Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: Aparati za gašenje požara.

  1. #1
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Lightbulb Aparati za gašenje požara.

    Elem, kako vi stojite sa ovom, i dalje neobaveznom, opremom u autu? pošto sam se nakon posmatranja jednog nemilog događaja u svatovima kada se jednom Audiju zapalio motorni prostor (sva sreća niko nije povređen ali će tip čiji je Audiju će morati dobro da odreši kesu za opravku) i kad sam, kao i većina prisutnih, mogao biti samo nemi posmatrač dao sam se u razmišljanje i potragu za aparatom za gašenje požara kojim bi opremio auta. Ovako ovlaš tragajući po interwebu sam naišao da bi automobili trebali (znači nije obavezno ko u nekim drugim zemljama) biti opremljeni aparatima za gašenje požara pod stalnim pritiskom sa oznakom S1 ili S2 (ima još i S3, S6... ali su oni većeg kapaciteta i koriste se u kamionima i autobusima) S1 je snabdeven sa 1kg praha i ima domet od 6m i prazni se za 8 sekundi dok S2 u sebi ima 2kg praha domet od 8m a i prazni se za 10s. OK domet me nešto ne impresionira mnogo, ipak se sve dešava u okolini jer ako moram da stojim 5m od auta koji gori nekako mislim da je tu sva triča gotova, ali 2kg je 2kg i predpostavljam da daju veću slobodu u manevrisanju.
    Ono što me najviše interesuje je, pored toga gde se mogu naći kršteni aparati domaćih proizvođača sa svim atestima i uputstvom (pošto proizvođači koje sam našao na netu ne govore gde se njihovi proizvodi mogu kupiti ) , koje su dimenzije S1 i S2 ili makar neka slika gde S1 i S2 stoje jedno pored drugog pa da se uporedi razlika u veličini.
    Takođe ako imate neka iskustva sa kupovinom, upotrebom na kolima, određenim proizvođačima slobodno recite. Ja sam naučio da koristim aprate u školi, ali nastavnici nisu pokazali preveliko razumevanje za tu aktivnost, kasnije sam na obuci pokupio neka znanja kako pristupiti plamenu ali nisam imao, da kažemo sva sreća, priliku da u ozbiljnoj situaciji oprobam stečene veštine.

    He who loses control, loses.

  2. #2
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Na jednom drugom forumu čovek koji radi sa tim aparatima je preporučio S1 za kola. S2 nema svrhe, što S1 ne ugasi neće ni S2. Prodaje se po megamarketima 100%.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  3. #3
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Uzmi aparat sa manometrom, jer se on ne održava i ne proverava. Doklegod je kazaljka u zelenom polju, on je u funkciji.

    Inače, iako imam PP aparat u autu - vrlo česti kvarovi instalacije od kojih gekne požar su u instalacijama, ili iza instrument table, gde, čak i sa PP aparatom, možeš samo da gledaš...

    Mada, realno, kod novijih kola bi verovatnoća za požar trebalo da bude svedena na minimum. Mene lično nervira što na novim kolima ni akumulatoru ne može da se priđe tako lako - za slučaj da mora da se skine klema u hitnom slučaju. Čak i da im poverujem da su sve zaštitili trostruko, voleo bih da mi je ostavljena ta opcija.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Novi Sad
    Posts
    440

    Default

    kolko se secam cena za S1 je oko 1300din, a mogu se naci i na nekim pumpama. dovoljno za auto kao sto Heinz vec rece.
    ako ne nadjes onda odma pored dobrovoljnog vatrogasnog drustva u petrovaradinu ima firma koja ih prodaje i puni. tu sam bio na obuci pre par nedelja pa smo malo isprobavali S6.

  5. #5
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ma viđao sam da prodaju po marketima al iskreno ni jednom nisam zastao da pogledam, mada voleo bi da proizvođač kaže prodaje se u tom i tom marketu, čisto da znam gde da tražim pa da znam kome da se žalim ako padne pritisak. Nego najbolje što Kimi kaže kupim pored nekog varogasnog doma (ili firme gde se puni) gde će mi on na papiru sve izoveravati na licu mesta. Vidiš baš ću sutra da zagledam hidrofore i aparate da vidim ko ih održava i tako to...

    Vidiš Nidžo to ti je onda baš uspeh ako su šanse u novim kolima manje da se upali instalacija Ipak što je noviji auto to je broj žica veći pa je i šansa da dođe do kratkog spoja, mada ako je sve urađeno po ps-u onda nema briga mada i ako se upali imam ja uvek sikiru u kolima pa tras po tabli, odma naparavim rupu ili dve.

    @Kimi- Aj mi samo reci gde su vatrogasci u Pezosu, čini mi se da sam znao al ne mogu da se setim

    He who loses control, loses.

  6. #6
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    "Pašalić" je firma koja pravi PP aparate. U BG ih ima, i njihovi su aparati mahom u prodaji.
    [Only registered and activated users can see links. ]
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Novi Sad
    Posts
    440

    Default

    prodjes beogradsku kapiju i pre onog prvog semafora kod skole skrenes levo i kao da se vracas nazad jedno 200m. oni su tu sam cosak ne mozes promasiti.
    evo i slika ako nije jasno.

  8. #8
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,804

    Default

    Beograd, Njegoseva ul., DVD (dobrovoljno vatrogasno drustvo), prodaju sve vrste pp aparata.
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  9. #9
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Kad smo kod pp aparata, ja sam bezbroj puta gledao kako se prazni po nekoliko tih manjih aparata i - nista. vatra se malo stisa, pa krene ponovo. Uglavnom gore stariji automobili, a pored instalacija problem je i neispravna benzinska linija - pogotovu kad su karburatori u pitanju.

    Na stranu sto sebi obecavam da cu kupiti pp aparat za kola i nikad to ne uradim...
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  10. #10
    Senior Member nidza's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,691

    Default

    Manji aparati su ispod 1000 dinara po hipermarketima. To je prosto bezveze nemati.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •