Page 2 of 20 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 192

Thread: TNG: Ugradnja - da ili ne; iskustva; potrošnja; pumpe; cene; saveti

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Novi Sad
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by djordje
    .
    moze i ponuda za ugradnju na PM a moze i javno ako gazda-Nemanja nema nista protiv reklamiranja
    Trebalo bi otvoriti podforum koji se bavi reklamiranjem takvih stvari.
    Na dnu moje poruke imaš www, klikni pa æe ti se sve samo kasti
    Mišljenje je kao guza, svako ima jedno svoje!
    [Only registered and activated users can see links. ]

  2. #12
    Senior Member Calibra 4WD's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    NBG
    Posts
    1,707

    Default

    Mene zanima koliko bi kostala ugradnja gasa na Calibri 93godiste sa Turbo motorom 2.0L?
    Jel se i kod Turbo motora ocekuje povecana potrosnja od 10% i smanjenje snage od 10%?

  3. #13
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Mene što se tiče, slobodno se pogađajte oko cene ovde na forumu nije nikakav problem.

    Znam da dora radi plin prilično kvalitetno od ljudi sa sezama, tako da ukoliko neko to smatra preporukom, onda ja preporučujem.

    Calibra, ja sam bio jako skeptičan prema plinu u Unu zbog turbine, a onda sam skoro čitao kako to rade u Engleskoj (gde je žešći bum plina obzirom da država dotira prelazak na plin). Uglavnom tip ima Punta HGT koji sa posebnim kompjuterom za plin pravi 5ks više nego sa benzinom, a inače je instruktor u reli školi gde su im svi kosvorti na plin (sve su 300ks+ automobili), tako da očigledno ako platiš kako valja onda može.

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Novi Sad
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by Calibra 4WD
    Mene zanima koliko bi kostala ugradnja gasa na Calibri 93godiste sa Turbo motorom 2.0L?
    Jel se i kod Turbo motora ocekuje povecana potrosnja od 10% i smanjenje snage od 10%?
    Pošto ovde ima dosta pristalica turbo motora da malo pojasnim situaciju bez ulaženja u sitne tehnièke detalje.
    Osnovni problem prerade motora da ide na gas je pojava detonacije u usisnoj grani. Ima više razloga za ovu pojavu ali su najèešæa dva. Prvi je neispravna elektro instalacija u smislu kablova, sveæica. kape itd... Ovaj razlog je kvar motora i neæu ga komentarisati. Drugi je siromašna smesa goriva. Kod turbo motora je pojava detonacije mnogo izvesnija usled siromašne smeše goriva u trenutku paljenja turbine. Naglo se poveæava dotok vazduha što kod benzina ili dizela prati poveæan dotok goriva kojim upravlja kompjuter ili je na neki drugi naèin (mehanièki) rešeno. Osnovna zabluda je da gas ulazi u motor pod pritiskom iz boce a da u isparivaèu samo isparava, to jest prelazi u gasovito stanje. Isparivaè je ujedno i reduktor koji smanjuje pritisak iz boce na praktièno nulu. Kod venturi sistema koji se veæinom ugradjuju kod nas, gas iz isparivaèa ulazi u motor povuèen vazduhom iz usisne grane a to se opet reguliše merenjem tog vakuma i pomeranjem membrane koja opet otvara ventil za protok gasa.

    Sad opet turbo. Kad se turbina ukljuèi lako je moguæe da æe isparivaè kasno reagovati u odnosu na motor i neæe dati dovoljno gasa što æe izazvati siromašnu smesu i moguæu detonaciju. U tu svrhu su konstruisani specijalni isparivaèi koji imaju dodatni mehanizam za kontrolu ukljuèenja turbine i reaguju tako da spreèe pojavu siromašne smese jer u trenutku ukljuèenja turbine pojaèano otvaraju ventil na isparivaèu i dodaju više gasa. Sve je to na mehanièkom principu i kao takvo podložno raznim uticajima. U principu ono što ponavljam kao papagaj, pravilan izbor opreme i pravilana ugradnja rešava problem ali nema 100 posto sigurnosti, što je pošteno da se kaže ljudima.
    Cena 450 evra.

    Sad dodje kelner da naplati veèeru. Konstruktori su napravili napredniji sistem koji radi na sasvim drugom principu. E ovde gas ide pod pritiskom u motor i to sekvencijalno, svaki cilindar dobija gas kad mu treba. Pošto nema pune usisne grane gasa, ako se i dogodi detonacija iz bilo kog razloga ona je minimalna i ista je kao i na benzini tako da ne nanosi nikakvu štetu. Prednost ovog sistema se ogleda i u tome da se performanse gube negde oko 2 posto a isto tako je i potrošnja gasa u odnosu na benzin poveæana u sliènom procentu. Kad turbina poène da pišti komjuter koji je pandana benzinskom na istom principu uradi sve što i benzinski i eto radosti i veselja.
    Cena od 1000 evrova. Sistem Fast Lovato.

  5. #15
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    "Da, mo?e i na dizel motore, ako Vam ka?u suprotno, potra?ite bolji servis."

    Ovo sam cuo i ranije ali niko nije mogao sa sigurnoscu da kaze. Ako ti nije tesko objasni ukratko kao i Calibri za turbo-motore. Sta pali smesu? Kolika je potrosnja tj. kolika je usteda? Primenuje li se u praksi? Cena? Imam jos pitanja ali cu ih postaviti nakon objasnjenja. Hvala.

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Novi Sad
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by Soko
    "Da, mo?e i na dizel motore, ako Vam ka?u suprotno, potra?ite bolji servis."

    Ovo sam cuo i ranije ali niko nije mogao sa sigurnoscu da kaze. Ako ti nije tesko objasni ukratko kao i Calibri za turbo-motore. Sta pali smesu? Kolika je potrosnja tj. kolika je usteda? Primenuje li se u praksi? Cena? Imam jos pitanja ali cu ih postaviti nakon objasnjenja. Hvala.
    Evo ukratko. Smešu pali dizel. Dizel motori na gas dobijaju smešu vazduha i gasa umesto samo vazduha. U zavisnosti od broja obrtaja se reguliše koliko æe biti dizela a koliko gasa. Na leru je mala potrošnja gasa a veæa potrošnja dizela i obrnuto. Uglavnom dizel se troši uvek najmanje 15 do 20 procenata od normalne potrošnje. Da bi to sve radilo, potrebne su neke prepravke na motorima i zato se to u veæini radi na teretnom programu zbog cene. Glavni razlog je ekologija jer takava motor veæ sada zadovoljava najstrožije standarde. Usputni dobitak je 10 do 15 posto snage u odnosu na èist dizel.

    Ako si gledao na filmovima one kamione u Australiji koji vuku 5 prikolica, sve su dizeli na gas kao i veæina ostalih teretnjaka, mislim da je oko 80 % dizela na gas. Isto važi i za Skandinaviju mada ne u tolikom procentu. Svi ozbiljniji proizvodjaèi teretnjaka nude program na gas.

    E sad opet dodje kelner. Cena je takva da se kod nas ne isplati ulagati u to jer je ušteda dosta manja i treba znatno duže vreme da se isplati investicija ili mnogo predjenih kilometara. Kad dodje vreme da se obavezno tura sonda u auspuh prilikom tehnièkog pregleda onda æe biti druga prièa jer 80% dizela nema šanse da prodje tehnièki. Prognoziram to najkasnije za kraj sledeæe ili poèetak one iza godine.
    Mišljenje je kao guza, svako ima jedno svoje!
    [Only registered and activated users can see links. ]

  7. #17
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    Aha znaci ne izbacuje se upotreba nafte potpuno kao kod benzinaca. Zanimljivo bas. Uopste mi nije palo na pamet da bi ta dva goriva mogla da se kombinuju. Onda ostala pitanja otpadaju.
    Sad mi pade na pamet. Mogao bi neko ko se razume u sve to da napise mail i posalje ga ovim ozbiljnijim kandidatima za gradonacelnika. Mozda se neko od njih seti pa to uvede u GSP, Komunalno. Oni su ubedljivo najveci trovaci u gradu. Barem polovina otrovnih gasova u gradu potice od njih.

  8. #18
    Member Borko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    BGD
    Posts
    81

    Default

    Dora,posto vidim da se ozbiljno bavis pitanjem plina,a i ugradjujes isti,da te priupitam...
    Imam Golfa II 1.8 gti 16v iz 1986,pa me interesuje koliko bi mi kesha trebalo za sistem.
    ZA SEKUNDU BRZI!

  9. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    BG
    Posts
    11

    Default

    Meni se taj gas uopste ne svidja.
    Odlican sajt sa elektronskim shemama za razne uredjaje; kako za kola, tako i za komp.
    [Only registered and activated users can see links. ]

  10. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1

    Default Sta mislite o ugradnju autogasa u ficu?

    Hteo bih da ugradim autogas u ficu pa me zanima misljenje nekog strucnijeg.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •