Page 3 of 20 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 192

Thread: TNG: Ugradnja - da ili ne; iskustva; potrošnja; pumpe; cene; saveti

  1. #21
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    planiram kupovinu calibre 2.0 turbo 4wd, pa mi je ova lekcija veoma korisna.
    hvala

    Quote Originally Posted by dora
    Pošto ovde ima dosta pristalica turbo motora da malo pojasnim situaciju bez ulaženja u sitne tehnièke detalje.
    Osnovni problem prerade motora da ide na gas je pojava detonacije u usisnoj grani. Ima više razloga za ovu pojavu ali su najèešæa dva. Prvi je neispravna elektro instalacija u smislu kablova, sveæica. kape itd... Ovaj razlog je kvar motora i neæu ga komentarisati. Drugi je siromašna smesa goriva. Kod turbo motora je pojava detonacije mnogo izvesnija usled siromašne smeše goriva u trenutku paljenja turbine. Naglo se poveæava dotok vazduha što kod benzina ili dizela prati poveæan dotok goriva kojim upravlja kompjuter ili je na neki drugi naèin (mehanièki) rešeno. Osnovna zabluda je da gas ulazi u motor pod pritiskom iz boce a da u isparivaèu samo isparava, to jest prelazi u gasovito stanje. Isparivaè je ujedno i reduktor koji smanjuje pritisak iz boce na praktièno nulu. Kod venturi sistema koji se veæinom ugradjuju kod nas, gas iz isparivaèa ulazi u motor povuèen vazduhom iz usisne grane a to se opet reguliše merenjem tog vakuma i pomeranjem membrane koja opet otvara ventil za protok gasa.

    Sad opet turbo. Kad se turbina ukljuèi lako je moguæe da æe isparivaè kasno reagovati u odnosu na motor i neæe dati dovoljno gasa što æe izazvati siromašnu smesu i moguæu detonaciju. U tu svrhu su konstruisani specijalni isparivaèi koji imaju dodatni mehanizam za kontrolu ukljuèenja turbine i reaguju tako da spreèe pojavu siromašne smese jer u trenutku ukljuèenja turbine pojaèano otvaraju ventil na isparivaèu i dodaju više gasa. Sve je to na mehanièkom principu i kao takvo podložno raznim uticajima. U principu ono što ponavljam kao papagaj, pravilan izbor opreme i pravilana ugradnja rešava problem ali nema 100 posto sigurnosti, što je pošteno da se kaže ljudima.
    Cena 450 evra.

    Sad dodje kelner da naplati veèeru. Konstruktori su napravili napredniji sistem koji radi na sasvim drugom principu. E ovde gas ide pod pritiskom u motor i to sekvencijalno, svaki cilindar dobija gas kad mu treba. Pošto nema pune usisne grane gasa, ako se i dogodi detonacija iz bilo kog razloga ona je minimalna i ista je kao i na benzini tako da ne nanosi nikakvu štetu. Prednost ovog sistema se ogleda i u tome da se performanse gube negde oko 2 posto a isto tako je i potrošnja gasa u odnosu na benzin poveæana u sliènom procentu. Kad turbina poène da pišti komjuter koji je pandana benzinskom na istom principu uradi sve što i benzinski i eto radosti i veselja.
    Cena od 1000 evrova. Sistem Fast Lovato.

  2. #22
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ako je za neku preporuku, kolega koji je ugradio plin kod dore uglavnom bezbrižno vozi Golfa GTI. Čak ga je plin spasao kad mu je crkla benzinska pumpa, vozio se čovek isključivo na plin. Ne znam jel samo ima sreće ili je kvalitet, pošto je to istovremeno jedini uređaj ugrađen kod dore.

    E sad, svi ostali koje znam i koji voze na plin, STALNO imaju neke probleme. STALNO. Mislim da ne bih izdržao toliko zajebancije. Pride kad iskrsne neki problem - mehaničar šalje kod plinadžije, plinadžija kod električara i tako u krug. O gubitku snage i da ne pričam sa takvim uređajima, automobili se vuku ko prebijeni.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #23
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    tek sad videh....
    Najvaznije ti je kako je sama gasna instalacija odradjena i ugradjena! Nemoj se zaleteati na najjeftinije koji maksimalno zbrzavaju proceduru jer im gaza dao kvotu da mora da urade 10 kola na dan. AKo ti propisno ugrade (sa svim POTREBNIM komponentama) i nasteluju gas gubitak snage ce biti 2-7%, maltene zanemarljivo. E sad majstri koje ja znam da su odlicni su Dora u NS i AC Rasic u BG (izvinjavam se svim ostalim cestitim radionicama koje nisam pomenuo)

    He who loses control, loses.

  4. #24
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Jerkovic, BG
    Posts
    40

    Unhappy Cena auto gas-a

    Uskoro nameravam da ugradim plin u vozilo, ali imam nedoumicu. Postoje nagovestaji da ce auto-gas drasticno da poskupi. Gas za domacinstva je otisao gore 60%. Da li se ocekuje da i autogas poskupi?

    S obzirom da nameravam da platim 750e ugradnju + jos para za atest, dazbine i sl, racunao sam da mi treba oko godinu i po dana voznje da otplatim ugradnju plina. Ako plin poskupi, necu uspeti da otplatim plin za 5 godina, a necu moci ni da prodam auto po vecoj ceni jer ima ugradjen plin (ko bi kupio auto sa plinom, ako plin poskupi?).

  5. #25
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Plin ćeš sigurno da isplatiš. Čorba opet ide gore zbog akciza, tako da će plin opet da se isplati. Ugrađuj.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  6. #26
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Nije to taj gas koji poskupljuje, i nisu vezane cene ama baš nikako. Cena LPG nije pod kontrolom države, slobodno se uvozi i formira, plaća se samo akciza.

    Zašto plaćaš ugradnju 750€? Koja su kola u pitanju i koja oprema?

    Koliko km prelaziš godišnje i u kojim uslovima? Računaj da se benzin troši svakim startovanjem motora, i da motor radi na benzin sve dok se ne postigne 40 stepeni temperature motora kada se prelazi na plin. Ovo bitno utiče na ukupnu računicu a mnogi previđaju. Ako prelaziš 20k km godišnje ili više, slobodno ugrađuj. U suprotnom, dobro se preračunaj.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  7. #27
    Junior Member Shone357's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Beograd
    Posts
    4

    Default

    Ma opusteno ugradi plin, veruj mi isplatice ti se sigurno! Ja sam bio slobodan da odgovorim na ovo pitanje, mada se osecam pomalo glupo jer nisam nasao gde se predstavljaju novi clanovi, pa ako neko zna neka upali svetlo!

  8. #28
    Senior Member LordRaceR's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,333

    Default

    nafta je pala duplo u odnosu na cenu od 110 din, oni spustili za 10tak din i sad ce da dizu akcize. ja bi smrtnu kaznu njima!
    For me is first place or nothing. Ayrton Senna forever!

  9. #29
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Jerkovic, BG
    Posts
    40

    Unhappy Ugradnja plina - da ili ne?

    Quote Originally Posted by Heinz View Post
    Zašto plaćaš ugradnju 750€? Koja su kola u pitanju i koja oprema?

    Koliko km prelaziš godišnje i u kojim uslovima? Računaj da se benzin troši svakim startovanjem motora, i da motor radi na benzin sve dok se ne postigne 40 stepeni temperature motora kada se prelazi na plin. Ovo bitno utiče na ukupnu računicu a mnogi previđaju. Ako prelaziš 20k km godišnje ili više, slobodno ugrađuj. U suprotnom, dobro se preračunaj.
    Peugeot 206 1.4 - nasao sam coveka koji ugradjuje neki auto gas Zavoli (za mene spansko selo), za 750e (covek ugradjuje taksistima, predpostavljam da taksisti znaju ko dobro zna da ugradi). Zvao sam BRC bas da vidim kolko je kod njih - 950e!

    presao sam oko 5k km za 3 meseca, kolko vozim ovaj auto. Dakle imam rezona za plin, ali ne bih da se ispalim ko ovi sto su ugradili instalacije za grejanje plinom u kuce, pa poskupeo plin za 60%.

  10. #30
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Raspitaj se i kod Ivana ([Only registered and activated users can see links. ]) Mislim da cena kreće od 620€, odnosno 650€ za toro bocu. Dobar je servis, na glasu su.

    Najvažnije je koliko planiraš da zadržiš auto u vlasništvu. Da li će sve to stići da ti se otplati. Ja sam za nešto manje od godinu dana otplatio max 50% investicije. Poremetila me potrošnja benzina, pošto sam na prethodna dva automobila vozio klasične venturi sisteme (karburatori na kolima), tako da nisam trošio ni 10l godišnje
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •