View Poll Results: Kako vam se dopada Maserov test?

Voters
26. You may not vote on this poll
  • Ne dopada mi se. Nervira me autor.

    1 3.85%
  • Mnogo je subjektivan. Vidi se da navija za VW!

    0 0%
  • Okej je. Opusten tekst, ima sve sto mi je potrebno od informacija

    13 50.00%
  • Dobar je tekst, ali gde su fotografije?

    11 42.31%
  • Nemam misljenje. Necu da kupim automobil.

    1 3.85%
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 57

Thread: Moj Test: Å*koda Fabia Ambiance, prvih 20000km

  1. #1
    Senior Member MASER's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Kladovo, Srbija
    Posts
    1,064

    Default Moj Test: Å*koda Fabia Ambiance, prvih 20000km

    Test Skoda Fabia II 1.2 Ambiance


    Od 0 km do 20.000 km


    Evo posle skoro 5 meseci napravih 20.000 km sa Skodom. Auto nije tretiran kao ostali koje voze prosecni vozaci, zbog posla kojim se bavim ( ko ne zna, nek pogleda avatar ). Od tih 20.000 km oko 3.000 km je voznja van grada, a sve ostalo je cista gradska plus poligonska voznja. Znaci maximalno maltrtiranje menjaca , prva , druga ,rikverc...
    Posto je ovo test od 0 km do 20.000 km ,da pocnemo redom...

    Spoljasnost:

    Kao i sva vozila u ovom segmentu i Skoda je dosta porasla, tako da je velicine skoro ko Golf II, sto je dobro jer ima mesta iako je pravi gradski auto. O ukusima ne vredi raspravljati, ali auto spolja izgleda dosta sveze i moderno.Normalno neke boje mu stoje bolje, neke ne, al moze se naci za svakog...neko je na forumu rekao da je Skoda losa kopija Suzuki Sfifta, medjutim svi noviji automobili u ovoj klasi su, ili dosta zaobljeni po ugledu na stari Pezo 206, sad 207, ili su dosta visoki i imaju ravan krov po ugledu na Mini. Tako da se i za Suzuki moze reci da je ispratio trend koji je postavio Mini. A Skoda cak koristi i foru Minija sa razlicito obojenim krovom od ostatka karoserije, dosta dobar utisak ostavlja narandzasta boja sa belim krovom, super kombinacija za mladju populaciju kojoj je i namenjena.
    Parkirao sam Skodu pored Suzukija i uporedio ih. Neki detalji su lepsi na Suzukiju neki na Skodi, tako da ... stvar ukusa ...
    Dosta je visoka ,i ima visok klirens, ali cak i sa takvim klirensom prednji deo koji je dosta dugacak moze zakaciti ivicnjak branikom kada se isparkiravate u rikverc sa trotoara. Prednja svetla su joj moderna ,sto bi se reklo u trendu i dosta dobro rade nocu, normalno xenoni joj ne bi skodili. Zadnja svetlosna grupa je dosta veca u odnosu na Fabiju I , i osim sto pristojno izgledaju dobro se i vide ,sto je u stvari i najbitnije za bezbednost. Na zadnjim vratima je postavljen mali spojler kao produzetak krova ,ali se zadnje staklo i dalje strasno prlja , i sto sam u ovim mesecima primetio nije samo sto je nazad dosta kratak, vec i zbog toga sto je izduvna cev okrenuta na dole i, svako kretanje u rikverc dize tolko prasine da je to cudo jedno , a ova kola idu u rikverc jedno stotinak puta dnevno tako da je posle nekoliko sati totalno prljavo , i dovoljno je isprati staklo sa prskalicom i onda se totalno isprljaju zadnja vrata od slivanja prljavstine , sto je za posao kojim se bavim vrlo lose, jer bas ruzno izgleda.
    Retrovizori su u boji karoserije i bas su veliki, sto je dodatni plus jer se super vidi pozadi, i imaju ugradjene grejace , tako da su dosta skupi pa se mora paziti prilikom mimoilazenja.
    Tockovi su dimenzija 185/14 sto je manje nego kod konkurencije, jer su sada standardi najmanje 15 ce .
    Sve u svemu utisak nije los. Nekima smeta njena visina, jer od pozadi izgleda dosta uze nego sto u stvarnosti to jeste.


    Unutrasnjost:

    Prvo sto primetite kada udjete u auto ,jeste da vam je sve poznato...znaci WV poznato. Sve je na svom mestu ali dosta hladno ,Nemacki proracunato , (ja neznam sta bi bilo da je wv nekad napravio unutrasnjost kao Ford u focusu pre deset godina, smak sveta ili ...), probali su malo da razbiju monotoniju sa plasticnim kopijama aluminijuma oko ventilacionih otvora i na rucici menjaca, i mogu vam reci da su delimicno i uspeli. Gorni deo komandne table je uradjen od fine na dodir mekane plastike, dok je srednji deo uradjen od tvrde i malo grublje , a donji deo necu ni da komentarisem kako je losa plastika izabrana , ipak ovaj auto vredi preko 12.000 e i osecas se prevarenim. Postoji problem sa tapacirungom na vratima oko rukohvata i kvaka. Posle 20.000 km vec ima dosta tragova na njemu, prijatan je na dodir ali se vec dosta izlizao, pogotovo na mestu gde se naslanja ruka , isti problem je i na Oktaviji , mislim da je velika greska u izboru materijala , kada je nov auto to lepo izgleda ali meni bas smeta sada.
    Svi prekidaci, a nema ih bas mnogo su na svom mestu i lako dostupni. Ovaj paket opreme ima el.podizace prednjih stakla ,klimu i el .podesavanje retrovizora sa grejacima. Ispred suvozaca na tabli su dve zatvorene pregrade za sitnice, od kojih se jedna moze hladiti sto je veliki plus u nadolazecim letnjim danima, a poseduje i zatvorenu pregradu ispod suvozackog sedista , za malo vrednije stvari , jer se tesko moze primetiti , jos jedan plus. Ne poseduje pepeljaru i upaljac za cigarete (sto meni odgovara, jer sam nepusac...ovde ocekujem najvise komentara ) to se nalazi u spisku dodatne opreme, ali ima prikljucak za 12 V za tel. i navigaciju. Sedista su WV-ovski tvrda , sto meni odgovara jer sam ceo dan u kolima i ne zamaraju me mnogo, ovo vazi i za dalja putovanja.


    Pozicija za volanom:


    Sedi se dosta visoko.Vozacko sediste se moze i dodatno podici i to dosta, sto je za ljude nizeg rasta veliki plus (provereno , imam kandidatkinju 1,55m visine i odusevljena je pronasla super poziciju za sedenje ). Sediste se moze i dosta povuci unazad, tako da i ljudi do 1,95 m mogu da se udobno smeste (i to provereno) , jedino onda iza vozaca ipak ima vrlo malo mesta (citaj mesta za dete samo) za sedenje, ali sto rece @ Zmaj , to vozacu i nije bitno...
    Volan se podesava i po visini i po dubini, sto u kombinaciji sa ovakvim sedistem gadja veliku populaciju potencijalnih kupaca. Instrument tabla je pregledna i dosta lepo osvetljena , pogotovo kad se upali auto nocu i popale se sve kontrolne lampice, mislim ako se neko jos pali na to...
    Displej bord kompjutera se lepo vidi ali mu ne bi skodilo da je za broj veci, meni licno smeta digitalni pokazivac goriva ,ali sada svi novi automobili imaju isti tako da se moramo navici, ja jos nisam. Ali najvise sto mi smeta, je to sto nema pokazivaca temperature motora, mislim poseduje lampicu koja svetli plavo kada je auto hladan ,i crveno kada se pregreje ali tad je mozda vec kasno, za mene veliki minus.
    CD plejer koji se dobija uz ovaj paket opreme je cisto djubre (ovo je cisto subjektivno, jer sam ja muzicar i nama sve smeta ako nije perfektno, ovde ce se dosta ljudi naci), ali za prosecnog vozaca, ajd da kazemo da zadovoljava, mom matorom je super .
    E da , i mnogo bre pisti...pi ....za ovo....pi...ono...pi nisi svetla...pi nisi migavac...pi temperatura spolja...pi CD ...piiiiiii...mislim ,u pocetku ti je kao ok , dobro da me podsetilo , al mnogo me smara ponekad...piiiiiii ...ma idi u piiiiii , nisam jos izasao iz kola ,iskljucicu ga jbt....piiiiii.
    Ima kodirani kljuc ,tako da ko uzima auto na lizing ,ostaje vam samo jedan kljuc , pa ga cuvajte, i nikako ne skidajte klemu sa akumulatora ako vam je kljuc u bravi.
    Preglednost nazad veoma losa. C stub dosta sirok , a i nasloni za glavu dodatno smetaju ,tako da je otezano parkiranje,mogu pomoci veliki spoljni retrovizori ali...
    Na zadnjim sedistima svi preko 1,75 m nemaju sta da traze, jednostavno nema mesta za noge, krov je dosta visok pa ne smeta al opet nema mesta za vislje. Dobra stvar je sto je zadnja klupa deljiva 1/3 tako da mogu da stanu duzi predmeti iza.
    Prtljazni prostor za tu klasu solidan , ali postoji problem ako stavite plin . Meni je plinska boca na mestu rezervnog tocka, tako da rezervni tocak dosta smeta u prtljazniku. Resenje je neki manji rezervni tocak kao na Golfu II ,ili imati kit za reparaciju, ali onda budite spremni na maltretiranje sa nasom policijom ,jer i jedno i drugo nije po nasem starom zakonu, valjda ce novi to resiti, mada cisto sumnjam.

    Motor:

    Sta reci, mali trocilindras 1.2 sa 70 ks . Na papiru nista ne obecava, pogotovo sto auto ima skoro 1.100 kg . Na leru skoro necujan, prijatelji hteli puno puta da ga upale iako je vec radio, do 2.000 obrtaja normalan, a posle 2.000, nikako da pronadjem rec kojom bi opisao taj zvuk, neko mrmljanje, poludranje, bas cudan , ipak je to tri cilindra. Ali posle izvesnog vremena se tako naviknete , da vam posle fali kada vozite normalan cetvoro cilindras. Znaci nit je zvuk dizelasa nit benzinca, nesto izmedju (ili ti Jablan, ako se neko seca te serije ,ili sam ja najstariji).
    Motor je na oko bas mali, kada se doda plinska instalacija malo se popuni prostor. U voznji se plin i benzin uopste se ne razlikuju, barem ja ne osecam razliku. To je nova generacija sekvencijalnog (kostala oko 1,100, e) i dosta se isplati , pogotovo pri ovom odnosu cene plina i benzina. Normalno morate racunati na to, da voznja na plin, pogotovo gradska stani kreni, i cesto gasenje i paljenje motora trosi i dosta benzina . Moja racunica je od 10 do 20 % na utrosenu kolicinu plina i zavisnosti koje su vremenske prilike, zimi treba motoru vremena da se zagreje, a leti klima ubija ovako male zapremine motora .
    Menjac je tipican WV, klik , klik. I vec mi pravi problem sa ubacivanjem u rikverc , jednostavno nece da ide do kraja, jednostavno mu fali onaj mali klik da udje do kraja, ali...normalno sve se to resi sa onim klasicnim, izbaci iz brzine pusti kvacilo, ponovo pritisni kvacilo i onda lako ulazi, al vec me frustrira, jer se sa ovim kolima radi dosta, pa kandidati daju opaske, kao novo, a vec ne valja...
    Kvacilo je dosta lagano, gas isto, ali je pedala kocnice izuzetno osetljiva, pa se mora voditi racuna cak i pri blagom pritisku na nju. Meni se cini da su papucice, tj. pedale pomerene malo vise u desno nego sto bi trebalo, pa mi je dok pritiskam pedalu gasa koleno dosta naslonjeno na centralnu konzolu.

    Ponasanje u voznji :

    Kratko. Mali, kratak i visok auto, za gradsku voznju perfektan, servo kako treba, ali bash zbog svoje visine i duzine, tj. kratkoce, vrlo osetljiv na bocni vetar, a u dugim brzim krivinama hoce zadnji deo da vas pretekne, pa zato oprez, pogotovo sto mu ni serijske gume nisu neke ..posto je ovo mali motor sa malo konja u takve situacije retko cete upadati , a onaj ko zeli da forsira ima jace verzije motora . Problem je sa preticanjem, jer vam treba zalet zbog manjka snage i velike tezine, ali za prosecnog vozaca koji nigde ne zuri, i meni za obuku sasvim dobar.

    Servis:

    Sevisi su kod nas na 10.000 km i kostaju oko 10.000 dinara. Ja sam na 5.000 km morao da odem na vanredni jer se upalila lampica za izduvne gasove, i na kraju opet nista, resetovali su ga i ona se normalno ugasila, klasika, los benzin i plin, nikada mi necemo voziti automobile sa normalnim gorivom izgleda. Inace lampica za servis se upalila tek na 20.000 km, ali to nije za nas, mi zivimo u Srbiji. Zbog loseg goriva i, normalno, uzimanja kinte nasi servisi rade servis na svakih 10.000 km. Lampica se ponovo upalila na 15.000 km ali sam tada isao na redovan servis za plin tako da mi to nije bio dodatan trosak. Normalno reset i opet teraj na nase gorivo.
    Inace Skoda daje garanciju i sa ugradjenim plinom, normalno ako isti ugradite u servisima sa kojim oni imaju ugovore, sto je dobro, jer prodavci nekih drugih marki to ne dozvoljavaju, na pamet mi prvo pada Citroen.


    Na kraju zakljucak:
    Da nema onog problema sa menjacem, solidan gradski auto, koji se moze koristiti i za duza putovanja, ali samo za 4 osobe, za petu jednostavno nema mesta...

    Vidimo se za 20.000 km.....


    PS . Izvinite ako sam nesto lose napisao, ipak mi je ovo prvi put ...slobodno pitajte i dajte sugestije....slike nisam stavljao jer je ovaj auto vec dugo na nasim putevima.
    Last edited by MASER; 4th May 2009 at 20:19.
    Mazicu ga , pazicu ga i zvacu ga... Djole .

  2. #2
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Super si ovo napisao, samo sto je dugacko pa sam citao iz dva puta! Salim se naravno, svaka cast!

    Zvuk trocilindrasa u Fabiji i Polu me najvise podseca na kosilicu za travu, mada su ga neki od mijih kolega prekrstili u fen za kosu!
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  3. #3
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Tekst je super! Okej, pisano je lezerno. Ali i to pozdravljam. Nema potrebe da se nesto unosimo u formalnosti, poenta je jasna bez obzira gde su zarezi ili velika slova. Iskreno se nadam da ce biti jos ovakvih, samostalnih, tekstica kojima cemo pomoci nekome ko je tek u procesu kupovine da otprilike proceni sta ga ceka sa novim kolima, koja mu svidjaju.

    Meni je nova Fabija problematicna samo zbog cene, koja je identicna kao i za Ibizu/Polo.

    Generalno gledano, nije Fabija nigde podbacila? Bar ja tako shvatam. Auto je u auto-skoli, sto bih rekao da je najgori moguci ispit izdrzljivosti. Samo u taksije cesce ulaze i izlaze (povodom izlizane plastike). Menjac je tipicna vw boljka, a ja sam dok sam vozio Polo imao stalno tih problema (izbaci, kvacilo, ubaci).

    Nego... Slobodno napisi kod koga si kupio, jel bilo nekih problema (sa prodavcima), kakvi su serviseri i slicno. Mislim, ako mislis da treba da spomenes - pozitivno ili negativno.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  4. #4
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    ^Gresis...ovaj, gresis silno za cenu sinko!
    Evo ga zvanicni cenovnik,[Only registered and activated users can see links. ], ali kako cujem od kolega, cene su znatno nize nego u cenovniku! I mi smo kupili 3 komada ( jedna vec zavrsila sa totalkom)!
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  5. #5
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,173

    Default

    Da, grozno zvuce ti trocilindrasi bez izuzetka. Ja sam imao priliku da se susretnem sa njim u Polu, Korsi i Ajgo-u koji smo imali na testu.

    Problemi sa menjacem su bas porazavajuci, ipak je to nov automobil. Gledajuci motor i opremu vozaci ove kategorije vozila danas ne dobijaju nista bitno vise u odnosu na one od pre 20 i kusur godina. Za utehu ostaje pasivna bezbednost, ekologija i mozda dizajn, ali to je bas najteze opipljiva kategorija.

    Ok, lepo da imamo i jednog Å¡vabo-čeha na dugorocnom testu. Nadam se da ce vlasnik podeliti sve svoje muke sa nama

  6. #6
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,694

    Default

    Veoma koristan tekstić, barem za mene, iako mi Fabia nije interesantan autić za kupovinu, zapravo nije mi interesantna klasa, ali ne zamerite što ću ovu firmu svakako zasluženo da pohvalim.

    Neko vreme već svakodnevno vozim novu Škodu Octaviu 1.9 TDI Elegance (mart 2009), autić je sjajan. Generalno sam o Škodi stekao jako visoko mišljenje zbog ovog autića, utoliko više jer sam nekoliko meseci pre toga vozio novu Jettu (2008), sa istim motorom - poređenja nema. VW je nedovršena sirovina, dok je Škoda pravi finalni proizvod, sa daleko više opreme za manje para. Subjektivno izgleda veća i skuplja, iako su im dimenzije u dlaku iste, motor rafinisaniji, iako bi trebalo da su identični (105KS), enterijer u škodi izgleda skuplje, ergonomija je za čitavu klasu na višem nivou u svakom detalju na autu.

    Mene je prosto impresioniralo da su Česi od istog auta napravili bolji, jeftiniji, lepši i dovršeniji proizvod. Ako Fabia isto košta kao Polo - svakako je zasluženo, ako smem da budem slobodan da idem po analogiji Octavia - Jetta, to je neka moja poenta ove polu off-topic priče.

  7. #7
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Quote Originally Posted by VIP View Post
    Da, grozno zvuce ti trocilindrasi bez izuzetka...
    Uf da čuješ Triumph kad prebaci 5000 obrtaja...

    Što se tiče Škode oni se meni odavno sviđaju kao marka, ko što Nidža kaže za iste pare dobiješ više nego od matične im kuće dok im se kvalitet iz godine u godinu sve više popravlja dok su im modeli sve zanimljiviji. Naravno Octavia mi je jedan večitih favorita još od prvog modela, nova Fabia mi se vizuelno ne sviđa (ko ni Swift, mini....) dok na Roomster otkidam pošto imam fetiš na velik gepek dok sam se u Superb-u vozio temo negde 2002. i to dobrih 500km u cugu i svakih 10 minuta bi zagledao kabinu i hvalio udobnost uz komentar "ali jebote, Škoda!"

    E da: Odličan tekst Maseru!

    He who loses control, loses.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    2,758

    Default

    Khm, ovaj, da se razumemo, VW je VW.

    Sala mala, nego, sto se tice Skode tu je opste poznata stvar...VW tehnologija za male pare.

    E sad, ova 1.2 je verovatno nezanimljiva vecini koja koja posecuje forum, ali ok nacice se neko kome ce biti od koristi.

    P.S. Sto se texta tice, stvarno je falila neka slicica (taman i od one male od 155 cm )...suvoparno, bre.

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Quote Originally Posted by navic View Post
    Sala mala, nego, sto se tice Skode tu je opste poznata stvar...VW tehnologija za male pare.

    E sad, ova 1.2 je verovatno nezanimljiva vecini koja koja posecuje forum, ali ok nacice se neko kome ce biti od koristi.
    Svi mi hoćemo 3,0 biturbo, ali je realnost daleko bliža malolitražnim mašinama.
    Poenta je da NK (tj. ja kao kormilar) potencira realne automobile, o kojima pričaju realni ljudi. Otud moj zao stav prema pričama sa Bubanj Potočića.

    EDIT: Da me ne shvatite pogrešno, kad kažem "zao" mislim na to da NK ima malo testova i pisanja o polovnjacima.

    Quote Originally Posted by nidza View Post
    Veoma koristan tekstić, barem za mene, iako mi Fabia nije interesantan autić za kupovinu, zapravo nije mi interesantna klasa, ali ne zamerite što ću ovu firmu svakako zasluženo da pohvalim.

    Neko vreme već svakodnevno vozim novu Škodu Octaviu 1.9 TDI Elegance (mart 2009), autić je sjajan. Generalno sam o Škodi stekao jako visoko mišljenje zbog ovog autića, utoliko više jer sam nekoliko meseci pre toga vozio novu Jettu (2008), sa istim motorom - poređenja nema.
    Deminutivčić?

    Quote Originally Posted by bruyoni View Post
    ...
    dok na Roomster otkidam pošto imam fetiš na velik gepek dok sam se u Superb-u vozio temo negde 2002. i to dobrih 500km u cugu i svakih 10 minuta bi zagledao kabinu i hvalio udobnost uz komentar "ali jebote, Škoda!"
    Još jedan glas za Roomstera. I meni se baš dopada.
    Last edited by zmaj; 6th May 2009 at 16:37.
    - Å ta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Quote Originally Posted by nidza View Post
    Generalno sam o Škodi stekao jako visoko mišljenje zbog ovog autića, utoliko više jer sam nekoliko meseci pre toga vozio novu Jettu (2008), sa istim motorom - poređenja nema. VW je nedovršena sirovina, dok je Škoda pravi finalni proizvod, sa daleko više opreme za manje para. Subjektivno izgleda veća i skuplja, iako su im dimenzije u dlaku iste, motor rafinisaniji, iako bi trebalo da su identični (105KS), enterijer u škodi izgleda skuplje, ergonomija je za čitavu klasu na višem nivou u svakom detalju na autu.
    Malcice ga pretera sa hvalospevom! Skoda jeste dobra ali nisu ovi iz VW-a bas sisali veslo! Ako Skoda necim ne moze da se pohvali to je enterijer, ili ti prazno sivilo! Znaci ima ona sve sto treba, i ne komentarisem ergonomiju, samo dizajan!
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •