Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 59

Thread: SuperGT/DTM/V8 Supercars

  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default SuperGT/DTM/V8 Supercars

    Evo jedne jako zanimljive vesti
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Svojevremeno je Stefan Ratel (FIA GT) pokušao da [Only registered and activated users can see links. ]između GT1 i GT2 klasa sa adekvatnim JTGC klasama GT300 i GT500, ali to nije zaživelo. U principu u JGTC, tj. sadašnjem SuperGT ima GT1 i GT2 automobila, ali to nije to.

    Novi korak u kome bi se SuperGT i DTM približili je daleko, daleko prirodniji. Naime, i jedno i drugo takmičenje koriste automobile koji BLAGE VEZE sa serijskim nemaju (poznavaoci poput Drivera su obično u rebusu, kad im se ovako nešto saopšti).

    Uglavnom, možda i najprirodnije približavanje dva veoma slična takmičenja - po konceptu.

    Japanci su do sada puštali slobodno modfikovanje automobila, dokle god fabrika poseduje takav blok motora u serijskoj proizvodnji. Honde su terale V6 biturbo, Supra/SC430 su terali V8 atmosferu itd. Položaj motora je bio slobodan, pogon je bio pozadi (bez obzira na serijski model). Dakle, pravi prototipovi, iliti "silhouette" mašine.

    DTM je bio nešto rigidniji. Atmosferski 4.0 V8 postavljen napred, pogon pozadi i karoserija na bazi modela sa 4 vrata. Drugim rečima ispod se nalazi cevna šasija, a preko ide tanko parče aluminijuma koje podseća na A4 ili C klasu.

    Cilj je da se ti automobili mogu konkurentno koristiti u oba takmičenja (GT500 modeli iz SGT), što bi olakšalo nemačkim firmama da se pojavljuju u japanu, a i japancima da uđu u DTM. DTM, inače ima ubedljivo najveću brojnost gledalaca (150-200k gledalaca po vikendu) što je otprilike na nivou godišnjeg zbira gledalaca LMS šampionata ili WTCC, ili petogodišnjeg zbira FIA GT.

    Kako izgleda, verovatno će ići na to da postepeno izjednače pravila, dok bi za početak verovatno išao neki hendikep za SGT mašine, koje imaju agresivniju aerodinamiku i veće gume. BMW i Toyota su vrlo izvesni da se pojave u DTM/SGT takmičenju za sezonu-dve, ukoliko se aktivno bude radilo u ovom smeru, kako se sve glasnije čuje.

    Ono što je sigurno je da Toyota i BMW, koji su izašli iz F1 sada imaju daleko više budžeta i agresivno guraju GT/endurans angažmane, pošto su ta takmičenja postala izuzetno popularna i kad se presaberu, za daleko manje pare mogu da imaju isti marketinški efekat (Audi i Pežo se ubiše od reklamiranja sa Le Man spravama) ili čak i bolje (Toyota i BMW uložiše silne milijarde u F1, a nemaju ničim da se pohvale). Plus za sve to je što tehnologije u GT takmičenjima mogu daleko brže i efikasnije da se iskoriste u serijskim automobilima, dok korišćenje F1 tehnologija za većinu firmi u serijskoj proizvodnji ne dolazi u obzir.

    Toyota već najavljuje dolazak na Le Mans sa hibridnom pogonom iz Supre, koji lako može da se nađe u nekom GT1 automobilu ili prototipu. BMW gura M3 i Z4 u sve moguće endurans GT4/GT3/GT2 šampionate i aktivno radi na tome da vozi ove godine na Le Mansu.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Senior Member hercegovac's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,393

    Default

    Dakle još jedan pokušaj unifikacije. Aj da vidimo šta će biti sad.
    Ja navijam da nešto bude jer DTM ulazi u tešku depresiju neprepoznatljivosti sa 2 marke koje su svima već dosadile.
    Ne pratim nešto Supr GT ovih sezona jer nemam ni gde pa ne znam kakva je situacija sa njima što se tiče zanimljivosti i potrebe za ovakvim potezom.

    Jedino što japanci imaju različito a bode oči su, po 2 vozača po autu na jednoj trci koji se smenjuju kao na Endurance trkama što je nespojivo sa DTM-om trenutno, neko će morati popustiti. Za usaglašavanje tehničkog dela nemam smetnji iako su i to različiti. Mada verujem da će se izvagati da im performanse budu slične putem starog-lošeg balasta.

    Ono što znam je da japanska Super GT klasa po meni ima "the best looking" automobile od svih poznatih serija.

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Mislim da je ovog puta želja za "primicanjem" znatna. Bar sa strane DTM. Pravila su im zaključana i ove sezone, a za 2011. najavljuju ozbiljne izmene pravila. U tom smislu, verujem da DTM može solidno da učini ustupak.

    Sa druge strane i SuperGT je napravio izmene - motori sada moraju biti postavljeni napred, što je solidan pomak, s obzirom da su oni imali skoro sve automobile sa centralno postavljenim motorima.

    Ako se tehnikalije izmene, mislim da što se tiče sportskih pravila - tu nije problem. Da li će da vozi jedan ili dva vozača, da li će biti obaveznih pitstopova - sve je to stvar koja se daleko lakše/jeftinije menja.

    Direktor BMW Motorsporta je pre nekog vremena rekao da neće u DTM da ulaze pošto su im to veliki troškovi. Ako budu dozvolili da se GT2 motori koriste u DTM/Super GT - to je već velika ušteda za svaki tim, koji je u ovom ili onom obliku prisutan u GT šampionatu.

    I meni se čini da će da padne balast u kombinaciji od motora/karoserije i to je to. Sa balastom, kao i uvek će biti neki problemi i neki timovi će biti hendikepirani, a neki ne. I onda opet imaš situaciju da neko neće da učestvuje, ako mu pravila ne garantuju egal nastup i eto ti ga WTCC iznova.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Javite kad zarulaju zajedno na Hokenhajmu, ja nemam živaca za ove špekulacije

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    BMW skoro siguran DTM učesnik od 2012.
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Uslov je da na predstojećem zasedanju DTM, kada se bude formirao novi pravilnik, bude omogućeno korišćenje nekih zajedničkih komponenti sa GT mašinama (bar ja tako mislim, pošto u saopštenju nije ništa decidno rečeno).
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Stize ala





    edit...a sto da gledamo kod stranaca kad mozemo kod nas ?

    [Only registered and activated users can see links. ]
    Last edited by drapin; 17th July 2011 at 07:35.

  7. #7
    Senior Member enter011's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    961

    Default

    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=sB_bNvsKTkE&feature=player_embedded[/ame]

  8. #8
    Senior Member enter011's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Beograd
    Posts
    961

    Default

    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=oYPj1AoIMKo&feature=player_embedded[/ame]

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    A5 DTM
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Mercedes i Audi imaju iste mašine ko i prošle godine. sa druge strane M3 bi trebalo da koristi mašinu iz GT2 sprave. U zbiru svi su 4.0 V8 i svi prave bezmalo 500KS. Gomila komponenti je identična, tako da ostaje da se vidi kako će to u praksi da se razmota, pošto će prednost da donose sitnice, kao i do sada.

    Nemoj da vas zbune Hankook nalepnice - to je novi partner DTM takmičenja...
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Audi u Valensiji OTKINO Mercedes. 1-2-3-4-5-6 pobeda...
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •