Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 141

Thread: Motorna ulja

  1. #21
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ja zamenih ulje pre neki dan. Uzeo sam Optimu punu sintentiku 5w-40 po ceni od 340 din litar u njihovoj prodavnici. Obzirom da pri kupovini 4l ulja daju filter, a za mene nisu imali dadose mi poust od 120din.

    Posle toga odem da kupi filtere, pogledam cenu u prodavnici tog istog ulja - 480 din!

  2. #22
    Senior Member Heinz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Voždovac
    Posts
    1,769

    Default

    Quote Originally Posted by zmaj
    Ja zamenih ulje pre neki dan. Uzeo sam Optimu punu sintentiku 5w-40 po ceni od 340 din litar u njihovoj prodavnici. Obzirom da pri kupovini 4l ulja daju filter, a za mene nisu imali dadose mi poust od 120din.
    Gde im je radnja?

    Quote Originally Posted by zmaj
    Posle toga odem da kupi filtere, pogledam cenu u prodavnici tog istog ulja - 480 din!
    To mi deluje preskupo. Znam da je HC Power posle ukidanja akcize oko 280 din u provererenim radnjama.
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC ESH

  3. #23
    Senior Member kira's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    599

    Default

    Samo jedan dodatak o uljima
    ExxonMobil, najveća kompanija za proizvodnju ulja na svetu, ove godine slavi tri decenije inovacije u sintetičkim motornim uljima zahvaljujući svom dobro poznatom Mobil 1 proizvodu.

    Lansiran upravo u jeku svetske energetske krize, Mobil 1 sintetičko motorno ulje ne samo da je omogućilo izvanredne performanse podmazivanja najopterećenijih motora, već je u ono doba omogućilo značajnu uštedu od čak 5 posto goriva u odnosu na konvencionalna ulja. Do danas je proživelo mnoge promene i unapređenja performansi kako bi zadovoljilo tehnički sve zahtevnije motore sa unutrašnjim sagorevanjem. Mnogi vozači uzdaju se u Mobil 1 sintetičko ulje koje danas ponosno nosi naziv "originalnog rezervnog dela" u vrhunskim sportskim automobilima poput Porschea, Mercedes Benz AMG modela, Aston Martina, Bentley Continentala GT, Mercedes SLR McLarena, Ford Mustang Cobra R modela, Dodge Vipera i brojnih drugih.

    I mnogi profesionalni trkači takođe su profitirali koristeći Mobil 1 za podmazivanje motora svojih trkačkih bolida. Mobil 1 tehnologija nalazila se u 7 bolida pobednika trka Indy 500 u poslednjih 13 godina.

  4. #24
    Junior Member baca325's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    15

    Default

    koristim SELENIJU 10-40[gold] . talijanskog je porekla i pakuje se u limenke od 1l , 2l i 5l. ulje je fulsintetik i 2l kosta 1000dindze sto i nije skupo u odnosu kakve se divce prodaju po 20-25e. shto se tice navedenog ulja godinama ga koristim i iskreno sam zadovoljan jer prilikom zamene istoceno ulje izgleda extra i ne ostavlja talog po zidovima motora. kome se blizi zamena slobodno neka ga proba nece se pokajati...

  5. #25

    Default

    Ja sam u Mazdu 626 sipao "original" mazdino polu-sinteticko ulje...
    Caqk je i na ambalazi pisalo Mazda....medjutim auto je za 1000km potrosio oko 500gr ulja?!

    E sad,to bi bilo OK kad bi on zaista bio u tom stanju da trosi ulje,medjutim,sad sam sipao neko obicno mineralno (ne znam bas koje) i sve je kako treba.....ulje je i dalje u motoru...

    Toliko o kvalitetu i orginalnosti BRAND ulja...

    Pazite sta uzimate...
    Vozaču,
    Prvo baci svoj smrtonosni pogled,
    Pogled na život,
    Pogled na smrt,
    I tek onda kreni svojim stazama,
    Stazama tvoje smrti,
    Stazama tvoje pobede...

    Vozač

  6. #26
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,526

    Default

    Ne mora neophodno da znaci da je problem do falsifikata. To je stari trik da se spreci trosenje ulja - koristis gusce ulje i onda ili manje trosi ili nimalo. U stare dizele koji su prilicno dotrajali uredno ljudi (i taksisti) sipaju SAE 30.

    Ja sam sad zamenio Optimu koju sam sipao i nije potrosen ni gram. Nisu imali to ulje u radnji ovog puta, pa sam sipao ELF sintetiku 4l - 1920 din.

  7. #27
    Senior Member mikimazda's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    wien
    Posts
    394

    Default

    hmmmmm..... ...koristi do sada sve moguce vrste ulja....posebno preporucujem Mobil1,
    esso,10-40,
    i mogu da vam kazem da ste srecni sa tim cenama ulja.....
    za momka sa mazdom 626....koristi samo mineralno ulje u taj motor,i neces se pokajati...
    ladedruck statt hubraum

  8. #28
    Senior Member dfast72's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Bgd
    Posts
    258

    Default

    Sa ovom sigurno ne bi doslo do zaribavanja bez obzira na br. obrtaja, tako je dobro izbalansirana ... uuuhhh ,
    a sad pitanje kako razdvajate koje je ulje dobro za koji motor, mislim na podelu na mineralna i sinteticka? da li po broju obrtaja, preporuci proizvodjaca, servisera, ili godini proizvodnje, dubini dzepa, stilu voznje ili sta vec?
    Mislim sta je ono realno, kad moze i jedno i drugo a kad mora drugo?

  9. #29
    Member Djenka018's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Srbija, Južna Afrika, Australija
    Posts
    48

    Default

    [Only registered and activated users can see links. ]

    Sintetika meni na classic Merc ne pomaze jer je motor rasterecen 200% a fora kod Magnatec ulja je sto je molekularno lepljivo pa se ne cedi u karter kao svako ulje.

    Inace u Golf Diesel za dnevnu voznju sipam Valvoline XLD na svakih 5000km

    Sa piratima nema problema, negde je to veoma kaznjivo, izgleda svuda osim u eSCajG drzavi

  10. #30
    Senior Member Soko's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Sremcica
    Posts
    2,774

    Default

    Ulja je najlakse uporedjivati po API ili ACEA specifikacijma (obicno na flasi pisu obe). API je Americka asocijacija a ACEA evropska.

    Kod API-a pise nesto kao "API SJ/CF".

    Ovo znaci da je ulje pogodno za koristenje i u benziskim i u dizel motorima (S je za benzince a C za dizele) Dalje: slovo koje stoji iza (u ovom slucaju J i F) oznacava kvalitet ulja. Sto je slovo dalje u abacedi to je ulje kvalitetnije ( J je bolje od H npr.)Trenutno je za benzince najjaca kategorija L a kod dizela G (cuo sam da postoji i H ali to nije pouzdano)

    ACEA ima malo drugaciji sistem oznacavanja.
    Postoje 3 kategorije:
    A - benzinski motori
    B - dizel motori putnickih vozila i lakih dostavnih
    E - kamionski motori, gradjevinske i poljoprivredne masine.
    Posle tog slova dolazi broj. Sto je veci to je bolje ulje. Nisam bas upoznat ali mislim da je trenutno aktuelna generacija 3 za benzince i 4 za dizele.
    Zatim ide kosa crta i iza nje dvocifreni broj. Npr. 98, 96. E tu mnogi majstori grese i tvrde da je to datum proizvodnje ili ko zna sta. To je ustvari godina kada je ACEA spcifikacija izdata za to ulje.

    E sad kod ozbiljnih proizvodjaca moze se osloniti na ovaj sistem ali kako Kinezima i ostaloj bagri zabraniti da napisu bilo sta.
    Krivi smo mi koji smo ćutali....

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •