Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 26

Thread: Motocikl za pocetnika!

  1. #1
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,808

    Default Motocikl za pocetnika!

    Ovo pitanje se prvenstveno odnosi na bruyoni-a, mada su saveti svih koji se iole razumeju u problematiku dobrodosli. Dakle, nemam nikavog motociklistickog staza, osim par voznji skuterom( doduse malo vecim-150 ccm), kakav bi motocikl (znaci ne skuter) preporucili pocetniku kao sto sam ja? Koja klasa, koliko snage ili koji konkretan model?
    Last edited by Misha; 6th September 2005 at 11:35.
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  2. #2
    Nestručni komentator zmaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Belgrado
    Posts
    12,534

    Default

    Ne znam sta bi tebi odgovaralo, ali u 7. Jula (tj. sadanjeg Kralja Petra) ulici ima prodavnica kojoj u izlogu stoji ogroman, maksi skuter. Cinimi se da je u pitanju SSong Yong (ili kako se vec pise). Cena je bila oko 230.000 din, ne znam kakva je zapremina u pitanju, ali izgleda jako lepo.
    - Šta je bilo? Jel ste mu zapisali broj?
    - Ma kakav broj, kad sam izvuko živu glavu!

  3. #3
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,668

    Default

    Pa sad. Predpostavljam da znas da menjas brzine na motoru. Znas li?!
    Ako znas ko sto rece vozio si samo skutera, a oni su skoro svi sa varijatorom, znaci nemas iskustva sa tim, ali to se brzo nauci.
    Najbolje bi bilo da prvo od nekog pozajmis APN4 (tomsov apenac) sad dok je jos lepo vreme da malo prozujis gradom i razgledas jace stvari. To ce ti biti uigravanje sa menjacem na dvotaktnoj masini.
    Pa sad sledeci korak ima ovako dva puta.
    Jeftinija varijanta.Ako bi uzeo neki polovnjak bio bi to neki MZ, preporucujem 250 ccm ili neka Java. Najvise jer su relativno jeftini i za kupovinu i za odrzavanje (planirano a i ne-planirano ) E onda ces potpuno da se zarazis i leka ti nema.

    E ako oces neki novi pogledaj te (kako se pisu?) Keway, Hyosung (uglavnom Korejske varijante) gledaj da nisu Kinezi jer oni koriste svoje agregate koji nisu nesto a i delovi su problematicni za naci. Korejanci uglavnom koriste Japanske patente od Honde (vise) i Yame (manje) tako da bi masine trebale biti pouzdanije a i delove mozes naci jer oni svi imaju skladista u Madjarskoj. Sad ako bas oces sigurnu varijantu ostaju ti renomirani proizvodjaci, Honda, Yama, Aprilia, Derbi (i ostali koji imaju servis i uvoznike kod nas).

    Sad sta bi ja uzimao. Za pocetnika najbolje bi bila nek kroserica najvise zbog male tezine. Zatim birao neku cetvorotaktnu najvise zbog toga sto imaju mnogo vise momenta pri nizim obrtajima, one su uglavnom preko 250cc. Zatim dogovorio bi sa prodavcem, ako uzimam novu, da mi promeni gume u neke sa intermidat sarom (il supermoto) najvise zbog toga sto su kramponjare jako neudobne na asfaltu a i ne hvataju ga najsrecnije.

    E sad moj licni favorit za nov pocetnicki bi bila Aprilia MX125 koja ako se kupuje nova kosta oko 4500, a moze se uzeti i iz inostranstva polovna ispod 3000€. Zasto, najpre Italijani je pravili a oni ne zarezuju bas onu temu smanjite snagu, usporite i ostale bezbednosti. Zatim od pocetka dobijas 125ccm masinu sa 28 konja razvijanu u saradnji sa Rotax-om (lepo!) i nekih 130 kg sa Dunlop gumama i duplim Brembo kocinicama koje treba da te zaustave ako ides njenih cenim oko 140 na sat. Onda imas standardni aprilia uzasno lak i precizan menjac i Sachs ogibljenje sa ogromnim hodom. Sad mana mu je sto nema elektro starter (125 dvotaktni nje tesko startovati ali opet...) i malko je divlja . Ali ona ima konkurenta u Yami, malo jeftinia, DT125 koja je skoro ista ali u pravom evropskom stilu ima ugusen motor sa 15 konja (to se lako da srediti ali moze da te zeznu za garanciju) ali je malo kultivisanija za gradsku voznju asfaltom i ima starter. Ali opet Aprilia mnogo lepse zvuci a i ako ti dosadi grad kupis kramponjare i da te vidi njiva (More Marko, ne ori drumove...)

    E ima da kupis kacigu MX (nemoj da te vidim sa oni biciklistickim) neki kombinezon ili makar ojacanu jaknu.

    PS: mozes slobodno gledati naku polovnu cetvorotaktnu Yamahu, Hondu, Suzuki ali one su uglevnom preko 450ccm ali zato kako se cuju i kako bez problema vuku jos nekog na zadnjem sedistu... boli glava

    PPS: Ako ima ne jasnog pitaj, a ja posto ovo pisem pospan mozda (sigurno) ima gresaka.

    PPP...S: Onaj BMW je oko nekih 13000€

    Sad mi pade zakljucak na pamet.
    Ja bi preborucio polovnu varijantu najvise zbog toga sto bi mogao bez ustrucavanja da cackas po motoru i time bi mnogo lakse upoznao kako to motor u stvari radi sto je odlican odskocna daska a i sam bi se lako usmerio, ako ti se npr kroserica ne dopada a isprobao bi turer, samo prodas i uzme da probas jer polovljacima cena ne pada znacajnije za recimo 6-12 meseci
    Last edited by bruyoni; 8th September 2005 at 15:37.

    He who loses control, loses.

  4. #4
    Senior Member Misha's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    1,808

    Default

    Sto se tice menjanja brzina na motoru nikad to misam radio, kao sto rekoh imam limitirani staz na skuteru, mada predpostavljam da nije tesko da se nauci. Inace, bruyoni, tebi hvala na detaljnom odgovoru! Mislim da sam pre za neku cetvorotaktnu varijantu obzirom da sam prilicno tezak, pa jos ako bih vozio nekog... Sto se kroserica tice, one mi se u celoj prici najmanje svidjaju, ja sam najpre za varijantu u klasi Yamahe Fazer. Sad ne znam koliko je to zajebano za pocetnika!?
    Last edited by Misha; 6th September 2005 at 11:41.
    "What we're dealing with here is a complete lack of respect for the law."

    Sheriff Buford T. Justice

  5. #5
    Senior Member kira's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    606

    Default

    Ja sam se raspitivao kod nekih ljudi i oni su mi za mene (a slicnih sam znanja - bolje receno neznanja i gabarita kao Misa) preporucili Hondu 125 XL kao idealan motor za obuku i pocetnika.
    “When I live, I am born. When I am born, I see. When I see, I discover. When I discover, I travel. When I travel, I drive. When I drive, I am.”

  6. #6
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,668

    Default

    Pa da potpuno sam smetnuo varadero sa uma, a jedan drugar mi ga ima! Naravno sto da ne, to je cak mi se cini V2 cevorotaktna (ovo mi se bas cini ) masina, pa je malo slabija od one Yamahe sto rekoh gore (mnogo od Aprilie). Jos nesto sto mi je palo na pamet je mozda i polovna Yamaha tenere isto V2 ali sigurno 4 takta i lepih oko 45 konja (zavisi od modela i godista). Po oglasima se moze kod nas naci za ispod 1500-2000€ i za te pare su to odlicne masine, imaju 600-750ccm i oko 45ks sto nije mnogo za tu zapreminu sto znaci da mogu dosta izdrzati po gradskoj guzvi a da se ne pregreju, i jos pride imaju jednu od najizdrzljivijih sasija i ogibljenja. A i nije nesto preteska oko 150 kg.

    U principu svaki motor je isti, ali ono za ucenje koliko sam ja svatio najbolje je poceti sa nekim laksim cisto da se naviknes da imas neku masu kojom upravljas. Bitno je da to naucis a onda se samo privikavas na ili veci ili brzi ili tezi. Po meni je onaj MZ sto sam ranije spominjao nekako naj polovnjak za ucenje, ima ga ali nije pretezak, dok opet ima i snage ali ne previse a i izdrzljiv je. Jedini mu je problem bio na ranim modelima (pre '85) prednja kocnica koja je bila poddimenzionisana pa su pakne prekratko trajale.

    He who loses control, loses.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    6

    Default .......

    poz.e ajd malo prokomentarisite yamahu fz6 fazera ili cometa gt 650.moze bilo koji od ta dva naravno ko je imao priliku da ih vozi

  8. #8
    Senior Member Tommy_Gun's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Dubai, UAE
    Posts
    977

    Default Uh bre ljudi

    Pa razmislite koliko je dobar motor od 160kg i 100KS za pocetnika!!!! Mislim sigurno je on dobar i to, ali po mom misljenju i dalje mnogo mnogo jak. U slucaju kad se osetite da ste dobar vozac (a josh uvek niste) mnogo je bolje navrteti neki 125cc na 90-100kmh - nego Fazera na 200kmh za 15 sec!!!! Ali na kraju to je samo moje misljenje.
    Ako mozete da suzdrzite svoj karakter - onda ni Hayabusa nije losh pocetnicki motor!!!

    [Only registered and activated users can see links. ]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    6

    Default

    pa dobro onda comet gt 650.on je pitomiji[oko 80 ks] a jeftiniji je za skoro 2000e tj 5500e je nov u kart-in-u
    Last edited by martins; 11th September 2005 at 11:27.

  10. #10
    Ero sennin bruyoni's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    NS
    Posts
    10,668

    Default

    I tih "malih" 80 konja i 180kg tog Koreanca nisu bas za pocetnika. Mada svabe ga lepo nahvalili, jedino mu zameraju visk vibracija i kocnice koje nisu bas naj sigurnije kad se ugreju (najverovatnije je do pakni, jedne Ferodo bi promenile stvar)

    PS: koji Fazer pre 2004. ili od 2004. (zajdnicko: Nisu za totalne pocetnike)

    He who loses control, loses.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •