Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Koje ulje za promenu?

  1. #1
    Senior Member Sandiki's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    228

    Default Koje ulje za promenu?

    Imam z10, i do sada sam koristio seleniu 20k 10W40, i na 15 000km mi potrosi oko 7dl... Hocu da promenim proizvodjaca, tj da predjem na motul.
    Zanima me da li je bolje da uzmem 4100 Turbolight (10W40 polusintetika) ili 8100 X-cess (5w40 full sintetika)?

  2. #2
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Gledaj, ako je potrebna karakteristika ulja 10w40, što bi stavljao 5w40? Većini ljudi taj 1.2 motor troši malo ulja, i to manje po gradu, više kad se vozi na otvorenom i fino zavrti. Zapravo, većina motora koji se rado vrte troše pomalo i ulja, i to nije razlog ni za paniku ni za menjanje proizvođača, još manje za bacanje para.

    Ako staviš ređe ulje, trošiće ti još više. Ja ne bih dirao tu Seleniu, sipao bih ono što je preporučeno. U isto vreme nešto ne verujem da su, barem za ove naše normalne automobile i prosečne uslove eksploatacije, razlike između ulja uopšte značajne, koliko razlike u cenama mogu biti.
    Last edited by nidza; 5th June 2010 at 18:35.

  3. #3
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    U pravu je Nidza, ne vidim sta ces da dobijes promenom marke, ali ako si bas zapeo da menjas, onda zadrzi istu, tj. propisanu gradaciju, dakle 10w 40.
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  4. #4
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ma daj, taj agregat je tehnički gledano star hiljadu godina, najmanje
    Da staviš ful sintetiku u to a da mu ništa nisi radio je ono, biseri pred svinje. Idi ti lepo na Lukolil pumpu i uzmi njihov Lux 10W-40, ulje je odlično po svim kriterijumima. Polusintetika, ako oćeš malo da opereš motor iznutra uzmi Avantgard nek te ne buni kamion namenjeno je za mešovite vozne parkove kako za dizel tako i za benzin i ima odlične detergentne osobine. Ako već oćeš ful sintetiku kad si već na Lukoilu baci pogled na cene njihovih sintetika i slobodno opet uzmi nećeš pogrešiti. Zajebati ne možeš jer em su ulja odlična em je agregat nezahtevan, mislim SJ zahteva a sva ona ulja što ti ja navedoh su minimum SL dok im je sintetika SM.

    Samo gledaj da ne uzmeš ona iz Rumunskih rafinerija jer su rađena po "starim" formulama, nove formule su iz ruskih rafinerija
    Last edited by bruyoni; 5th June 2010 at 22:34.

    He who loses control, loses.

  5. #5
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Čini mi se da je njihova sintetika nešto oko 700 dinara, ne znam da li su i ostali dizali cene, kada sam kupovao pre par meseci Mobil i Castrol su bili oko 800 a Lukoil oko 600.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  6. #6
    Senior Member Sandiki's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    228

    Default

    Imam Motul 10W40 za 5e a selenia me kosta 6.5e, a ipak mislim da je selenia losija od motula... A motul 5W40 me izadje 7e, sto ja mislim da je za to ulje prejeftino...

    Da je motul skuplji dosta, ne bi ga uzimao... A kontam da je dosta bolji i od tog sa luk oila...

    Sto se tice trosenja ulja, neki sto voze alfu, i sipaju seleniu, kazu da im je trosila do 1l ulja izmedju servisa, a kad su presli na castrol ili motul, trosila je dosta manje... Mada to nisam nista video, vec su to njihove price...

    Onda cu 10W40

  7. #7
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    To što motor potroši nije ništa loše, čak se na taj način i osveži ulje. Mislim da nije strašno doliti litar ili dva na 10.000 km.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  8. #8
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    hmm.. Motul je do serije 8xxx i ulja na bazi estara konfekcija, u bukvalnom smislu reči, koja ne vredi para po kojoj je distributer prodaje dok su 8100 i 300V zaista vrhunska ulja ali toliko i koštaju i sumnjam da ih iko stavlja u Z10. Da je 4100 mnogo bolji od luk-a... i nije, viskozniji je na nižim temperaturama dok je na višim tečniji ali zato ima dosta višu tendenciju ka penušanju pri radnoj temperaturi i to u poređenju sa starim Lux-om koji je bio kao SJ klasifikacije dok je novi SL a čak je i uvršten u WV i Benz listu ulja koja se smeju sipati u njihova vozila. U suštini reći da je Turbolight bolji od Lux-a nebi bilo istina.

    Ako ga možeš nabaviti po toj ceni nabavi a i sipaj slobodno, pogrešiti nećeš; a ako je oriđiđi nećeš ništa ni sjebati. Tako da navali

    PS: Ai slažem se za ovo što Heinz kaže, pus je litar do dva na 10 000 normalna potrošnja, tj. da niš ne troši zabrinuo bi se za ispravnost
    Last edited by bruyoni; 6th June 2010 at 23:30.

    He who loses control, loses.

  9. #9
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Da li je [Only registered and activated users can see links. ] ulje "overkill" za VTS? Hocu da probam sintetiku, ali mi total quartz 9000 5w40 nije nesto specijalno ocenjen medju slicnim uljima. Hteo bih da ga testiram u slicnim, stresnim situacijama da vidim ima li vidljive razlike, pogotovo kad je u pitanju temperatura ulja i potrosnja. Potrosnja na se po mojoj proceni i dalje krece oko 150 do 200 gr na 1000km, ali je boja ulja skoro sasvim prozirna iako sam presao skoro 8,5k km. Doduse, dosuo sam litar na 5000k.

  10. #10
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Šta ga znam, i ne izgleda da je previše. Sasvim solidno ulje i kolko sam čitao jedn ood boljih iz total programa, vidi cenu pa pogledaj još nešto od Mobil-a, Fuchs-a (Supersyn), Liqui Molly-ja (Synthol), Motul... u tom cenovnom rangu u glavnom ne može da bude nekog fušeraja

    He who loses control, loses.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •