Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 99

Thread: Sijalice u farovima

  1. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    1,161

    Default

    E, vidis, to ovde kod svajcaraca nije dozvoljeno
    Mislim, ne prolazi tehnicki, a kako kontrolisu, ne znam

  2. #22
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Beograd
    Posts
    48

    Default

    Ponekad i nije toliko lose biti u Srbiji

  3. #23
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Beograd
    Posts
    48

    Default

    Evo jednog bisera iz nase garaze

  4. #24
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    To Printz?! Lele pa to far nije napravljen ni za halogen kamo li za HID! Jsu rađene neke modifikacije optike

    He who loses control, loses.

  5. #25
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Beograd
    Posts
    48

    Default

    hehehe
    Nikakve modifikacije, samo ubacene xenon sijalichke
    One greju oko 40% manje od halogenki, a od obicnih oko 23947456%

  6. #26
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Zna da se manje greju ali mi nekako opet čudno ipak je oblik i položaj el. luka drugačiji od položaja i oblika žice (čini m ise da kod minjonke žica za kratka ide popreko dok se kod xenona luk prostire uzdužno) mislim ipak nije taj far nešto vrhunski plus ima ono rasipno sočivo pa se pitam zaslepljuje li ostale učesnike.

    PS: nešto mi mnogo belo izgleda svetlost. Kolko je to 6000K?

    He who loses control, loses.

  7. #27
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Beograd
    Posts
    48

    Default

    Da, 6000K, iako ja preporucujem 4300K ili 5000K.
    Par reci o principu rada xenona.

    Ova svetla funkcionisu tako sto u sijalici ne postoji konvencionalno vlakno, vec se na dva kraja elektroda, u mesavini metal-halidnih soli i Xenon gasa, dovodi pomenutih 23kV. Tada se formira Voltin luk sto predstavlja izvor svetla 300% jaci od Halogenih sijalica, bilo kog tipa ili proizvodjaca.

    Snaga je 35 umesto 55W. Vek trajanja 10 puta duzi.

  8. #28
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,643

    Default

    Ne dovodim u pitanje jačinu svetlosti nego oblik i rasipanje snopa zgom drugacije strukture "sijalice" voltin luk sam po sebi ima drugačiju strukturu svetlosti pošto je najsjajniji kod elektroda a manje sjajan u centru (u pitanju su sitne razlike u cd ništa dramatično) dok oko centralnog cilindra plazme ima neki kao tamni oreol.

    dok kod sijalice sa užarenom niti nit je najsjajnija u na polovini udaljenosti niti dok pri kraju tj. sve bliže izvoru struje biva tamnija. OK mislim to je manji problem ali veći problem po meni predstavlja to što se luk u HID-u prstire uzdužno na osu vozial dok je kod sijalice za to vozilo, čini mi se, postavljen poprečno. Nas su učili da se o tome jako mora voditi računa pri projektovanju svetlosne grupe pošto i delovi milimetra dovode do značajnih pomeranja snopa na drumu.

    Elem još me nešto interesuje kod kola gde su kratka i duga odvojena tipa 2xH1 ili 2xH7 jel ima smisla ugrađivati Xenone u duga svetla? Da videće se bolje ali kolki problem predstavlja ablenovanje jer ipak luku treba neku sekundu da dodje do pune jačine.

    He who loses control, loses.

  9. #29
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Beograd
    Posts
    48

    Default

    BiXenon (oba svetla Xenon) mogu biti samo H4 sijalice. Zato sto je to jedini tip koji ima oba svetla u jednoj sijalici. Za sve ostale tipove taj efekat je moguce postici samo dodavanjem jos jednog kompleta umesto sijalica za dugo svetlo.

    Kod BiXenona moguce je blicati bez ikakvih problema, a tada je kolicina svetla identicna oborenim. Sve ce ti biti jasno kada procitas sledece:
    H4 halogena sijalica ima dva vlakna u sebi. Jedno je za oboreno svetlo, ono koje se nalazi dalje od podnozja sijalice, i drugo koje se pali kada zelis duga svetla. Xenon H4 sijalica ima mogucnost da se pomera po svojoj uzduznoj osi i menjajuci zizu svetla, gotovo trenutnim uvlacenjem sijalice u svoje kuciste, dobija se dugo svetlo.

    Ne smeta im blicanje...

    Sijalicama je potrebno oko 4-6 sec da "izbace" 90% svog svetla. U dodatnih 10 sec im temperatura postane radna, tj. tada rade sa 100%.

    Tih prvih 4-6 sec izgleda ovako: U trenutku kada upalis svetla one odmah izbace tih 90% u trajanju od pola sekunde. Onda im se snaga smanji na 40% i u sledecih 5 sec one "rastu" na tih 90%. Total od 15 sec je potreban da dobijes full efekat.

    Inace, u praksi, auto mozes da vozis odmah. Cim ih upalis, ispred sebe imas vise svetla nego sa obicnim sijalicama. Njihovih 40% je vise od halogenih 100%.


    E, sad

    Kada bi postavio jos jedan kit na duga svetla, mogao bi da jednom blicnes punom snagom (tj. sa 90%), ali bi vec sledece (UZASTOPNO) blicanje bilo slabije. Ako bi napravio seriju blicanja od 5-10 kratkih, vec bi se zagrejale sijalice. Opet napominjem, i dalje je to jace svetlo nego obicno.

    Vec posle nekog vremena, recimo 3-5 min, opet bi se potpuno ohladile sijalice, balast "napunio" strujom, i mogao bi da blicnes punim sjajem.

  10. #30
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Tesko ostalima u saobracaju, kad ti "najtbrejkeri" krenu sa zrikavim farovima da stavljaju te jake sijalice. I onako 40% polovnjaka pola snopa baca u poljanu, a pola u vozace iz suprotnog smera. Nije ni cudo da hoce ljudi jace sijalice.

    Samo niko da im kaze da treba svetla da osvetljavaju ispred automobila.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •