View Poll Results: Vase iskustvo vam govori da su...

Voters
37. You may not vote on this poll
  • dizelasi i pored troskova odrzavanja najisplativija varijanta

    11 29.73%
  • ...benzinci ostaju jos uvek vas izbor

    12 32.43%
  • ...plinasi u nasim uslovima nemaju alternativu

    3 8.11%
  • ...optimalan izbor sva tri ako je kupovina prilagodjena uslovima eksploatacije

    11 29.73%
Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 102

Thread: Potrosnja i tehnologije: dizelasi vs benzinci vs plinasi

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Question Potrosnja i tehnologije: dizelasi vs benzinci vs plinasi

    Quote Originally Posted by kira
    Izgleda da Zmaj ima bolje informacije nego ja kad su u pitanju bili planovi Delte za izlaganje na sajmu :?:
    Ma nemam ja nikakve informacije, ali je politika jasna ko dan. Srbi oce dizela. Evo drugar koji prelazi godisnje maksimum 5000 je insistirao da kupi dizela. Vole ljudi pa to ti je.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    187

    Default

    Quote Originally Posted by zmaj
    Srbi oce dizela. Evo drugar koji prelazi godisnje maksimum 5000 je insistirao da kupi dizela. Vole ljudi pa to ti je.
    Vole kad je jeftin a (ekonomska) situacija u zemlji je KATASTROFALNA.Em jeftin (jeftiniji od beznina 20-30%) em duplo (troduplo) manje trosi od benzinca.Sad se samo gleda da vozis nesto a ne nasta ti ide auto (cast burzujima kojima je to i dalje zadnja rupa na svirali). Ko od ljubitelja sportskih automobila hoce (voli) dizel?Pravi trkaci beze od dizela ko djavo od krsta.
    Skylines with over 600 ps roam the streets of Japan everyday, eating Ferraris and Porsches for lunch on the Wangun!

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Odosmo u OT, pa sam prebacio diskusiju u novu temu.

    Generalno se ne slazem sa nissanom, tacnije mislim da dizelasi vise nisu onoliko ekonomski isplativi kao sto su nekada bili. Da elaboriram:

    Novi dizeli traze Euro Dizel koji vise nije mnogo jeftiniji od bezolovnog kada se ta razlika gleda u procentima.

    Ukoliko voziteiole noviji benzinac (16v) potrosnja u principu stoji na oko 8l ili manje ukoliko je zapremina manja od 1.6. Kod dizela potrosnja je nesto niza (ne vozim dizela pa ne mogu da kazem) ali ajde da kazemo 7. I nije neka razlika u potrosnji.

    Problem nastaje kod redovnih servisa gde su, cini mi se, benzinci dosta jeftiniji (Drugar sad servisira VW 1.9 SDI - delovi za veliki servis - kaisevi, filteri - 500e. U cenu ulaze i spaneri koje dosta ljudi ne menja kako bi ustedeli lovu zato sto su prilicno skupi i ume da ih bude dosta).

    Vanredni servisi na benzincu su BEZVEZE u odnosu na dizele. Kod turbo dizela motora, standardna boljka - protokomeri takodje ocekuju vlasnika na svaki 50000 ili manje.

    Registracija je skuplja za dizele (i ovde ne znam koliko skuplje).
    Cena automobila u startu sa dizelom je oko 1000e jaca od benzinca.

    Ja licno ne vidim ni jedan razlog za kupovinu dizela (da ne racunamo na probleme sa losim dizelom, zima, grejaci, nosaci motora i slicno sto ide uz dizele).
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Senior Member kira's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    599

    Default

    Kakve veze ima sto je auto sa dizel motorom skuplji u startu, on je i posle 10 godina skuplji od modela sa benzinskim motorom?

    Uvek ces skuplje prodati auto sa dizel motorom od istog takvog sa dizel motorom. Prednost dizela vise nije u razlici u ceni kao sto si naveo, vec sad dolazi do izrazaja potrosnja koja je drasticno manja u odnosu na benzince.
    Alfa 2.0 JTS trosi 12-13 litara u normalnoj voznji
    Alfa 1.9 JTD ne prelezi 8.5 litara

    Stoji da postoje delovi na dizelasima koji su do jaja osetljivi i skupi ali nisu ni benzinci jeftini. Posto je 8 svecica, kablovi i sl, sto kod dizela nema?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    187

    Default

    Napokon - ova tema.Vec mesec dana se spremam da zapocnem ovu temu) Hvala zmaju!

    E, ovako.Sto se tice dizel motora - jesu skuplji u startu, za servis i registraciju neznam,(pogotovo mi nije jasno zasto je registracija skuplja za dizel), ali potrosnja im je i dalje strasno mala (izuzeci su bas retki).E sad.Psiholoska strana (naseg) coveka je otprilike ovakva.Platicu auto u startu skuplje (recimo 1000e) ali zato necu morati da se TOLIKO cimam imam li za gorivo ili nemam.Da trose malo, nema sta.Moj drug sa vektrom 2.0dti vozi gradsku oko 7L.Na otvorenom ide ispod 6 (i to na 140km\h).A benzinac sa tom kubikazom tesko da moze gradsku da ide ispod 10.Drugo - na autoputu, dizelas nece mnogo vise da trosi iso ti 120 ili 160 (mozda 1L) a probaj sa benzincem da ga stiskas.

    Ali....da predjemo na konkretno - sta me nervira kod diskusije benzinac vs. dizelas?

    Svaka cast dizelu na ekonomicnosti, brzom i dobrom grejanju,...Ali ne mogu da smislim da kad se povede diskusija oko sportskih automobila neko pocne sa "ma jesi video sta radi novi dizelas".Jesu dizelasi napredovali u zadnje vreme, poboljsali performanse...ali (po meni) dizel NIKAD nece moci da se nosi sa benzincem.Jednostavno te masine nisu predodredjene za trku, ne trpe velike obrtaje....Dizel nije eksplozivan kao benzin.Probao sam par tih tdi, dti, td ...automobila - opel, rover, megan...(sto novih sto starijih).Prvo sto da bi krenuo treba papucicu gasa do pola da pretisnes, pa ti se onda dok kreces sve cini da ce auto da se ugasi, a kad krenes vuce se kao.....do duse dok mu ne uhvati tubina.Ali zato skini mu turbinu i cao.Vozio sam i te bez turbine (doduse francuze sve), pa to je UUUZAAAAS.Znaci....Yugo bi ga pokidao ( doduse sa novim motorom :P). A da ne spominjem ono cukanje ispod haube koje me iritira do ludila - znaci ladno vozis traktor.
    Stoji da su se dizelasi priblizili benzincima sto se ubrzanja tice ali razlog tome je sto se na dizelasima intenzivno radilo zadnjih par godina, dok benzince nisu ni takli.One masine koje su bile pre 10-15 godina (ubrzanja, performanse, potrosnja...) sve je ostalo isto.Samo su prebacivali masine u novije modele i radili na bezbednosti, sistemima za proklizavanje, vesanju, elektronici....Ne kazem da je to bezveze sto su radili, ali da su se toliko trudili oko benzinaca kao oko dizelasa ko zna kakve bi sad performanse imali.

    Nemam nista protiv dizela dok ga ne trpaju tamo gde mu nije mesto.Sto se tice ustede u gorivu - ok, ali sto dalje od trkackih automobila!
    Skylines with over 600 ps roam the streets of Japan everyday, eating Ferraris and Porsches for lunch on the Wangun!

  6. #6
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Quote Originally Posted by kira
    Kakve veze ima sto je auto sa dizel motorom skuplji u startu, on je i posle 10 godina skuplji od modela sa benzinskim motorom?

    Uvek ces skuplje prodati auto sa dizel motorom od istog takvog sa dizel motorom. Prednost dizela vise nije u razlici u ceni kao sto si naveo, vec sad dolazi do izrazaja potrosnja koja je drasticno manja u odnosu na benzince.
    Alfa 2.0 JTS trosi 12-13 litara u normalnoj voznji
    Alfa 1.9 JTD ne prelezi 8.5 litara

    Stoji da postoje delovi na dizelasima koji su do jaja osetljivi i skupi ali nisu ni benzinci jeftini. Posto je 8 svecica, kablovi i sl, sto kod dizela nema?
    Tacno. Poenta je potrosnja. Medjutim poenta je da treba porediti nove 1.2 - 1.6 benzince koji prave od 70 do 110KS i trose maksimum 8l po gradu ako se normalno voze.

    A to sa osam svecica, to je vec za Alfa Romeo pacijente (o ovoj sorti ljudi posebnom prilikom).
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    187

    Default

    Quote Originally Posted by zmaj
    Tacno. Poenta je potrosnja. Medjutim poenta je da treba porediti nove 1.2 - 1.6 benzince koji prave od 70 do 110KS i trose maksimum 8l po gradu ako se normalno voze.
    Ne razumem Zasto bi poredio 1.2 benzinca i 2.0 dizel.Gledamo istu klasu, odnosno (istu) kubikazu.
    Skylines with over 600 ps roam the streets of Japan everyday, eating Ferraris and Porsches for lunch on the Wangun!

  8. #8
    Senior Member Calibra 4WD's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    NBG
    Posts
    1,707

    Default

    NAjbolje je da za poredjenje uzmete neki noviji benzinski motor od 1600-1800ccm koji razvijaju od 100-130Ks i Turbo dizele 1900ccm koji su u rasponu 100-140Ks.

    Evo primera za koje ja znam.

    Moj cale vozi novu Toyotu Avensis sa 1800ccm i 130KS-vecinu vremena vozi posao-kuca,znaci po gradu i potrosnja mu sada oko 9L(celu zimu je bila 9.2-9.3).

    Komsija iz bivse zgrade vozi Passata B6 2002god 1900ccm i 130KS,i po nejgovim recima po gradu trosi oko 7-7.5L

    Znaci razlika u potrosnji po gradu je max 2L a najverovatnije cak i 1.5L,dok bi na auto-putu bila jos manja.Dolazi se do zakljucka da je potrebno prelaziti oko 15000km godisnje da bi se dizel varijanta isplatila,tj nadoknadila razlika u ceni.
    Mada po meni ima dizel i svojih prednost,pored gore navedenih mana,ja se barem lozim na veliki obrtni moment na niskom broju obrtaja

    P.S Na ovom primeru nije moguce realno videti razliku u ceni,jer je ona oko 4000evra,a Toyota je nesumnjivo prilicno bolji auto od Passata?!?!

    P.S.S
    Cuo sam da su Corrole 1.6 110Ks i Megan 2 1.6 115KS prilicno stedljivi automobili tj da im potrosnja po gradu ide po meni neverovatnih 7.5-8L

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Quote Originally Posted by nissan
    Quote Originally Posted by zmaj
    Tacno. Poenta je potrosnja. Medjutim poenta je da treba porediti nove 1.2 - 1.6 benzince koji prave od 70 do 110KS i trose maksimum 8l po gradu ako se normalno voze.
    Ne razumem Zasto bi poredio 1.2 benzinca i 2.0 dizel.Gledamo istu klasu, odnosno (istu) kubikazu.
    Pa ja nekako gledam ili SDI ili slabije TDI varijante koje rade 60 - 100KS sto je negde u opsegu manjih benzinaca. Zapremina je totalno nebitna, adekvatne treba da budu performanse.

    Quote Originally Posted by Calibra 4WD
    Cuo sam da su Corrole 1.6 110Ks i Megan 2 1.6 115KS prilicno stedljivi automobili tj da im potrosnja po gradu ide po meni neverovatnih 7.5-8L
    Misha moze da prijavi detaljnije informacije, ali smo vozili novu Corollu 1.6 prilicno zustro, a potrosnja je bila zakucana na 8.6. Normalnom voznjom moze sigurno da se spusti za ceo litar.

    Medjutim, Toyote uopste ne ulaze u ovu kalkulaciju. Kostaju ko da su od zlata. Model 1.6 mislim da u prilicno oskudnoj varijanti ne moze da se dobije ispod 19 hiljada, dok je Sol oprema 21.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Senior Member dfast72's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Bgd
    Posts
    258

    Default

    Slazem se sa Zmajem da ako se nesto poredi da to budu iste ili slicne preformanse kw, ps,... poenta je da automobili priblizno isto pruzaju pa da se onda uporede razlicitosti.
    Inace, imao sam prilike da vozim pezoa 306 hdi, 77kw, testirao sam ga sa nas 4 u kolima, mesovita voznja auto put 130-150km/h, i voznja tipa obicnim putem tipa bgd-mladenovac preko Ralje, i zabezeknut shvatim da mi je prosecna potrosnja bila 5,2l/100km bez ikakve stednje.
    Nisam emotivno privrzen ni diselu ni benzincu, i mislim da svaki ima svoje prednosti i mane, Disel je tezi od benzinca i zato mu treba i jaci trap, ali mu ta dimenzionisanost daje i duzi vek trajanja, kao i to sto manje vrti-opet duzi vek, manje vrti -manja potrosnja plus sto je diesel gorivo pa efikasnije ga trosi, za isto goriva vise energije, da kazemo i moment na niskim obrtajima, znaci po klizavom(blato, sneg) pomaze, Ali kad mu dodje kraj kosta vise od benzinca, jer su tu bosch pumpa ili ove nove visokog pritiska koje su oko 1000evrica, pa dizne ili el. brizgaljke, a i ostali delovi poredjeno sa benzincem su skuplji. Sve u svemu najbolji je disel nov disel, a ako nemas para za njega onda je bolja varijanta benzinac, ili bar ja tako razmisljam. Govorim o onome za sta nam auto najvise treba a to je svakodnevna upotreba gde ekonomicnost jeste bitna stavka.
    Takse za disela jesu skuplje a to pravdaju ekoloskim razlozima, jer je disel vise puta ipak veci zagadjivac od benzinca.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •