Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 38

Thread: Kupovina automobila (lizing, kredit, osiguranje, procedura)

  1. #21
    Senior Member rzeljko's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Budva
    Posts
    908

    Default

    To sa lizingom je jedna masa zaje*ana stver, to uopšte nije 100% riješeno zakonski. Auto se vodi na banku (ili na koga glasi lizing) i po zakonu bi ona morala da plaća registraciju, porez osiguranje jer se sve te stavke vode na vlasnika auta a, u stvari, plaća ih kupac a ako se nešto desi autu (udes, krađa...) sve pare pokupi banka. Za banku je rizik 0 i to je ono što je zez, dok kupac ima jako veliki rizik. Tako je i sa bilo kakvim kreditima i sl.
    "Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that." Shankly

  2. #22
    Senior Member Calibra 4WD's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    NBG
    Posts
    1,707

    Default

    Ako neko zna koje sve lizing kuce sem Hypo,Rajfajzena,i HVBa nude operativni lizing,molim da napishe u ovom threadu.

    Do sada sto sam se raspitivao kod vecine su troskovi obrade 1-1.5% nominalna kamata oko 8% a EKS izadje oko 11%,depozit je uglavnom 20%.
    Mada najbolja varijanta je kad za neki poseban model ima akcijska ponuda u koju je uracunat povoljniji lizizng sa bonus 1-x godina kasko osiguranja,ali takve ponude su vrlo retke...

  3. #23
    Senior Member NN!'s Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    226

    Default

    Dosta svari zavisi i od toga da li si pravno ili fizicko lice. Za pravno cak postoji mogucnost d aides bez depozita.
    Dodajem ti na listu i S-Leasing .
    [Only registered and activated users can see links. ]

  4. #24
    Mlađi referent VIP's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Zvezdara
    Posts
    10,167

    Default

    Evo korisne adrese nadam se>

    [Only registered and activated users can see links. ]

    [Only registered and activated users can see links. ]

    Vidim da sam ja na pocetku teme opisivao bas operativni lizing.

  5. #25
    Senior Member paya's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    195

    Default Kupovina automobila (lizing,kredit,osiguranje,procedura)

    Žena je ovih dana kupovala auto na kredit. Opisaću Å¡ta je i kako bilo, nadam se da će nekom biti korisno.

    OtiÅ¡li, odabrali auto, uzeli profakturu. OtiÅ¡la je u Banku gde su joj pravili razne kalkulacije učeÅ¡će/rata/rok i gledali da li se uklapa da rata bude manja od trećine plate. Ne zaboravite da se tu računaju i kreditne kartice, dozvoljeni minusi, drugi krediti koje imate itd. itd. Kada je to zavrÅ¡ila, dali su joj par papira koje treba da popuni i overi u svojoj firmi. OtiÅ¡la, overila, vratila se, predala zahtev. Njena banka kaže, treba nam 3-7 radnih dana za obradu. Ima banaka koje to rade dosta brže.

    Potencijalni problem: ako date kaparu prodavcu automobila a banka odbije zahtev. To treba videti sa prodavcem automobila Å¡ta u tom slučaju. Varijanta je i da prodavac kaže "časna reč, ostaviću ovaj auto rezervisan" ali tada je problem ako banka sve odobri (u papirima stoji broj Å¡asije i motora) a prodavac proda nekom drugom auto u međuvremenu.

    Čekali smo 4 radna dana i na dosta poziva je dobila informaciju da je kredit odobren. OtiÅ¡la je u banku da potpiÅ¡e ugovor. Dobila je ugovor i papire sa kojima treba da:

    da založnu izjavu u sudu
    plati kasko
    ode u agenciju za provredne registre i zavede sve to tamo u bazu i dobije potvrdu

    U sudu je zavrÅ¡ila sve jako brzo. Plaćanje kaska je bilo sve, samo ne brzo. Prethodnih dana smo se raspitivali o cenama i uslovima za kasko kod raznih kuća čije polise Banka prihvata. Razlike u cenama su prilične. Najveći Å¡ampioni su bili iz renomiranog osiguravajućeg druÅ¡tva koji pojma nemaju Å¡ta treba od papira da im donesem pa su pominjali saobraćajnu, fakturu i sl. a novi auto je u pitanju. Å*ampioni. Onda su poslali ponudu na mail. Žena otiÅ¡la u ekspozituru da plati gde su joj saopÅ¡tili gotovo duplo veću sumu. Onda su preračunali joÅ¡ jednom pa doÅ¡li do neke srednje. Na pitanje koja je od tri sume tačna, nisu znali da kažu. Naravno, telefonom su pričali kako treba faktura, pa na ponovoljeno 5 puta da je auto nov, nije joÅ¡ uzet i da je na kredit pa nema joÅ¡ fakture rekoÅ¡e može i profaktura. Zaista sam pomislio da je moja žena prva koja kupuje auto na kredit.

    E sad, odabrali smo osiguravajuću kuću za kasko, otiÅ¡li kod njih. Pita devojka: da li banka traži da polisa bude vinkulirana na njih? Otkud znam. Zovi banku, ... joÅ¡ ne rade. Čekaj. Sve ide preko call centra. Jel treba? čekajte. Treba. Pa Å¡to to niste lepo rekli kad smo bili u banci? Buuuu. Dobro.

    Ovo osiguravajuće druÅ¡tvo nema polise bez učeÅ¡ća u Å¡teti, nego je 5% minimalno. Dobro. Alo banka, jel može sa 5% učeÅ¡ća u Å¡teti? Kaže čovek sa druge strane: ne razumem vaÅ¡e pitanje. UčeÅ¡će, Å¡teta, kasko, alo .... ne razume, ali oni prihvataju njihove polise pa je verovatno u redu. Å*ampion.

    Ona novo iznenađenje. Banka traži da se prva godina ne plaća na rate nego odjednom?!? ZaÅ¡to? Zato! PokuÅ¡avao sam da proniknem u dubine filozofije kroz koju su doÅ¡li do toga da prva godina ne može na rate a posle je u redu, ali nisam uspeo. Glup sam. Idemo dalje.

    Ode žena u APR da preda sve to. Tamo čeka. Kad predaÅ¡, dobijeÅ¡ potvrdu da si predao. Na reÅ¡enje se čeka. Zove banku da ih pita da li treba reÅ¡enje ili je dovoljna potvrda da si predao. Tri puta zove, prebacuju vezu ali neuspeÅ¡no. Zove mene da idem do njene ekspoziture da vidim sa njima. Odem tamo, onda čekaÅ¡ da izađe njen lični bankar. Onda te vodi tamo u njen cubicle da bi mi pokazala Å¡ta treba - potvrda. ReÅ¡enje može kasnije. Doneli sve.

    E sad. Profaktura ima EUR iznos i piÅ¡e da je dinarski iznos po prodajnom kursu rajzenfajzena na dan uplate. A ženina banka računa po nekom njihovom na dan odobrenja. Tu će sad biti neke kursne razlike. Zovem dilera. Kažu, ne znamo mi, obično svi uplate tačno. Dobro reko, jel to neki problem. Ma dogovorićemo se. Ne volim kad kažu dogovorićemo se, volim precizne odgovore. Dogovorićemo se uvek znači da će neÅ¡to biti na moju Å¡tetu . Meni i dalje nije jasno i pitam se da li je iko ikad kupio auto na kredit poÅ¡to svi pričaju drugačije priče.

    Da pojasnim dalju proceduru. UčeÅ¡će se uplaćuje u dinarima na ženin račun a onda banka učeÅ¡će i njihov deo prebacuje dileru. Za onu razliku smo se setili reÅ¡enja da uplatimo na račun pa da oni onda prebace dileru tačno koliko treba. ok može. E sad, ima tu joÅ¡ jedna kursna razlika. UčeÅ¡će ima u evrima a treba uplatiti u dinarima. Kurs u banci je loÅ¡. Dva dana pre toga ih pitamo, koliki bi bio kurs da kod vas zamenimo ... te ne znaju, te čekajte i niÅ¡ta. Odem u menjačnicu, oni kažu korektan kurs. ok. Ipak, viÅ¡e bi voleo u banci, ne Å¡etaju mi se tolike pare u džepu po ulici. Plus joÅ¡, ko je paranoičan, može svaÅ¡ta joÅ¡ da smisli Å¡ta može da pođe po loÅ¡em. Finalno pitam banku, evo para ovde, jel oćete vi da ih uzmete ali po nekom pristojnom kursu ili da idem u menjačnicu? Ok, sad će da pitaju. Pa zovu, Å¡alju mail-ove i Å¡ta sve ... kao može i stvarno daju pristojan kurs. Super. Dakle, treba se cenjkati sa njima.

    Pare su sada na računu i banka zove dilera da pusti fakturu. E diler je u gužvi pa da sačekamo. Sedimo u banci i čekamo. Prilično. Eto konačno fakture. Nalozi, plaćanje.

    Idemo kod dilera da dogovorimo za ugradnju alarma. Diler već ugrađuje. Stvarno su korektni bili od početka do kraja. Čekamo da pare stignu. Sat ili tu negde posle uplate, kažu legle pare. Uraaaaa. Dali su nam sve Å¡to treba za registraciju. Dok ugrađuju alarm, idemo u policiju da registrujemo. Treba platiti osiguranje i one uplatnice razne. E tu je problem poÅ¡to su menjali neke takse baÅ¡ prethodni dan pa nemaju "u kompjuteru". E onda to trajeeeeeeee. Onda nema viÅ¡e da se plati na licu mesta nego ajd u poÅ¡tu, pa nazad. Žena već čeka u policiji, zavrÅ¡avamo sve. Počeli smo pre 8 ujutru, zavrÅ¡ili u policiji u skoro 16h. Užas.

    Sve u svemu, ko hoće auto na kredit, detaljno vidite oko kaska, uslova plaćanja, kursnih razlika i sl.

  6. #26
    nk simRacing uprava Perce's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Bergen, Norway
    Posts
    4,153

    Default

    U Payo pa ti si imao lepu ekskurziju. Toliko zezanja ni ja nisam imao kada sam uzimao kredit za stan.
    [Only registered and activated users can see links. ]

    Performanse? Nema ih. by Zmaj

  7. #27
    Senior Member MASER's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Kladovo, Srbija
    Posts
    1,064

    Default

    Jbt koja smo mi banana drzava...

    Da je ovako tamo na trulom zapadu nikada ne bi prodali nijedan auto...

    Stvarno me vishe nervira da me za moj novac neko ovako...(napishite koju god rech hocete)...
    Mazicu ga , pazicu ga i zvacu ga... Djole .

  8. #28
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    Pajo svaka ti cast kad si sve ovo detaljno zapamtio. Ja dok sam procitao do pola vec sam zaboravio ono na pocetku.

    Jesi razmisljao da unovcis to svoje iskustvo? Napravis i odstampas step-by-step - kojim putem najbrze zameniti ucesce za kljuceve u dzepu. Stavice ti Zmaj reklamu na sajt za neki procenat Ustedeces ljudima 30ak km vozanja po gradu, 100ak evra na raznim kursnim zackoljicama i 3 sata vremena.
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

  9. #29
    Senior Member Loshmi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    408

    Default

    Ja nisam imao tako losa iskustva pre 3 godine. Sve je proslo, da kazem poprilicno glatko, i sve je zavrseno kod HYPO-Leasinga. Svi papiri su cekali na potpis u dogovoreno vreme, ukljucujuci i profaktura-fakture za ucesce i za kasko sve gotovo za 30min, posle uplata u banci.
    Za registraciju sam uzeo agenciju *600din!, potpisao sta treba i dosao po tablice za par sati.
    Auto me je za to vreme cekao sa ugradjenim alaramom, alarm su mi zaracunali u cenu automobila, plus su me cekali 1sat posle radnog vremena.
    Izgleda da to sve zavisi od lizing kuce.

    poz.

  10. #30
    Senior Member paya's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    195

    Default

    Ja sam pre gotovo 5 godina uzeo auto baÅ¡ kod Hypo Leasing-a i stvarno je sve proÅ¡lo prilično glatko i jednostavno. Kod lizinga je malo jednsotavnija procedura nego kod bankarskog kredita (kao u slučaju moje žene). Tada je sve bilo logično i jednostavno. Sećam se da sam od hypo leasing-a dobio tačna uputstva gde da odem i Å¡ta da radim. Plus, diler je imao dobru saradnju sa Hypo Leasing-om pa su najveći deo stvari zavrÅ¡ili između sebe. Ja sam samo doneo potrebne papire i novac.

    Ovo sada je stvarno bilo grozno jer smo imali Banku, Osiguravajuće druÅ¡tvo i Dilera koji svi imaju svoje zahteve a niko od njih ti ne kaže jasno Å¡ta i kako treba. Ti moraÅ¡ da zivkaÅ¡ non-stop svo troje da bi sve Å¡to radiÅ¡ bilo prihvatljivo za sve tri strane. Takođe, tada sam recimo pri registraciji iÅ¡ao na jedno mesto gde ti urade tehnički, osiguranje i uplatnice i sve platiÅ¡ kod njih i gotovo. Sad opet mora da se ide u poÅ¡tu. Opet su menjali iznose pa nemaju u kompjuteru pa to traje i tako. Takođe, u odnosu na pre 5 godina kada sam uzimao lizing, Diler i Hypo su zavrÅ¡ili novčanu transakciju potpuno "automatski". Čuli se lepo jedni sa drugim i zavrÅ¡ili. Nije bilo problema ni kursa jer diler ima "svog" menjača koji ti dođe "na noge" i da ti odličan kurs i zavrÅ¡i sve na licu mesta.

    Veliki napredak bi bio da Dileri saradjuju sa bankama i osiguravajućim kućama i da ti lepo dođeÅ¡ kod Dilera i zavrÅ¡iÅ¡ apsolutno sve na jednom mestu. Ne vidim tehničke prepreke za to.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •