvek skuplji) a i TNG mnogo bolje sagoreva tako da je i cistiji (drvece ostaje zeleno kad prodjete :-) ) a i ima mnogo manje nusprodukata sagorevanja koji se taloze u ulju i na zidovima cilindra. Ali i dalje ce ostati nezamenjivi u teskim masinama (bile trke kamiona sad za vikend u Valensiji e to su masine koje nisu bile namenjene tunin-gu ali su ipak nabijene na preko 1000 ks!!)

    nissan

    Prvo sto da bi krenuo treba papucicu gasa do pola da pretisnes, pa ti se onda dok kreces sve cini da ce auto da se ugasi, a kad krenes vuce se kao.....do duse dok mu ne uhvati tubina
    Ma to je standardna boljka svih Pezo turbo dizela sta su mislili kad su konstruisali tu turbinu niko ne zna, uzmes kalendar i izmeris kad se turbina aktivira! Ali imas mnoge proizvodjace koji su to lepo resili npr BMW stariji dizel sa Bosch pumpom od 2.5l vozi ga komsija i turbina se aktivira oko pola sekunde nakon pritiskanja gasa. A takodje svi novi dizeli su jako (relativno) zivahna stvorenja.

    mitar
    Ja mislim da ako bi neko napravio benzin motor od 2000ccm s turbinom
    i iz njega izvuko samo 120 -130 ks(red dizela) da bi to bio mnogo bolji motor u odnosu na diesel (trosio bi manje itd. )ali to niko nece da napravi
    Pa to volvo radi vec veoma dugo vremena. Stave turbinu niskog pritiska ne dobiju gomile snage ali izvuku da max momenat pocinje na oko 1800 i ide skoro ravno do kraja. I sto je najvaznije elasticniji su od dizela zbog mnogo veceg raspona u kom je momenat na raspolaganju.

    zmaj
    Ne znam kako ide pasat 1.6, ali znam kako ide Polo Classic 1.9 SDI. Sporije od onoga ne moze.
    uuuu... Hyundai dizel, tri cilindra cini mi se. Pesice se brze ide

    He who loses control, loses.

  4. #14

    Default Potrosnja

    Kolika bi trebala biti REALNA potrosnja Grande Punta 1.3l MJET dizel u gradskim uslovima (3. brzina sa ogranicenjima ~60 km/h)? Kolika je na otvorenom pri 4-5 (80-120Km/h)? Ili makar kolika je prosecna kombinovana potrosnja?

    Da li bi na povecanu potrosnju uticao zaprljan filter za gorivo (voda)? Koliki treba biti pritisak u pneumaticima 175/R65?

    Hvala
    Last edited by mig; 6th September 2010 at 12:26.

  5. #15
    Senior Member paya's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    195

    Default

    Pogledaj [Only registered and activated users can see links. ]

    Nadji tvoj motor i kad kliknes na konkretan auto, prvo pogledaj da li vozeno po gradu, autoputu, regionalnom ili kombinovano. Obavezno pogledaj podatke sa board computer-a i obrati paznju na prosecnu brzinu. U Beogradu kada vozis po spicevima, prosecna brzina je izmedju 25-35 km/h, nekad i manja. Nemoj da poredis potrosnju nekog ko je imao prosecnu brzinu od 40-50 km/h u gradu. To znaci da je vozio po sirokim ulicama bez guzve.

  6. #16
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default Potrosnja: dizelasi vs benzinci vs plinasi II

    Dopunjena tema sa anketom

  7. #17
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Oziveo prilicno staru temu i spojio sa jos jednom slicnom. Razlog? Zima se oduzila pa i mene pocelo da muci to sto trosim ogromne kolicine goriva. Uslovi eksploatacije su mi se jos pogorsali, idem svaki dan krkoz najvece guzve i Saxo u gradu trosi 11 ko nista. Relacije su mi uglavnom do 7 km i auto se uglavnom ne ugreje do krajnje destinacije.

    Isao sam do Jahorine skoro i pored prilicno zestoke voznje po Romaniji i planinama oko Sarajeva potrosnja je bila oko 7 litara. Na auto putu nesto vise od 6 pri brzinama od 130 do 140 km/sat, ali u gradu ubi. Uz normalnu voznju 11 litara kao od sale. Kakva su vasa iskustva, mislim da Heinz vozi na plin uglavnom?

  8. #18
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    Na svakih 2-3000 km resetujem brojac.

    Prosek 7.4-7.6 u zavisnosti koliko je bilo hladno i koliko cesto sam zagrevao kabinu u mestu. Sve gradska/ prigradska voznja. Ne vadim mu dusu ali i ne mazim desnu papucicu - zivahna voznja bez previse rizika.
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  9. #19
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ne znam kakve su gužve ove godine, ali sam ja tokom prethodnih zima imao oko 8-9 prosek, a kad su 2007/2008 bile one neverovatne gužve (sat vremena za 7km relaciju kuća-posao) trošio sam 10.

    Mislim da je tvojih 10-11 očekivana cifra preko zime. Ako hoćeš niže ili menjaj stil vožnje ili kupi neki malolitražni auto.

    Dizelke imaju sve manje smisla za mala kola, s obzirom na cenu goriva.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #20
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Jeste, lici na zalopojku, mada sam vise zainteresovan da uporedim potrosnju sa drugima. Evo, ti si mi dao par korisnih informacija. Imamo dosta dug period niskih temperatura, a sticajem okolnosti ja mnogo vise palim auto radi relacija od 3-4 km. Cim izadjem iz grada iznenadi me koliko moze biti ekonomican bez mrcvarenja, normalnom, pa cak i agresivnijom voznjom.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •