Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 41

Thread: ABS, EBD, ABC, LSD, THC... i ostale TSS

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default ABS, EBD, ABC, LSD, THC... i ostale TSS

    Gume! Okej TorkStir, ali da gume mogu da se izbore sa tim filmom prljavstine, ulja i kondenzacije - ne bi ga bilo ni blizu. Letnje gume imaju jako mali prag tolerancije prema tim nezgodnim podlogama.

    Isti sam problem imao i sa Dunlopima, a i sada sa Gudjerovima. Mora zimska ili univerzalna za ovo doba - ili ekstremni oprez.

    Jesu zimske gume skupe iz jedne perspektive. Iz druge - jeftinije su neko zamena branika, farova, haube i hladnjaka.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  2. #2
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Dosta sam oprezan na kocenju, pa mi se nijednom nije desilo da proklizem ili blokiram tockove. Pri srednjim brzinama stvarno dobro koci u svim dosadasnjim uslovima, cak i kada jako stisnem.

    Opet, sigurno je da proklizavanje ima veze sa smesom guma koju ti pominjes, jer mi se cak i po hladnom i suvom vremenu sada cesto desava da vrtim u prazno pri iole jacem startu.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1,273

    Default

    neka hvala ABS mi je sasvim dovoljan svi ti ostali sistemi generalno vise smanje aktivnu bezbjednost vozila povecavajuci tezinu (ponekad i par kg prevagne) nego sto pomognu

  4. #4
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    Evo, posle jutrosnjeg iskustva mogu da potvrdim da ASR ipak koristi i kocnicu. Lepo se oseti i u volanu. Dok je proklizavanje malo, samo prigusi gas a kad ja dodam jos onda se oseti kako jedan tocak dobije snagu kad se drugi zakoci. A i cuje se blago brujanje, slicno aktiviranju ABS (koji je jutros radio prekovremeno)
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  5. #5
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Problem je što, koliko znam, nema standarda koji kaže ova asistencija radi to i na taj način. Tako da to što na VW radi sa ASR, ne znači da će to isto da radi sistem u nekoj drugoj marki. Dalje, moderni automobili uglavnom imaju skoro sve integrisano u jedan sistem.

    Cela stvar radi uz pomoć ABS-a i ECU. ABS ima senzore brzine na svakom točku (ako vam je crko ABS senzor, onda ste videli kako to izgleda u servisnom režimu), a ECU uz pomoć različitih algoritama primenjuje smanjenje gasa i selektivno kočenje (uz pomoć ABS).

    Koliko znam na Škodi ASR koristi kočnice. Koliko, u kojoj opremi i da li to tako radi kod Hajnca - ne znam. Njegova Fabija je auto iz 90-tih napravljen na bazi Polo/Golf3 (tad je projektovana) pa nije isključeno da je cela tehnika malko uznapredovala u međuvremenu. Ipak smo u 2010.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #6
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Ja uopšte nemam utisak da kočnica radi, što ne znači da sam u pravu. Obratiću pažnju sledeći put, i ovako sam jedva izašao sa parkinga danas.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  7. #7
    Senior Member Markoj's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Sombor
    Posts
    697

    Default

    Meni DSC na Bmw-u radi tako sto koristi kocnicu na pogonskim tockovima.
    "If everything seems under control, you're just not going fast enough."


  8. #8
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,694

    Default

    Na Jetti i Octavii radi dosta loše kod kretanja iz mesta, tako da ne retko mora da se ugasi da bi se isparkirali uopšte. Deluje čudno, jer bih očekivao da posebno pri kretanju pomaže, ali nije baš sasvim tako. U vožnji radi jako dobro.

  9. #9
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,694

    Default

    To treba na istim kolima probati. Stildža ide gde hoćeš sa Winter1, dok smo se sa Octaviom opasno namučili iako ima elektronsku blokadu diferencijala i duplo skuplje gume.

    Ja sam pre 4 godine rotirao, nove Winter1 napred, Michelin godinu dana starije pozadi i opasno se primetila razlika u koristi Tigrica. Njih nije glas da su loše po suvom i bljuzgi, što nisam uspeo da primetim u praksi.

    Pregledaj testove, pa odluči. Ja bih za tvoj auto porazmislio o Semperitu - ako se sledeće sezone nešto bitno ne promeni na testovima.

  10. #10
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Koja je to Octavia sa elektronskom blokadom diferencijala? Mozda mislis na elektronsku kontrolu trakcije?
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •