Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Hyundai Santa Fe, problem!!!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Trstenik
    Posts
    8

    Default Hyundai Santa Fe, problem!!!

    Ovako, imam Hyundai Santa Fe 2.0 CRDi 92kw/125ks, 2005. presao 100370 km do dana kada mi se pokvario!
    Pre oko dva meseca kada su bile oni hladni dani i do -15 kreuo sam negde, startovao motor i ostavio ga da se zagreje, izasao napolje da ocistim sneg sa auta, nisam primetio nista cudno ali kada sam seo u auto video sam da obrtaljka opada-pulsira i struja takodje, malo sam samo dodao gas i prestalo je...
    Izasao sam na otvoren put, i vozio ga nekih 7-8km a nije bilo uslova da ga prebacam u petu, kada sam mu malo dodao gas presao 80km/h stisnuo kvacilo da ga bacim u petu, motor mi je sam podigao obrtaje preko 6000rpm i izbacio crn dim. . . Ja da ga ugasim na kljuc, nista, ubacim u petu, pustim kvacilo, nabodem na kocnicu i on se ugasi, kad sam stao i otvorio haubu, video sam samo gorivo na korpi od menjaca a nivo ulja u motoru je bio duplo veci od maksimuma. . .
    Odvezao-odslepao sam ga u ovlasceni servis u Cacak(Preljinu) bio mi je tamo oko mesec dana, rekli su mi da je "propisala pumpa" i su otisle dizne. . . Uradili su mi remont pumpe i dizni, pa su ustanovili da opet nesto ne valja, morala je i da se radi obrada glave, navodno su sve to uradili. . .
    Kada sam uzeo auto, tesko sam startovao motor, ali je isao super. . .
    Pa sam povodom toga odvezao auto u ovlasceni Bosch servis, oni mi kazu da nije dobra kompresija u motoru i da kada je skidana glava nije zamenjen dihtung. . . Vratim auto opet u Cacak, tamo ustanove da su otisli leteci lezajevi, karike i da remont pumpe nije dobro uradjen. . .
    STA DA RADIM, DA LI DA MENJAM MOTOR ILI GENERALKA???

  2. #2
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Taj motor su u nekom starijem Auto Bildu isto kritikovali, onaj test što imaju od 100.000km, nakon čega rasture ceo auto. Doduše, ovaj nije crkao, ali samo što nije - isto loša kompresija, slaba snaga itd... Očigledno je u toj generaciji to otprilike životni vek tog motora.

    Tačan odgovor na tvoje pitanje bi trebao da da neko ko dobro poznaje taj motor. Ja bih verovatno pojurio neki polovan u dobroj kondiciji, pre nego generalku. To što je sam digao gas samo znači da je trošio ulje umesto goriva, a to je takvom motoru kraj.

  3. #3
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,165

    Default

    To je prva generacija Santa Fea? E Nidzo bre, 100k radni vek motora? Pa i yugo prelazi vise uz iole odrzavanja, a kamoli dizelka. Ovakva vozila obicno za dve godine ubiju tu kilometrazu, a garancija je uvek bila barem toliko.

    Ja koliko sam cituckao o iberturi, kod dizelki obicno dolazi do prodora vece kolicine ulja u kompresioni prostor preko neispravne turbine i desava se upravo kao u opisanom slucaju pri visim obrtajima.

    Temperatura koja se pri prodoru ulja desava je tolika da u vecini slucajeva motor nije vise za remont vec zamenu, jer slabo koji deo prezivi. Ovde se pominju samo karike, ali ako otvaranjem motora ustanove da su izgoreli i klipovi to je onda to.

    Dakle, prenosim ono sto sam cuo i procitao, jer je sam fenomen zanimljiv i obicno se zavrsava kobno po motor, kao verovatno i u ovom slucaju.

  4. #4
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,668

    Default

    Jel trošio pre ovoga ulje? Ako jeste onda je najverovatnije bila skoro otišla turbina ili glava što je kulminiralo iberturom. To je onda najverovatnije oddatno probilo na glavi pa su se pomešali voda i ulje (otud toliki porast količine "ulja" u bloku). Zbog 6000 obrtaja a najverovatnije i više otišli ležajevi i ko zna šta još. Imao si sreće što ti motor nije eksplodira pošto se to zna desiti jer na iberturi motor počne da troši ulje umesto dizela i sam sebi ga dodaje tako da nema ničega što bi regulisalo obrtaje. Ne znam ali mislim da bi jeftinije bilo naći drugi motor pošto tu očigledno treba raditi generalku uz reparaciju turbine ako šta još ima, generalno boš pumpa nema tu šta traži najverovatnije su bespotrebno radili reparaciju najbolje da ti izmere pritisak u cilindrima pa videti vredi li šta tu raditi

    He who loses control, loses.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Trstenik
    Posts
    8

    Default

    @bruyoni
    Pre toga nije, redovno je servisiran, sve u full-u, nikad nista do tog dana... Normalna potrosnja, sve je bilo oke. . . Merili su mi pritisak, rekli su mi da je los, jer nisu zamenili dihtung, a i karike su ostisle, verovatno je radio na suvo. . . Zbog toga sam ga opet vratio u servis. Ali za motor nisam siguran da li mogu da nadjem negde, jer ne vidjam cesto taj auto na putevima kod nas, jedino iz inostranstva! A za turbinu su mi rekli da je ok, ne znam, jedino ako ni oni ne znaju sta je!

    @nidza
    Malo mi je cudno bas da motor ima tako mali zivotni vek, tamo je bio jos jedan, isti kao moj, ista stvar samo na oko 250000. . .

    Sacekacu da ga srede pa da vidim kako ce se ponasati posle...

  6. #6
    Senior Member Markoj's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Sombor
    Posts
    697

    Default

    Meni zvuci kao Turbo.
    Obicno kada ode Turbo (semering) propisa ulje i dodje do nekontrolisanog sagorevanja, obrtaji odu do max i crni(beli) dim. Ovo su bas ekstremni slucajevi i obicno takve turbine su "prozvizdale" dosta ranije da upozore na povecani zazor u lezajevima ili cak povecanu potrosnju ulja.

    Kod takvog samo sagorelog motora, najbolja je zamena
    "If everything seems under control, you're just not going fast enough."


  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Trstenik
    Posts
    8

    Default

    Jedina stvar sto me buni je to sto kada sam ga uzeo prvi put od njih, samo je teze palio, i drugaciji osecaj na kvacilu, pre toga je mogao da krene uzbrdo bez gasa, a tada sam morao bas da ga gazim. . . A na putu se ponasao mozda cak i bolje nego pre!

  8. #8
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,668

    Default

    Onda su sigurno otišle karike. Odu karike, nema zapitavanja pa nema ni dovoljno pritiska da nabije temperaturu do tačke paljenja iz jednog pokušaja nego mu treba dva,tri ili četiri dok ne ugreje. Što se tiče kvačila možda je zbog povećanog pritiska pri otišao semering kod zamajca i da je kvačilo (lamela, korpa, potisni ležaj) popilo mešavinu ulja i antifriza što ga je oštetilo

    He who loses control, loses.

  9. #9
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,808

    Default

    Sve u svemu maler tezak, mislim da je najpametnije da pronadjes negde napolju motor i da ga uvezes, cenim da ce da bude jeftinije nego da ti ekipa ovde radi generalnu! Uzimam u obzir i cenu i strucnost ovdasnje ekipe po Hyundai servisima! Sto se tice zamene kompletnog motora, valjda toliko znaju!
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Trstenik
    Posts
    8

    Default

    Zvao sam servis, rekli su mi da cekaju samo da stignu karike iz Rijeke posto samo tamo ima, pa cu javiti kako se ponasa auto, ako se nista ne promeni idem na zamenu motora. . .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •